شرکت آوین صنعت

اسکرابر صنعتی چیست؟

اسکرابر صنعتی چیست؟

اسکرابر صنعتی کلمه ای است که اگر به تازگی با مفهوم نظافت صنعتی آشنا شده اید، به کرات شنیده اید. 

دستگاه اسکرابر یا زمین شور صنعتی به دستگاهی گفته می شود که توسط نیروی الکتریکی، بواسطه اجزای سازنده، شستشوی سطح زمین را انجام می دهد. شستشوی سطح زمین در تمامی محیط های صنعتی و غیرصنعتی مهم و ضروی است، دو دلیل اصلی که باعث ایجاد آلودگی بر روی سطح می شوند عبارتند از:

 

– تردد افراد از محیط بیرون به داخل مجموعه و در نتیجه انتقال آلودگی

– در معرض هوای آزاد قرار گرفتن و نشست آلودگی بر روی سطح زمین

 

در این مطلب قصد داریم این ماشین کف شور حرفه ای را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنیم و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنیم. پس اگر می خواهید با کف شوی صنعتی بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید.

دلیل استفاده از کفشوی صنعتی

چه دلیل مهمتر از نظافت می تواند ما را به استفاده از دستگاه های مختلف نظافتی سوق دهد؟

 

با علم اینکه وجود آلودگی در سطح زمین به مرور زمان می تواند باعث انتشار آلودگی و در نتیجه بروز امراض محیطی و بر هم زدن چهره عمومی مجموعه شود، پس وجود ماشین اسکرابر جهت شستشوی سطح زمین با سرعت و کیفیت عالی می تواند برای هر مجموعه صنعتی و غیرصنعتی سودمند باشد. دستگاه کف شوی صنعتی می تواند تمامی شیارهای میکروسکوپی و ماکروسکوپی سطحی (محل تجمع و تکثیر باکتری، ویروس هستند) را به صورت عمقی توسط برس های خود  در حین شستشو پردازش و مورد شستشوی صنعتی قرار دهد.

دستگاه کف شوی اسکرابر صنعتی

اجزای سازنده زمین شوی صنعتی

دستگاه اسکرابر یا کف شور صنعتی از دو سامانه شستشو و سامانه خشک کنی تشکیل یافته است، ابتدا سامانه شستشو را در یک دستگاه کف شور صنعتی مورد بررسی قرار می دهیم. سامانه شستشو از مخزن آب تمیز، برس دستگاه کف شو و الکتروموتور چرخش برس تشکیل شده است. در واقع زمانیکه مخزن آب اسکرابر را شارژ می نماییم بنا به تنظیم اپراتور آب بر روی برس دستگاه جاری می شود. لذا برس دستگاه توسط نیروی تامین شده توسط الکتروموتور چرخش برس، می چرخد و سطح صاف را توسط آب و مواد شوینده مورد شستشوی صنعتی قرار می دهد. حال بایستی پسماند ناشی از شستن برس توسط سامانه خشک کنی جمع آوری گیرد. سامانه خشک کنی از سه قسمت تشکیل شده است: مخزن آب کثیف (مخزن ریکاوری)، تی دستگاه (اسکویجی) و در نهایت موتور مکش (موتور وکیوم). پسماند ناشی از شستشو توسط تی با لبه لاستیکی جمع آوری و سپس توسط موتور مکش که به تی دستگاه متصل است، باعث انتقال مواد پسماند به سمت مخزن آب کثیف می گردد. در واقع دستگاه اسکرابر با اجزای سازنده خود عملیات شستن و خشک کردن همزمان را در سطح صاف انجام می دهد.

ماشین زمین شور صنعتی را از چه برندی انتخاب نماییم؟

بعد از درک تعریف ماشین زمین شور و کاربرد و التزام استفاده از این ماشین شستشوی زمین، بایستی به دنبال ارائه جواب در راستای تهیه بهترین برند دستگاه زمین شوی باشیم. اگر بخواهیم انتخاب درستی در بین تمامی برندها و مدل های مختلف ماشین شستشوگر زمین داشته باشیم، ابتدا بایستی با تنوع و تقسیم بندی دستگاه اسکرابر صنعتی آشنا شویم. پس از این آشنایی می توانیم بهترین و کاربردی ترین دستگاه زمین شور صنعتی را از هر برندی که تصمیم گرفتیم تهیه نماییم.

ماشین زمین شور یک کفشوی صنعتی حرفه ای

انواع اسکرابر

زمین شوی صنعتی بر اساس یک سری مولفه ها مورد تقسیم بندی قرار می گیرند لذا در قسمت ذیل به بررسی این مولفه های کاربردی و ساختاری می پردازیم.

۱- تقسیم بندی کف شوی صنعتی بر اساس هدایت پذیری و کاربری استفاده

 دستگاه کف شوی صنعتی بر اساس هدایت پذیری به دو دسته کف شوی دستی و کف شوی خودرویی تقسیم می شوند. همانطورکه از نام این دو دسته مشخص است اسکرابر دستی به نوعی از کف شوی صنعتی گفته می شود که اپراتور پشت دستگاه حرکت می نماید و همزمان دستگاه اسکرابر دستی را مورد هدایت قرار می دهد. در این نوع کف شوی صنعتی که به اسکرابر بدون سرنشین نیز معرف است، مدل های مختلفی تعریف می شود. اما اسکرابر سرنشین دار یا اسکرابر باراننده به نوعی از کف شوی صنعتی گفته می شود که اپراتور بر روی صندلی که بر روی دستگاه قرار گرفته است می نشیند و دستگاه اسکرابر خودرویی را مورد هدایت و کنترل قرار می دهد. دستگاه زمین شور خودرویی مسلما نسبت به زمین شور دستی دارای ابعاد بزرگتر، قدرت بیشتر، وزن بیشتر، فشار برس بیشتر و در نهایت از نظر اقتصادی، قیمت کف شوی خودرویی به مراتب نسبت به قیمت کف شوی دستی بالاتر است. در ادامه این مقاله خواهیم دید که در محیطی که قابلیت استفاده از هر دو نوع اسکرابر دستی و اسکرابر ماشینی را دارد، به مرور زمان خرید اسکرابر خودرویی دارای راندمان کاری بالاتر، کیفیت بالاتر در شستشو و در نهایت بر پایه این دو اصل دارای صرفه اقتصادی بالاتر است.

۲- تقسیم بندی کف شوی صنعتی بر اساس منبع تغذیه

اکثر تنوع کف شوی صنعتی دارای منبع تغذیه الکتریکی هستند اما مولفه می تواند خود به دو دسته کف شوی برقی و کف شوی باتری دار تقسیم شود. کف شوی صنعتی برقی یا زمین شوی کابلی در بین تنوع اسکرابر دستی رایج و استفاده می شود. در واقع زمانیکه منبع تغذیه دستگاه زمینشوی صنعتی از طریق برق ۲۲۰ ولت شهری توسط رابط کابل برق تامین گردید به این نوع از زمینشور صنعتی در اصطلاح کف شوی کابلی یا زمینشور برقی گفته می شوو زمانیکه منبع تغذیه دستگاه کفشوی صنعتی از طریق برق باتری به واسطه تبدیل برق در دستگاه شارژر، تامین شد را در اصطلاح دستگاه کف شوی باطری دار می گویند. معمولا اکثر دستگاه های اسکرابر باراننده یا اسکرابر نفربر دارای منبع تغذیه باتری  هستند. حال اینکه در بین دستگاه های زمین شوی نفربر بنا به ولتاژ برق باتری می تواند بنا به بزرگتر شدن دستگاه اسکرابر سرنشین دار و به طبع سنگین تر شدن این سری از دستگاه ولتاژ از ۲۴ ولت به ۳۶ ولت و یا ۴۸ ولت ارتقاء یابد.

۳- تقسیم بندی کفشوی صنعتی بر اساس نوع برس دستگاه

همانطورکه می دانیم برس کف شوی صنعتی عملیات شستشوی سطح را به همراه آب را انجام می دهد. حال اینکه بر اساس شکل این برس دو نوع برس رولی و برس دیسکی (برس گرد) در دستگاه های کفشور صنعتی تعریف شده است. برس رولی دارای سطح مقطع کمتر، اصطکاک کمتر و در نتیجه فشار بیشتر نسبت به برس دیسکی می باشد. لذا در موارد خاص تعداد اندکی از تنوع دستگاه های کفشوی صنعتی دارای برس رولی هستند. برس رولی معمولا دارای سرعت شستشوی کمتر نسبت به برس دیسکی است، لذا با توجه به فشار بیشتر برس رولی و اصطکاک کمتر در حین شستشو، می توانیم از این نوع اسکرابر با برس رولی در شستشوی سطوحی که دارای اصطکاک بیشتری هستند. (به عنوان مثال کفپوش سیلیسی در پارکینگ ها) استفاده نماییم.

زمین شوی صنعتی و کاربرد آن در نظافت صنعتی

تفکیک دستگاه زمین شوی جهت استفاده در محیط های مختلف

بعد شناخت دستگاه زمین شوی صنعتی، آشنایی با تنوع مختلف دستگاه های اسکرابر، حال می توانیم بهترین اسکرابر را انتخاب نماییم. بهترین دستگاه زمین شوی بر اساس یک سری پارامترها تعریف و مشخص می شود. لذا در قسمت ذیل به بررسی این پارامترها می پردازیم:

۱- متراژ محیط قابل شستشو

همانطورکه مورد بررسی قرار دادیم، مشخص شد که عرض دستگاه زمین شوی متناسب با قطر برس دستگاه جهت شستشو می باشد، پس هر چه محیط قابل شستشو دارای گستردگی و وسعت بیشتر باشد بهتر است جهت کاهش تعداد دفعات شستشو از اسکرابر باعرض شستشوی بیشتر استفاده نماییم. معمولا با بیشتر شدن عرض شستشو معمولا تعداد برس، ظرفیت مخازن و به طبع قدرت دستگاه نیز بیشتر خواهد شد. اگر بخواهیم متراژ محیط را معیار انتخاب ظرفیت و ابعاد دستگاه زمین شور قرار دهیم بایستی چنین تقسیم بندی را مطرح نمود:

الف: متراژ کمتر از ۵۰۰ متر مربع: استفاده از زمین شوی دستی کوچک با عرض شستشوی کمتر از ۳۵۰ میلیمتر و ظرفیت مخازن کمتر از ۲۰ لیتر

ب: متراژ کمتر از ۲۰۰۰ هزار متر مربع و بیشتر از ۵۰۰ متر مربع: استفاده از زمین شور دستی متوسط با عرض شستشوی ۳۵۰ الی ۵۵۰ میلیمتر و ظرفیت مخازن کمتر از ۶۰ لیتر

پ: متراژ کمتر از ۳۵۰۰ متر مربع و بیشتر از ۲۰۰۰ هزار متر مربع: استفاده از زمین شور دستی بزرگ و یا زمین شور باراننده متوسط با عرض شستشوی کمتر از ۷۰۰ میلیمتر و بیشتر از ۵۵۰ میلیمتر که ظرفیت مخازن در این رده معمولا بین ۶۰  الی ۹۰ لیتر می باشد.

ت: متراژ کمتر از ۱۲۰۰۰ هزار متر مربع و بیشتر از ۳۵۰۰ متر مربع: انتخاب زمین شور سرنشین دار بزرگ با عرض شستشوی بیش از ۷۰۰ میلیمتر و کمتر از ۹۰۰ میلیمتر که ظرفیت مخازن در این رده معمولا بین ۹۰ الی ۱۶۰ لیتر قرار می گیرد.

ج: متراژ بیش از ۱۲۰۰۰ هزار متر مربع: انتخاب زمین شور باراننده خیلی بزرگ با عرض شستشو بیش از ۹۰۰ میلیمتر و معمولا تعداد برس بیش از دو عدد می باشد. این نوع از زمین شور با سرنشین دارای منبع تغذیه باتری با ولتاژ ۳۶ و یا ۴۸ ولت می باشد. ظرفیت مخازن معمولا بیشتر از ۱۶۰ لیتر می باشد.

ظرفیت مخازن دستگاه زمین شوی هر چه بزرگتر باشد، تعداد دفعات پر و خالی کردن مخازن کمتر و در نتیجه سرعت و راندمان کاری بیشتر خواهد شد.

۲- تنوع منبع تغذیه در دستگاه زمین شوی

در بسیاری از موارد به دلیل وجود وسعت زیاد، تردد زیاد افراد در سطح مجموعه، عدم وجود پریز برق و نوع محیط قابل استفاده، امکان انتخاب زمین شور برقی وجود ندارد. در واقع کابل برق در دستگاه زمین شوی کابلی می تواند مشکل ساز شود. به عنوان مثال در یک محیط بیمارستانی که کابل برق می تواند باعث احتمال بروز آسیب و یا انتقال آلودگی از یک نقطه به یک نقطه دیگر شود، بهتر است از زمین شوی باتری دار استفاده نماییم. اما در صورتیکه منع تردد اسکرابر برقی بواسطه وجود پریز برق، تردد متعارف افراد و یا هر عامل محدودکننده دیگر وجود نداشته باشد می توانیم از زمین شور برقی استفاده نماییم. در واقع اسکرابر برقی نسبت به اسکرابر شارژی هم رده خود دارای یک سری محاسن و برتری است که در قسمت ذیل به بررسی می پردازیم:

الف: قیمت زمین شور برقی از قیمت زمین شور شارژی پایین تر است.

ب: با استفاده از زمین شور کابلی می توانیم تا زمانیکه اسکرابر مستقیما به منبع برق متصل است، از دستگاه در راستای شستشوی سطح زمین استفاده نماییم. اما در دستگاه زمین شور شارژی حتما بایستی دستگاه مورد شارژ قرار گیرد و سپس با توجه به میزان آمپر ساعت باتری دستگاه، مورد دشارژ قرار گیرد.

پ: هزینه تعمیرات زمین شوی برقی به مراتب نسبت به هزینه تعمیرات زمین شوی شارژی پایین تر است.

ت: هزینه نگهداری زمین شوی دستی کابل دار به مراتب از هزینه نگهداری زمین شوی باتری دار کمتر است. (اسکرابر باتری دار پس از ۸۰۰ بار شارژ و دشارژ بایستی مورد تعویض قرار گیرد)

دستگاه زمین شوی شرکت خوشگوار

۳- عرض شستشو و وزن دستگاه زمین شوی در صورت وجود تعداد طبقات

در صورتیکه تعداد طبقات بیش از یک طبقه باشد، معمولا بایستی عرض دستگاه را با عرض ورودی آسانسور تطبیق دهیم، اما در صورتیکه ساختمان قدیمی باشد و جهت انتقال بین طبقات آسانسور وجود نداشته باشد، حتما بایستی از زمین شوی برقی با وزن کمتر استفاده نماییم.

۴- وزن دستگاه زمین شوی و امکان آسیب پذیری آن

در بسیاری از موارد در انتخاب دستگاه زمین شوی صنعتی بایستی به وزن دستگاه نیز توجه داشته باشیم، وزن زیاد دستگاه زمین شوی بنا به مقاومت پوششی آ ن سطح می تواند آسیب پذیر باشد، به عنوان مثال در بسیاری از مجتمع های تجاری و مسکونی، متاسفانه به خاطر استفاده از پوشش های سرامیکی با مقاومت کم، استفاده از اسکرابر سرنشین دار با وزن زیاد در شستشوی آن محیط باعث بروز آسیب های سطحی و یا شکستگی شده است و یا به عنوان مثال وزن زیاد دستگاه زمین شوی شارژی نسبت به دستگاه زمین شوی برقی هم نوع خود می تواند در سطح کفپوش یک سالن ورزشی باعث بروز آسیب بر روی آن سطح شود. لذا بهتر است جهت شستشوی سالن ورزشی با کفپوش اپوکسی از دستگاه زمین شوی برقی (دستگاه تی شور کابلی) استفاده نماییم.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم که اسکرابر صنعتی را به طور کامل تحلیل و مواردی که باید در هنگام خرید ماشین کفشوی صنعتی به آن توجه داشته باشید را به شما بگوییم. در هر صورت هر سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات از ما بپرسید و ما در اسرع وقت به آن پاسخ خواهیم داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم