سوییپر صنعتی

سوییپر صنعتی یا جاروی محوطه به دستگاهی گفته می شود که عملیات خاک روبی را در سطح آسفالتی و سیمانی انجام می دهد. دستگاه سوییپر صنعتی با توجه به سرعت بالاتر در جاروب نمودن گرد و غبار و یا زباله های جامد نسبت به جاروبرقی صنعتی می تواند گزینه مناسب تری در انجام نظافت صنعتی در محیط هایی با سطح گسترده باشد. امروزه استفاده از ماشین جارو در کارخانجات بزرگ و محیط های شهری تقریبا فراگیر شده است.

 

 

تنوع دستگاه سوییپر صنعتی از نظر هدایت پذیری:

دستگاه سوییپر صنعتی از نظر هدایت پذیری به دو دسته سوییپر دستی و سوییپر سرنشین دار تقسیم می شود. در واقع در سویپر دستی اپراتور پشت سر دستگاه حرکت کرده و دستگاه جاروی صنعتی را مورد هدایت قرار می دهد اما در سوییپر سرنشین دار اپراتور بر روی صندلی دستگاه نشسته و دستگاه جاروی ماشینی را هدایت می نماید. سوییپرهای سرنشین دار معمولا از نظر ابعاد و وزن نسبت به سوییپرهای دستی بزرگتر و بیشتر است در نتیجه اپراتور بایستی از پیشرانه حرکتی یا موتور حرکتی جهت انتقال و هدایت استفاده نماید.

 

تنوع دستگاه سوییپر از نظر مولد انرژی:

مولد انرژی در سوییپرهای صنعتی به سه نوع سوییپر شارژی، سوییپر بنزینی یا دوگانه سوز و سوییپر دیزلی تقسیم می شود.

1- سوییپر شارژی یا سوییپر باتری دار: این دستگاه با توجه به ولتاژ باتری های استفاده شده به سه دسته تقسیم می شود. سوییپر شارژی 24 ولت، سوییپر شارژی 36 ولت و در نهایت سوییپر شارژی 48 ولت. (با توجه به اینکه در عملیات هایی که سطح تحت نظافت گسترده و یا سطح آلودگی بالا باشد بهتر است از سوییپرهای رده 36 و یا 48 ولت استفاده نماییم)

2- سوییپر بنزینی یا دوگانه سوز: در این نوع از سوییپر منبع تولید انرژی موتور بنزینی یا موتور دوگانه سوز گاز و بنزین می باشد. با توجه به اینکه در این نوع از جاروب صنعتی دیگر عامل محدودکننده از جمله عدم شارژ وجود ندارد در نتیجه می توانیم با تامین بنزین به صورت متوالی از دستگاه سویپر صنعتی استفاده نماییم. با استفاده از سوییپر بنزینی می توانیم متراژهایی بین 10000 هزار متر مربع تا 30000 هزار متر مربع را مورد جاروب صنعتی قرار دهیم.

3- سوییپر دیزلی: سوییپر دیزلی در بین دو رده دیگر از قدرت و ابعاد اندازه بزرگتری برخوردار است. در این نوع سوییپر موتور دستگاه از سوخت گازوییل استفاده می نماید و معمولا با استفاده از این نوع سوییپر می توانیم متراژهای بالاتر از 20000 هزار متر مربع را جاروب نماییم.

 

 

اجزای سازنده یک دستگاه سوییپر صنعتی:

سوییپر صنعتی معمولا از یک سری اجزای اصلی از جمله فیلتر دستگاه، موتور دستگاه سوییپر، برس اصلی و برس های کنار و در نهایت مخزن زباله تشکیل یافته است. این اجزا در بین سوییپرهای باراننده و سوییپر دستی مشترک و یکسان است. در واقع زباله ها توسط برس های کناری به برس مرکزی یا برس اصلی هدایت می شوند و برس اصلی با حرکت دورانی خود زباله و پسماند را به سمت مخزن پرتاب می نماید. فیلتر دستگاه سوییپر بالای مخزن قرار گرفته تا جلوگیری نماید از خروج غبارات ناشی از دپو شدن زباله در مخزن.

 

انواع سوییپر بر اساس محیط استفاده:

دستگاه سوییپر بر اساس اینکه در محیط های صنعتی با گرد و غبار بالا فعالیت می نماید و یا در محیط های شهری مشغول نظافت سطوح خیابانی می باشد به دو دسته سوییپر صنعتی و سوییپر شهری تقسیم می شوند. قبلا با نمونه سوییپرهای صنعتی را مورد بررسی قرار دادیم، اما تفاوت عمده بین سوییپرهای شهری و صنعتی بیشتر در نوع محیط قابل استفاده است، در واقع سوییپر شهری بایستی در حمل و نقل با سرعت بیشتری حرکت نماید لذا به جای استفاده از چرخ های تو پر لاستیکی از چرخ های بادی استفاده می نماید. یکی از تفاوت های عمده بین سوییپرهای شهری و صنعتی، تفاوت بین فیلترها می باشد. در واقع در دستگاه جاروی شهری فیلتر دستگاه از نوع فیلتر فلزی می باشد، لذا در این نوع فیلتر درصد تخلخل کم می باشد و هوا می تواند به راحتی جریان یابد. اما در دستگاه جاروی صنعتی به خاطر نداشتن واحد مکش، در نتیجه مشکلی در جریان هوا بوجود نمی آید، لذا با توجه به وجود گرد و غبار بیشتر در محیط های صنعتی، از فیلتر با سطح بیشتر و تخلخل بیشتر استفاده می نمایند تا از خروج هوای آلوده به محیط اطراف جلوگیری نماید.

سوییپر خودرویی 1050E

سوییپر دستی ET-ST 712

سوییپر دستی 512 ET-ST

سوییپر صنعتی 464E

سوییپر سرنشین دار 195D-LPG

سوییپر سرنشین دار 175D

سوییپر صنعتی 1404DP

سوییپر خودرویی 1280E

سوییپر خودرویی بنزینی SWLR1000

سوییپر صنعتی باتری دار SWLR1000

سوییپر دستی SWL900ET

سوییپر دستی SWL700ET

سوییپر صنعتی DQS19C

سوییپر سرنشین دار DQS14

سوییپر خودرویی بنزینی SWLR1100

سوییپر خودرویی باتری دار SWLR1100