اسکرابر خودرویی

اسکرابر خودرویی یا اسکرابر سرنشین دار نوعی از زمین شوی صنعتی است که اپراتور جهت هدایت آن بر روی صندلی که روی دستگاه تعبیه شده است، می نشیند و دستگاه را کنترل می نماید. اسکرابر سرنشین دار در تنوع و مدل های مختلف تولید می شود، این تنوع در راستای انتخاب بهترین راندمان و مانورپذیری صورت می گیرد. در قسمت ذیل این تنوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

 

تنوع دستگاه اسکرابر باراننده بر اساس منبع تغذیه:

دستگاه اسکرابر باراننده نیز همانند اسکرابر دستی جهت انجام تمامی فعالیت های خود از جمله حرکت به منبع انرژی نیازمند است. این منبع انرژی خود می تواند دلیل تولید و تنوع در تولید دستگاه های اسکرابر خودرویی شود. لذا این منبع انرژی شامل منبع الکتریکال و منبع سوخت فسیلی می شوند.

 

منبع انرژی در اسکرابر با راننده به صورت الکتریکال:

منبع انرژی به صورت الکتریکال در تمامی اسکرابرهای ماشینی صرفا از نوع جذب انرژی از باتری می باشد. به صورت برق DC می باشد. باتری انرژی خود را از شارژر دستگاه جذب و در سلول های انرژی خود تا زمان دشارژ شدن ذخیره می نماید. این تنوع در ولتاژ باتری نیز وجود دارد، لذا اسکرابر خودرویی با توجه به میزان ولتاژ معمولا به دو دسته 24 ولت و 36 ولت تقسیم می شود. هر چه اسکرابر بزرگتر می شود بایستی به همان اندازه از باتری با ولتاژ بالاتر استفاده نماییم. به عنوان مثال در لیتراژهای بزرگتر از 170 لیتر بایستی از باتری 36 ولت استفاده نماییم. در انتخاب اسکرابر باراننده شارژی بایستی به ولتاژ و آمپرساعت باتری ها توجه نماییم. در واقع با بالاتر بودن آمپرساعت، باتری در زمان سریع تر شارژر و در زمان بیشتری دشارژ می شود. قیمت اسکرابر سرنشین دار با باتری آمپر ساعت بالا و ولتاژ بیشتر معمولا از قیمت اسکرابر خودرویی با ولتاژ و آمپرساعت پایین تر، بیشتر می باشد.

 

 

منبع سوخت فسیلی در اسکرابر نفربر:

در محیط هایی که متراژ سطح بسیار گسترده است، بایستی به همان گستردگی در انتخاب اسکرابر صنعتی نیز توجه نماییم. معمولا در متراژهای گسترده بیش از 10000 هزار متر مربع از اسکرابر خودرویی با سوخت گازوئیل و یا اسکرابر با سوخت دوگانه بنزین و گاز مایع استفاده می نمایند. در اسکرابر با سوخت فسیلی محدودیت زمان شارژ وجود ندارد، پس تا زمانیکه باک سوخت اسکرابر نفربر را خالی نمی گزاریم، می توانیم از این نوع اسکرابر خودرویی استفاده نماییم. البته بایستی این نکته رو در نظر داشته باشیم که مصرف سوخت های فسیلی با خود آلودگی های زیست محیطی را بهمراه دارند، لذا محیط استفاده از چنین دستگاهی بایستی مسقف نباشد، تا این آلودگی بتواند در گستره بیشتری در فضا پخش و میزان آسیب پذیری را برای انسان های اطراف این منبع به حداقل برساند. یکی از محیط هایی که دارای متراژ گسترده می باشد، محوطه صحن های مطهر و پارکینگ های رو باز می باشد.

 

دستگاه اسکرابر خودرویی در ابعاد دستگاه:

اگر ابعاد دستگاه اسکرابر خودرویی را با در نظر گرفتن ظرفیت مخازن و عرض شستشوی دستگاه در نظر بگیریم، سه نوع اسکرابر خودرویی وجود دارد. این سه نوع اسکرابر باسرنشین شامل اسکرابر باسرنشین کوچک، اسکرابر با سرنشین بزرگ و اسکرابر خودرویی خیلی بزرگ می شوند.

اگر بخواهیم با توصیف بیشتر سه نوع زمین شوی صنعتی موصوف را بررسی نماییم بایستی اذعان داشت که در اسکرابر سرنشین دار کوچک تعداد برس ها معمولا یک عدد با عرض شستشوی معمولا کمتر از 600 میلی متر و همچنین ظرفیت مخازن معمولا کمتر از 70 لیتر می باشد. در محیط هایی تا متراز کمتر از 4000 متر مربع را می توانیم از اسکرابر سرنشین دار کوچک استفاده نماییم. حتما در انتخاب این نوع اسکرابر خودرویی به وضعیت کاربری دستگاه بصورت فول اتوماتیک و یا دستی توجه نماییم.

 

اسکرابر سرنشین دار بزرگ:

در این نوع از اسکرابر خودرویی عرض شستشو با دو عدد برس معمولا بیشتر از 660 میلی متر و کمتر از 900 میلی متر می باشد همچنین ظرفیت مخازن معمولا 60 تا 160 لیتر می باشد. در این نوع از دستگاه زمین شوی خودرویی نیز حتما به نوع باطری، آمپرساعت باتری، نوع کاربری (اسکرابر خودرویی تمام اتوماتیک یا کاربری دستی) توجه نماییم.

 

اسکرابر خودرویی خیلی بزرگ:

اسکرابر خودرویی سخت کار خیلی بزرگ معمولا دارای مخازن با لیتراژ بالا (بیش از 160 لیتر)، عرض شستشوی بالا بیش از 900 میلی متر می باشد. معمولا اسکرابر خودرویی با سوخت فسیلی و یا اسکرابر سرنشین دار شارژی با منبع باتری 36 ولت و یا 48 ولت در این رده از اسکرابرها قرار می گیرند.

 

 

وجود آپشن در اسکرابر خودرویی:

وجود آپشن در اسکرابرهای صنعتی در راستای بالاتر بردن سطح کارآیی، امنیت بیشتر و در نهایت آسودگی در استفاده طراحی و تجهیز شده است. در قسمت ذیل برخی از این آپشن ها را در دستگاه زمین شوی خودرویی را معرفی می نماییم.

1- وجود آپشن تنظیم سرعت در کف شوی سرنشین دار: توسط این پشن می توانیم میزان سرعت استفاده از دستگاه را مدیریت نماییم. به عنوان مثال در سطحی که دارای آلودگی سطحی بیشتری است، با کم کردن سرعت حرکت دستگاه می توانیم به برس دستگاه فرصت بیشتری جهت شستشوی سطح بدهیم و به همان طبع در سطحی که تمیزتر است، سرعت حرکت دستگاه را بیشتر و سریعتر از آن سطع عبور نماییم.

2- وجود آپشن تنظیم فشار برس در کف شوی با سرنشین

3- آپشن دیاگ سرخود: توسط این آپشن در کفشوی سرنشین دار تمامی عیوب الکترونیکال قسمتی از عیوب مکانیکال توسط کد سه رقمی بر روی قسمت برد دستگاه مشخص می شود. با استفاده از این آپشن می توانیم در کاهش هزینه های خدمات پس از فروش تاثیر بسزایی داشته باشیم.

4- سنسور حرکتی در صندلی دستگاه

5- وجود سیستم کاربری تمام اتوماتیک در دستگاه زمین شوی سرنشین دار: زمانیکه سیستم کاربری دستگاه به صورت تمام اتوماتیک انتخاب می شود، بدین معناست که نشست و برخواست سینی برس و تی عقب دستگاه توسط جک هیدرولیکی و یا جک الکترونیکال انجام می شود. در حین حرکت کردن به سمت جلو، به صورت هوشمند جک هیدرولیکی فعال می شود و باعث پایین آوردن سینی برس و تی دستگاه می شود و زمانیکه دستگاه به سمت عقب حرکت می نماید مجددا بایستی جک ها فعال شده و باعث بالابردن تی دستگاه و بعضا در برخی از تنوع اسکرابرها سینی برس می شود. نقطه مقابل کاربری تمام اتوماتیک، کاربری به صورت دستی می باشد، یعنی اینکه تمام حرکت هایی که توسط جک ها فعال می شدند حالا توسط پدال دستی صورت می پذیرد که توسط شخص اوپاتور بایستی فعال شوند. حال توجه نماییم اگر اپراتور زمانیکه دستگاه به سمت عقب حرکت می نماید، دچار بی توجهی شود و پدال دستی را جهت بالا بردن تی عقب و یا سینی دستگاه فعال ننماید، در نتیجه تی دستگاه و موتور چرخش برس دچار آسیب می شود.

6- چرخش 360 درجه در کفشور خودرویی: مسلما چرخش 360 درجه در زمین شور خودرویی باعث بالاتر بردن قابلیت مانور دستگاه می شود. این قابلیت برمی گردد به وجود موتور پیشرانه که بر روی تک چرخ جلوی دستگاه اسکرابر سرنشین دار قرار دارد، که باعث چنین قابلیتی در دستگاه اسکرابر صنعتی می شود. حالت دوم زمانی است که موتور پیشرانه توسط دو چرخ عقب دستگاه صورت می گیرد، در نتیجه نصب موتور پیشرانه روی چرخ عقب دستگاه عدم چنین قابلیتی را با خود به همراه دارد. زمانیکه موتور پیشرانه روی چرخ جلوی دستگاه باشد، در محیط هایی با تراکم و تردد بالا گزینه مناسب تری می باشد.

اسکرابر CT110BT85

اسکرابر Comfort XS-R UP

اسکرابر DQX6

اسکرابر CT80BT70

اسکرابر Comfort XXS

اسکرابر Comfort L

اسکرابر CT230BT105

اسکرابر 351BT140

اسکرابر Comfort M

اسکرابر CT80BT55

اسکرابر CT160BT95

اسکرابر Comfort S-R

اسکرابر DQX86