نظافت کفپوش گرانولی (لاستیکی) باشگاه بدنسازی

نظافت کفپوش گرانولی (لاستیکی) باشگاه بدنسازی

معمولا در سالن های بدنسازی بیشترِ بحث نظافت مربوط به کفپوش است. اگرچه نظافت دستگاه ها، آیینه ها، دیوار و… هم مهم است اما چالشی که در نظافت باشگاه بدنسازی وجود دارد، مربوط به بحث نظافت کفپوش گرانولی یا لاستیکی است. در باشگاه های بدنسازی معمولا جنس کفپوش ها متفاوت است اما کفپوش های گرانولی یکی از پر استفاده ترین نوع این کفپوش ها هستند.

بحث نگهداری و نظافت از باشگاه های بدنسازی بسیار اهمیت دارد. قطعا ورزشکاران علاقه ای ندارند که در یک محیط آلوده ورزش کنند. در باشگاه های خانگی هم این موضوع اهمیت زیادی دارد. در ادامه به یک سری قوانین کلی در مورد نظافت کفپوش های گرانولی و نکات مهم خواهیم پرداخت.

نظافت باشگاه بدنسازی

تجهیزات و ابزار لازم برای نظافت کفپوش گرانولی بدنسازی

قبل از شروع باید ابزارها را جمع آوری کنید. یک قانون کلی برای نظافت کفپوش لاستیکی وجود دارد و آن این است که از خراش دیدن کفپوش باید جلوگیری کنید. یعنی قبل از شروع باید بدانید که استفاده از هر وسیله ای که باعث خراش و آسیب دیدگی کفپوش می شود، نباید استفاده کنید. پس همین حالا ساینده های فولادی و سخت خود را کنار بگذارید و ادامه مقاله را مطالعه کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای تمیز کردن کف سالن بدنسازی:

 • جارو دستی یا جاروبرقی: استفاده از جاروبرقی هایی که دارای برس های سخت هستند ممنوع است. معمولا از جاروبرقی سطلی برای نظافت در باشگاه ها استفاده می شود. (همانطور که گفتیم، موجب ایجاد خراش می شود)
 • تی یا وسیله تمیز کننده: برای نظافت باشگاه می توانید از انواع تی ها یا دستگاه هایی مانند اسکرابر استفاده کنید. (در ادامه هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد)
 • سطل: اگر قصد دارید با استفاده از تی، فرآیند نظافت کفپوش گرانولی یا سالن بدنسازی را انجام دهید، حتما سطلی برای حمل آب و موادشوینده داشته باشید.
 • انواع برس های نرم: اگر از دستگاه اسکرابر برای نظافت باشگاه بدنسازی استفاده می کنید، برس های نرم خود را آماده کنید.
 • مواد شوینده: برای شستشوی کفپوش گرانولی مواد مختلفی وجود دارد، مانند: انواع مواد شوینده صنعتی، مایع های ظرف شویی معمولی و… که می توانید از هر یک از آنها استفاده کنید. (در ادامه این موارد را بیشتر توضیح خواهیم داد)
استفاده از اسکرابر برای نظافت کفپوش گرانولی

۵ مرحله برای تمیز کردن کفپوش گرانولی باشگاه

حالا که لوازم و وسایل خود را آماده کرده‌اید، زمان آن رسیده است که شستشوی کفپوش های گرانولی یا لاستیکی را آغاز کنید.

۱-کثیفی و آشغال های آشکار را جارو بکشید

برای نظافت کفپوش های گرانولی در ابتدا باید گرد و غبار و آلاینده های قابل مشاهده و بزرگ را از بین ببرید. با استفاده از جارو یا مکنده ها این کار را انجام دهید. این کار اولین فعالیتی است که در هر نظافتی حتی در نظافت محیط های خانگی و صنعتی هم باید آن را انجام دهید. از یک جارو یا جاروبرقی برای این کار استفاده کنید. در باشگاه های بزرگ معمولا از جاروبرقی های صنعتی یا نیمه صنعتی برای این کار استفاده می شود. (البته پیشنهاد ما هم استفاده از این دستگاه ها است) این دستگاه ها سرعت و کیفیت بالایی را در نظافت یک محیط در اختیار شما می گذارند. پس به راحتی می توانید مرحله اول را پشت سر بگذارید.

۲-محلول پاک کننده را آماده کنید

همانطور که گفته شد از مواد مختلفی برای نظافت کفپوش گرانولی می توان استفاده کرد اما بهترین راه استفاده از مواد شوینده با میزان PH  خنثی است. این مواد را با مقداری آب گرم ترکیب کنید و داخل سطل بریزید. (توجه داشته باشید که برای خنثی بودن نیاز است که PH عدد ۷ باشد)

نکته مهم: به هیچ وجه از شوینده های خطرناک و اسیدی مانند سفید کننده ها برای شستشوی کفپوش های گرانولی استفاده نکنید.

تجهیزات مورد نیاز برای نظافت کفپوش های گرانولی

۳-نقاط مهم را شناسایی و تمیز کنید

مسلما در حین جارو کردن با نقاطی برخورد کرده اید که میزان آلودگی در آن قسمت ها زیاد بوده. این نقاط معمولا در قسمت هایی که رفت و آمد زیادی در آنجا وجود دارد، رخ می دهد. سعی کنید همه این نقاط را شناسایی کنید و آن ها را تا حد امکان تمیز کنید.

۴-نظافت کفپوش لاستیکی را آغاز کنید

شاید  با خود بگویید که نظافت کفپوش های گرانولی نیاز به آموزش ندارد. اما در ادامه نکاتی گفته می شود که شاید برایتان جالب باشد. ضمن اینکه توضیحات داده شده در پایین مربوط به نظافت کف سالن بدنسازی با استفاده از روش سنتی تی و سطل است. (در قسمت های بعدی مقاله نحوه استفاده از دستگاه اسکرابر برای نظافت باشگاه بدنسازی را به شکل کامل شرح خواهیم داد)

نکات مهم در هنگام شستشوی کفپوش های لاستیکی

 1. تی را بردارید و داخل محلول خود قرار دهید. ( استفاده از تی های چرخشی توصیه می شود) تی را به گونه ای به آب آغشته کنید که فقط حالت نمناک داشته باشد. اگر آب زیادی بر روی تی باقی بماند، ممکن است این آب از لا به لای درزهای کفپوش وارد بخش زیرین شود.
 2. سعی کنید در ذهن خود کف سالن بدنسازی را به بخش های مختلفی تقسیم بندی کنید که مدیریت آن ساده تر باشد. آرام و با دقت هر کدام از این قسمت ها را با استفاده از تی، تمیز کنید.
 3. تی خود را تمیز کنید. اگر از تی های چرخشی استفاده می کنید، بعد از اینکه احساس کردید، تی کثیف شده به سرعت آن را داخل سطل قرار دهید و تمیز کنید. اگر از تی های معمولی استفاده می کنید احتمالا این مرحله برای شما خسته کننده خواهد بود. تعویض آب داخل سطل هم یکی از مراحل مهمی است که نباید فراموش کنید.
 4. مراحل ۱ تا ۳ را به شکل مداوم انجام دهید تا کل کفپوش سالن را پوشش دهید.
 5. اگر از شوینده های صنعتی یا موادهای شوینده مخصوص کفپوش های لاستیکی استفاده می کنید، بعد از ۴ تا ۵ دقیقه می توانید با استفاده از آب گرم اقدام به شستشوی آن کنید. مهم ترین نکته در این مرحله این است که اجازه دهید مواد شوینده تاثیر خود را بر روی کفپوش ها بگذارند.
نظافت کفپوش سالن ورزشی

۵-اجازه بدهید کفپوش خشک شود

بعد از اینکه فرآیند شستشو را کامل انجام دادید، باید صبر کنید تا کفپوش گرانولی باشگاه به شکل کامل خشک شود. قطعا دوست ندارید که در یک محیط نمناک و مرطوب ورزش کنید. ضمن اینکه این کار خطرات زیادی دارد. زمانی که برای خشک شدن کامل کفپوش نیاز دارید، بسته به محیط شما و سایر شرایط می تواند متغیر باشد.

اما به شکل کلی ۲۴ ساعت می تواند زمان مناسبی برای خشک شدن کامل کفپوش ها باشد. برای تسریع فرآیند خشک شدن کفپوش های گرانولی می توانید در و پنجره ها را باز کنید یا از فن های تسریع کننده استفاده کنید.

دستگاه های نظافتی مناسب جهت استفاده در سالن بدنسازی

همانطور که مشاهده کردید فرآیند نظافت کفپوش های گرانولی باشگاه ها می تواند زمان بر و خسته کننده باشد، مخصوصا اگر ابعاد باشگاه مدنظر شما بزرگ باشد، این سختی دوبرابر خواهد شد. اما آیا راه حل بهتری برای نظافت کفپوش های گرانولی یا انواع کفپوش های باشگاه بدنسازی وجود دارد؟

دستگاه اسکرابر برای نظافت کفپوش های گرانولی

برای پاسخ به این سوال باید شما را با دستگاهی به نام دستگاه اسکرابر آشنا کنیم. این دستگاه ها یکی از کاربردی ترین دستگاه های نظافت صنعتی هستند که برای شستشو و نظافت سطوح مختلف زمین از آنها استفاده می شود.

این دستگاه به شکل کلی برای نظافت محیط هایی با ابعاد بزرگ طراحی و ساخته شده اند که با بالاترین سطح کیفیت، نظافت کفپوش محیط را انجام دهند.

این دستگاه ها کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف مانند: کارخانه ها، فروشگاه ها، بیمارستان ها، خطوط تولید، هتل ها، سالن های ورزشی و… دارند.

کاربرد اسکرابر در باشگاه های بدنسازی

دستگاه های اسکرابر صنعتی را می توانید برای نظافت باشگاه بدنسازی استفاده کنید البته توجه داشته باشید که این دستگاه ها تنوع زیادی دارند و باید قبل از خرید اطلاعات جامعی را راجع به آنها بدست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دستگاه اسکرابر صنعتی و مشاهده لیست قیمت و خرید دستگاه می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

دستگاه اسکرابر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای شستشوی کفپوش های گرانولی با استفاده از اسکرابر می توانید از محلول های شوینده هم استفاده کنید تا قدرت پاک کنندگی این دستگاه ها را افزایش دهید. ضمن اینکه در صورت استفاده از این دستگاه ها، دیگر هیچ نگرانی بابت خشک شدن کفپوش ها نخواهید داشت. زیرا این دستگاه ها علاوه بر شستشو، فرآیند خشک کردن سطوح هم به شکل همزمان انجام میدهند.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که دستگاه های اسکرابر صنعتی از انواع برس مختلفی برای شستشوی سطوح استفاده می کنند. اگر قصد استفاده از این زمین شوی ها را دارید، حتما از برس های نرم برای نظافت کفپوش گرانولی استفاده کنید تا کفپوش آسیب نبیند.

ویدیو نحوه استفاده از دستگاه اسکرابر برای نظافت سالن های بدنسازی

دستگاه جاروبرقی صنعتی برای نظافت کفپوش های گرانولی

یکی دیگر از دستگاه های پرکاربرد در بحث نظافت سالن های بدنسازی، دستگاه جاروبرقی صنعتی است. اگر این مقاله را مطالعه کرده باشید، استفاده از جاروبرقی در اولین مراحل قرار داشت. اما این موضوع هم اهمیت دارد که از چه نوع جاروبرقی باید برای نظافت باشگاه ها استفاده کرد؟

معمولا برای نظافت محیط های بزرگ باید از دستگاهی استفاده کنید که قدرت بالایی داشته باشد و در بازه های زمانی طولانی مدت بدون خستگی بتوانید کار کند. دستگاهی که برای این مرحله نیاز دارید، جاروبرقی صنعتی است.

در واقع جاروبرقی صنعتی به عنوان اولین و مهم ترین ابزار برای نظافت یک باشگاه ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از جاروبرقی صنعتی در نظافت باشگاه های بدنسازی

چند توصیه مهم در نظافت کفپوش لاستیکی باشگاه بدنسازی

تقریبا تمام نکات مهم را راجع به نظافت کفپوش های لاستیکی در باشگاه های ورزشی و بدنسازی به شما گفتیم. برای اطمینان بیشتر بهتر است یکبار دیگر موارد زیر را با هم مرور کنیم:

 • از هیچ وسیله ای که به کفپوش گرانولی آسیب وارد می کند استفاده نکنید
 • اگر به شکل دستی شستشوی کفپوش را انجام میدهید، تعویض آب آلوده داخل سطل را فراموش نکنید.
 • حتما قبل از شروع مراحل شستشو، زمین را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.
 • اگر از مواد شوینده استفاده می کنید حتما ماسک و دستکش به همراه داشته باشید.
 • در هر مرحله از خرید و انتخاب و استفاده از دستگاه های اسکرابر صنعتی می توانید با متخصصان آوین صنعت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.