تفاوت جارو برقی صنعتی و نیمه صنعتی

تفاوت جارو برقی صنعتی و نیمه صنعتی

جاروبرقی یکی از ابزار بسیار مهم در نظافت منازل، ادارات و انبارها محسوب می شود و پر کاربرد ترین تجهیزات نظافت صنعتی نیز است. جاروبرقی های صنعتی دسته های متفاوتی مانند مدل های دائم کار یا آب و خاک دارند ولی یکی از مهمترین سوالاتی که در زمان خرید جاروبرقی صنعتی برای مشتریان پیش می آید، این است که جارو برقی صنعتی و جارو برقی نیمه صنعتی چه تفاوت هایی با هم دارند. در این مطلب در مورد تفاوت های این دو نوع صحبت خواهیم کرد.

تفاوت بین جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی

همانطور که از نام جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی پیداست، میتوانیم تعریف این دو نوع جاروبرقی را در دو بعد استفاده محیطی از جاروبرقی و اجزای تشکیل دهنده جاروبرقی مورد بررسی قرار داد. وظیفه یک دستگاه جاروبرقی ،مکش مواد و ذخیره کردن مواد مکش شده در مخزن یا کیسه جاروبرقی میباشد.

تفاوت جاروبرقی صنعتی و جارو برقی نیمه صنعتی از بعد اجزای تشکیل دهنده

جاروبرقی صنعتی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • دارای بدنه محکم فلزی
 • چرخ های قوی و صنعتی
 • ستون بندی محکم
 • سطح فیلتراسیون بالا
 • جدابودن محفظه فیلتر از مخزن زباله
 • دارای فیلتر شیکر
 • دارای سیستم تمیز کننده کلگی جاروبرقی
 • الکتروموتور توربینی (دائم کار)
 • الکتروموتور تقویت شده

در کل اجزای تشکیل دهنده یک مکنده صنعتی بایستی این مکنده را جهت استفاده در محیط های صنعتی و یا مواد با چگالی های مختلف مناسب گرداند. بعنوان مثال محیط های صنعتی مسلما دارای محیط خشن و سخت تر از محیط های شهری و خانگی می باشد بنابراین بدنه دستگاه، چرخهای دستگاه و ستون بندی دستگاه بایستی قدرتی برابر با این محیط خشن داشته باشد.

مواد مورد مکش در سطح محیط های صنعتی می تواند شامل:

 • فوق العاده ریز ( خاک و غبار روی تابلو برق و قفسه ها )
 • مواد سمی ( پودرهای خطرناک داروسازی و شیمیایی )
 • گرانولوتی بالا ( دانه های PVC در کارخانجات پتروشیمی )
 • مواد با چگالی بالا ( اکسید و پوسته های فلزی در سطح سالن نورد )
 • پودر سیمان در کارخانجات سیمان
 • ریگ و شن در طی عملیات ساند پلاست

می باشد که باید توسط یک مکنده صنعتی، مورد مکش قرار بگیرد و از سطح محیط جمع آوری شود.

ولی انتظاری که از یک جارو برقی نیمه صنعتی داریم، کمی متفاوت است.

اما همانطور که همه ما یک دستگاه جاروبرقی نیمه صنعتی را دیده ایم، دارای بدنه، چرخ و ظاهری مناسب یک محیط شهری و بدون هرگونه سختی محیط می باشد. لذا بجای آنکه بر روی استحکام خیلی بالای این دستگاه تمرکز شود، بجای آن بر روی اصول زیبایی دستگاه، صدای کم دستگاه و دیگر اصول ظاهری دستگاه تمرکز می شود.

جاروبرقی آب و خاک نوع دیگر از این مکنده ها است که علاه بر آلاینده های جامد، توانایی جمع آوری آلاینده های مایع را نیز دارد.

قبلا در مورد جاروبرقی صنعتی و انواع کاربرد آن در محیط های مختلف مطلبی را نوشته ایم که می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید.

تقسیم بندی جاروبرقی و کارآیی مختلف آن

جارو برقی صنعتی planet

تفاوت فیلتر در دو نوع جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی

فیلتر در یک دستگاه مکنده صنعتی سطح گسترده ای از پارچه پلی استر و یا سلولز را به خود اختصاص داده است. این متراژ بالا معمولا در جاروبرقی صنعتی بصورت چین دار ( که به آن فیلتر ستاره ای نیز می گویند ) در محفظه فیلتر قرار گرفته است. سطح بالا با مش بندی زیاد، مانع از عبور مواد با ابعاد ریز از بستر فیلتر می شود.

اما در یک دستگاه جاروبرقی نیمه صنعتی معمولا فیلتر شامل یک لایه پارچه با مش بندی و متراژ پایین می باشد که معمولا این فیلتر در داخل محفظه مخزن قرار گرفته است.

در جاروبرقی صنعتی معمولا آیتمی برای تمیز کردن فیلتر و تکاندن فیلتر به داخل مخزن وجود دارد. این قسمت به فیلتر شیکر و یا تکاننده فیلتر معروف است. در بسیاری از دستگاههای مکنده صنعتی، جهت نظافت الکتروموتورهای داخل کلگی، حالتی طراحی شده است که فشار هوا در اثر باز شدن دریچه تحتانی کلگی بتواند وارد دستگاه شده و تمام گرد و غبار را با خود از قسمت کلگی خارج نماید. جنس فیلتر و به تبع مش بندی فیلتر بنا به قطر ذرات مکش و حساسیت این ذرات می تواند در سطح فیلتر یک جاروبرقی صنعتی متفاوت باشد. اما معمولا در جاروبرقی های نیمه صنعتی یک نوع فیلتر با یک نوع مش بندی وجود دارد.

تفاوت الکتروموتور در مکنده صنعتی و مکنده نیمه صنعتی

آخرین تفاوت جارو برقی صنعتی و نیمه صنعتی و مهمترین تفاوت آن ها در نوع الکترو موتور آن است.

الکتروموتور در یک جاروبرقی صنعتی می تواند بنا به نوع مدل جاروبرقی بصورت جاروبرقی با موتور توربینی ( ساید چنل -جاروبرقی دائم کار ) باشد و یا دارای الکتروموتور زغالی ( کولکتوری ) از نوع تقویت شده باشد.

در نوع توربینی، دستگاه مکنده صنعتی توانایی کارکردن طی ساعت های متمادی و بدون وقفه را دارد. اما در نوع الکتروموتور زغالی تقویت شده توانایی کارکردن چندین ساعت ممتد و بدون وقفه وجود ندارد. در این حالت با تقویت دادن سیم پیچ و یا چسب اطراف کلاف مسی می توانیم از این مدل جاروبرقی صنعتی طی ۱ الی ۲ ساعت بدون وقفه استفاده نماییم.

در الکتروموتور کولکتوری بسیاری از جاروبرقی های صنعتی از دو عدد پروانه استفاده شده است. در واقع پروانه دوم عملیات خنک کردن الکتروموتور را بر عهده دارد لذا در این نوع از جاروبرقی صنعتی بواسطه داشتن الکتروموتور دو پروانه ای، توانایی کارکردن طی ۱ الی ۲ ساعت ممتد نیز وجود دارد. جاروبرقی صنعتی مدل P83WD pro بواسطه داشتن الکتروموتور دو پروانه ای ساخت دومل اسلوونی ( برند AEG کشور آلمان ) و جز بهترین الکتروموتور های موجود در بازار ایران محسوب می شود.

معمولا الکتروموتور یک جاروبرقی صنعتی بنا به نوع مدل و توان آن از هر دو نوع برق تک فاز و برق سه فاز استفاده نماید مثلا دستگاه مکنده صنعتی با موتور توربینی ۴ کیلووات و یا بالاتر، از برق سه فاز در تامین برق مصرفی خود استفاده می نماید. اما در جاروبرقی صنعتی با الکتروموتور کولکتوری معمولا برق مصرفی از نوع برق تکفاز می باشد.

تا بحال با دو نوع الکتروموتور در جاروبرقی صنعتی آشنا شدیم. این در حالی است که در دستگاه جاروبرقی نیمه صنعتی، یک نوع الکتروموتور با عنوان الکتروموتور زغالی ( کولکتوری ) به تعداد ۱ یا ۲ یا ۳ استفاده می شود. الکتروموتور در دستگاه مکنده نیمه صنعتی از نوع تقویت شده نمی باشد بنابراین بصورت معمول نهایتا توانایی استفاده طی ۲۰ الی ۲۵ دقیقه ممتد را دارد. لذا پس از پایان این زمان بایستی حتما به الکتروموتور ها فرصت استراحت (خنک شدن ) بدهیم و سپس می توانیم طی ۲۰ دقیقه دیگر به کار مکش با دستگاه مکنده نیمه صنعتی ادامه دهیم. برق استفاده شده در یک جاروبرقی نیمه صنعتی مسلما از نوع تکفاز و یا برق شهری می باشد.

امیدواریم توانسته باشیم که در این مطلب تفاوت جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی را به شما نشان داده باشیم. برای دیدن مدل های مختلف موجود جارو برقی صنعتی و نیمه صنعتی آوین صنعت به لینک زیر مراجعه نمایید.

انواع مدل های جارو برقی صنعتی

شرکت آوین صنعت با بیش از ۱۰ سال تجربه وارد کننده و تولید کننده انواع مدلل های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی با ۱۲ ماه گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش است و شما می توانید برای انتخاب بهترین مدل دستگاه مناسب کسب و کار شما، با مشاورین فروش ما از طریق فرم تماس با ما یا تماس مستقیم با شماره های شرکت در ارتباط باشید.

برای خرید دستگاه اسکرابر صنعتی، سوییپر صنعتی و… نیز می توانید از مجموعه آوین صنعت استفاده کنید.

معرفی چند مدل جارو برقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی Planet 350

industrial-vacuum-cleaner-planet-350-01

جاروبرقی صنعتی مدل P83 WD Pro


-جاروبرقی سه موتوره مدل P83WD Pro

معرفی چند مدل جارو برقی نیمه صنعتی

جاروبرقی هتلی LP 1/16

جاروبرقی نیمه‌صنعتی GS 1/33

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.