قدرت مکش جاروبرقی صنعتی

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی

اگر وجود آلودگی و ذرات گردوغبار در اندازه‌های بزرگ و کوچک مشکلاتی را برای سلامتی کارمندان، راندمان دستگاه‌ها و امنیت کار ایجاد کرده، باید هر چه سریع‌تر چاره‌ای اندیشید. جارو برقی صنعتی یکی از دستگاه‌های ضروری برای صنایع مختلف است، اما قدرت جمع‌کردن ذرات آلوده توسط یک جاروبرقی به‌ عوامل مختلفی بستگی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در صنایع مختلف خصوصا غذایی، بهداشتی و داروسازی، در این مقاله از بلاگ آوین‌صنعت به بررسی عوامل موثر روی قدرت مکش جاروبرقی صنعتی می‌پردازیم.

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی چیست؟

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی یکی از معیارهای مهم در انتخاب بهترین دستگاه نظافت برای صنایع مختلف است. مفهوم قدرت مکش در جاروبرقی صنعتی با میزان توانایی ایجاد خلاء در این دستگاه برای جمع‌کردن انواع آلودگی‌ها سنجیده می‌شود. هر چقدر قدرت مکش دستگاه بیشتر باشد، توانایی آن برای نظافت سطوح مختلف و جمع‌کردن آلودگی‌ها از فواصل دور بیشتر خواهد شد.

به‌عبارت ساده‌تر، اگر سطح را یک فرش با پرزهای بلند فرض کنیم که آلودگی بسیاری روی آن و در اعماق پرزها قرار گرفته، قدرت مکش جاروبرقی نشان می‌دهد که چقدر از این آلودگی‌ها را در سطح بیشتر و در عمق بیشتر می‌توان جمع کرد. قدرت مکش در مورد دستگاه‌های صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

نکته مهم اینجاست که نباید قدرت مکش جاروبرقی را با سرعت مکش دستگاه، برابر دانست. در محیط‌های صنعتی که میزان انواع آلاینده‌های ریز و درشت و سخت زیاد است، باید بالاترین قدرت مکش جاروبرقی صنعتی را انتخاب کنید.

جمع آوری خاک با جاروبرقی صنعتی

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی چطور اندازه گیری می‌شود؟

قدرت مکش جاروبرقی مناسب برای صنایع، با وات هوا اندازه‌گیری می‌شود. استاندارد آزمایشی IEC60312 برای جاروبرقی و اندازه‌گیری جریان هوا در انتهای لوله خرطومی تمیزکننده است. مقدار نیروی مورد نیاز برای حمل ۱ واحد هوا از طریق جاروبرقی، میزان کارایی جاروبرقی صنعتی در تمیزکاری موثر را مشخص خواهد کرد. به‌این‌ترتیب اندازه گیری قدرت مکش جاروبرقی صنعتی می‌تواند در میزان اثربخشی آن در صنایع مختلف تاثیرگذار باشد.

آیا وات بالاتر به‌معنای قدرت مکش بیشتر جاروبرقی صنعتی است؟

واقعیت ساده این است که وات تنها واحد اندازه‌گیری میزان مصرف برق است. بنابراین یک جاروبرقی ۱۰۰۰ واتی در هر ۱ ساعت، ۱ کیلووات (۱۰۰۰ وات) برق مصرف می‌کند. اندازه‌گیری وات به‌مفهوم اندازه‌گیری مصرف جاروبرقی است نه به‌معنای توان خروجی آن یا هر معیاری که به قدرت مکش برمی‌گردد. بنابراین بین قدرت مکش یا وات جاروبرقی باید میزان قدرت مکش را در اولویت قرار دهید. اگر می‌خواهید برق بیشتری مصرف کنید، پس یک جاروبرقی با وات بالاتر خریداری کنید.

تفاوت قدرت مکش جاروبرقی صنعتی با جاروبرقی خانگی در چیست؟

قدرت مکش جاروبرقی خانگی بسیار کمتر از یک جاروبرقی صنعتی است. تاسیسات و واحدهای صنعتی دارای آلودگی‌های بسیار بیشتر و همچنین ذرات مخرب برای انسان و ماشین‌آلات هستند که باید جمع‌آوری شوند. از طرفی با توجه به اینکه یک واحد صنعتی متراژی بسیار بالاتر از یک واحد مسکونی دارد، طبیعتا قدرت مکش دستگاه‌های صنعتی بسیار بیشتر از انواع خانگی خواهد بود. جاروبرقی‌های صنعتی دارای دهانه یا نازل بزرگ‌تری بوده که در هر بار می‌تواند حجم بیشتری از آلودگی‌ها را جمع‌آوری کند.

موتور مکش جاروبرقی صنعتی چطور کار می‌کند؟

موتور مکش یکی از اجزای اصلی جاروبرقی خانگی و صنعتی است. موتور مکش با چرخاندن یک فن موتور، فشار خلاء و مکش ایجاد می‌کند. در واقع می‌توان گفت این موتور مکش است که نیروی الکتریکی را از منبع نیرو دریافت کرده و به‌صورت مکش با جریان هوا به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. لازم است بدانید که رتبه‌بندی موتور بر اساس توانایی آن در تولید مکش با جریان هوا یکی از جنبه‌های نادرست در انتخاب جاروبرقی صنعتی است. در واقع می‌توان گفت که این موضوع یک جنبه تجاری دارد که شرکت‌های تولیدکننده جاروبرقی برای ایجاد تمایز میان محصولات خود و رقبا از آن استفاده می‌کنند.

جاروبرقی صنعتی در صنایع مختلف

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی چقدر است؟

ظرفیت مکش، میزان قدرت جاروبرقی و حجم هوا را نشان می‌دهد، اینکه یک جاروبرقی چقدر هوا را می‌تواند به حرکت درآورد. برای تعیین قدرت مکش در واقع ظرفیت مکش و حجم هوا را جمع کرده و نشان می‌دهند که جاروبرقی چقدر قدرت دارد. این موضوع نشان‌دهنده میزان تمیز کنندگی یک جاروبرقی صنعتی خواهد بود.

هنگامی که از نازل باکیفیت در جاروبرقی صنعتی استفاده شود، این بخش در کنار قدرت مکش بالا می‌تواند بیشترین ظرفیت جمع‌آوری گرد‌وغبار و ذرات را فراهم کند. در‌حال‌حاضر ۳ دسته گردوغبار H، M و L وجود دارند که کلاس گرد‌وغبار H بیشترین نیاز به جاروبرقی صنعتی را خواهد داشت.

پارامتر فشار آب بیان‌گر قدرت مکش جاروبرقی صنعتی است، به این مفهوم که جاروبرقی حداکثر از چه ارتفاعی می‌تواند آب را مکش کند. در جاروبرقی‌های صنعتی حداکثر ارتفاع به ۶۰۰۰ (MMH20) نیز می‌رسد. این پارامتر در انواع جاروبرقی آب و خاک از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

عوامل موثر در قدرت مکش جاروبرقی صنعتی کدامند؟

عوامل متعددی روی قدرت مکش جاروبرقی تاثیر می‌گذارند. به‌عنوان مثال قطعات باکیفیت جاروبرقی یکی از اصلی‌ترین آن‌هاست. قدرت مکش درواقع میزان هوایی است که جاروبرقی به داخل می‌کشد. بیشترین قدرت مکش جاروبرقی صنعتی به‌مفهوم جمع‌آوری بیشتر و بهتر آلودگی‌ها از سطوح خواهد بود. عوامل تاثیرگذار بر قدرت مکش جاروبرقی به شرح زیر هستند.

نوع موتور

موتور جاروبرقی به‌صورت مستقیم روی قدرت مکش آن تاثیر ندارد. اما در مورد جاروبرقی‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی که موتور آن‌ها توربینی (موتور دائم‌کار) است چون موتور داغ نمی‌کند و می‌توان ساعات طولانی از آن استفاده کرد. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت که افزایش زمان کارکرد بسته به نوع موتور، به‌صورت غیرمستقیم روی قدرت دستگاه تاثیر می‌گذارد.

قدرت موتور

میزان مکشی که یک جاروبرقی دارد با قدرت موتور، رابطه مستقیم خواهد داشت. هرچه توان موتور بالاتر باشد، مکش قوی‌تری خواهید داشت. جاروبرقی با چندین موتور می‌تواند بیشترین قدرت مکش را داشته باشد.

قطعات باکیفیت

یکی از عواملی که روی کارایی جاروبرقی صنعتی تاثیر می‌گذارد، کیفیت قطعات مصرفی در ساخت این دستگاه است. هر چقدر قطعات باکیفیت‌تر بوده و بهتر به یکدیگر متصل شده باشند، قدرت مکش بالاتر می‌رود. در صورت نیاز به تعویض قطعات، قطعات اصلی شرکت تولیدکننده جاروبرقی را انتخاب کنید. نوع جاروبرقی و مدل آن باید برای خرید قطعات در نظر گرفته شود.

نازل‌های مکش

طراحی نازل خلاء نقش موثری در بالاترین قدرت مکش جاروبرقی صنعتی دارد. هر چقدر نازل مکش جاروبرقی، باریک‌تر باشد، قدرت مکش قوی‌تری خواهد داشت. نازل توربو نوعی نازل مکش باریک است که می‌تواند حتی ریزترین ذرات را نیز از روی سطوح جمع کند.

وجود حفره در خرطومی

شاید این موضوع از نظر بسیاری از افراد تاثیر آنچنانی روی قدرت مکش جاروبرقی خانگی یا صنعتی نداشته باشد. اما وجود یک حفره کوچک می‌تواند فرایند مکش را با مشکل مواجه کند چون مقدار قابل توجهی از هوای مکیده شده به خارج هدایت می‌شود. وجود حفره در خرطومی به‌صورت غیرمستقیم روی قدرت مکش دستگاه تاثیر می‌گذارد.

استفاده از جاروبرقی صنعتی در نظافت اتوبوس

جریان هوا

جریان هوای جاروبرقی تعیین‌کننده میزان آلودگی‌ها و ذراتی است که در هر بار عبور از یک سطح جمع می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که جاروبرقی‌هایی با جریان هوای بالاتر، قدرت مکش بیشتری نسبت به دستگاه‌های دیگر دارند. بنابراین در هر بار عبور از سطح می‌توانند آلودگی‌ها و ذرات بیشتری را به داخل بکشند.

راندمان فیلتراسیون

راندمان فیلتراسیون جاروبرقی بر توانایی این دستگاه در حذف کامل گردوغبار و مواد حساسیت‌زا تاثیر می‌گذارد. جاروبرقی با سیستم فیلتراسیون پیشرفته، اغلب قوی‌تر از مدل‌های دیگر است.

پمپ سانتریفیوژال

قدرت مکش جاروبرقی مناسب برای صنایع مختلف به عوامل متعددی مانند نوع و تعداد پمپ بستگی دارد. در جاروبرقی‌های صنعتی از پمپ سانتریفیوژال استفاده می‌شود که در افزایش تمیزکاری این دستگاه‌ها موثر هستند. جالب است بدانید که قدرت مکش جاروبرقی‌های نیمه‌صنعتی به دلیل استفاده از پمپ‌های تقویت‌شده سانتریفیوژال بیشتر از جاروبرقی‌های تجاری است.

قوی‌ترین قدرت مکش مربوط به پمپ‌های سایدچنل است که در جاروبرقی‌های صنعتی استفاده می‌شود. جاروبرقی مکش قوی می‌تواند بهترین دستگاه برای جمع‌آوری کامل آلودگی‌ها و ذرات در صنایع مختلف باشد.

کاربرد جاروبرقی

جاروبرقی می‌تواند برای سطوح مختلفی ساخته شود. به‌عنوان‌مثال جاروبرقی خانگی که بیشتر برای تمیزکاری سطوح سرامیکی، پارکت و فرش و موکت استفاده می‌شود، برای محیط کارخانه و انبار یا فروشگاه مناسب نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید می‌توانید مقاله کاربرد جاروبرقی صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

حجم محتویات کیسه جاروبرقی

حجم محتویات کیسه جاروبرقی تاثیر زیادی روی قدرت مکش آن دارد. با افزایش حجم گرد‌و‌خاک و زباله‌های ریز و درشت در کیسه جاروبرقی، میزان مکش دستگاه کاهش پیدا می‌کند. بنابراین به‌صورت مرتب باید کیسه جاروبرقی را خالی کنید.

استفاده از جاروبرقی صنعتی در کارخانه ها

تعمیر و نگهداری

انسداد میله جاروبرقی، خرطومی و فیلتر کثیف، قدرت مکش جاروبرقی صنعتی را به‌شدت کاهش خواهند داد. بنابراین فیلترها را به‌موقع عوض کرده و هرچندوقت‌ یکبار نیز میله و خرطومی دستگاه را چک کنید تا آلودگی و زباله در آن گیر نکرده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله عیب یابی جاروبرقی صنعتی؛ مشکلات رایج و راه‌حل‌ها را در وبلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

چطور قدرت مکش جاروبرقی صنعتی را افزایش دهیم؟

یادگیری نحوه افزایش مکش جاروبرقی می‌تواند کارایی و راندمان دستگاه در فرایند تمیزکاری را افزایش دهد. بنابراین از بهبود عملکرد آن سود خواهید برد. از طرفی دانستن اینکه چطور جاروبرقی را سرویس کنید، عامل مهمی در افزایش طول عمر آن است. حالا که می‌دانید قدرت مکش جاروبرقی صنعتی به چه عواملی بستگی دارد، در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که چطور مکش جاروبرقی را زیاد کنیم.

گرفتگی لوله خرطومی را بررسی کنید

اولین کاری که برای افزایش کارایی و قدرت مکش جاروبرقی صنعتی باید انجام دهید، بررسی گرفتگی احتمالی لوله خرطومی است. وجود توده‌هایی از گردوخاک که در اثر برخورد با رطوبت محیط، به‌مرور زمان حجیم و سفت شده‌اند، باعث گرفتگی لوله خرطومی شده و قدرت مکش دستگاه را به‌شدت کاهش می‌دهد. برای تمیز کردن خرطومی می‌توانید از برس‌های تمیز کننده بطری یا یک سیم قلاب‌دار استفاده کنید. بهترین کار این است که حداقل ماهی یکبار خرطومی را بررسی کرده و آلودگی‌ها و ذرات خاک را از آن خارج کنید تا به مرحله گرفتگی لوله نرسند.

فیلترهای کثیف را تعویض کنید

اطمینان از تمیز بودن فیلترها تاثیر شایانی روی افزایش قدرت مکش جاروبرقی دارد. فیلتر کثیف یکی از بزرگ‌ترین دلایل مکش ضعیف است. اکثر فیلترها قابل تعویض هستند و شما می‌توانید با خرید یک فیلتر مخصوص جاروبرقی صنعتی خود، آن را به‌راحتی تعویض کنید. البته برخی از جاروبرقی‌های صنعتی دارای فیلترهای قابل شستشو هستند که می‌تواند تاثیر زیادی روی کاهش هزینه‌ها داشته باشد.

به‌دنبال نشت هوا باشید

درست در کنار گرفتگی لوله خرطومی و نازل، نشت هوا در خرطومی نیز یک مشکل بزرگ است. لازم است خرطومی را کاملا جدا کرده و به‌دقت تمیز کنید تا از عدم وجود ترک، شکستگی، سایش، خوردگی یا سوراخ مطمئن شوید. دوباره خرطومی را وصل کرده و دستگاه را روشن کنید. حالا دست خود را در امتداد خرطومی و در تمام سطوح آن حرکت دهید تا محل نشتی هوا را پیدا کنید. اگر نشتی قابل تعمیر بود، سریعا آن را تعمیر کنید در غیر‌این‌صورت باید یک خرطومی جدید بخرید.

تسمه‌ها را بررسی کنید

تسمه قطعه‌ای است که به شفت موتور متصل می‌شود تا بچرخد. قبل از استفاده از جاروبرقی صنعتی تسمه‌ها را بررسی کنید تا کشیده‌ نشده باشند. به‌این‌ترتیب جاروبرقی می‌تواند همه آلودگی‌ها و ذرات را به‌سرعت جمع کند. در صورتی‌که تسمه آسیب دیده (مانند ترک، خوردگی و سایش) و امکان تعمیر آن وجود دارد، سریعا تسمه را تعمیر کنید، در غیر‌این‌صورت آن را تعویض کنید.

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی در صنایع ساختمانی

کیسه جاروبرقی را خالی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش مکش جاروبرقی صنعتی، خالی کردن منظم کیسه جمع‌آوری گردوغبار و آلودگی‌هاست. کیسه جاروبرقی باید فضای کافی برای گردش هوا را داشته باشد، در غیراین‌صورت ممکن است مسدود شده و قدرت مکش دستگاه را به‌شدت کاهش دهد. کیسه جاروبرقی را به‌طور منظم بررسی کنید و زمانی‌که ۶۰% تا ۷۰% کیسه پُر شد، آن را خالی یا تعویض کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش طول عمر جاروبرقی با سرویس درست و اصولی می‌توانید مقاله طریقه نگهداری جاروبرقی صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

دلایل استفاده از جاروبرقی صنعتی چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از جاروبرقی در صنایع، امکان تمیز کاری اصولی است. یک جاروبرقی مناسب می‌تواند تمام آلودگی‌ها از جمله ذرات ریز درشت و گردوخاک‌ را به خوبی جمع کند. به‌این‌ترتیب علاوه‌بر حذف آلودگی‌ها، سطح برای استفاده از دستگاه اسکرابر نیز آماده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید جارو کردن کف قبل از استفاده از اسکرابر، کارایی و اثربخشی اسکرابر را افزایش می‌دهد. از دیگر دلایل استفاده از جاروبرقی صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

فواید سلامتی و بهداشت

جاروبرقی صنعتی دستگاهی با سیستم‌های فیلتراسیون با کارایی و قدرت بالاست. این نوع جاروبرقی‌ها را می‌توان برای کاربردهای مهم سلامتی مانند کاهش آلرژی صنعتی بکار برد. فیلترها می‌توانند کیفیت هوا را بهبود بخشیده و مواد حساسیت‌زا، گردوغبار و ذرات جامد کوچک را به‌دام اندازند.

مقرون‌به‌صرفه و کاربردی

شاید خرید جاروبرقی صنعتی در ابتدا هزینه زیادی داشته باشد، اما یک سرمایه‌گذاری عالی است. از آنجایی که این جاروبرقی‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که دوام بیشتری داشته و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، عمر مفید بیشتری خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله مزایای جاروبرقی صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

نکاتی که در خرید بهترین جاروبرقی صنعتی باید در نظر بگیرید؟

جاروبرقی‌های صنعتی می‌توانند یک عنصر حیاتی برای تمیز نگه‌داشتن مراکز صنعتی باشند. انتخاب جاروبرقی اشتباه می‌تواند پُرهزینه و خطرناک باشد. در ادامه به ارائه نکاتی می‌پردازیم که در خرید جاروبرقی صنعتی به‌شما کمک خواهند کرد.

سیستم فیلتر مناسب

یکی از مهم‌ترین قطعاتی که تاثیری مستقیم روی قدرت مکش جاروبرقی صنعتی دارد، فیلتر است. طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی، فیلتری که حداقل ۹۹.۹۷% در حذف ذرات با قطر ۰.۳ میکرومتر کارایی دارد می‌تواند بهترین انتخاب باشد. فیلترها برای جذب ذرات میکروسکوپی گردوغبار و سایر ذرات معلق بسیار مهم هستند.

میزان قدرت مورد نیاز

برخی تصور می‌کنند که قدرت اسب‌بخار موتور به‌صورت خودکار توانایی جمع‌آوری ذرات و آلودگی‌ها را تعیین می‌کند. با‌این‌حال، اسب‌بخار در یک جاروبرقی صنعتی عامل اولیه‌ای نیست که باید بررسی شود. سرعت جریان هوا یکی از جزئیات حیاتی در انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب است. سرعت جریان هوا با فوتِ‌‌مکعب در دقیقه اندازه‌گیری شده و این نیرو است که ذرات را داخل جاروبرقی جمع می‌کند. هرچه جریان هوا بیشتر باشد، هنگام جمع‌آوری ذرات بسیار ریز مانند آرد و گردوغبار، کارایی دستگاه بهتر می‌شود.

ظرفیت کیسه جاروبرقی صنعتی

در جاروبرقی‌های صنعتی از کیسه‌های کوچکی که نیاز به تعویض مکرر دارند، استفاده نمی‌شود. کیسه جاروبرقی صنعتی معمولا در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود تا نیازهای مختلف را رفع کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهنمای خرید جاروبرقی صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

جاروبرقی صنعتی آوین صنعت

بهترین جاروبرقی صنعتی کدام است؟

با توجه به اطلاعاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، دیگر انتخاب و خرید جاروبرقی صنعتی نمی‌تواند چالشی بزرگ برای کسب‌وکارها باشد. بهترین جاروبرقی صنعتی برای هر کسب‌وکاری مفهومی متفاوت دارد که با مواردی چون متراژ محیط، میزان آلودگی‌ها، نوع آلودگی‌ها، میزان حساسیت تمیزکاری، نوع سطح، نیازهای کسب‌وکار و بودجه گره خورده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله بهترین جاروبرقی صنعتی در بازار ایران را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

جمع‌بندی

قدرت مکش عامل مهمی است که باید در زمان انتخاب و خرید جاروبرقی برای صنایع مختلف به آن توجه کنید. چون میزان قدرت مکش جاروبرقی صنعتی رابطه مستقیم با میزان‌ تمیزکاری این دستگاه و حذف آلودگی‌های ریز درشت دارد. فاکتورهایی مانند وات و آمپر باید در نظر گرفته شوند چون این ۲ شاخص، قدرت مکش جاروبرقی را تعیین می‌کنند. در کل می‌توان گفت که با در نظر گرفتن مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد، قدرت مکش جاروبرقی صنعتی مانند روز اول خواهد بود.

سوالات متداول

آیا قدرت مکش در جاروبرقی صنعتی مهم است؟

بله. جاروبرقی‌هایی با قدرت مکش بالاتر در جمع‌آوری آلودگی‌ها و ذرات موثرتر عمل خواهند کرد.

چه عواملی قدرت مکش جاروبرقی صنعتی را کاهش می‌دهند؟

پُربودن کیسه جاروبرقی، کثیف بودن فیلتر، گرفتگی یا سوراخ در خرطومی، نشتی هوا و خوردگی یا پارگی تسمه از جمله عوامل تاثیرگذار روی کاهش قدرت مکش جاروبرقی هستند.

عوامل موثر در افزایش قدرت مکش جاروبرقی صنعتی کدامند؟

نوع موتور و قدرت آن، قطعات باکیفیت، جریان خوب هوا، راندمان فیلتراسیون، پمپ سانتریفیوژال و تعمیر و نگهداری اصولی از عوامل موثر در افزایش قدرت مکش جاروبرقی هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.