جاروبرقی دائم کار

جاروبرقی دائم کار یا مکنده دائم کار و یا جاروبرقی توربینی نوعی از دستگاه جاروبرقی صنعتی است که جهت مکش مواد با دانسیته مختلف از موتور توربینی و پمپ ساید چنل استفاده می نماید. مکنده توربینی به واسطه داشتن موتور توربینی و پمپ ساید چنل، مشکلات کاربران را در زمینه مدت زمان کارکرد دستگاه در محیط های مختلف صنعتی را حل نموده است. موتور توربینی بواسطه القاء الکترومغناطیسی فعالیت می نماید در نتیجه بدون هیچگونه اصطحکاک و استفاده از زغال می تواند پمپ دستگاه را به صورت مداوم فعال نماید.

 

 

ویژگی های یک مکنده دائم کار:
یک مکنده توربینی یا جاروبرقی دائم کار بواسطه عدم استفاده از زغال و عدم بوجود آوردن اصطحکاک در حین چرخش توانایی کارکردن در مدت زمان طولانی طی 24 ساعت و یا حتی روزهای پشت سر هم را دارد، لذا این ویژگی باعث بالا بردن توان دستگاه در محیط های مختلف صنعتی شده و به اپراتور این امکان را می دهد که بتواند بدون هیچگونه دغدغه از دستگاه جاروبرقی توربینی طی مدت های مدید استفاده نماید. پس اولین ویژگی این دستگاه، می تواند توان بالا در انجام کارهای طولانی مدت باشد، دومین ویژگی می تواند کاهش هزینه های خدمات و تعمیرات این دستگاه باشد. بواسطه داشتن الکتروموتور توربینی و پمپ ساید چنل می توانیم از این دستگاه در محیط های خشن صنعتی نیز استفاده نماییم، پس بایستی دیگر اجزای تشکیل دهنده این دستگاه، از استحکام و کیفیت بالایی، فراخور استفاده در محیط های سختی سخت، برخوردار باشند.

 

 

تعریف سرعت و قدرت در یک مکنده دائم کار:
دو مقوله اصلی سرعت و قدرت در هرجاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی می تواند درک و تعریف دقیقی از کیفیت و کمیت استفاده از جاروبرقی در مکش مواد با چگالیته مختلف را به کاربر بدهد. حال سرعت چیست؟ در واقع سرعت می تواند به صورت یک تعریف ساده، حجمی از واحد هوا که در واحد زمان توسط جاروبرقی مورد مکش قرار می گیرد را می گویند. هر چه سرعت مکش جاروبرقی بالاتر باشد، به صورت خیلی ساده سرعت انجام مکش (یا آن کار) سریع تر خواهد بود، معمولا سرعت مکش یا Air Flow ایرفلو را با واحد متر مکعب بر ساعت می سنجند و اما تعریف دوم قدرت چیست؟ در واقع قدرت انجام یک مکنده را در مکش مواد با چگالیته مختلف را می گویند، هر چه قدرت مکش بالاتر باشد، جاروبرقی دائم کار یا جاروبرقی نیمه صنعتی می تواند مواد را با چگالی بالاتر مورد مکش قرار دهد.

 

 

نحوه بوجود آمدن مکنده دائم کار با سرعت بالا یا قدرت بالا:
در واقع نحوه قرار گرفتن ورودی و خروجی هوا را بر روی پمپ ساید چنل را می توانیم عامل اصلی بوجود آوردن یک مکنده با سرعت بالا و یا مکنده با قدرت بالا دانست. زمانیکه ورودی و خروجی به صورت پارالل بر روی پمپ جاروبرقی قرار بگیرند، ما جاروبرقی خواهیم داشت با سرعت بالا که معمولا برای مکش موادی که جرم حجمی کمتری دارند بکار می رود، در واقع هر چه مواد مورد مکش چگالیته کمتر داشته باشد، توانایی بیشتری در انتقال با هوای مکش شده به داخل محفظه مخزن جاروبرقی دارد. حال اگر نحوه قرار گرفتن ورودی و خروجی هوا بر روی پمپ جاروبرقی به صورت سری (موازی) با هم قرار بگیرند، ما شاهد بوجود آمدن جاروبرقی با قدرت بالا خواهیم بود. این تیپ از جاروبرقی ها می توانند موادی که دارای جرم حجمی بالا هستند را با قدرت بیشتر مورد مکش قرار دهند.

 

دلایل اصلی استفاده از دستگاه مکنده دائم کاردر محیط های سخت کار صنعتی:
همانطورکه پیش تر با هم بررسی نمودیم، متوجه دلیل مناسب بودن استفاده از جاروبرقی دائم کار در محیط های مختلف صنعتی شدیم. این دلایل عبارتند از:
1- توان بالا در انجام کارهای سخت و مکش مواد با چگالی بالاتر
2- سرعت بالا در مکش مواد
3- توان بالا در کارکردن طی مدت زمان طولانی
4- استفاده از اجزای تشکیل دهنده با استحکام
5- عدم افت فشار محسوس در طی مدت زمان های طولانی
6- مجهز بودن به قطر شیلنگ و ظرفیت مخزن بیشتر در کارهای سنگین
7- استفاده از سیستم فیلتراسیون با مش بندی بالا و استفاده از سیستم فیلتراسیون تایموت دار (با کمپرسور باد)
8- اصطحلاک کمتر طی مدت زمان طولانی
9- حمل و نقل آسان با استفاده از چرخ های بزرگ و ضد سایش
همه این دلایل می توانند دلیل درستی در استفاده از مکنده دائم کار در کارهای سخت صنعتی باشد.

 

 

محیط های کاربری و استفاده از مکنده دائم کار:
یکی از محیط هایی که مکنده صنعتی می تواند با کیفیت و قدرت بالا ایفای نقش نماید صنایع ذوب فولاد می باشد، مکنده دائم کار با قدرت های بالا می تواند در سالن های نورد، در مکش پوسته های اکسید شده فلزات، پودر آهک و دیگر آلودگی های موجود در سطح زمین و سازه ها به مبحث نظافت صنعتی کمک نماید. معمولا در سالن های نورد گرم، ریخته گری، تولید شمش، احیا از جاروبرقی هایی با توان بالا و ظرفیت مخزن بزرگ استفاده می نمایند. در کنار استفاده از جاروبرقی دائم کار، می توانیم جهت بالا بردن سرعت نظافت صنعتی در سطح زمین از دستگاه سوییپر صنعتی نیز استفاده نماییم، در واقع سوییپر صنعتی با موتور دیزلی دارای سرعت نظافت بیشتر نسبت به جاروبرقی دائم کار است، اما بایستی اذعان نمود که با استفاده از جاروبرقی دائم کار می توانیم آلودگی ها را در ارتفاعات با افزایش طول شیلنگ دستگاه (با توجه به استفاده از سوله هایی با ارتفاع بیش از 30 متر در سالن های نورد صنایع فولاد) مورد مکش قرار دهیم، این در حالی است که ما با استفاده از دستگاه جاروب صنعتی (سوییپر دیزلی) صرفا می توانیم سطح زمین را مورد جاروب قرار قرار دهیم. مورد برتری دوم اینکه اصطحلاک یک عدد مکنده دائم کار به مرور زمان به مراتب از یک عدد سوییپر صنعتی با موتور دیزلی کمتر است. از دیگر محیط های کاربری استفاده از جاروبرقی دائم کار عبارتست از:

الف: کارخانجات تولید سیمان: سیمان دارای دانسیته بالا می باشد، در نتیجه در مکش این پودر سنگین بهتر است از:
1- مکنده دائم کار با قدرت بالا استفاده نماییم و همچنین با توجه به ماهیت پودری بودن سیمان بهتر است در سیستم فیلتراسیون از سیستم کمپرسور در تکاندن لحظه ای فیلتر استفاده نماییم.
2- بهتر است از مکنده دائم کار با مخزن بزرگ استفاده نماییم.
3- با توجه به ماهیت ساختمان های تولید در صنعت سیمان سازی بهتر است از مکنده دائم کار با مجهز بودن به متراژ شیلنگ بالا استفاده نماییم.

شایان ذکر است که استفاده از مکنده صنعتی دائم کار در صنعت سیمان از جهات مختلف دارای سود و منفعت بالاست چونکه:
1- دستگاه جاروبرقی توربینی قرار است سیمان را مکش نماید و در نهایت مواد مکش شده به چرخه تولید بازگردانده می شوند.
2- مکنده موتور دائم کار با کاهش میزان سیمان پراکنده در سطح زمین، مانع از پراکنده شدن سیمان در فضا و آسیب زدن به سلامت افراد و چرخه اکولوژیک اطراف کارخانه می شود.

ب: جاروبرقی توربینی در صنایع پالایشگاهی و کارخانجات پتروشیمی: استفاده جاروبرقی صنعتی در پالایشگاه ها و کارخانجات پتروشیمی یکی از نیازهای تعریف شده هر واحد خدمات عمومی و شهرداری صنعتی هر کارخانه پتروشیمی و پالایشگاه می باشد. نظافت انبارها، سالن تولید (سالن بسته بندی و تولید گرانول) و غیره.

 

 

پ: استفاده از مکنده دائم کار در صنایع دارویی: استفاده از جاروبرقی دائم کار در هر خط بلیستینگ و یا سورتینگ کارخانه داروسازی می تواند جزء نیازهای اصلی و حیاتی کارخانه تعریف شود. در این صنعت استفاده از جاروبرقی دائم کار علاوه بر مبحث نظافت صنعتی در مقوله کیفیت محصول نیز می تواند پر اثر باشد.

ت: استفاده از مکنده دائم کار در صنایع تولید چوب و نئوپان

ج: استفاده از جاروبرقی صنعتی در صنایع نظامی و هسته ای

چ: استفاده از مکنده توربینی در سالن تولید کارخانجات تولید پودرهای شستشو: هر خط تولید می تواند به یک دستگاه مکنده توربینی در مکش مواد پودری بهداشتی تجهیز گردد.

 

 

ه: استفاده از مکنده دائم کار در کارخانجات تولید شیشه فلوت: استفاده از جاروبرقی دائم کار در این صنعت نیز می تواند علاوه بر مبحث نظافت صنعتی در بالا بردن کیفیت محصول نهایی تاثیر داشته باشد. به عنوان مثال با استفاده از مکنده دائم کار می توانیم پودرهایی که در اثر فرایند تولید و فعالیت بلوئرهای قوی این صنعت به سطوح مختلف می نشیند را مورد مکش قرار دهد و مانع از پراکنش مجدد این مواد پودری ناخالص بر روی محصول نهایی و در نتیجه مات و کدر شدن محصول نهایی شود.