واترجت صنعتی

واترجت صنعتی یا دستگاه کارواش صنعتی یکی دیگر از دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی محسوب می شود. دستگاه واترجت صنعتی عملیات شستشوی پرفشار سطوح مختلف را انجام می دهد. در واقع آب از منبع خارجی توسط شیلنگ به دستگاه کارواش انتقال و خروجی آن پرتاب آب با فشار بالا می باشد. دستگاه کارواش صنعتی می تواند در پردازش جرم، چربی و آلودگی های سطحی تاثیر بسزایی داشته باشد. هرچه انرژی بیشتری بر اتصال بین جرم و سطح وارد سازیم، می توانیم سرعت کندن و یا پردازش را بیشتر نماییم.

 

اجزای سازنده یک دستگاه واترجت صنعتی:

دستگاه واترجت صنعتی از چند قسمت ساخته شده است. این اجزا را مورد بررسی بیشتر قرار می دهیم:

1- پمپ دستگاه واترجت: پمپ واترجت که کلیدی ترین قسمت سازنده یک دستگاه جت واش صنعتی را تشکیل می دهد، عملیات جت کردن آب یا ایجاد جریان آب را بر عهده دارد. نیروی این عملیات توسط الکتروموتور الکتریکی یا بنزینی تامین می شود.

2- الکتروموتور یا موتور بنزینی: تامین انرژی چت کردن آب را قسمت موتوری بر عهده دارد که عملیات تبدیل انرژی الکتریکی (برق تکفاز با سه فاز) یا سوخت بنزین را به مکانیکی بر عهده دارد.

3- شیلنگ شار قوی دستگاه واترجت: عملیات انتقال جریان آب را به سمت تفنگی بر عهده دارد. می تواند در کیفیت های مختلف جهت تحمل میزان فشار و دبی آب تولید شود.

4- تفنگی دستگاه واترجت: اپراتور با در دست داشتن تفنگی یا گان می تواند اجازه وصل ریان آب و یا قطع کردن این جریان را مدیریت نماید.

5- لنس و سری: دستگاه واترجت پس از تفنگی زمانی که آب جریان می یابد توسط لنس و نازل (سری) آب به بیرون پرتاب می شود.

 

دو مولفه اصلی و تاثیرگذار در هر دستگاه واترجت:

دو مولفه اصلی در هر دستگاه واترجت وجود دارد که می تواند بر میزان پردازش و یا سرعت انجام کار شستشو تاثیر داشته باشد. این دو مولفه که یکی میزان فشار دستگاه می باشد و دیگر میزان دبی آب به ترتیب بر میزان قدرت تاثیرگذاری یک واترجت و میزان سرعت انجام کار دستگاه کارواش تاثیر می گذارد. هر چه میزان فاشر دستگاه جت واش صنعتی بیشتر باشد، آن دستگاه تاثیر پرقدرت تری بر کندن و سست کردن پیوند بین جرم و سطح برقرار می نماید و هر چه میزان دبی آب که میزان لیتراژ آب در واحد زمان می باشد، بالاتر باشد در نتیجه سرعت شستشوی آن سطح بیشتر می شود.

 

تقسیم بندی دستگاه های واترجت:

دستگاه واترجت را بر اساس دمای آب خروجی، منبع انرژی و میزان فشار آب خروجی مورد تقسیم بندی قرار می دهند. با انتخاب یک واترجت صنعتی مناسب می توانیم عملیات شستشوی صنعتی را با کیفیت مناسب و سرعت دلخواه انجام دهیم. در واقع انتخاب دستگاه کارواش صنعتی علاوه بر تاثیرگذاری بر کیفیت انجام کار می تواند بر میزان عمر و ماندگاری واترجت تاثیرگذار باشد.

 

با توجه به اینکه در بسیاری از موارد جرم مورد پردازش چرب می باشد و با علم به اینکه هرچه دمای آب خارج شده از واترجت بیشتر باشد می تواند میزان حلالیت آب با ذرات چربی بیشتر شود و در نتیجه بالا رفتن سرعت پردازش، در نتیجه تولید کنندگان این ابزار نظافتی را بر آن داشت که دستگاه کارواش با خروجی آب گرم تولید نمایند. لذا دستگاه های واترجت از نظر دمای آب خروی به دو دسته واترجت آبگرم و واترجت آب سرد تقسیم می شود. در واقع آب ورودی در بویلر یا گرمکن دیزلی به ذمای بالا نزدیک به نقطه جوش می رسد و سپس به بیون جت می شود. میزان این دما با توجه به کنترل اوپراتور روی درجه دما قابل تغیر است. منبع انرژی بویلر یا گرمکن آب معمولا سوخت گازوئیل می باشد. انرژی پمپ و الکتروموتور معمولا توسط برق تکفاز و یا سه فاز تامین می گردد. بایستی توجه داشت که آب با دمای بالا به پمپ و قطعات پمپ آسیب می زند در نتیجه چه گرمکن با پمپ و الکتروموتور بر روی یک شاسی قرار بگیرند و یا اینکه گرمکن و پمپ از هم جدا باشند، به هیچ وجه آب گرم از پمپ دستگاه عبور نمی نماید و معمولا بویلر بعد از پمپ کارواش آبگرم قرار دارد.

 

شایان ذکر است که دستگاه کارواش آب گرم تاثیر بیشتری در پردازش جرم های چرب و الکتروستاتیک نسبت به واترجت آب سرد دارد. همچنین با کارواش آبگرم به واسطه تولید آبگرم می توانیم عملیات ضدعفونی برخی از بسترها را انجام دهیم، به عنوان مثال استفاده دستگاه کارواش آبگرم در مرغداری ها و گاوداری ها یتواند علاوه بر تاثیر پردازشی جرم ها در ضدعفونی سطوح نیز تاثیر داشته باشد. با توجه به استفاده از اجزای بیشتر در تولید واترجت آبگرم، می توانیم این نتیجه گیری را در خصوص قیمت واترجت داشته باشیم که قیمت کارواش صنعتی آبگرم از قیمت کارواش آب سرد بیشتر است. در نتیجه جهت خرید دستگاه واترجت آب گرم نسبت به خرید کارواش آبسرد بایستی هزینه بیشتری را متقبل شویم.

 

تنوع دستگاه کارواش صنعتی بر اساس منبع تغذیه:

منبع تغذیه در کارواش ها به دو دسته کارواش الکتریکی و کارواش بنزینی تقسیم و تولید می شوند.

1- کارواش الکتریکی:

در کارواش الکتریکی منبع انرژی توسط برق تامین می شود و خود به دو دسته تکفاز و سه فاز تقسیم می شود. در واترجت تکفاز از برق شهری 220 ولت تامین می گردد و معمولا واترجت های صنعتی تا فشار 180 بار در این رده قرار می گیرند. واترجت صنعتی سه فاز که برق آن از نوع برق صنعتی 400 ولت می باشد و معمولا واترجت های صنعتی با فشار بالای 200 بار در این رده قرار می گیرند. از دستگاه واترجت صنعتی سه فاز معمولا در پردازش هایی با فشار بالا استفاده می شود. واترجت صنعتی سه فاز آب سرد یا واترجت صنعتی سه فاز آب گرم توانایی بالاتری در تحمل کارهای سخت نسبت به واترجت های آب سرد دارند.

2- کارواش بنزینی:

در دستگاه کارواش بنزینی به جای موتور الکتریکی در تبدیل انرژی از یک موتور بنزینی استفاده می شود. این انرژی از بنزین تامین می شود. یکی از محاسن واترجت بنزینی نسبت به واترجت الکتریکی اینست که با تامین بنزین در هر نقطه ای می توانیم از واترجت بنزینی استفاده نماییم، چونکه به نیروی برق وابسته نیست. لذا معمولا در شستشوهای صنعتی شهری و یا بین جاده ای با توجه به عدم تامین نیروی برق بهتر است از واترجت صنعتی بنزینی استفاده نماییم.

 

تقسیم بندی دستگاه واترجت با توجه به میزان فشار خروجی:

دستگاه کارواش صنعتی با توجه به میزان فشار آب خروجی به دو دسته واترجت فشار قوی و واترجت فوق فشار تقسیم می شود در واقع واترجت فشار قوی بیشتر برای کارهای شستشوی نظافتی یا همان شستشوی صنعتی، عملیات پردازشی و جرم برداری مورد استفاده قرار می گیرد و واترجت هایی که در این رده قرار می گیرند معمولا حداکثر فشار 250 بار می باشد. نوع دوم واترجت ها که به واترجت فوق فشار معروفند معمولا جهت کارهای سنگین صنعتی از جمله رنگ تراشی، تخریب سنگ و بتون، باز کردن تیوپ ها در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

محاسن استفاده از دستگاه واترجت:

امروز استفاده از دستگاه واترجت صنعتی یا دستگاه کارواش صنعتی در تمامی کارخانجات و حتی در محیط های شهری کاملا روتین و تعریف شده است. این استفاده با خود یکسری پیامده ای مثبت و بهینه را در راستای برقراری نظافت شهری و صنعتی به همراه دارد. در ذیل به بررسی یکسری از این گونه موارد می پردازیم.

1- مصرف کمتر انرژی: در واقع با استفاده از دستگاه کارواش می توانیم یک سطح را با میزان مصرف آب کمتر نسبت به استفاده از شیلنگ آب مورد نظافت و پردازش قرار دهیم.

2- سرعت بیشتر کار نظافت: با استفاده از دستگاه کارواش می توانیم یک پردازش و یا جرم بری را با سرعت بیشتر نسبت به شیلنگ آب انجام دهیم.

3- عدم آسیب به سطح مقطع و ایمنی بیشتر در انجام کار

4- استفاده کمتر از تعداد نفرات در کار نظافت همه و همه در راستای کاهش هزینه های تمام شده نظافت می تواند سود و بهره وری یک سیستم را افزایش دهد.

واترجت صنعتی Absolute

واترجت صنعتی PW-C80

واترجت صنعتی PW-C70

واترجت صنعتی PW-C40

واترجت صنعتی HCR

واترجت صنعتی COLUMBIA

واترجت صنعتی PW-H40

واترجت صنعتی Benz

واترجت آب گرم DAKOTA

واترجت آب گرم LKX

واترجت صنعتی HNR

واترجت صنعتی HKA