اسکرابر

اسکرابر یا زمین شوی صنعتی به دستگاهی گفته می شود که با آن بتوانیم عملیات شستشوی کف را انجام دهیم. این دستگاه توسط آب و مواد شوینده می تواند با عملیات برس زنی سطح مسطح را مورد شستشو و سپس خشک کردن قرار دهد. دستگاه اسکرابر در تنوع و مدل های مختلف ساخته می شود. این ماشین شستشوگر از تجمیع دو سامانه شستشو و سامانه خشک کنی ترکیب یافته است. در این مقاله می خواهیم شما را با تنوع اسکرابر، اجزای سازنده دستگاه اسکرابر و همچنین محاسن استفاده از اسکرابر آشنا سازیم.

 

تنوع دستگاه اسکرابر:

جهت استفاده بهینه و با بیشترین راندمان کاری از دستگاه اسکرابر، تولیدکنندگان دستگاه های اسکرابر این ماشین نظافتی ارزشمند را در مدل و تنوع های مختلف تولید می کنند. تنوع دستگاه های اسکرابر را از دو  بعد مورد بررسی قرار می دهیم. این تنوع عبارتند از:

1- تنوع اسکرابر از دیدگاه کاربری

2- تنوع اسکرابر از نظر مولد انرژی

 

 

تنوع دستگاه اسکرابر از دیدگاه کاربری به دو دسته تقسیم می شوند:

1– اسکرابر سرنشین دار: دستگاه اسکرابر سرنشین دار یا اسکرابر خودرویی نوعی از زمین شوی صنعتی است که اپراتور بر روی صندلی دستگاه اسکرابر نشسته و آن را هدایت می نماید. زمانی که ابعاد دستگاه اسکرابر، وزن دستگاه اسکرابر و سرعت این دستگاه نسبت به نمونه های کوچکتر بیشتر می شود، بایستی اپراتور بتواند به راحتی از این دستگاه استفاده نماید. لذا جهت کنترل آسان تر اپراتور، صندلی بر روی دستگاه تعبیه شده که راننده یا اپراتور بر روی آن می نشیند و دستگاه زمین شوی سرنشین دار را مورد هدایت قرار می دهد.

2– اسکرابر دستی: اسکرابر دستی یا زمین شوی دستی به نوعی از اسکرابر گفته می شود که اپراتور پشت سر دستگاه به دنبال دستگاه راه می رود و آن را مورد هدایت قرار می دهد. اسکرابر دستی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند، لذا در ادامه مقاله با تنوع مختلف اسکرابر دستی و اسکرابر با راننده آشنا می شویم.

تنوع دستگاه اسکرابر از دیدگاه مولد انرژی:

 منبع انرژی در دستگاه های اسکرابر عامل حرکت کردن و انجام تمامی وظایف این دستگاه ارزشمند می باشد. دستگاه زمین شوی صنعتی از نظر مولد انرژی  معمولا به سه دسته اسکرابر باتری دار، اسکرابر برقی و اسکرابر دیزلی تقسیم می شوند.

 

اسکرابر باتری دار:

اسکرابر باتری دار یا زمین شوی شارژی همانطوری که از نامش پیداست، توسط برق تامین شده از مولد باتری می تواند به دستگاه کف شوی انرژی داده و دستگاه کف شوی بتواند تمامی وظایف خود را انجام دهد. اسکرابر باتری دار را با توجه به ولتاژ باتری ها به چهار دسته زمین شوی صنعتی 12 ولت، زمین شوی صنعتی 24 ولت، زمین شوی صنعتی 36 ولت و زمین شوی صنعتی 48 ولت تقسیم می شوند.

بیشترین تنوع دستگاه های اسکرابر در رده اسکرابر باتری دار 24 ولت قرار گرفته است. زمین شور باتری دار با توجه به آمپرساعت باتری طی یک زمان مشخص شارژ و دشارژ می شود. هر چه آمپرساعت باتری بالاتر باشد، اسکرابر باطری دار می تواند با زمان کمتری شارژ و با زمان بیشتری دشارژ شود. باتری در دستگاه اسکرابر شارژی توسط دستگاه شارژر مورد شارژ قرار می گیرد. در مقالات بعدی دستگاه اسکرابر شارژی را با تفصیل بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

تنوع اسکرابر دستی از نظر مولد انرژی:

اسکرابر دستی یا زمین شوی دستی از نظر مولد انرژی به دو دسته اسکرابر دستی باتری دار و اسکرابر دستی برقی تقسیم می شود. اسکرابر دستی شارژی از نظر ولتاژ باتری ها به سه دسته تقسیم می شوند. این سه دسته عبارتند از:

1- اسکرابر دستی باتری دار 12 ولت: این نوع کفشوی معمولا از یک عدد باتری 12 ولت استفاده می نماید. این نوع در اسکرابرهای کوچک با ظرفیت کمتر از 15 لیتر استفاده می نماید. مدل Quick B ساخت کمپانی LAVOR کشور ایتالیا جزء این دسته محسوب می شود.

2- اسکرابر دستی باتری دار 24 ولت: در این نوع زمین شوی معمولا از دو عدد باتری 12 ولت استفاده می نماید. بیشترین تنوع اسکرابر های دستی باتری دار در این نوع یا رده قرار می گیرند.

3- اسکرابر دستی باتری دار 36 ولت: این نوع اسکرابر دستی معمولا از 18 عدد باتری 2 ولتی با آمپرساعت بالا استفاده می نماید. اسکرابر دستی بزرگ معمولا در این رده قرار می گیرند. بایستی در نظر داشت که با استفاده از اسکرابر دستی باتری دار 36 ولت می توانیم محیط های وسیع با متراژ بالا را مورد شستشوی صنعتی قرار داد.

 

 

تنوع اسکرابر سرنشین دار از نظر مولد انرژی:

معمولا 99 درصد از تنوع اسکرابر های خودرویی از نوع باتری دار می باشند. این تنوع در سطح اسکرابر خودرویی باتری دار به سه دسته تقسیم می شود. اسکرابر خودرویی شارژی به سه دسته 24 ولت، 36 ولت و 48 ولت تقسیم می شود. معمولا نمونه هایی با لیتراژ بیشتر از 150 لیتر و عرض شستشو بیشتر از 900 میلی متر با تنوع 36 ولت و 48 ولت تولید می شوند. در محیط هایی که دارای متراژ وسیع و بدون سقف هستند (صحن های مطهر) معمولا مولد انرژی به صورت دیزلی تولید می شود، اسکرابر سرنشین دار با سوخت فسیلی هیچگونه محدودیتی از نظر انرژی و کارکرد وجود ندارد و تا زمانیکه مخزن سوخت تامین شود می توانیم از دستگاه زمین شور استفاده نماییم.

 

اجزای سازنده یک دستگاه اسکرابر:

 دستگاه اسکرابر یا زمین شوی صنعتی از دو سامانه شستشو و سامانه خشک کنی تشکیل یافته است، ابتدا سامانه شستشو را در یک دستگاه زمین شوی صنعتی مورد بررسی قرار می دهیم. سامانه شستشو از مخزن آب تمیز، برس دستگاه کف شو و الکتروموتور چرخش برس تشکیل شده است. در واقع زمانیکه مخزن آب اسکرابر را شارژ می نماییم بنا به تنظیم اپراتور آب بر روی برس دستگاه جاری می شود. لذا برس دستگاه توسط نیروی تامین شده توسط الکتروموتور چرخش برس، می چرخد و سطح صاف را توسط آب و مواد شوینده مورد شستشوی صنعتی قرار می دهد. حال بایستی پسماند ناشی از شستن برس توسط سامانه خشک کنی جمع آوری گیرد. سامانه خشک کنی از سه قسمت تشکیل شده است: مخزن آب کثیف (مخزن ریکاوری)، تی دستگاه (اسکویجی) و در نهایت موتور مکش (موتور وکیوم). پسماند ناشی از شستشو توسط تی با لبه لاستیکی جمع آوری و سپس توسط موتور مکش که به تی دستگاه متصل است، باعث انتقال مواد پسماند به سمت مخزن آب کثیف می گردد. در واقع دستگاه اسکرابر با اجزای سازنده خود عملیات شستن و خشک کردن همزمان را در سطح صاف انجام می دهد.

اسکرابر CT30B45

اسکرابر CT46C50

اسکرابر CT40BT50

اسکرابر CT80BT55

اسکرابر CT230BT105

اسکرابر 351BT140

اسکرابر CT15C35

اسکرابر CT45C50

اسکرابر CT40B50

اسکرابر CT55C55

اسکرابر CT70BT70

اسکرابر CT160BT95

اسکرابر CT15B35

اسکرابر CT45B50

اسکرابر CT40C50

اسکرابر CT51B55

اسکرابر CT71BT70

اسکرابر CT110BT85

اسکرابر CT15R

اسکرابر CT30C45

اسکرابر CT46B50

اسکرابر CT51C55

اسکرابر CT55BT60

اسکرابر CT80BT70

اسکرابر Dynamic45E

اسکرابر Next EVO 66BTA

اسکرابر Comfort M

اسکرابر QuickB

اسکرابر Free EVO 50B

اسکرابر Comfort S-R

اسکرابر QuickE

اسکرابر Free EVO 50E

اسکرابر Comfort XS-R UP

اسکرابر Sprinter

اسکرابر Dynamic45B

اسکرابر Comfort XXS

اسکرابر Comfort L

اسکرابر DQX86

اسکرابر DQX6

اسکرابر باتری دار DQX5

اسکرابر برقی DQX5