مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی نوعی از مواد شیمیایی هستند که به منظور افزایش سرعت و کیفیت شستشو در شستشوی صنعتی توسط دستگاه اسکرابر، واترجت صنعتی، موکت شوی و مبل شوی مورد استفاده قرار می گیرند. مواد شوینده صنعتی را با توجه به نوع سطح مورد نظر و نوع آلودگی انتخاب می کنیم.

 

مکانیسم عملیاتی توسط مواد شوینده:

با استفاده از مواد شوینده در مخزن ریکاوری دستگاه اسکرابر صنعتی و یا دستگاه واترجت صنعتی و در نهایت ترکیب این مواد با آب توانایی در هم شکستن پیوندها بین جرم و سطح بیشتر و در نتیجه جرم و آلودگی با سرعت بیشتر از سطح مقطع جدا می شود. در بسیاری از مواد با همان یک بار شستن، سطح مورد نظر تمیز و دیگر نیازی به تکرار شستن طی دفعات متعدد نیست.

 

محاسن استفاده از مواد شوینده در شستشوی صنعتی:

با استفاده از مواد شوینده و ترکیب آن با آب، تاثیرگذاری شستشو به مراتب بیشتر می شود در نتیجه این تاثیرگذاری سرعت شستشو به مراتب بالاتر می رود و با بیشتر شدن سرعت شستشو در مصرف آب، انرژی و نیروی انسانی صرفه جویی می نماییم.

 

چه نوع مواد شوینده ای را استفاده نماییم؟

استفاده از مواد شوینده در دستگاه اسکرابر صنعتی و دیگر دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی، صرفا در راستای بالا بردن کیفیت شستشو، سرعت شستشو و در نتیجه کاهش مصرف آب و نیروی انسانی می باشد، حال اگر مواد شوینده مناسبی را در شستشوی سطح استفاده ننماییم باعث ایجاد مضرات و خسارت های عمده به آن سطح می شود. انتخاب مواد شوینده بایستی بر اساس جنس سطح مقطع و نوع جرم موجود در آن سطح تعریف و انتخاب شود. از نظر خصوصیات شیمیایی بایستی توجه داشته باشیم که PH مواد شوینده در محدوه خنثی PH=7 انتخاب شود، به دلیل اینکه اگر PH مواد شوینده اسیدی و یا قلیایی باشد مسلما به سطح مقطع سنگ آسیب گسترده ای می رساند. شایان ذکر است که قیمت مواد شوینده دستگاه اسکرابر بر اساس PH بالا و یا پایین می تواند ارزان تر از PH خنثی باشد. پس توجه کنیم که صرفا به خاطر استفاده از مواد شوینده صنعتی خود را گرفتار آسیب و خسارت جبران ناپذیری نکنیم.

 

انواع مواد شوینده صنعتی:

مواد شوینده در دو نوع مواد شوینده عمومی و مواد شوینده تخصصی وجود دارند. مواد شوینده عمومی دارای ترکیب شیمیایی عمومی مشابه سایر دترجنت های موجود در بازار می باشد که در تمام سطوح تاثیر یکسانی را دارد. مسلما با استفاده از این مواد شوینده نمی توانیم جرم های سخت محیط را پردازش نماییم. در بسیاری از موارد ترکیب شیمیایی مواد شوینده مورد استفاده در دستگاه زمین شوی شبیه ترکیب دترجت مایعات شستشوی لباس می باشد. لذا در صورت عدم دستیابی به مواد شوینده از سمت فروشنده دستگاه های نظافت صنعتی و یا فروشنده مواد شوینده می توانیم به صورت موقت از مایع شستشوی لباس استفاده نماییم. اما در صورتی که بخواهیم جرم های سخت و یا چرب را مورد پردازش قرار دهیم بایستی از مواد شوینده تخصصی استفاده نماییم. به عنوان مثال از بین بردن رد لاستیک در پارکینگ، حذف آلودگی های باکتریایی و قارچی، از بین بردن ارتباط بین مواد با خاصیت چسبنده و سطح (وجود رزین بر روی سطوح) و حذف تیرگی سطح ناشی از آتش سوزی بایستی از مواد شوینده تخصصی استفاده نماییم.

 

در زمان استفاده از مواد شوینده صنعتی چه نکاتی را مورد نظر قرار دهیم؟

1- میزان غلظت مواد شوینده با رعایت دستورالعمل تولیدکننده مواد شوینده

2- استفاده از مواد شوینده مناسب با توجه به نوع آلودگی، سختی و جنس سطح

3- عدم استفاده از مواد شوینده اسیدی و قلیایی در شستشوی معمولی سطح سنگی، سرامیکی و کفپوش های صنعتی

4- مواد شوینده نبایستی با پوست بدن و یا چشم تماس مستقیم داشته باشد.

5- مواد شوینده نبایستی در دسترس کودکان باشد.

6- نوع مواد شوینده را با جنس مخزن اسکرابر انتخاب نماییم. برخی از مواد شوینده به خاطر اسیدیته بالا و یا خاصیت قلیایی بالا قابلیت استفاده در مخزن دستگاه اسکرابر (آسیب به قطعات مختلف اسکرابر) را ندارد.

7- عدم ترکیب نادرست مواد شوینده توسط شخص استفاده کننده

8- در صورتی که از مواد شوینده تخصصی می خواهیم استفاده نماییم حتما دستورالعمل مصرف آن را از فروشنده مواد شوینده دریافت و مورد مطالعه قرار دهیم. در بسیاری از موارد با رعایت دوز استفاده، محیط استفاده و طرز استفاده از ماده شوینده می توانیم نتایج درست و با راندمان کاری بالا را داشته باشیم.

مواد شوینده صنعتی Bio