اسکرابر دستی

اسکرابر دستی یا همان دستگاه زمین شوی دستی نوعی از دستگاه اسکرابر می باشد که شخص ایستاده مستقر در پشت دستگاه، هدایت نمودن دستگاه کف شوی را بر عهده دارد. اسکرابر دستی در تنوع مختلف تولید می شود. در قسمت ذیل به دلایل تنوع و تقسیم پذیری دستگاه کفشور دستی می پردازیم.

 

تنوع اسکرابر دستی بر اساس منبع تغذیه:

منبع تغذیه در تمامی دستگاه های اسکرابر دستی به دو نوع زمین شوی دستی باتری دار و زمین شوی دستی برقی تقسیم می شوند. در نوع اول یعنی دستگاه زمین شوی باتری دار این تنوع پذیری مجددا ادامه دارد و خود به سه نوع زمین شوی دستی باتری دار (12 ولت)، دستگاه زمین شوی باتری دار (24 ولت) و دستگاه زمین شوی باتری دار (36 ولت) تقسیم می شود.

همانطورکه می بینیم بر اساس ولتاژ باتری این نوع تقسیم بندی صورت گرفته است. در زمین شوی دستی باتری دار 12 ولت معمولا یک عدد باتری 12 ولت وجود دارد و بیشتر مختص به دستگاه اسکرابر کوچک می باشد. منظور از دستگاه اسکرابر کوچک از نظر ظرفیت مخزن و عرض دستگاه اسکرابر می باشد که معمولا ظرفیت کمتر از 15 لیتر و عرض کمتر از 35 سانتی متر می باشد. بیشترین تنوع مخصوص اسکرابر دستی 24 ولتی می باشد که معمولا از دو عدد باتری 12 که با هم به صورت سری یک سیستم 24 ولت را تشکیل می دهند. ظرفیت مخازن اسکرابر از 15 لیتر الی 60 لیتر را با عرض شستشو مابین 350 میلی متر تا 550 میلی متر را تشکیل می دهد. در نوع سوم یعنی اسکرابر دستی 36 ولت مخصوص دستگاه های اسکرابر با ظرفیت کاری بالا می باشد. در این نوع اسکرابر با توجه به ولتاژ بالا و میزان قدرت بالا می توانیم در شستشوی صنعتی محیط هایی با متراژ بالا استفاده نماییم.

 

 

دستگاه زمین شوی دستی برقی:

این نوع از اسکرابر جهت حرکت کردن و تمامی وظایف مربوط به شستشو مکانیزه، از برق شهری استفاده می نمایند. در واقع رابط بین منبع برق و الکتروموتورها، کابل برق قرار گرفته است. قیمت اسکرابر برقی نسبت به قیمت اسکرابر باتری دار به مراتب پایین تر می باشد.

برخی محاسن اسکرابر دستی برقی نسبت به اسکرابر دستی باتری دار عبارتند از:

1- در همه حال با تامین برق شهری (برق 220 ولت) می توانیم از دستگاه کف شوی برقی استفاده نماییم. اما این در حالی است که باتری در اسکرابر دستی باتری دار، ابتدا شارژ و سپس در حین کار کردن دشارژ می شود و بایستی مجددا شارژ شود، لذا فاصله بین دشارژ و شارژ کامل دستگاه به عنوان زمان غیر قابل استفاده یک اسکرابر باتری دار تعریف می شود.

2- وزن دستگاه اسکرابر کابلی نسبت به وزن اسکرابر دستی باطری دار به مراتب کمتر می باشد، لذا این کم بودن وزن به اوپراتور کمک می نماید تا به صورت آسان بین طبقات حتی بدون وجود آسانسور جابجا نماید.

3- هزینه خدمات و نگهداری اسکرابر دستی برقی به مراتب نسبت به هزینه های اسکرابر باتری دار دستی پایین تر است. در واقع در اسکرابر دستی کابلی به خاطر نداشتن باتری و شارژر و هزینه های کمتر تعمیر الکتروموتور AC نسبت به موتور های DC می تواند خود یک دلیل برتری نسبت به اسکرابر دستی باطری دار باشد.

4- در نهایت قیمت اسکرابر برقی که به مراتب نسبت به قیمت زمین شوی دستی باتری دار کمتر است، خود می تواند یک عامل مثبت در خرید دستگاه اسکرابر برقی باشد.

 

 

تنوع دستگاه اسکرابر دستی بر اساس ظرفیت مخازن و عرض شستشو دستگاه زمین شوی دستی:     

دستگاه کف شوی دستی از نظر ابعاد و ظرفیت مخازن به سه دسته اسکرابر دستی کوچک، اسکرابر دستی متوسط و اسکرابر دستی بزرگ تقسیم می شوند.

همانطورکه پیشتر بیان نمودیم در اسکرابر دستی کوچک ظرقیت مخازن معمولا کمتر از 15  لیتر و عرض شستشو کمتر از 350 میلی متر می باشد و همچنین در اسکرابر دستی متوسط دارای ظرفیتتی بین 15 تا 60 لیتر و عرض شستشو 350 تا 550 میلی متر می باشد. در خصوص اسکرابر دستی بزرگ که معمولا دارای ظرفیت مخازن بزرگ بیش از 60 لیتر می باشد. بنا به دلایل مختلف محیط ما قابلیت استفاده از هر کدام از تنوع بالا را دارد. این دلایل عبارتند از:

1- متراژ محیط: هر چه متراژ محیط و یا سطح صاف قابل استفاده بیشتر باشد، التزام استفاده از دستگاه زمین شوی سخت کار بیشتر می شود. در واقع با بزرگ تر شدن دستگاه زمین شوی به همان اندازه قدرت و راندمان کاری در محیط نیز بالاتر می رود و هر چه متراژ سطح صاف کمتر شود، بایستی به همان اندازه از دستگاهی استفاده نماییم که قابلیت مانور بیشتری در محیط داشته باشد.

2- میزان تردد افراد در محیط: میزان تردد در محیط هر چه بیشتر باشد به همان اندازه بایستی از دستگاه کوچکتر با قابلیت مانور بالاتر استفاده نماییم. البته در انتخاب دستگاه اسکرابر صنعتی بایستی علاوه بر میزان تردد، متراژ محیط را هم در نظر داشته باشیم.

3- سطح آلودگی محیط: در محیط هایی که میزان آلودگی بالا می باشد، بایستی از دستگاه اسکرابر صنعتی متناسب با آن حجم از آلودگی استفاده نمود.

اسکرابر CT30B45

اسکرابر CT46C50

اسکرابر CT40BT50

اسکرابر CT55BT60

اسکرابر QuickE

اسکرابر Free EVO 50E

اسکرابر باتری دار DQX5

اسکرابر CT15C35

اسکرابر CT45C50

اسکرابر CT45B50

اسکرابر CT55C55

اسکرابر Sprinter

اسکرابر Dunamic45B

اسکرابر برقی DQX5

اسکرابر CT15B35

اسکرابر CT45B50

اسکرابر CT40C50

اسکرابر CT51B55

اسکرابر CT70BT70

اسکرابر Dynamic45E

اسکرابر Next EVO 66BTA

اسکرابر CT15R

اسکرابر CT30C45

اسکرابر CT46B50

اسکرابر CT51C55

اسکرابر CT71BT70

اسکرابر QuickB

اسکرابر Free EVO 50B