با استفاده از جاروبرقی صنعتی چه موادی را می توان مکش کرد

با استفاده از جاروبرقی صنعتی چه موادی را می توان مکش کرد

انتخاب و یا خرید جاروبرقی صنعتی رابطه مستقیم با خاصیت فیزیکی و شیمایی مواد مورد مکش دارد. مسلما انتخاب مکنده صنعتی متناسب با نوع کار و صنعتی هست که می خواهیم برای آن صنعت، محصول نظافتی خریداری نماییم.

انتخاب درست نوع جاروبرقی، می تواند باعث بالا بردن راندمان کاری آن نوع مکنده صنعتی شود. در این مقاله سعی داریم شما را با انتخاب جاروبرقی صنعتی متناسب با نوع کار و مواد قابل مکش در هر صنعت آشنا سازیم.

جرم حجمی مواد مورد مکش

مواد مختلف دارای جرم حجمی مختلف هستند. موادی که جرم حجمی بالا دارند بایستی در انتخاب نوع جاروبرقی با موادی که جرم حجمی کمتر دارند تمیز قرار داد. هر نوع از دستگاه های جاروبرقی جهت مکش مواد مختلف با دو مولفه حداکثر توان مکش و حداکثر جریان مکش هوا مورد سنجش قرار می گیرد.

موادی که دارای جرم حجمی پایین هستند (از جمله گرد و غبار) بایستی مولفه حداکثر سرعت مکش هوا (سرعت مکش) را بیشتر مورد توجه قرار داد. اما موادی که دارای جرم حجمی بالا هستند، بایستی به مولفه حداکثر توان مکش بیشتر توجه نماییم. 

جاروبرقی توربینی برای مکش مواد با دانسیته بالا

جاروبرقی توربینی نوعی از جاروبرقی صنعتی هست که جهت تامین خلاء داخل مخزن دستگاه از یک عدد الکتروموتور سایدچنل استفاده می نماید. جاروبرقی توربینی یا همان مکنده دائم کار، بخاطر ماهیت الکتروموتور تشکیل دهنده، توانایی کارکردن در مدت زمان های طولانی را دارد.

مکنده های توربینی معمولا دارای مولفه جرم حجمی بالاتر نسبت به انواع جاروبرقی سطلی چند موتوره هستند. پس با این نوع مکنده می توانیم بهترین جاروبرقی صنعتی را برای مکش موادی با چگالی بالا را در بین جاروبرقی های توربینی انتخاب نمود. به عنوان مثال مناسب ترین جاروبرقی صنعتی در صنایع سیمان ، صنایع نورد فلزات و… می تواند، یک نوع دستگاه مکنده صنعتی با موتور توربینی باشد.                                                                                  

جاروبرقی توربینی برای مکش مواد با دانسیته بالا

جاروبرقی صنعتی مناسب با مواد چگالی پایین

موادی که از جرم حجمی پایینی برخوردار هستند معمولا همراه با مکش هوا توسط دستگاه جاروبرقی صنعتی مورد مکش قرار می گیرند. آنقدر چگالی پایین هست که یک دستگاه جاروبرقی همزمان با مکش هوا، این مواد را نیز با خود به داخل مخزن زباله هدایت می نماید.

در واقع هر چه مولفه حداکثر مکش هوا در واحد زمان (Air FLOWE) بالاتر باشد در یک دستگاه جاروبرقی، در واقع سرعت مکش هوا نیز بالاتر است. معمولا جارو برقی صنعتی که دارای الکتروموتور زغالی هستند، دارای Air Flowe بالاتر نسبت به جاروبرقی توربینی با توان مشابه هست. البته این موضوع قطعیت ندارد اما در اکثر نمونه ها صدق می نماید. 

جاروبرقی صنعتی مناسب با مواد چگالی پایین

جاروبرقی صنعتی جهت مکش مواد پودری

همانطور که در پاراگراف قبل مطرح نمودیم مشخص شد که موادی با دانسیته بالا، توسط جاروبرقی با حداکثر توان مکش بالاتر، بهتر مورد مکش قرار می گیرد. اما موادی که دارای جرم حجمی کمتری هستند مثل گرد و غبار و یا مواد پودری توسط مولفه حداکثر سرعت مکش هوا (Air Flowe) بهتر و با سرعت بالاتر مورد مکش قرار می گیرند.

در نتیجه سرعت مکش هوا عامل مهم در مکش مواد پودری است. معمولا جاروبرقی هایی با الکتروموتور زغالی (الکتروموتور کولکتوری) دارای سرعت مکش هوا بالاتر نسبت به الکتروموتور توربینی هستند. پس نتیجه گیری این پاراگراف را در جاروبرقی صنعتی با سرعت مکش هوا بالا (ایر فلو) می دانیم.

مکنده صنعتی مناسب جهت صنایع بیمارستانی و درمانی

یکی از مهمترین تجهیزات نظافتی در صنایع بیمارستانی، دستگاه جاروبرقی صنعتی است. نقش جاروبرقی در نظافت اتاق ها، سالن و راهروها، نظافت زیر تخت بیمار مهم به شمار می آید. اما با توجه به شرایط ویژه بیمارستانی بایستی یک مکنده صنعتی مناسب جهت مکش گرد و غبار و پسماند مایعات انتخاب نماییم.

این جاروبرقی بایستی دارای صدای فوق العاده پایین داشته باشد، حمل و نقل راحت داشته باشد و در عین حال از توان مناسبی بهره مند باشد .در بسیاری از موارد بنا به حساسیت بیشتر در برخی قسمت های بیمارستان، از جاروبرقی صنعتی آنتی باکتریال استفاده می نمایند.

پس در صنایع بیمارستانی، استفاده از جاروبرقی صنعتی با الکتروموتور زغالی گزینه مناسبی است. جاروبرقی سطلی معمولا از توان مناسب، قابلیت حمل و نقل راحت جهت کار در صنایع بیمارستانی برخوردار هستند. اما در خصوص صدای مناسب دستگاه جاروبرقی صنعتی بهتر است از نمونه های جاروبرقی سایلنت و یا جاروبرقی صنعتی کم صدا استفاده نماییم.

جاروبرقی صنعتی جهت نظافت مدارس و دانشگاه ها

محیط های آموزشی مثل کلاس های درس در آموزشکده ها و مدارس، مستعد آلودگی و گرد و غبار محیطی را دارد. کلاس های درس بخاطر تردد افراد و بعضا در برخی از کلاس های درسی استفاده از گچ تحریر، مملو از گرد و غبار محیطی است.

لذا بایستی این گرد و غبار توسط دستگاه جاروبرقی صنعتی مورد مکش و نظافت قرار گیرد. زیر میز و صندلی ها و نظافت کنج دیوار از مواردی هست که توسط دستگاه مکنده صنعتی مورد نظافت و تمیزی قرار می گیرد.

اما چه نوعی از جاروبرقی صنعتی؟ معمولا این دستگاه بایستی از قابلیت حمل و نقل و توان مناسب برخوردار باشد. معمولا بهترین جاروبرقی صنعتی جهت محیط های آموزشی، با توجه به جنس و حجم گرد و غبار، می تواند جاروبرقی سطلی آب و خاک باشد.

بسته به میزان و حجم گرد وغبار از نمونه های جاروبرقی تک موتوره آب و خاک و یا مدل های جاروبرقی سه موتوره آب و خاک استفاده می نماییم. حتی استفاده از این دستگاه ها به عنوان یک جاروبرقی مسجدی نیز بسیار مرسوم است.

انتخاب جاروبرقی صنعتی جهت مکش رنگ های پودری

برخی از مواد بخاطر خاصیت فیزیکی آن مواد مواد ،در حین مکش توسط دستگاه جاروبرقی صنعتی، به مرور زمان پس از زمان کوتاهی باعث اختلال در عملکرد جاروبرقی می شوند. در واقع بخاطر چسبناک بودن دانه های پودری رنگ (خاصیت الکتروستاتیکی دانه های رنگی) در حین مکش به سطح فیلتر جاروبرقی می چسند و به راحتی از سطح فیلتر جاروبرقی جدا نمی شوند.

لذا جهت مقابله با این مشکل و عدم ایجاد آسیب به جاروبرقی بایستی جاروبرقی صنعتی با فیلتر مناسب انتخاب نماییم. نوعی از فیلتر جاروبرقی بنام فیلتر تفلونی یا PTFE وجود دارد که بخاطر سطح لغزنده ای که دارد، مانع از چسبیدن مواد بر سطح این فیلتر خواهد شد.

راه دوم استفاده از جاروبرقی با کیسه زباله دائمی و یا کیسه یکبار مصرف است. در واقع با انتخاب کیسه زباله، مانع از بلند شدن و چسبیدن دانه های رنگی به سطح فیلتر می شویم. تمامی دانه های رنگی به داخل کیسه زباله هدایت می شوند. برخی مواد خاصیت الکتروستاتیکی دارند. برخی مواد دیگر مثل پودر صابون و یا مواد پودری شوینده بخاطر رطوبت پذیری بالا، پس از چسبیدن به سطح فیلتر مانع از ورود و خروج هوا به داخل فیلتر می شوند.

جاروبرقی صنعتی جهت نظافت مدارس و دانشگاه ها

جمع بندی

با توجه به حساسیت های محیطی، خاصیت های فیزیکی و شیمیایی مواد مورد مکش و در نهایت حجم مواد مورد مکش، بایستی در انتخاب جاروبرقی صنعتی مناسب، نهایت دقت را داشته باشیم. با توجه به تنوع دستگاه جاروبرقی صنعتی بهترین راه حل در انتخاب جاروبرقی مناسب، بهره بردن از دانش فنی کارشناسان شرکت آوین صنعت است.

لذا با برقراری ارتباط با کارشناسان فروش این شرکت و هماهنگی در بازدید محیط، بستر مناسب جهت انتخاب جاروبرقی صنعتی را محیا سازید. شماره تماس دپارتمان فروش شرکت آوین صنعت ۰۲۱۴۴۱۴۰۰۰۵ است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.