طریقه نگهداری جاروبرقی صنعتی؛ بایدها و نبایدها

طریقه نگهداری جاروبرقی صنعتی؛ بایدها و نبایدها

برای حفظ عملکرد بهینه جاروبرقی‌های صنعتی باید طریقه نگهداری درست از جاروبرقی صنعتی را به خوبی فرا بگیرید. تمیز نگه داشتن و نگهداری مناسب جاروبرقی صنعتی، طول عمر دستگاه و کیفیت نظافت را افزایش می‌دهد. همچنین تعمیر و نگهداری منظم به کاهش خطر آتش سوزی یا سایر شرایط اضطراری ناشی از استفاده نادرست کمک می‌کند. در ادامه طریقه نگهداری از انواع جاروبرقی صنعتی مانند: جاروبرقی مسجدی، جاروبرقی آب و خاک و…. و نکات استفاده از آنها را ذکر میکنیم.

نکات استفاده و طریقه نگهداری از جاروبرقی صنعتی

نوع محیط و نوع آلودگی تعیین کننده در سلامت دستگاه

جاروبرقی‌های صنعتی نیز در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند. لذا هر محیطی یک نوع خاصی جاروبرقی صنعتی می‌طلبد. از این رو هنگام خرید جاروبرقی با کارشناس شرکت مربوطه مشورت کنید. بسیاری از آلودگی ها سمی هستند و بسیار سنگین! مسلما برای چنین آلودگی‌هایی، جاروبرقی خاصی را باید خریداری کنید. به عنوان مثال برای مکش آلودگی‌های صنعتی یک کارخانه نباید از جاروبرقی صنعتی معمولی استفاده کنید و مواردی از این قبیل. مکش آلودگی ها با دستگاه نامناسب فقط کارایی و مدت زمان کارکرد را کاهش می‌دهد.

کیسه گرد و غبار و فیلتر جاروبرقی صنعتی را به طور منظم تعویض کنید.

جاروبرقی‌های صنعتی و نیمه صنعتی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که گرد و غبار فراوانی را مکش می‌کنند و حجم زیادی از الودگی‌ها در آن‌ها وجود دارد. لذا باید در بازه‌های زمانی مشخص کیسه را عوض کنید تا حداکثر کارایی را داشته باشید. بسته به میزان استفاده از جاروبرقی فوق باید هر چند وقت یک‌بار مخزن زباله را خالی کنید. در برخی شرایط نیاز است تا روزانه مخزن را خالی کنید. از این رو این موضوع را جدی بگیرید.

قبل از هر بار استفاده کیسه فیلتر و مخزن زباله را بررسی کنید. وقتی کیسه و یا مخزن ۲/۳ پر شد تعویض انجام دهید و یا مخزن را تخلیه کنید. منتظر پر شدن آن نباشید چراکه پرشدن مخزن و کیسه زباله، قدرت مکش را کاهش می‌دهد و عملکرد آن تضعیف می‌شود.

نکات تخلیه مخزن جاروبرقی صنعتی

  • هنگام خالی کردن مخزن و یا تعویض فیلتر حتما از دستکش استفاده کنید. در میان زباله‌ها امکان دارد ذراتی وجود داشته باشند که برای شما خطرناک باشند.
  • اگر از فیلتر هوا HEPA استفاده می‌کنید بازه هر ۳ ماه تا ۶ ماه یک‌بار باید کیسه فیلتر را تعویض کنید.

از خرطومی به صورت اصولی استفاده کنید.

کاری نکیند که موجب شکستگی خرطومی دستگاه شود. البته که خرطومی‌های جاروبرقی‌های صنعتی دارای استحکام بالایی است اما باید در نظر داشته باشید که از شلنگ به گونه ای استفاده کنید که موجب خم شدن و پیچیده شدن خرطومی نشود.

همچنین از شیلنگ دستگاه برای حرکت دادن و تکان دادن استفاده نکنید.

خرطومی را به طور کامل وارد آلودگی ها و زباله ها نکنید.

محیط‌هایی وجود دارد که حجم آلودگی بسیار بالاست. در این شرایط از فرو بودن دهانه مکش داخل زباله ها جدا خودداری کنید. برای مکش مواد و الودگی ها دستگاه نیاز به محیط ازاد و هوا دارد.

خرطومی جاروبرقی صنعتی را از لحاظ گرفتگی دائم چک کنید.

گاهی اوقات پیش می‌آید که خرطومی و لوله‌های جاروبرقی دارای گرفتگی می‌شوند و آلودگی‌ها داخل آن می‌ماند و راه مکش را می‌بندد. از این رو اگر متوجه شدید که قدرت مکش کاهش یافته و یا دستگاه زیاد داغ می‌کند نیاز است تا شیلنگ جاروبرقی را بررسی کنید. در صورت گرفتگی لوله باید آن را از دستگاه جدا کنید و با میله‌ای بلند، لوله را باز کنید و رفع انسداد کنید.

گرفتگی خرطومی ها و بسته شدن مسیر مکش، ها قدرت مکش را کاهش می‌دهد و در نهایت می‌تواند منجر به آسیب دیدن سایر اجزای دستگاه شود. لذا به صورت مکرر شلنگ‌ها را چک کنید.

حتما به صورت مرحله ای تمیز کنید.

در حالت کلی مدت زمان جاروبرقی‌های صنعتی طولانی تر هستند و برخی از مکنده‌ها نیز قابلیت دائم کار دارند. اما با تمامی این تفاسیر توصیه می‌شود هر ۳ ساعت یک‌بار به جاروبرقی استراحت دهید. اگر بخواهیم فرمول وار بگوییم هر سه ساعت کارکرد نیازمند ۳۰ دقیقه استراحت است. افرادی که در حین نظافت به دستگاه استراحت می‌دهند به نتایج بهتری در نظافت می‌رسند. همچنین با توقت در حین تمیز کردن، به الکتروموتورها آسیبی نمی‌رسد و در طولانی مدت شاهد تضعیف قدرت مکش نخواهید بود.

جاروبرقی صنعتی را هر چند وقت یکبار سرویس دهی کنید.

برای سلامت مکنده صنعتی و بررسی عملکرد آن باید هر چند وقت یک‌بار درخواست بررسی جاروبرقی را به شرکت مذکور دهید. در صورت خرید جاروبرقی صنعتی از شرکت آوین صنعت هر زمان که خواستار بررسی دستگاه را داشتید، کارشناسان فنی ما اعزام می‌شوند.

قطعات لق شده و یا شکسته شده را بررسی کنید.

وجود قطعات شل و لق در دستگاه موجب آسیب رسیدن دستگاه می‌شود. لذا در اولین فرصت اگر شاهد لق شدن و شکستگی در دستگاه بودید، اقدام به تعویض قطعات کنید و یا با شرکت مربوطه تماس حاصل کنید تا خدمات پس از فروش شامل حال شما شود.

الکتروموتور و دنده های دستگاه را روغن کاری کنید.

بسیاری از جاروبرقی‌های صنعتی دارای سیستم روغن کاری و گریس هستند. لذا لازم است تا به صورت دوره ای اقدام به روغن‌کاری دنده‌ها و الکتروموتور کنید. برخی از مکنده‌ها  نیز دارای سیستم گریس داخلی هستند. در این حالت حتما باید دستورالعمل شرکت سازنده را بخوانید.

ناگفته نماند که برخی دیگر از جاروبرقی ها دارای سیستم روغن کاری نیستند؛ اما شما میتوانید دستگاه را مجهز به پمپ روغن‌کاری کنید. وجود این سیستم در جاروبرقی سبب بهبود عملکرد الکتروموتور می‌شود.

در نظر داشته باشید که هنگام روغن کاری باید دستگاه خاموش و خنک باشد تا روغن به زباله‌ها نرسد و عملکرد موتور را بهم نریزد.

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد!

صدا دادن الکتروموتور دستگاه

اگر موتور دستگاه شروع به صدا کرد سریعا دستگاه را خاموش کنید تا آسیب جدی نبیند. در این هنگام باید الکتروموتور را بررسی کرد. کثیف بودن و گرفتگی موتور سبب تغییر صدا در آن میشود. در صورت عدم کاهش صدا با شرکت مذکور تماس حاصل کنید و خودتان کاری انجام ندهید.

داغ شدن دستگاه

اگر موتور بیش از حد گرم شود، ممکن است شروع به اتصال کوتاه کند و خطر آتش سوزی ایجاد کند. در این هنگام نیز تجمع بیش از حد زباله و کثیف شدن موتور موجب داغ شدن دستگاه میشود. اقدام به پاکسازی کنید. در این هنگام قدرت مکش کاهش یافته و جاروبرقی توان مکش زباله ها را ندارد و داغ میکند.

کاهش قدرت مکش زباله

اگر شاهد این موضوع بودید جاروبرقی قادر به مکش زباله ها نیست و کیفیت نظافت کاهش یافته، باید که مخزن دستگاه را بررسی کنید. اغلب به دلیل پر شدن کیسه و یا مخزن دستگاه دیگر قادر به مکش نیست. لذا مخزن را در زمان مشخص تخلیه کنید تا به عملکرد دستگاه اسیبی نرسد.

ساییدگی سیم مکنده

در هنگام استفاده از جاروبرقی صنعتی توجه زیادی به سیم دستگاه کنید تا زیر چرخ ها نیاید تا ساییده نشود. همچنین اگر مشاهده کردید که سیم جاروبرقی پارگی دارد و یا ساییده شده است، سریعا دستگاه را خاموش کرده و اقدام به تعویض کابل کنید.

سخن پایانی:

با رعایت کردن نکاتی که ذکر شد، می‌توانید طول عمر جاروبرقی صنعتی خود را افزایش دهید. همچنین از عملکرد خوب دستگاه نیز محافظت می‌کنید. در عین حال نیز خود را از هزینه های هنگفت تعمیرات باز می‌دارید. آیا در مورد طریقه  نگهداری جاروبرقی صنعتی خود سوالی دارید؟ همین الان با ما تماس بگیر! ما همیشه خوشحالیم که کمک کنیم.چ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.