فرش شوی

فرش شوی و موکت شوی یکی دیگر از دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی است که قابلیت شستشوی باکیفیت و سریع فرش و موکت را مهیا می سازد. دستگاه موکت شور از دو سامانه شستشو و خشک کنی تشکیل شده است. قسمت شستشوی فرش توسط افشاننده آب و برس شستشو صورت می گیرد، بدین ترتیب که آب و مواد شوینده بنا به کنترل اپراتور بر روی برس رولی یا روی فرش و موکت پاشش داده می شود و در نهایت سامانه مکش توسط موتور مکش که به تی مخصوص خشک کنی متصل است سطح فرش و موکت را مورد خشک کردن قرار می دهد.

 

تنوع دستگاه فرش شوی و موکت شوی:

دستگاه های فرش شور و یا موکت شو از نظر نوع کاربری به دو دسته تقسیم می شوند. در قسمت ذیل با ذکر این تنوع به بررسی می پردازیم.

1- دستگاه فرش شوی با برس رولی:

در این نوع از دستگاه شستشوی فرش عملیات شستشو و خشک کردن در قالب یک دستگاه صورت می گیرد. از لحاظ مکانیزم انجام شبیه دستگاه اسکرابر صنعتی این فرآیند صورت می پذیرد. برس دستگاه که به صورت رولی می باشد به تعداد یک و یا دو عدد در قسمت شستشوی موکت شور تعبیه شده است. اگر تعداد برس ها دو عدد باشد، در خلاف جهت همدیگر می چرخند و با حدکت دورانی خود تمامی جرم و آلودگی را از لابه لای فرش و موکت بیرون کشیده و موجبات شستشوی باکیفیت را مهیا می سازد. در این نوع از دستگاه فرش شو عملیات خشک کردن سطح فرش و یا موکت توسط یک تی سخت که معمولا در قسمت پشت و یا جلوی دستگاه قرار گرفته صورت می گیرد. یکی از محاسن شستشوی فرش و یا موکت توسط این دستگاه ای است که با توجه به اینکه تمام عملیات شستشو و خشک کردن توسط یک دستگاه و یک نفر اپراتور صورت می گیرد، در نتیجه سرعت شستشو مسلما بالاتر از نمونه های دیگر دستگاه موکت شور می باشد.

 

2- دستگاه شستشوی فرش و موکت با حذف برس رولی:

در این نوع از دستگاه شستشوی فرش نسبت به نوع اول صرفا برس رولی حذف شده است و عملیات شستشو کماکان توسط اسپری آب و مواد شوینده بر روی فرش و موکت صورت می گیرد و در نهایت پس از برس زدن به صورت دستی و یا بدون برس زنی با پاشش آب و مواد شوینده توسط لبه تی مانند دستگاه شستشوی موکت خشک می شود. حسن استفاده از این نوع دستگاه مکانیزه شستشوی فرش و موکت نسبت به نوع اول این است که:

الف: دارای وزن کمتر و در نتیجه قابلیت انتقال و استفاده در کلیه سطوح می باشد.

ب: قیمت موکت شوی در نمونه دوم به مراتب کمتر از قیمت دستگاه موکت شور در ردیف یک می باشد. (از معایب این نوع از موکت شوی نسبت به ردیف یک نداشتن سرعت بالا در شستشوی فرش و موکت می باشد)

پ: استفاده از دستگاه پولیشر و مکنده به صورت جداگانه: در این نوع از دستگاه فروش و موکت از نظر کاربری و استفاده شبیه نوع دوم دستگاه فرش و موکت می باشد، با این تفاوت که هر کدام از سامانه های شستشو و خشک کنی به صورت جداگانه توسط یک دستگاه مجزا صورت می گیرد. مسلما سرعت شستشو خشک کردن نسبت به دیگر دو نوع پایین تر است، اما مسلما کیفیت شستشوی فرش و موکت به مراتب بالاتر از دو نوع دیگر می باشد.

موکت شوی SC 12

موکت شوی SC 7

موکت شوی GS 2/62 EXT

موکت شوی SC 4

موکت شوی FLEXT