بخارشوی صنعتی

بخارشوی صنعتی یا دستگاه استیم جت یکی دیگر از دستگاه های نظافت صنعتی می باشد که با تولید بخار آب و در نهایت مکش مواد پسماند می تواند باعث پردازش جرم، آلودگی های سطحی و یا به عبارتی ضدعفونی کردن سطوح شود. بخار می تواند جرم هایی که در لابه لای شیارهای سطحی وجود دارد را با مکانیسم باز نمودن پیوندهای مولکولی بین جرم و شیار، باعث تمیز نمودن آن سطح شود. در بسیاری از موارد شیارهای سطحی با چشم غیرمسلح دیده نمی شود در واقع آن چیزی که دیده می شود ناشی از تجمع جرم و آلاینده ها در درون این شیارهاست که پس از انجام عملیات شستشوی مکانیزه و سپس مکش مواد پسماند ناشی از شستشوی با دستگاه بخارشو، سطحی بسیار تمیز و باورنکردنی را می توانیم بدست بیاوریم.

 

اجزای سازنده یک دستگاه بخارشوی:

یک دستگاه بخارشور برای تولید بخار و سپس مکش مواد پسماند به اجزای زیر نیاز دارد:

1- بویلر یا دیگ بخار: آب ورودی وارد دیگ بخار شده و در نهایت با بالا رفتن دمای آب بالاتر از نقطه جوش آب، تبدیل به بخار می شود. دیگ بخار در انواع بخارشوی می تواند دارای ظرفیت و مقاومت دمایی متفاوتی باشد.

2- مشعل تولید دما: جهت بالا بردن دمای آب در داخل دیگ بخار، یک گرمکن الکتریکال یا ترموکوبل وجود دارد.

3- مخزن آب: مخزن مواد شوینده و مخزن مواد پسماند

4- نازل و لوله های جریان بخار و مکش مواد پسماند

 

تنوع دستگاه های بخارشوی:

تولیدکنندگان دستگاه های بخارشوی، انواع مختلفی از این دستگاه تولید بخار را طراحی و روانه بازار هدف می نمایند. یکی از مواردی که تولیدکنندگان ابزار نظافتی را ترغیب می نماید به سمت طراحی مدل های مختلف، می تواند برتری جویی در بازار رقابت در راستای ارائه محصولی با راندمان عالی و قیمت مناسب باشد. در ابتدای معرفی این طیف از محصولات استیم جت بایستی با سه نوع کلی از دستگاه های بخارشو آشنا شویم. این سه دسته شامل بخارشوی صنعتی، بخارشوی نیمه صنعتی و بخارشوی خانگی می باشد.

 

در بخارشوهای صنعتی بخار با دمای بالاتر از 150 درجه سانتی گراد در دیگ بخار تولید می شود و در نهایت با جت شدن بخار با فشار 5 الی 10 بار در سطح بستر آلودگی، تمامی پیوندهای بین جرم و سطح آزاد شده و مولکول های آزاد شده در محلول بخار آب معلق می گردند، در نتیجه این محلول توسط نازل مکش دستگاه بخارشو مورد مکش و انتقال به مخزن آب کثیف قرار می گیرد. در واقع هرچه دمای بخار تولید شده توسط دستگاه بخارشوی صنعتی بالاتر باشد، در واقع انرژی بیشتری به پیوند جرم و سطح وارد می شود، در نتیجه پردازش جرم نیز بیشتر می شود. علاوه بر دما، عامل دوم دیگر هم بنام فشار بخار نیز در قدرت پردازش یک دستگاه بخارشوی صنعتی دخیل است. معمولا در بخارشوهای خانگی قابلیت مکش وجود ندارد، همچنین بخار تولید شدن همانند دستگاه بخارشوی صنعتی، توانایی تولید بخار بدون وقفه با حجم تولید بخار بالا را ندارد. در دستگاه های بخارشور نیمه صنعتی معمولا قابلیت مکش مواد پسماند توسط موتور مکش دستگاه و در نهایت هدایت این مواد پسماند به مخزن ریکاوری وجود دارد اما مجددا آن چیزی که باعث برتری بخارشوی صنعتی نسبت به دستگاه بخارشور نیمه صنعتی می شود حجم تولید بخار بالا و بدون وقفه، فشار بخار و دمای بخار تولید شده و در نهایت مقاومت بالاتر قطعات تشکیل شده که در توانایی مقاومت در مقابل حجم بخار و دمای بیشتر را دارد.

 

کاربرد دستگاه بخارشور در محیط های مختلف:

دستگاه بخارشور صنعتی در محیط های مختلف می تواند قابلیت های متفاوت و ارزنده ای داشته باشد. اولین ذهنیت از خرید دستگاه بخارشوی، از بین بردن آلودگی ها و استریلیزه کردن سطوح می باشد. به عنوان مثال:

1- بخارشور صنعتی در مجتمع های تجاری و مسکونی: با استفاده از دستگاه بخارشوی صنعتی می توانیم کناره های پله برقی، دستگیره درها و آسانسور و همچنین داخل اتاقک آسانسور را با جت کردن بخار با دمای بالا و فشار مناسب از آلودگی های سطحی به صورت کامل از بین ببریم. امروزه یکی از دغدغه های بشر از بین بردن انواع آلودگی های محیطی از قبیل ویروس، باکتری و قارچ ها می باشد.

2- بخارشور صنعتی در صنایع غذایی: با استفاده از دستگاه بخارشور صنعتی در صنایع غذایی مانن تولید نان صنعتی با تولید بخار با دمای بیشتر از 137 درجه سانتی گراد تمامی باکتری ها و اسپورها را در بستر رول تولید نان از بین ببریم.

3- بخارشور صنعتی در محیط های کارواش: با استفاده از دستگاه بخارشو صنعتی در محیط کارگاهی می توانیم با جت کردن بخار قسمت هایی از خودرو از قبیل موتور خودرو، مبله و سقف خودرو را مورد نظافت و در نهایت خشک کردن قرار دهیم.

4- بخارشور صنعتی در محیط های درمانی و بهداشتی

 

محاسن استفاده از دستگاه بخارشوی صنعتی:

1- مصرف کمتر آب و مواد شوینده

2- عدم آسیب رسانی و خسارت به سطح مقطع در نتیجه جت کردن بخار با فشار مناسب

3- ضدعفونی کردن سطوح و از بین بردن بسیاری از ویروس و باکتری ها

4- قابلیت پردازش جرم و آلودگی ها در داخل شیارهای سطحی

بخارشوی صنعتی GV Etna 4/1 Foam

بخارشوی صنعتی Steamer lll

بخارشوی صنعتی Steamer l

بخارشوی صنعتی Steamy

بخارشوی صنعتی FL STEAM