جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی دستگاهی است که زباله ها را مکش کرده و در مخزن خود جمع آوری می نماید. همه ما با دستگاه جاروبرقی و کار این دستگاه آشنایی داریم، در واقع به عبارتی دستگاه مکنده امروز با زندگی کاری و شخصی ما قرابت و نزدیکی خاصی دارد. امروزه تنوع مختلفی از دستگاه های جاروبرقی توسط تولیدکنندگان این ابزار نظافتی تولید و به بازار جهت استفاده مشتریان روانه می گردد. جاروبرقی در محیط های مختلف می تواند ابعاد و قدرت های متفاوتی داشته باشد، به عنوان مثال جاروبرقی هتلی بایستی صدای کم، قدرت مناسب جهت مکش گرد و غبار و ابعاد و وزن کم در راستای انتقال آسان داشته باشد و یا اینکه یک جاروبرقی که در نظافت یک انبار پتروشیمی استفاده می شود بایستی دارای قدرت مناسب و سرعت بالا در مکش گرد و غبار و همچنین توانایی وصل کردن شیلنگ با متراژ بالا را داشته باشد.

 

 

تنوع دستگاه جاروبرقی:

دستگاه جاروبرقی با توجه به نوع کار به دو دسته جاروبرقی تجاری و جاروبرقی صنعتی تقسیم می شود.

1- جاروبرقی تجاری:

جاروبرقی تجاری یا مکنده نیمه صنعتی در واقع مکنده ای است که جهت کارهای نیمه صنعتی و یا استفاده در محیط های تجاری و یا مسکونی تعریف می شود. این نوع مکنده دارای یک، دو و یا سه عدد الکتروموتور از نوع زغالی و یا موتور کولکتوری است. الکتروموتور وظیفه تخلیه هوا را از مخزن دستگاه بر عهده دارد، لذا با ایجاد خلا مواد و یا زباله خشک و تر توسط شیلنگ به داخل مخزن هدایت می شود. در این تیپ از مکنده ها معمولا از یک لایه فیلتر پارچه ای جهت جلو گیری از خروج غبار به فضای اطراف استفاده می شود. بدنه دستگاه با توجه به محیط قابل استفاده به صورت پلاستیکی و یا استیل ضد زنگ تجهیز می شود. این نوع از جاروبرقی معمولا به صورت خاک و یا آب و خاک می باشد، منظور از جاروبرقی آب و خاک بدین معنا تلقی می شود که جاروبرقی توانایی مکش مایعات و جامدات را دارد. در صورتیکه از جاروبرقی تجاری در کارهای صنعتی سنگین و یا محیط صنعتی استفاده شود به خاطر عدم وجود فیلتر مناسب،چرخ های با استحکام و بدنه قوی، دچار آسیب شده و خیلی زود مستعمل خواهد شد. قیمت جاروبرقی سه موتوره نیمه صنعتی نسبت به جاروبرقی سه موتوره صنعتی پایین تر است در نتیجه با توجه به قیمت جاروبرقی تجاری و ابعاد و اندازه مناسب می توانیم به صورت کم هزینه تر این جاروبرقی را خریداری و در محیط مناسب استفاده گردد. تمامی جاروبرقی های خانگی، جاروبرقی هتلی و جاروبرقی سطلی آب و خاک در این رده قرار می گیرند.

 

2- جاروبرقی صنعتی:

جاروبرقی صنعتی و یا مکنده صنعتی نوعی از جاروبرقی هست که جهت کارهای صنعتی و سنگین طراحی و تولید شده است. در موتورهای توربینی با توجه به اینکه اجزای سایشی وجود ندارد و بر اساس سیستم القا مغناطیسی عمل می نماید در نتیجه اصطحکاک بوجود نمی آید، لذا این نوع از جاروبرقی توانایی روشن بودن و کار کردن طی مدت های طولانی را دارد. الکتروموتور در جاروبرقی های صنعتی در دو نوع تولید و تجهیز می گردد. رده اول جاروبرقی های صنعتی دارای الکتروموتور کولکتوری و یا همان زغالی هستند البته الکتروموتور در این نوع از جاروبرقی ها به صورت تقویت شده است و از سیم پیچ و چسب قوی تر بین سیم پیچ ها استفاده شده است، این نوع طراحی باعث شده است که جاروبرقی صنعتی بتواند تا 1 ساعت روشن و سپس پس از یک ساعت خاموش و سپس به صورت دوره های یک ساعته بکار بپردازد.

 

در نوع دیگر از جاروبرقی های صنعتی که به جاروبرقی های موتور توربینی معروفند الکتروموتور از نوع توربینی یا دائم کار می باشد و توانایی کار کردن یکسره طی ساعت های متمادی را دارند. در مکنده صنعتی توربینی معمولا دغدغه خاموش کردن دستگاه جهت عدم آسیب به الکتروموتور دستگاه را نداریم و معمولا الکتروموتور توربینی در مکنده دائم کار یک عدد می باشد و تفاوت بین قدرت الکتروموتورها می باشد. جاروبرقی صنعتی دائم کار را جهت کارهای سنگین و یا مکش مواد با دانسیته بالا استفاده می نماییم. اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم، بسته به نوع ورودی و خروجی که بر روی الکتروموتور توربینی بسته می شود، ما می توانیم از دستگاه قدرت بالا در مکش مواد و یا سرعت مکش بالا را انتظار داشته باشیم. زمانی که ورودی و خروجی به صورت سریال بر روی الکتروموتور توربینی نصب می شود، این نوع الکتروموتور دارای فشار منفی و یا قدرت بیشتر در مکش مواد با دانسیته بالا هست و زمانی که ورودی و خروجی به صورت پارالل بر روی الکتروموتور توربینی نصب می گردد، می توانیم از این نوع الکتروموتور انتظار ایرفلو و یا حجمی از هوا که در واحد زمان مکش می شود را داشته باشیم. (در واقع الکتروموتورهایی پارالل مناسب جهت مکش مواد با دانسیته کم هستند به عنوان مثال گرد و غبار)

 

 

اجزای سازنده در یک دستگاه جاروبرقی:

مهمترین اجزای سازنده یک دستگاه مکنده عبارتند از پمپ خلا، فیلتر دستگاه جاروبرقی، مخزن و بدنه دستگاه. پمپ دستگاه که دو مولفه سرعت و قدرت یک دستگاه جاروبرقی را تولید می نماید می تواند در مدل های مختلف دارای سرعت بالا و یا قدرت بالا باشد. معمولا جاروبرقی های نیمه صنعتی به خاطر استفاده از الکتروموتور های کولکتوری و سرعت چرخش بالا سیم پیچ معمولا حجم بیشتری از هوا را از مخزن دستگاه جاروبرقی تخلیه نموده و در نتیجه این نوع از جاروبرقی ها دارای سرعت یا ایرفلو (Air Flow) بالاتر هستند.

 

سطح فیلتراسیون در جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی:

تمامی مکنده های صنعتی و نیمه صنعتی جهت جلوگیری از خروج آلودگی ها و گرد و غبار به فضای اطراف از فیلتر استفاده می نمایند. در واقع فیلتر با جنس پارچه ای و سلولزی ساخته می شود. هر چه سطح فیلتراسیون بالاتر باشد، فیلتر دستگاه جاروبرقی توانایی بالاتری در گیرانداختن ذرات و جلوگیری از انتشار آن به فضای اطراف را دارد. فیلتر در جاروبرقی های صنعتی هم دارای سطح بیشتر (سطح فیلتراسیون بالا) و هم دارای تنوع فیلتر در کلاس های L، M و Hepa هستند. فیلتر هپا در تنوع مختلف ساخته می شود و معمولا در بالاترین حد از فیلتراسیون خود می تواند 99.99 صدم درصد را تا یک دهم میکرون فیلتر نماید. در شرایط خاص فیلترهای متنوع تری هم موجود است به عنوان مثال فیلتری که عایق حرارتی است و به فیلتر (Nomex) معروف است و یا فیلتر تفلونی (فیتری PTFE) که مخصوص مکش و فیلتر مواد چسبنده است از جمله رنگ های پودری، که با استفاده از این نوع فیلتر دیگر این ذرات رنگ پودری به فیلتر نمی چسبند و همچنین فیلتر آنتی استاتیک که مخصوص فیلتر مواد استاتیک می باشد از جمله آرد که دارای الکتریسینه ساکن می باشد و یا هر جرم و یا پودری که دارای الکتریسیته ساکن باشد.

 

کاربرد دستگاه جاروبرقی در محیط های مختلف:

از جاروبرقی در محیط های مختلف بنا به نوع نیاز استفاده های مختلفی صورت می گیرد، بعضا می بینیم نام جاروبرقی را با نوع محیط مورد استفاده نام گذاری می نماییم، به عنوان مثال با توجه به استفاده جاروبرقی در یک محیط هتلی، نام جاروبرقی به جاروبرقی هتلی تغییر نام یافته و یا با توجه به شکل مخزن دستگاه که شبیه سطل می باشد به جاروبرقی سطلی تغییر نام یافته. معمولا این تیپ نام گذاری ریشه در تلفظ مردم از کاربرد و یا شکل جاروبرقی دارد. اما جدا از محیط مورد استفاده و شکل جاروبرقی بایستی به نقش های مختلف مکنده در صنعت توجه نماییم. به عنوان مثال از جاروبرقی در انتقال مواد از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می نمایند و یا جهت مکش پودر های خطرناک در محیط های دارویی و یا شیمیایی که حتما جاروبرقی به فیلتر هپا تجهیز می یابد. در کل نقش جاروبرقی به نقش های نظافتی، انتقال گر مواد و یا حتی جدا نمودن پودر طلا از ناخالصی ها استفاده می شود.

جاروبرقی صنعتی Planet 350

جاروبرقی صنعتی Planet 150

جاروبرقی صنعتی Planet 200

جاروبرقی صنعتی Planet 633M

جاروبرقی هتلی LP 1/16

جاروبرقی صنعتی Planet 755

جاروبرقی صنعتی Planet EX

جاروبرقی صنعتی Planet 201 HEPA

جاروبرقی صنعتی FL VAC3 industrial

جاروبرقی نیمه‌صنعتی GS 2/62

جاروبرقی نیمه‌صنعتی GS 3/78

جاروبرقی نیمه‌صنعتی GS 1/33

جاروبرقی صنعتی FL VAC3

جاروبرقی صنعتی FL VAC1