اسکرابر باطری دار

اسکرابر باطری دار یا زمین شوی شارژی نوع خاصی از دستگاه های زمین شوی صنعتی است که مولفه قدرت از طریقه برق ذخیره شده در باطری (برق DC) تامین می شود.

 

انواع اسکرابر باطری دار:

معمولا اکثر مدل های اسکرابر خودرویی انرژی خود را از طریق برق ذخیره شده در باطری تامین می نمایند، در اصطلاح اکثر مدل ها از نوع  اسکرابر سرنشین دار زمین شوی باطری دار می باشند. این طیف در اسکرابرهای باراننده معمولا از نظر ولتاژ باطری می تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال با بزرگ تر شدن دستگاه اسکرابر ماشینی و بیشتر شدن وزن دستگاه، مسلما ولتاژ 24 ولت نمی تواند جوابگو توان و قدرت دستگاه باشد، در نتیجه در چنین تنوعی از اسکرابر خودرویی معمولا از ولتاژ 36 ولت و یا حتی رده های بزرگ تر از ولتاژ 48 ولت استفاده می نمایند.

 

انواع اسکرابر دستی از نظر مولفه تامین انرژی:

اسکرابر دستی از نظر مولد انرژی به دو دسته اسکرابر کابلی و اسکرابر باطری دار تقسیم می شوند. همانطورکه از نام اسکرابر کابلی مشخص است، مولد انرژی توسط برق شهری تامین می گردد، لذا جهت اتصال دستگاه کفشوی کابلی به پریز برق از کابل استفاده می گردد. اما در خصوص اسکرابر دستی باطری دار این مولد انرژی از طریق برق ذخیره شده در باطری تامین می گردد. زمین شوی دستی شارژی معمولا از نظر تنوع ولتاژ به دو دسته 12 ولت و 24 ولت تقسیم می شوند. معمولا اکثر دستگاه های اسکرابر دستی کوچک دارای یک عدد باتری 12 ولت هستند اما در اکثر مدل های متوسط و یا اسکرابرهای دستی دو برسه، ولتاژ باتری از نوع 24 ولت می باشند.

 

 

انواع باطری در ماشین زمین شوی شارژی:

باطری بکار رفته در اکثر دستگاه های زمین شوی باتری دار از ژل و درایو هستند. باطری ها معمولا از نظر ماهیت فیزیکی به دو دسته باطری آب اسید و باطری ژل تقسیم می شوند. شایان ذکر است استفاده هر دو نوع نسبت به هم دارای یک سری محاسن و معایب هستند. اگر بخواهیم محاسن باطری آب اسید را نسبت به باطری ژل بیان نماییم، بهترین حسن طول عمر بیشتر باطری آب اسید نسبت به باطری ژل می باشد. در واقع باطری آب اسید قادر است تا 1200 بار شارژ و دشارژ شود، اما این در حالی است که باتری ژل فقط 800 بار قابلیت شارژ و دشارژ را دارد. اما اگر بخواهیم معایب باطری آب اسید را نسبت به باطری ژل در اسکرابر باطری دار بیان نماییم، بهترین و با ارزش ترین حسن باطری ژل نسبت به باطری آب اسید می تواند عدم نیاز باطری ژل به تعمیر و نگهداری باشد. در واقع باطری ژل را می توان باطری بدون نگهداری نامید. این در حالی است که با استفاده از باطری آب اسیدی در دستگاه کف شور باتری دار با توجه به مقدار فعالیت اسکرابر، بایستی سطح آب و اسید دستگاه را مورد رصد و چکاپ قرار دهیم. در صورتیکه اپراتور به خاطر عدم نگهداری صحیح و چکاپ به موقع باطری ها سرباز زند، مجموعه را متحمل زیان بالایی (در اثر ایجاد خسارت به باتری ها) نموده است. در نتیجه اکثر مجموعه ها به خاطر احتمال عدم رسیدگی صحیح اپراتور، معمولا خواهان تجهیز دستگاه کفشوی به باطری ژل هستند.

 

باطری درایو یا باطری استارتری:

معمولا در تجهیز یک دستگاه زمین شوی شارژری از باطری درایو استفاده می شود. باطری های درایو معمولا سطح سلول های انرژی به مراتب بیشتری نسبت به باطری استارتری دارد، در نتیجه پس از هر بار شارژ شدن می تواند میزان سطح انرژی بیشتری را در خود ذخیره نماید لذا عمر و ماندگاری بیشتر نسبت به باتری استارتری دارد. متاسفانه بسیاری از فروشندگاه دستگاه های اسکرابر صنعتی، به دلیل گران بودن هزینه های گمرکی باطری، در خیلی از موارد دستگاه زمین شوی باطری دار را بدون باطری مورد سفارش گذاری قرار می دهند، در نتیجه دستگاه اسکرابر بدون باطری ترخیص شده و شرکت فروشنده در راستای تجهیز دستگاه زمین شور از باطری های نامتعارف و ارزان قیمت استفاده می نماید. این بدعت نادرست، باعث ایجاد و بروز آسیب به برد الکترونیکال دستگاه و دیگر آسیب های مترقبه خواهد شد.

 

محاسن انتخاب اسکرابر باطری دار نسبت به اسکرابر برقی:

1- ایمنی بیشتر در استفاده از اسکرابر باتری دار نسبت به اسکرابر کابلی: با توجه به ولتاژ کمتر برق ذخیره شده در باطری (12 ولت یا نهایتا 24 و 36 ولت) نسبت به برق شهری (220 ولت) می توانیم ایمنی هر چه بیشتر را در استفاده از اسکرابر شارژی لمس نماییم. برخی از محیط های قابل استفاده، دارای آب و رطوبت سطحی هستند (به عنوان مثال سالن تولید در برخی صنایع غذایی و یا فضای اطراف استخرها) لذا در صورتیکه کابل برق دچار آسیب شده باشد، می تواند در چنین محیطی بسیار خطرناک باشد.

2- صدای کمتر اسکرابر باتری دار نسبت به اسکرابر برقی: ماهیت تولید صدا در اسکرابر صنعتی بیشتر بر می گردد به صدای موتور مکش دستگاه، لذا موتور مکش در اسکرابر باتری دار به مراتب دارای صدا کمتر نسبت به موتور مکش از نوع AC برقی می باشد. لذا با استفاده از چنین حسنی می توان برتری استفاده از زمین شوی بیمارستانی باطری دار را نسبت به اسکرابر کابلی در محیط های بیمارستانی کاملا درک نمود.

3- قابلیت مانور بالاتر در زمین شوی باتریدار نسبت به زمین شوی کابلی: با توجه به عدم استفاده از کابل برق در زمین شور باتری دار، این قابلیت برای دستگاه اسکرابر بوجود می آید تا به صورت آزادانه و بدون نیاز به پریز برق در طول و عرض محیط حرکت نماید و بدون دغدغه کابل برق بچرخد و از محل شروع حرکت فاصله بگیرد.

4- در کفشوی شارژی مانع از انتقال آلودگی از نقطه ای به نقطه ای دیگر می شود (توسط کابل برق) این قابلیت در اهمیت استفاده از اسکرابر باطری دار در اطاق های عمل، مراقبت های ویژه در بیمارستان ها و اطاق های کلین روم (اطاق تمیز در بسیاری از کارخانجات تولید دارو و صنایع بهداشتی) نسبت به اسکرابر برقی حاکیست.

5- آرامش روحی و جسمانی بیشتر اپراتور در استفاده از اسکرابر باطری دار نسبت به اسکرابر برقی: این حالت را می توان در جابجایی راحت تر زمینشور باطری دار (به خاطر عدم استفاده از کابل برق و دست و پاگیر بودن این کابل در طول مسیر) نسبت به زمینشور برقی مطالبه کرد. با استفاده از این حالت آرامش بیشتر اپراتور دستگاه در اثر استفاده از اسکرابر باطری دار، می توان به بالا رفتن راندمان کاری این مدل نسبت به مشابه کابلی پی برد.

 

 

باطری در اسکرابر باطری دار بایستی دارای چه مشخصاتی باشد؟

1- باطری دستگاه بایستی اورجینال و توسط شرکت سازنده اسکرابر تجهیز شده باشد.

2- بر روی باطری دستگاه سال تولید درج شده باشد باطری حداکثر دو سال قبل تر تولید و بر روی دستگاه زمین شوی مربوطه تجهیز شده باشد.

3- توجه نماییم که باطری دستگاه از نوع درایو و بهتر است از لحاظ عدم تعمیر و نگهداری از نوع ژل باشد.

4- باطری دچار شکستگی و یا تورم نباشد.

5- حتما به آمپر ساعت باطری و یا باطری ها توجه نماییم. یکی از مقوله های مهم در انتخاب و قیمت اسکرابر باطریدار، اینست که از چه نوع باطری استفاده شده باشد (باطری ژل، درایو، ساخت چه کشوری باشد) و اینکه باطری دارای چه آمپر ساعتی است. همانطورکه می دانیم هرچه آمپر ساعت باطری بالاتر باشد، دستگاه اسکرابر شارژی می تواند مدت زمان طولانی تری به فعالیت بپردازد و در مدت زمان کوتاه تری شارژ شود. در واقع هرچه آمپر ساعت باتری بالاتر باشد در واقع تاثیر بیشتری بر روی قیمت زمین شوی باتری دار خواهد گذاشت.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت اسکرابر باتری دار:

1- ولتاژ و تعداد باطری دارای تاثیر مثبت

2- آمپرساعت باطری دارای تاثیر مثبت

3- کشور سازنده باطری (باطری ساخت کشور های اروپای غربی و آمریکای شمالی دارای قیمت بالاتر هستند)

4- تعداد برس، عرض شستشو، ظرفیت مخزن در اسکرابر دستی باطری دار یا اسکرابر خودرویی دارای تاثیر مثبت بر قیمت زمین شوی باتری دار است.

5- اسکرابر سرنشین دار دارای قیمت بالاتر نسبت به اسکرابر دستی از همان برند است.

6- بهره مندی از آپشن های ویژه از جمله موتور ترکشت (موتور حرکتی)، دیاگ سرخود، سیستم CDS مدیریت مواد شوینده، سیستم تنظیم فشار برس، سیستم تنظیم سرعت، گیربکسی بودن مولفه انتقال قدرت و سیستم اکونومیکال (مدیریت مصرف انرژی شارژ باطری)