از بین بردن زنگ زدگی آهن با واترجت صنعتی

از بین بردن زنگ زدگی آهن با واترجت صنعتی

یکی از دغدغه‌های صنایع مختلف از جمله خودروسازی، حمل‌ونقل، ساخت‌وساز و…، مقابله با آلودگی‌های‌ سخت و عمیق در محیط‌های صنعتی است. این موضوع، وقتی حساس‌تر می‌شود که آلودگی، سطوح فلزی و فولادی را شامل شود یا مثلا از نوع‌ زنگ‌زدگی باشد. زنگ‌زدگی همه‌چیز را تبدیل به چشم‌درد می‌کند و اجسام را کهنه، فرسوده و کثیف نشان می‌دهد. وقتی یک جسم فلزی خورده شود، دو انتخاب دارید: اول، خرید محصول جدید با تحمل هزینه‌‌های آن و دوم زنگ‌بری آهن و سایر فلزات و تجهیزات با یک واترجت صنعتی پرفشار. شما کدام‌ مسیر را انتخاب می‌کنید؟ 

برای خلاصی از شر زنگ‌زدگی و آلایندگی‌های عمیق ناشی از فلز، شیوه استفاده از واترجت صنعتی، به عنوان ساده‌ترین، موثرترین و به‌صرفه‌ترین روش، مهم است.

دلایل ایجاد زنگ‌ زدگی و تاثیرات آن

اکسیداسیون یا زنگ‌زدگی آهن و سایر فلزات که از طریق واکنش با اکسیژن و آب صورت می‌‌گیرد، خسارات زیادی به صنایع وارد می‌کند. این فرایند در سازه‌های فلزی و فولادی ساختمان‌ها و کارخانجات و بسیاری از تجهیزات صنعتی مانند مخازن، لوله‌ها و…، به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و اکسیژن ایجاد می‌شود. اجسام فلزی که با پوشش محافظ مهر و موم نشده‌اند، بیشتر در معرض زنگ‌زدگی و خوردگی هستند.

زنگ‌زدگی روی سطوح خارجیِ تجهیزات، طول عمر آنها و زنگ‌زدگی روی سطوح داخلی، کیفیت مواد و محصول را کاهش می‌دهد. بنابراین هرجا سخن از زنگ‌زدگی فلزات است، صحبت از زنگ‌بری آهن هم مطرح می‌شود.

از بین بردن زنگ زدگی آهن با دستگاه واترجت

کاربردهای واترجت صنعتی در زنگ بری

کارواش صنعتی یا واشر پرفشار از جمله تجهیزات نظافت و شستشو است که با دریافت جریان معمولی آب، آن را به آب پرفشار و با سرعت بالا  تبدیل می‌کند و دشمن شماره یک آلودگی‌های سرسخت مانند زنگ‌زدگی است. واترجت با قابلیت انفجار ایمن آب در فشارهای فوق‌العاده بالا، بدون آسیب به مواد زیر لایه، محل آلودگی را به سرعت تمیز می‌کند.

این شوینده بسیار پرفشار برای حذف زنگ‌زدگی، رنگ، لکه و انواع ناخالصی استفاده می‌شود و وقتی برای زدودن آلودگی از روی قطعات و سطوح، حالت انفجاری پیدا می‌کند، سطح فوق‌العاده تمیز و بدون زنگ را از خود برجای می‌گذارد. تمیز کردن این سطوح و زنگ‌بری آهن، به دلیل تاثیر مثبت بر کاهش هزینه‌های ناشی از آن، به سودآوری محیط‌های صنعتی مختلف کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

کاربردهای واترجت صنعتی در صنایع غذایی

مزایای زنگ بری فلزات

 • کاهش زمان انجام کار
 • ایجاد سطح تمیز
 • مصرف حداقل آب
 • هزینه های عملیاتی پایین‌تر
 • حذف محفظه های نامرئی مانند کلریدهایی که به دام افتاده‌اند.
 • آموزش کم و یادگیری آسان
 • سازگار با محیط زیست

احتمال زنگ‌زدگی در کدام فضاها بیشتر است؟

 • دیوارهای خارجی ساخته‌شده و در تماس با فلز
 • لوله های داخلی و خارجی
 • شیرآلات، لوله‌کشی، ناودان
 • فلز دور بخاری
 • تزیینات فضای باز، به‌ویژه موارد ساخته‌شده از فلز
 • وسایل نقلیه استفاده‌نشده
 • سطوح غیرفلزی در صورت تماس با فلز یا در مسیر ریزش زنگ مانند سطوح بتنی کنار میله‌های زنگ‌زده

زنگ‌بری آهن با واترجت آب سرد یا آب گرم؟

دستگاه های آب سرد برای از بین بردن کثیفی و نظافت عمومی عالی هستند؛ خصوصا اگر سطوح حساس به دما را تمیز می‌کنید اما برای فضاهای صنعتی که روغن و گریس در آن حضور دائمی دارد، مناسب نیستند. بنابراین اگر سطحی که قصد تمیز کردن آن را دارید، دارای روغن و گریس به همراه زنگ‌زدگی است، بهتر است از کارواش صنعتی آب گرم استفاده کنید.

آب داغ این واترجت، گریس، روغن و آلودگی سرسخت را از بین می‌برد. در مجموع، ترکیب واترجت آب گرم و فوق فشار قوی، در مقایسه با واترجت آب سرد، به طور موثرتری، آلایندگی را از سطوح فلزی پاک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نقش واترجت صنعتی در صنایع خودروسازی

فشار موردنیاز واترجت برای زنگ‌بری آهن

فشار یک واترجت به اندازه‌ای قوی است که زنگ‌زدگی را بدون خراش سطوح فلزی از بین می‌برد. با این حال، باید بدانید برای زنگ‌بری آهن و سایر فلزات چقدر باید فشار وارد کنید. انواع واترجت‌های نیمه ‌فشار قوی، فشار قوی و فوق‌ فشار قوی، از فشار کمتر از ۲۵۰ بار تا ۳۰۰۰ بار و بیشتر را شامل می‌شوند.

کلید موثر برای زنگ‌بری فلزات، انتخاب یک واترجت قدرتمند برای جداسازی زنگ‌زدگی از سطوح فلزی است. یک واشر فشار که حداقل ۳۰۰۰ بار (psi) دارد، برای زنگ‌بری آهن کافی است. این نوع واترجت در زمینه صنایع سنگین کاربرد دارد و قادر به حذف آلاینده‌های سرسخت مانند زنگ‌زدگی، جلبک‌ها، دانه‌ها، رنگ‌های روغنی و… است. با این حال، اگر قصد دارید زنگ‌زدگی عمیق را از بین ببرید، به واترجت پرفشار ۳۳۰۰ بار و بالاتر نیاز است.

کاربردهای دستگاه واترجت صنعتی

پنج مرحله برای از بین بردن زنگ‌زدگی با واترجت

اگر شستشو با واترجت، ایمن و صحیح انجام نشود، خطرناک است اما در کنار ایمنی، تکنیک‌ها و مراحل موثر برای از بین بردن زنگ‌زدگی مهم است. در ادامه، پنج مرحله زنگ‌بری آهن با واترجت تشریح شده است:

مرحله ۱: تجهیزات ایمنی لازم را گردآوری کنید

هنگام استفاده از واترجت به تجهیزات محافظ مناسب برای ایمنی نیاز دارید. اگر از آب گرم با دمای بالا استفاده می‌کنید، عینک ایمنی، ماسک گرد‌وغبار یا ماسک تنفسی (خصوصا هنگام پاک کردن رنگ)، دستکش کار، چکمه کار و لباس محافظ و در صورت حساسیت، محافظ گوش نیاز است. سپس واترجت، شیلنگ و نازل‌ را تنظیم کنید. برای جداسازی رنگ، وجود پاک‌کننده کار را آسان‌تر می‌کند. توصیه می‌شود ماده شوینده موثر بر آلودگی به منظور زنگ‌‌بری استفاده کنید تا از شر روغن و چربی خلاص شوید.

مرحله ۲: محل آلودگی را پاک کنید

مطمئن شوید هرچیزی که نمی‌تواند خیس شود یا فشار زیاد را تحمل کند، پاک باشد. در صورت نیاز، پنجره‌های مجاور را با تخته سه‌لا بپوشانید. همچنین مهم است محل آلودگی را ببندید تا از رفت‌وآمد و ایجاد موانع احتمالی جلوگیری کنید. فشار زیاد آب، به‌ویژه آب گرم، آسیب جدی به بدن وارد می‌کند.

مرحله ۳: زنگ‌زدگی را از بین ببرید

اگر سطح فلزی بزرگ و بادوام را تمیز می‌کنید، از نازل ۱۵ درجه زردرنگ استفاده کنید. اگر با لکه‌های سرسخت سروکار دارید، از نازل ۱۰ درجه قرمزرنگ برای پاک کردن استفاده کنید. بیشتر مراقب نازل قرمز باشید، زیرا قدرتمندترین است و خطر بریدگی بتن، چوب و رنگ اجسام اطراف، با آن وجود دارد. جسم یا سطح فلزی نازک و شکننده را به نازل زردرنگ بچسبانید تا ایمن باشید.

حذف زنگ زدگی آهن با واترجت صنعتی

ابتدا نازل را در فاصله ۱۵ یا ۲۰ اینچ نگه‌دارید و با اسپری آزمایشی شروع کنید. اگر فشار خوب است، کار را ادامه دهید، وگرنه نازل را نزدیک‌تر نگه دارید تا وقتی احساس کنید، مناسب است. مراقب باشید به سطح زیر آسیب نرسانید. با حرکات رو به پایین و جارویی، اسپری کنید. نازل را در حال حرکت نگه دارید تا از وارد کردن فشار زیاد و طولانی به یک نقطه جلوگیری شود.

مرحله ۴: زنگ‌های باقی‌مانده را پاک کنید

بعضا شاید شستشوی تحت فشار برای از بین بردن لکه‌های سرسخت زنگ کافی نباشد. اگر بعد از اتمام کار، تکه‌هایی از زنگ‌زدگی باقی ماند، آنها را با سمباده، سوهان رنگ یا برس فلزی خراش دهید یا سمباده بزنید. حرکات خود را تا حد ممکن ملایم نگه دارید تا به سطح زیرین آسیب نرسد. اگر جواب نداد، سطح را حدود یک تا سه ساعت در دستگاه زنگ‌زدای WD-40 خیس کرده و سپس آلودگی را از بین ببرید.

مرحله ۵: آستر و رنگ‌آمیزی

باید اجسام فلزی را آستر و رنگ‌آمیزی کنید تا از اکسیداسیون مجدد و سریع آنها جلوگیری نمایید. آب‌بندی صحیح اجسام فلزی، نیاز به شستشوی تحت‌فشار را در آینده به حداقل می‌رساند. ضمنا بتونه‌کاری خصوصا برای اجسام و سطوح فلزی بیرونی اهمیت دارد. پس از اتمام شستشو، بگذارید سطح کاملا خشک شود. سپس برای جلوگیری از جذب رنگ و ایجاد زنگ‌زدگی، یک لایه پرایمر بزنید و در صورت لزوم، رنگ محافظ و لایه‌ای از روکش را اعمال کنید.

بهترین واترجت برای زنگ‌بری

با توجه نکات ذکرشده، مناسب‌ترین راهکار زنگ‌بری آهن، با مزیت‌های صرفه‌جویی در هزینه، وقت و بهترین کیفیت، استفاده از شوینده فشار بالا، به‌ویژه مدل آب گرم و بسیار پرفشار است. دستگاه واترجت‌ صنعتی برای زنگ‌بری آهن و سایر فلزات را می‌توانید از شرکت‌ها و فروشگاه‌های تخصصی تجهیزات نظافت و شستشو تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین واترجت صنعتی (کارواش صنعتی) ۱۴۰۲

سوالات متداول

برای حذف زنگ‌زدگی، واترجت آب گرم مناسب‌تر است با آب سرد؟

اگر سطح دارای روغن و گریس به همراه زنگ‌زدگی است، واترجت آب گرم مناسب‌تر و موثرتر است.

میزان فشار مناسب واترجت برای زنگ‌بری آهن چقدر است؟

واترجت با فشار حداقل ۳۰۰۰ بار (psi)، برای زنگ‌بری آهن کافی است اما برای حذف زنگ‌زدگی عمیق‌تر، واترجت پرفشار با فشارهای ۳۳۰۰ بار و بالاتر نیاز است.

مراحل از بین بردن زنگ‌زدگی با واترجت کدامند؟

اول گردآوری تجهیزات ایمنی، دوم پاک کردن محل آلودگی، سوم از بین بردن زنگ‌زدگی، چهارم حذف لکه‌های سرسخت زنگ و پنجم آستر کردن و رنگ‌آمیزی.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.