مبل شوی

مبل شوی یا مبل شور یکی دیگر از دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی می باشد که از تجمیع دو سامانه شستشو و مکش ساخته شده است. این دستگاه با پاشش آب و مواد شوینده بر سطح مبل و مکش مواد پسماند ناشی از این پاشش و شستشو توسط موتور مکش و در نهایت هدایت این مایعات به داخل مخزن ریکاوری دستگاه می تواند مبل را تمیز و پاکیزه نماید.

 

اجزای یک دستگاه مبل شویی:

یک دستگاه مبل شو از قسمت های زیر تشکیل شده است:

1- مخزن آب تمیز و مواد شوینده

2- مخزن ریکاوری یا مخزن آب کثیف

3- موتور مکش

4- پمپ پاشش آب و مواد شونده

5- نازل پاشش آب و شیلنگ مکش مواد پسماند

 

عوامل تاثیرگذار در کیفیت مبل شویی:

یک سری از دلایل و عوامل می تواند در شستشو و نظافت یک مبل تاثیرگذار باشد که در قسمت زیر به ذکر برخی از این عوامل می پردازیم.

1- مواد شوینده باکیفیت: هر چه مواد شوینده بکار رفته باکیفیت تر باشد می تواند در شستشوی بهتر و جدا نمودن جرم و آلودگی ها از بستر نسج های مبل تاثیرگذارتر باشد. شایان ذکر است در صورتی که از مواد شوینده خنثی استفاده نماییم، بدون هیچ آسیبی به الیاف مبل می توانیم یک عملیات مبل شویی باکیفیت داشته باشیم.

2- موتور مکش قوی تر: هر چه قدرت مکش بالاتر باشد، سطح مبل شسته شده سریع تر خشک می شود.

3- استفاده از نازل های مخصوص در مبل شویی

 

تنوع دستگاه مبل شوی:

دستگاه مبل شو بر اساس جدا بودن و یا با هم بودن دو واحد شستشو و مکش در دو نوع مبل شوی دریلی و مبل شور صنعتی (با قرارگیری سامانه مکش و پاشش بر روی یک دستگاه) طراحی و تولید می شود.

در دستگاه مبل شور دریلی جهت شستشو از یک نازل دریلی استفاده می شود که بتواند با قدرت بالا آلودگی ها را از لابه لای نسج مبل آزاد سازد و در نهایت توسط یک جاروبرقی آب و خاک، مواد پسماند ناشی از شستشوی مبل شور دریلی را مورد مکش قرار دهد. در مبل شور دریلی توسط یک مخزن تولید فوم با درصد تخلخل دلخواه، فوم مورد نیاز تولید می شود و در نهایت فوم تولید شده بر روی مبل پاشش داده می شود. در حالت دوم هر دو سامانه شستشو و خشک کردن بر روی یک دستگاه قرار دارد. شایان ذکر است قیمت مبل شوی دریلی به مراتب پایین تر نسبت به مبل شور صنعتی می باشد.

مبل شوی Flext