نظافت صنعتی چیست؟

نظافت صنعتی چیست؟

نظافت صنعتی چیست؟ به نظافت محیط های صنعتی مانند: کارخانه ها، انبارها، نیروگاه ها، مراکز توزیع، خطوط تولید، مراکز ادرای بزرگ، مراکز خرید، صنایع دارویی، فرودگاه ها و به شکل کلی محیط هایی با ابعاد بسیار بزرگ گفته می شود که با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی مانند: اسکرابر، سوییپر، جاروبرقی صنعتی، واترجت صنعتی و… صورت می گیرد. به شکل خلاصه نظافت صنعتی شامل استفاده از تجهیزات تخصصی برای نظافت عمیق با رعایت استانداردها و افزایش سطح بهداشت محیط است.

اهمیت نظافت صنعتی چیست؟

تمیز کردن و نظافت یک محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما حفظ این تمیزی از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. موضوع نظافت زمانی که وارد حوزه های صنعتی و محیط های صنعتی می شویم، پیچیدگی های بیشتری پیدا می کند. در محیط های صنعتی ممکن است با دستگاه ها و ماشین آلاتی درگیر باشید که نظافت آنها به همین سادگی نیست و به تجهیزات خاصی نیاز دارید. حتی در برخی از صنایع، برخی آلاینده های سمی وجود دارند که نظافت آنها با ابزار ساده امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل است که نظافت صنعتی سالیان سال است به کمک بهداشت جهانی آمده است.

اهمیت نظافت صنعتی زمانی پر رنگ تر می شود که این تجهیزات و روش ها برای نظافت محیط هایی مانند: پارکینگ ها، پاساژها، جاده ها، نمای ساختمان ها، رستوران ها و…. که در زندگی مره اغلب ما وجود دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال یکی از کاربردی ترین بحث های نظافت صنعتی را می توانید در استفاده از دستگاه سوییپر صنعتی در جاده ها و خیابان ها مشاهده کنید. این دستگاه ها معمولا توسط شهرداری برای از بین بردن گرد و غبار به عنوان جاروی شهری مورد استفاده قرار می گیرند.

چه مکان هایی به نظافت صنعتی نیاز دارند؟

اگر با توجه به توضیحات بالا هنوز متوجه نشده اید که آیا محیط شما واقعا به نظافت صنعتی و تجهیزات نظافت صنعتی نیاز دارد یا خیر، می توانید با توجه به کسب و کارتان به سوالات زیر پاسخ دهید.

  • آیا آلاینده های محیط مدنظر شما سمی هستند؟
  • آیا حجم آلاینده های شما بسیار زیاد است؟
  • آیا در طول روز نیاز دارید که چندین بار محیط شما مورد نظافت قرار بگیرد؟
  • آیا به سرعت بالا در نظافت محیط کسب و کارتان نیاز دارید؟
  • آیا محیط کسب و کار شما در طول روز تردد زیادی دارد؟

اگر بتوانید به سوالات بالا با توجه به کسب و کارتان پاسخ دهید، به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که از نظافت صنعتی یا تجهیزات نظافتی استفاده کنید یا خیر. اگر سرعت بالای نظافت برای شما اهمیت دارد، اگر آلاینده های کسب و کار شما سمی هستند یا با استفاده از نظافت های سنتی قابل رفع شدن نیستند و… همین حالا باید به فکر کمک گرفتن از تجهیزات نظافت صنعتی باشید.

کارکردن با دستگاه سوییپر صنعتی در جاده ها

تفاوت نظافت صنعتی و نظافت سنتی چیست

اگر بخواهیم تفاوت نظافت صنعتی و نظافت سنتی را توضیح دهیم، در ابتدا باید به تعریفی از نظافت سنتی اشاره کنیم. نظافت سنتی به نظافتی گفته می شود که در طول روز همه ما با آن مواجه هستیم. استفاده از تی و سطل آب برای شستشوی کفپوش ها نمونه ای بازر از نظافت سنتی است. در حالی که در نظافت صنعتی، شستشوی کفپوش ها با دستگاهی به نام اسکرابر صنعتی (زمین شوی صنعتی) صورت می گیرد. آنچه که مسلم است نظافت صنعتی نسبت به نظافت سنتی از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار است. دستگاه هایی مانند اسکرابر یا سوییپر سرعت بسیار بالایی در نظافت دارند و گاها راندمان آنها به اندازه ۱۰نیروی انسانی در ساعت است. کیفیت بالاتر، خستگی ناپذیر بودن، کمک به محیط زیست، هزینه کمتر در طول زمان، بهبود استاندارهای یک مجموعه و…. همگی از مزایای نظافت صنعتی نسبت به نظافت سنتی هستند.

هر چند ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که نظافت سنتی در محیط های کوچک همچنان کاربردی است. به عنوان مثال استفاده از زمین شوی صنعتی برای شستشوی کفپوش های منزل، منطقی نیست.

معرفی انواع تجهیزات نظافت صنعتی

در نظافت های صنعتی تجهیزات و ابزارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند تا این نظافت به درستی انجام شود. علاوه بر تجهیزات، انواع مواد شیمیایی و حلال ها نیز برای بهبود این نظافت وجود دارد. حتی گاها بسته به نوع ماشین آلات یا آلاینده ها، روش های تخصصی برای نظافت یک محیط صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه سعی کردیم تا چند دستگاه محبوب در بحث نظافت صنعتی به همراه کاربردشان را معرفی کنیم.

نظافت صنعتی با مواد شیمیایی

اسکرابر (زمین شوی صنعتی)

دستگاه اسکرابر طرز کاری مشابه با آنچه که در طول روز با استفاده از سطل آب و تی برای شستشوی کفپوش ها انجام می دهیم دارد. این دستگاه با استفاده آب و مواد شوینده و چرخش برس های تعبیه شده در بخش پایینی دستگاه، اقدام به شستشوی کفپوش ها می کند. مزیت بزرگ این دستگاه ها، استفاده همزمان از تی خشک کن است. این تی ها، در بخش پشتی دستگاه وظیفه دارند تا آب باقی مانده بر روی زمین را خشک کنند.

جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی های صنعتی متفاوت از آنچه که در طول روز در خانه یا محل کار استفاده می کنید هستند. این دستگاه ها از قدرت بسیار بالاتری برای مکش آلودگی ها برخوردارند. حتی در برخی از این دستگاه ها قابلیت مکش مایعات نیز وجود دارد. براده های فلزی، آلاینده های سمی، پسماندهای دارویی و… را می توانید با این مکنده ها به راحتی از محیط حذف کنید.

این مکنده های صنعتی با توجه به کاربردشان در محیط های مختلف، در انواع مختلفی تولید شده اند. جاروبرقی آب و خاک، جاروبرقی نیمه صنعتی، جاروبرقی هتلی، جاروبرقی صنعتی سه موتوره، جاروبرقی صنعتی دو موتوره، جاروبرقی کارواش، جاروبرقی مسجدی و… تنها چند مورد از انواع این دستگاه های صنعتی هستند که با توجه به نیازهای محیطی طراحی و ساخته شده اند.

نقش جاروبرقی صنعتی در نظافت صنعتی

سوییپر

اگر سطحی نیاز به غبارروبی داشته باشد، معمولا دستگاه سوییپر صنعتی باید مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه با استفاده از برس های خود، گرد و خاک و آلاینده های جامد را به داخل مخزن خود مکش می کند. این دستگاه ها در دو نوع دستی و سرنشین دار تولید شده اند که با توجه به نیاز محیط، می توان از آنها استفاده کرد.

واترجت صنعتی

یکی از محبوب ترین دستگاه های نظافت صنعتی، دستگاه واترجت صنعتی یا کارواش صنعتی است. قدرت بسیار بالا در از بین بردن آلاینده های سخت مانند رنگ، موادهایی با چسبندگی بالا، چربی ها و… با استفاده از آب و مواد شوینده باعث شده تا این دستگاه از محبوبیت بالایی در نظافت صنعتی برخوردار باشد. این دستگاه ها به شکل کلی در دو نوع آب گرم و آب سرد مورد استفاده قرار می گیرند. کاربردهای این دستگاه را در مکان های مختلفی مانند: شستشوی دیوارها و کفپوش ها، شستشوی ماشین آلات، شستشوی نمای ساختمان ها، استفاده در کاروش ها و… می توانید مشاهده کنید.

انواع دستگاه واترجت صنعتی

بخارشوی صنعتی

یک ابزار کاربردی برای میکروب زدایی و استرلیزه کردن سطوح است که با بهره گیری از بخار آب می تواند هرگونه آلاینده ای را از بین ببرد. آشپزخانه های صنعتی، بیمارستان ها، کارواش ها، رستوران ها، هتل ها و اقامت ها از جمله محیط هایی هستند که از دستگاه بخارشوی صنعتی استفاده می کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.