راهنمای خرید جاروبرقی صنعتی + معیارها و ویژگی ها

راهنمای خرید جاروبرقی صنعتی + معیارها و ویژگی ها

جاروبرقی صنعتی یک ابزار کار بسیار متفاوت در صنعت است. اندازه، قدرت، عناصر فیلتر و افزایش ظرفیت جمع آوری آن تنها بخشی از مبانی است که جاروبرقی را به عنصری ضروری در محیط کار صنعتی تبدیل می‌کند. لذا خرید جاروبرقی صنعتی یکی از خرید های ضروری در هر محیط صنعتی و غیر صنعتی است.

اهمیت خرید جاروبرقی صنعتی بصورت تخصصی


هر کسی که در یک کارخانه تولیدی کار می‌کند می داند که یکی از رایج ترین مشکلات، تولید مقادیر زیادی گرد و غبار و پسماند است که می تواند باعث ایجاد دردسرهای بهداشتی برای کارگران یا دغدغه های سفارش در محیط صنعتی و در نتیجه کاهش کیفیت در کار شود.
جاروبرقی صنعتی بهترین راه حل برای انجام عملیات نظافت و نگهداری صنعتی است. در واقع، این دستگاه قدرت جمع‌آوری تراشه های فلزی، ضایعات، گرد و غبارهای مضر و سایر مواد بالقوه خطرناک را دارند، بنابراین ایمنی و بهره‌وری عملیات شما را تضمین می کنند. اگر محل کار یا کارخانه شما با مواد جامد و مایع سروکار دارد، خرید جاروبرقی‌ آب و خاک بهترین گزینه برای حفظ محیط کاری تمیز و سازگار است.
اگر در آستانه انتخاب و خرید جاروبرقی صنعتی هستید، توصیه می کنیم ما را تا انتهای مقاله دنبال کنید.

جاروبرقی صنعتی چیست

جاروبرقی صنعتی چیست؟

جاروبرقی صنعتی دستگاهی است که برای نظافت عمومی در محیط های صنعتی استفاده می‌شود، جاروبرقی‌های صنعتی برای پاسخگویی به نیازهای خاص کاربران و وظایف خاصی که به طور کلی انجام آنها سنگین است طراحی شده است.

بعنوان مثال در یک محیط کارگاهی جاروبرقی صنعتی می تواند تمامی گرد و غبارات انباشته شده بر روی زمین و یا زیر دستگاه ها را مورد مکش و نظافت قرار دهد و یا همچنین جاروبرقی صنعتی در یک محیط انبار می تواند خاک و گرد و غبار انباشته شده بر روی قفسه ها و یا زیر قفسه های انبار جنرال و با انبار محصول را مورد مکش قرار دهد.


ساختار یک جاروبرقی صنعتی مستحکم بوده و اغلب از فولاد جامد ساخته شده است و گاهی اوقات با لاک محافظ رنگ می‌شود. این موتور به اندازه کافی کوچک است که به وزن کل دستگاه اضافه نمی‌کند، اما می تواند فرورفتگی قابل توجهی ایجاد کرده و در نتیجه راندمان مکش بالا را تضمین کند. در بسیاری از موارد این جاروبرقی‌ها مجهز به چرخ های لاستیکی هستند که به آنها اجازه می دهد به راحتی اپراتور را بر روی هر نوع سطحی دنبال کنند.
محدوده جاروبرقی مناسب صنعتی (IVC) از ۱.۸ کیلووات تا ۴۵ کیلووات سازگار با انواع صنایع مانند صنایع غذایی، دارویی، فولاد، سیمان، ریخته گری، نساجی، نیروگاه ها، کودها، آزمایشگاه های زیستی، مهندسی و خودرو در بخش های مستقل، با انواع متحرک و ثابت است.

بهترین جاروبرقی صنعتی کدام است؟

جاروبرقی صنعتی برای کاربردهای خاص دیگر استفاده می‌شود که لزوماً به نظافت ساده مربوط نمی‌گردند. جاروبرقی‌های صنعتی می توانند انواع مختلفی داشته باشند. هنگامی که شرایط ایجاب می‌کند، ممکن است آنها را برای کاربردی خاص، اصلاح یا به طور هدفمند ساخته شوند. رایج ترین دسته جاروبرقی‌ها عبارتند از:
• جاروبرقی‌های تجاری
• جاروبرقی آب و خاک
• جاروبرقی تک فاز فشرده
• جاروبرقی صنعتی تک فاز سنگین(تخصصی)
• جاروبرقی صنعتی سه فاز(جاروبرقی دائم کار)
• جاروبرقی صنعتی سه فاز پرقدرت
• جاروبرقی صنعتی روغن و تراشه
• جاروبرقی با هوا(جاروبرقی هواکار)
• جاروبرقی صنعتی دارای گواهینامه ATEX
• جاروبرقی برای استخراج ثابت در ماشین آلات (OEM)
• جاروبرقی برای بازیابی مداوم ضایعات
• سیستمهای خلاء متمرکز
• جاروبرقی گردو غبار

مطالعه بیشتر: راهنمای خرید جاروبرقی صنعتی بزرگ

پیش نیازهای خرید جاروبرقی صنعتی متناسب

هنگام خرید یک جاروبرقی صنعتی، ارزیابی دقیق پیش نیازهای کار ضروری است:
۱. آیا باید پودرهای نازک و یا خطرناک را جاروبرقی بکشیم و یا با ابزارهای دیگری هم، توامان کار کنیم؟
۲. آیا ما نیاز به جاروبرقی برای نظافت باقی مانده‌های داغ یا خاکستر داریم؟
۳. آیا ما نیاز به استفاده از جاروبرقی در محیط های مراقبت‌های بهداشتی و یا اتاق‌های پاک (Clean Room)داریم؟
۴. آیا باید در مناطق سیل زده مداخله کرده و مقادیر زیادی مایعات را مکش کنیم؟

کاربرد جاروبرقی های صنعتی در مکان های متفاوت

جاروبرقی‌های صنعتی را می توان با سایر ابزارهای الکتریکی و یا پنوماتیک مانند مته ها، ماشین های سنباده، تیغه های برش و غیره ترکیب کرد. معمولا این جاروبرقی‌ها در سایت های ساختمانی، کارگاه ها و ساختمان ها در حین کار ساخت و ساز و یا بازسازی استفاده می شوند. جاروبرقی‌های صنعتی که برای این منظور طراحی شده اند مجهز به یک سیستم کنترل از راه دور هستند که اجازه می دهد:
• به لطف یک خروجی اختصاصی اضافی، ابزار را مستقیماً از جاروبرقی تغذیه کنید.
• کنترل خودکار روشن خاموش جاروبرقی از ابزار در حال استفاده می باشد.
استاندارد بین‌المللی EN / IEC60335-2-69 سه دسته از سیستم های فیلتر را بر اساس نوع گرد و غباری که بایستی با جاروبرقی نظافت شود را از بسیار (H) تا کم (L) خطرناک تنظیم می‌کند.
با این حال، فیلترهای طبقه بندی شده به عنوان L / M / H به تنهایی نمی توانند سطح ایمنی مورد نیاز استانداردهای بین‌المللی را تضمین کنند. در حقیقت، سیستم‌های مکش ابزارهای IPC توسط آزمایشگاه‌های مستقل کاملاً آزمایش و تأیید شده‌اند و به ویژگی‌های مهم دیگری مانند کیسه‌های جمع‌آوری مناسب برای بازیابی و دفع، موتورهای سازگار با نیازهای فیلتراسیون، دستگاه‌های سیگنالینگ و ضربه مجهز هستند.

به کار گیری برای نظافت مساجد به عنوان جاروبرقی مسجدی یا جاروبرقی هتلی، کارخانه ها، بیمارستان ها، صنایع دارویی و…. از کاربردهای رایج این دستگاه های نظافت صنعتی محسوب می شوند.

آیا می توانیم پسماند خاکستر داغ را مکش نماییم؟

جاروبرقی‌های صنعتی هم در کارخانه های بزرگ و هم در کارگاه های کوچک (مانند نانوایی ها یا شیرینی فروشی ها) ابزار ضروری هستند. به عنوان مثال، کاربردهای اصلی یک جاروبرقی صنعتی در یک کارگاه نانوایی کوچک می تواند موارد زیر باشد:
• تمیز کردن کلی منطقه نانوایی از پسماند آرد، در این نوع نظافت استفاده از جاروبرقی‌های معتبر به منظور رعایت مقررات ایمنی صنایع غذایی توصیه می‌شود.

• تمیز کردن قسمت داخلی فر: برای این منظور IPC خطی
از جاروهای مقاوم در برابر دمای بالا (تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد) برای مکش مطمئن
مواد داغ و ذرات ریز طراحی کرده است.

نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی‌های صنعتی برای پاسخگویی به نیازهای خاص کاربران و وظایف خاصی که عموماً انجام آنها سنگین است، طراحی و تولید می شوند. تفاوت اصلی بین جاروبرقی‌های صنعتی و مدل های خرده فروشی، کارایی و استحکام آنها است.
ویژگی جاروبرقی‌های صنعتی کارایی بالا است و می توانند به طور مداوم برای مدت طولانی کار کنند. آنها برای تضمین طراحی شده اند:
• اجرای فوق العاده
• راندمان تولید در بالاترین سطح از آنجایی که آنها می توانند به طور مداوم برای مدت طولانی کار کنند و توقف های پرهزینه ماشین را حذف کنند.
• کاهش هزینه ها و تلفات ناشی از عمر طولانی دستگاه
• حداکثر راندمان، حتی با پودرهای ریز، زیرا دارای فیلترهای به اصطلاح مطلق (HEPA و ULPA) هستند که دارای راندمان فیلتر ۹۹.۹۹٪ هستند.
• حداکثر ایمنی، حتی در اتمسفرهای بالقوه انفجاری مناطق (ATEX)

راهنمای کامل نحوه انتخاب و خرید جاروبرقی صنعتی

تک فاز یا سه فاز؟ با یک یا چند موتور؟ جاروبرقی مرطوب یا خشک؟ شاید بدیهی به نظر برسد، اما انتخاب یک جاروبرقی صنعتی همیشه کار آسانی نیست. البته عقلانی‌تر است که به یک متخصص حرفه ای اعتماد کرده تا بتواند مناسب ترین جاروبرقی را برای نیازهای‌تان توصیه کند.

تجزیه و تحلیل برنامه

برای انتخاب یک جاروبرقی صنعتی مطابق با نیازهای شرکت خود، لازم است ابتدا با تجزیه و تحلیل برنامه شروع کنید. در واقع، هر جاروبرقی صنعتی به طور خاص برای استخراج مواد خاصی طراحی شده است. اولین تمایز بین مواد جامد و مایع است. پس در رده کلان جامدات، لازم است تقسیم بندی بیشتری به تراشه ها، گرد و غبار، ریزگردها و ضایعات تولید انجام شود.

با این حال، اگر نیاز شما به استخراج مواد جامد مخلوط با مایعات است بایستی به دنبال جاروبرقی صنعتی باشید که محصولات خاصی را برای استخراج و بازیابی تراشه های مخلوط با روغن یا امولسیون ارائه دهد.

مکش چگونه انجام می‌شود؟

دومین نکته ای که هنگام خرید جاروبرقی صنعتی باید روی آن تمرکز کنید حالت مکش است. بسته به نحوه وکیوم مواد، راه حل‌های مختلفی توسط تولیدکنندگان جاروبرقی صنعتی ارائه می‌شود. برای درک اینکه کدام تجهیزات برای شما مناسب است، باید تمایز قائل شوید:
• اگر نیاز شما تمیز کردن ایستگاه کاری از بقایای تولید است، ممکن است یک جاروبرقی صنعتی معتبر برای نظافت عمومی (جاروبرقی صنعتی تخصصی) پیدا کنید. مثلا برخی از جاروبرقی‌ها برای تمیزکردن مواد جامد و مایع هر دو ایده آل می باشند.

• از طرف دیگر، اگر به یک جاروبرقی نیاز دارید که در فرآیند تولید ادغام شود و با ماشین آلات دیگر کارگاه شما با همزیستی کار کند، بایستی جاروبرقی را انتخاب کنید که در بخش های مختلف صنعتی کارآمد باشند مثلا جاروبرقی‌هایی که به طور خاص برای کار در ترکیب با ابزارهای ماشینی مانند اره های متقاطع، ماشین های حفاری، اره های پانل عمودی و غیره طراحی شده اند.

خرید جاروبرقی صنعتی برای نظافت عمومی

در این مرحله، با فرض اینکه یک جاروبرقی برای نظافت عمومی مناسب شما است، باید نیازهایی را که جاروبرقی صنعتی جدید شما باید برآورده کند، با جزئیات تجزیه و تحلیل کنید. مواردی مانند:
• دانستن مقدار ماده ای که برای هر شیفت باید مکش شود برای تعیین میزان ظرف جمع آوری (مخزن زباله) مفید است.
• مشخصات ماده ای که باید مکش شود برای تعیین قدرت جاروبرقی استفاده می‌شود: به عنوان مثال، ماده ای با وزن مخصوص بالا به قدرت بیشتری برای مکش نیاز دارد.
• فاصله بین نقطه مکش و بدنه واحد خلاء نیز قدرت آن را تعیین می‌کند: در واقع، هر چه فاصله بین واحد مکش و ماده مورد مکش بیشتر باشد، قدرت دستگاه هم بایستی بیشتر شود. اگرچه کار با بیشتر جاروهای صنعتی آسان است، اما اغلب نمی توان با جاروبرقی صنعتی به پاکیزگی کل محل کار دست یافت. در این موارد می توان از طریق کیت نظافتی مجهز به شیلنگ ها، اکستنشن ها و نازل های مکش خاص به نقطه ای که باید تمیز شود رسید تا به پنهان ترین و سخت ترین نقاط هم دسترسی داشت.

نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

انتخاب جاروبرقی صنعتی بر اساس نوع آلاینده

در صورتی که کسب و کار شما به یک جاروبرقی صنعتی یکپارچه در فرآیند تولید نیاز دارد، یعنی هر جا که ماشینی وجود دارد ضایعات تولید می‌کند، ابتدا باید نوع ماشین ابزاری را که می خواهید جاروبرقی را به آن وصل کنید، بدانید تا جاروبرقی متناسب با نوع ماشین آلات‌تان را انتخاب کنید.
هنگام انتخاب یک مدل نسبت به مدل دیگر، در نظر گرفتن مقدار ورودی‌های مکش برای استفاده مفید است. در واقع، اغلب اوقات، یک جاروبرقی می تواند چندین نقطه مکش(ورودی مکش) را نیز انجام دهد و بنابراین به عنوان یک سیستم مکش متمرکز عمل می‌کند.

این داده ها توسط تکنسین ها برای متعادل کردن جریان هوا و کالیبره کردن کامل استفاده می‌شود، به طوری که افت فشار به حداقل رسیده و عملکرد جاروبرقی به طور مداوم در طول زمان کارآمد باقی می ماند.

فاکتورهای مهم برای خرید جاروبرقی صنعتی (IVC)

هنگامی که در مورد IVC ایده گرفتید، باید قبل از انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب بر اساس قدرت، عملکرد، فیلتراسیون، کیفیت، دوام و ظرفیت، موارد خاص آن را هم در نظر بگیرید.

 1. قدرت: به طور کلی قدرت جاروبرقی صنعتی را می توان بر حسب وات و کیلووات سنجید. که دارای موتورهای تک فاز و سه فاز هستند. هر چه قدرت آن زیادتر باشد، مکش بهتری داشته و کارامدتر است و نظافت را برای مدت طولانی تضمین می‌کند.
 2. عملکرد:
  عملکرد IVC توسط فشار خلاء و جریان هوا تعیین می‌شود.
  • فشار خلاء نشان دهنده نیروی مکش برای تمیز کردن گرد و غبار، جامدات و مایعات است. بالاترین مقدار نرخ فرورفتگی توسط mmH2O (میلی متر ستون آب)، mbars یا سایر معیارهای فشار اندازه‌گیری می‌شود.
  • جریان هوا با متر مکعب در ساعت، لیتر در ثانیه اندازه گیری می‌شود که به حجم هوای جابجا شده توسط واحد مکش اشاره دارد. سرعت جریان هوای بالا با یک ورودی مکش کاملا باز سنجیده می‌شود.
 3. فیلتراسیون:
  مهمترین چیزی که در انتخاب و خرید جاروبرقی صنعتی باید در نظر بگیرید فیلتراسیون است. جاروبرقی‌های صنعتی مجهز به انواع مختلف فیلترهای اولیه و فیلترهای HEPA هستند تا راندمان فیلتراسیون بالایی را به دست آورند که تضمین می‌کند هوای خروجی عاری از ذرات گرد و غبار است.
  فیلترهای اولیه عموماً نفوذپذیری نسبتاً کمی دارند. برای دستیابی به یک افت فشار کم معقول از طریق فیلتر، سطح عنصر (مساحت سطح) باید افزایش یابد .برای دستیابی به راندمان بهتر، کیفیت فیلتراسیون با سطح وسیع فیلتر افزایش می یابد.
 4.  مخزن جمع آوری: توجه به ظرفیت مخزن در انتخاب و خرید جاروبرقی صنعتی نکته مهمی است. این بستگی به اندازه مخزن دفع دارد .برای عملیات مداوم، به یک واحد جمع‌آوری بزرگ برای حذف پسمانده‌ها نیاز دارید و همچنین جدا کردن محفظه جمع‌آوری با چرخ‌های قابل چرخش برای حمل آسان گرد و غبار جمع‌آوری‌شده می‌باشد.
 5. کیفیت و دوام:
  یکی دیگر از مواردی که باید در خرید جاروبرقی صنعتی مورد توجه قرار گیرد کیفیت و دوام است. تمامی جاروبرقی‌های صنعتی دارای شاسی فولادی محکمی هستند تا سالیان دراز مقاوم باشند. هنگام ارزیابی دوام، ساختار دستگاه به گونه‌ای طراحی و توسعه می‌یابد که برای طبیعت ناهموار کارخانه‌ها کار کند، جایی که دیگر جاروبرقی‌های صنعتی متفرقه در انجام آن ناکام مانده‌اند.

برای دیدن لیست بهترین جاروبرقی های صنعتی در ایران میتوانید مقاله زیر را بخوانید.

بهترین جاروبرقی صنعتی

فاکتورهای مهم برای خریدجاروبرقی صنعتی

نتیجه گیری پایانی در خصوص خرید جاروبرقی صنعتی

امروزه صدها تن زباله توسط صنایع مختلف به صورت روزانه تولید می‌شود. اکثر صنایع برای پاکسازی زباله‌ها با چالش‌هایی مواجه هستند. جاروبرقی‌های صنعتی مناسب برای کار مداوم و راه‌حل‌های قابل اعتماد برای تمیز کردن گرد و غبار، جامدات و مایعات طراحی شده است، که با بهره بردن از آنها می توانید مشکل نظافت صنایع خود را برطرف سازید.
از سوی دیگر در بازار هم، جاروبرقی‌های صنعتی زیادی وجود دارد که از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند که اننخاب را برایتان دشوار می‌کند. به همین علت در مرحله تصمیم گیری، بهتر است از متخصصان این زمینه کمک گرفته تا شما را برای انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب راهنمایی کنند.

شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاههای نظافت صنعتی در سراسر ایران است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت ما مراجعه کرده و یا برای مشاوره قبل از خرید با شماره تلفن : ۴۴۱۴۰۰۰۵-۰۲۱ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.