شرکت آوین صنعت

اسکرابر صنعتی

اسکرابر صنعتی یا کف شوی صنعتی به دستگاهی گفته می شود که عملیات شستشوی مکانیزه سطح زمین را انجام می دهد. دستگاه اسکرابر صنعتی به کمک نیروی تامین شده توسط نیروی برق (برق شهری تکفاز و یا برق باتری) می تواند سطح زمین را توسط برس و آب مورد شستشو قرار دهد و سپس توسط عملیات مکش در سطح تی خشک کن که معمولا در پشت دستگاه قرار دارد، مواد پسماند ناشی از شستشوی برس را مورد مکش و در نهایت خشک کردن قرار دهد. امروزه دستگاه اسکرابر با تنوع بالا توسط تولیدکنندگان دستگاه اسکرابر تولید و روانه بازار می گردد. اسکرابر باراننده، اسکرابر دستی، اسکرابر باطری دار، اسکرابر برقی، اسکرابر دوگانه سوز، اسکرابر آنتی باکتریال، اسکرابر تک برس، اسکرابر جفت برس، اسکرابر با موتور دیزلی و همه و همه می تواند جزئی از تنوع گسترده در قالب تقسیم بندی دستگاه های اسکرابر قرار گیرند. شاید به این موضوع فکر کنیم که دلیل این همه تنوع و یا تقسیم بندی چیست؟

اگر طیف کار دستگاه زمین شور صنعتی و محیط استفاده را با ریزبینی بیشتری مورد بررسی قرار دهیم، می توانیم دلیل این همه تنوع را در موارد ذیل دریابیم. این موارد عبارتند از:

۱- متراژ محیط مرتبط با تراکم و میزان تردد افراد در سطح محیط

۲- نوع محیط و میزان حساسیت محیط به سطح صدا، عدم تامین نیروی برق شهری و عدم تجهیز مجموعه به آسانسور

۳- نوع کفپوش حساس به درجه زبر بودن برس و یا وزن دستگاه

در مقالات گذشته به صورت گسترده در مورد انتخاب صحیح دستگاه اسکرابر (یا به عبارتی دلایل تولید و تنوع گسترده دستگاه زمین شوی صنعتی) و تنوع دستگاه اسکرابر مورد بررسی قرار گرفته است. لذا در این مقاله سعی داریم شما را با  محیط های قابل استفاده با دستگاه کف شوی صنعتی آشنا سازیم.

 

 

دستگاه اسکرابر صنعتی در سالن های ورزشی:

پوشش اکثر سالن های ورزشی از کفپوش اپوکسی استفاده شده است. همانطورکه می دانیم سطح کفپوش اپوکسی بنا به نوع آن می تواند به صورت پرزبندی شده با تخلخل بیشتر و یا پوشش کاملا صاف استفاده شده باشد، اگر از پوشش پرزبندی شده استفاده شده باشد، می تواند با تردد افراد در سطح آن کفپوش و ورود آلودگی ها از محیط بیرون، آلودگی هایی در بستر و شیارهای آن نوع کفپوش رشد و تکثیر یابند حال اگر از کفپوش اپوکسی کاملا صاف استفاده نماییم، مشکل بوجود آمده می تواند لغزندگی هر چه بیشتر در اثر ریزش عرق ورزشکاران در حین ورزش بر روی کفپوش باشد. پس در هر دو نوع پوشش لزوم استفاده از ماشین زمین شور جهت شستشوی کفپوش اپوکسی کاملا محرز است. حال اینکه از چه نوع اسکرابر استفاده نماییم. معمولا متراژ اکثر سالن های ورزشی از نوع سالن فوتسال، والیبال و یا بسکتبال حدود ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع می باشد. لذا در صورتی که میزان تردد بنا به اجرای مکرر مسابقات در سطح بالایی قرار نگیرد، بهترین انتخاب برای شستشوی سالن ورزشی می تواند استفاده از دستگاه اسکرابر دستی برقی رده ۴۰ الی ۵۰ لیتری با عرض شستشوی ۵۰۰ میلی متر باشد. اما در صورتی که میزان برگزاری مسابقات در سطح بالایی در طول سال قرار گیرد، بهتر است جهت بالاتر بردن سرعت و کیفیت عملیات شستشوی سالن ورزشی از کفشور باراننده استفاده نماییم.

 

زمین شوی صنعتی در کارخانجات دارویی:

اکثر صنایع دارویی از پوشش اپوکسی صاف در سالن تولید و انبارهای محصول استفاده می نمایند. لذا با توجه به متراژ و حساسیت بهداشتی محیط بهتر است از کف شور خودرویی یا کف شور دستی شارژی استفاده نماییم. سالن تولید در صنایع دارویی به علت استفاده از آب و ریزش گسترده در سطح محیط، تراکم بالای در تعداد دستگاه های سالن تولید، استقرار طبقات قفسه بندی شده در سطح محیط انبار می تواند دلایل درستی در انتخاب دستگاه زمینشور دستی باتری دار باشد. اتاق های کلین روم در سطح سالن تولید دارای متراژ کمتر از ۳۰۰ متر مربع و حساسیت بهداشتی بالایی هستند. لذا با توجه به متراژ کم بهتر است از اسکرابر دستی کوچک به عنوان مثال کف شوی دستی مدل CT15C35 استفاده نماییم.

 

اسکرابر صنعتی در شستشوی کف پارکینگ:

شستشوی مکانیزه پارکینگ به دلیل ورود گسترده آلودگی ها به همراه تردد خودروها از محیط بیرون به داخل پارکینگ و به جای ماندن رد لاستیک در اثر ترمز و یا تیکاف ماشین ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اما آن چیزی که در انتخاب نوع اسکرابر مهم به شمار می آید، متراژ محیط و نوع آلودگی می باشد. در صورتی که متراژ محیط بیش از ۳۰۰۰ مترمربع باشد بهتر است از اسکرابر باراننده استفاده نماییم و یا اینکه در صورتی که میزان تردد وسایل نقلیه زیاد باشد در نتیجه میزان ورود آلودگی ها نیز از محیط بیرون از حد عادی بیشتر است، در نتیجه بهتر است از دستگاه زمین شوی سرنشین دار استفاده نماییم. پردازش و نظافت آلودگی هایی که به خاطر رد لاستیک بوجود می آید معمولا بایستی از مواد شوینده مخصوص استفاده نماییم.

 

اسکرابر صنعتی در شستشوی مجتمع های تجاری و مال ها:

شستشوی سطح مجتمع های تجاری و اداری از اهمیت گسترده ای برخوردار است. نظافت و زیبایی در سطح یک پاساژ می تواند به صورت گسترده در جذب مشتریان آن مجتمع تاثیرگذار باشد. لذا در اکثر مواقع شاهد شستشوی سطح مجتمع های مختلف تجاری توسط دستگاه کفشور هستیم. با توجه به دو عامل گستردگی محیط و میزان تردد مشتریان در سطح مجتمع، می توانیم بهترین دستگاه اسکرابر را برای شستشوی سطح مجتمع انتخاب نماییم. در شستشوی محیط هایی با متراژ گسترده، بیش از چند هزار متر مربع و تردد بیش از ۵۰۰ نفر در طول روز ما را به سمت انتخاب کفشوی سرنشین دار جهت نظافت مجتمع تجاری سوق می دهد. انتخاب اسکرابر دستی جهت محیط هایی با گستردگی بالا می تواند در درازمدت انتخاب ما را زیر سوال و دچار هزینه های سرسام آور خدمات شویم. انتخاب بیش از یک عدد اسکرابر دستی به جای یک عدد اسکرابر سرنشین دار می تواند دارای یک سری محاسن و معایب باشد. اول اینکه استفاده از دو یا چند عدد اسکرابر دستی به جای یک عدد اسکرابر سرنشین دار می تواند در جذب نیروی خدماتی بیشتر و به همان طبع پرداخت هزینه های نیروی انسانی نیز دچار اشکال و ایراد باشد ولیکن از این بابت که راندمان کاری دو عدد اسکرابر دستی مسلما از یک عدد اسکرابر سرنشین دار بیشتر است و اینکه همیشه یک عدد اسکرابر جایگزین و ذخیره برای مواقع آسیب و خرابی دستگاه می ماند می تواند نقطه قوت این انتخاب باشد. در بسیاری از موارد ما شاهد استفاده یک عدد اسکرابر برقی در سطح یک مجتمع تجاری پرتردد و با متراژ وسیع هستیم مسلما این انتخاب نمی تواند انتخاب درستی باشد. مسلما تنها توجیه خرید این مدل اسکرابر صرفا قیمت اسکرابر برقی می باشد، قیمت اسکرابر برقی از قیمت اسکرابر خودرویی پایین تر می باشد. از این نوع اسکرابر برقی در طول روز با تردد گسترده مشتریان و حرکت دادن کابل دستگاه به همراه دستگاه در سطح مجتمع به سختی استفاده می شود لذا تنها زمانی که سطح مجتمع دارای حداقل تردد است (به عنوان مثال زمان تعطیلات مجتمع یا زمان آخر شب) می توانیم بدون دغدغه از دستگاه اسکرابر کابلی استفاده نماییم.

 

 

اسکرابر صنعتی و شستشوی سالن های فود کورت و رستوران ها:

محیط هایی از جمله سالن های فود کورت به دلیل ماهیت تراکم بالا (در چیدمان میز نهار، صندلی ها و حضور مشتریان) و چرب بودن سطح زمین (به دلیل ریختن غذا در سطح مجموعه) به صورت یقین از دستگاه اسکرابر جهت شستشوی پرسرعت و باکیفیت استفاده می نمایند. اما چه نوع اسکرابر؟

همانطورکه مطرح نمودیم به خاطر تراکم بالا در چیدمان و تردد مشتریان بهتر است از اسکرابر دستی باتری دار استفاده نماییم. در صورتی که تی خشک کن دقیقا در پشت برس قرار دارد، بهتر است جهت بالاتر بودن قابلیت مانور نسبت به اسکرابر صنعتی که تی در پشت دستگاه قرار دارد، استفاده نماییم. زمانی که حداقل فاصله بین واحد شستشو (برس) و تی خشک کن (واحد خشک کنی) قرار دارد، در نتیجه در حین یک چرخش ۳۶۰ درجه دارای حداقل فاصله هستند. به عنوان مثال اسکرابر باتری دار مدل CT30B45 و یا مدل CT15B35  از این نوع هستند.

تماس مستقیم