تفاوت پد و برس در دستگاه اسکرابر

تفاوت پد و برس در دستگاه اسکرابر

مراقبت از کف در محیط‌های صنعتی، یکی از جنبه‌های ضروری آراستگی فضاست. کف یک محیط تمیز و درخشنده، حتی زمانی که اشیا مرتب نیستند، فضا را منظم جلوه می‌دهد. انتخاب روش‌های صحیح نظافت با بهترین تجهیزات، اولین گام مهم برای تمیزی سطوح و کف است. اسکرابر یا زمین‌شوی صنعتی با قابلیت شستشو و خشک کردن همزمان، یکی از دستگاه‌های کارآمد و موثر نظافت صنعتی است. در این زمینه، انتخاب برس یا پد اسکرابر، مقایسه آنها و اطلاع از کاربردهای هر کدام، تفاوت در کیفیت نظافت را رقم می‌زند.

نظافت کف یک محیط با استفاده از اسکرابر صنعتی از سه جنبه تشکیل شده است: حذف آلایندگی، براق کردن (درخشندگی) و نظافت عمومی. کیفیت و موفقیت کار، بستگی به استفاده از پد یا برس مناسب دارد. اینکه از برس استفاده کنید یا پد، به این موضوع برمی‌گردد که چه نوع کف یا سطوحی را می‌خواهید تمیز کنید. این، مبنای تصمیم‌گیری برای استفاده از پد یا برس است.

برس اسکرابر چیست؟

برس یکی از اجزای مهم تجهیزات نظافتی در اسکرابر یا کف‌شوی صنعتی است که وظیفه شستشوی سطوح و جداسازی آلودگی را برعهده دارد. برس‌ها تاثیر مستقیمی روی بازدهی دستگاه و نظافت محیط دارند. یک اسکرابر صنعتی ممکن است به برس‌های مختلف نیاز داشته باشد. انتخاب برس نادرست و نامناسب با محیط، به کف آسیب می‌رساند یا نظافت را به خوبی انجام نمی‌دهد. پس یکی از فاکتورهای مهمی که در خرید اسکرابر صنعتی باید در نظر داشته باشید؛ انتخاب مناسب پد است.

انواع برس‌ اسکرابر و کاربردهای آنها

انواع برس‌ها برای نظافت سطوح و کف‌ محیط‌ با کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند. آنها یک بدنه محافظ از جنس پلاستیک، چوب یا مقوا دارند که درون آن، مویی برس‌ها قرار گرفته‌اند. نوع پلاستیکی به دلیل عدم تغییر شکل در برابر رطوبت، مطمئن‌تر است.

  • از نظر شکل ظاهری: انواع برس‌ها از نظر شکل ظاهری شامل رولی و دیسکی هستند. برس رولی برای جمع‌آوری آلودگی‌ و هدایت آن به مخزن اسکرابر و برس دیسکی برای شستشوی عمقی سطوح و براق‌کنندگی کاربرد دارد.
  • از نظر جنس: انواع برس‌ها از نظر جنس، از الیاف یا مو مانند نایلون نرم تا موهای تهاجمی (خشن) ساخته شده‌اند. در مجموع، برس‌های زبر برای آلودگی‌های سخت و روغنی مناسب است و  برس‌های نرم برای آلودگی‌های کمتر.
انواع برس زمین شوی صنعتی

انواع برس از نظر جنس

نایلون: بهترین ماده برای برس‌های اسکرابر کف‌شوی در سطوح یکنواخت، نایلون است. نایلون بسیار بادوام، مقاوم در برابر سایش و دارای موهای انعطاف‌پذیر است. برس‌های نایلونی، مقاومت شیمیایی بهتری دارند و کیفیت و دوام آنها، هزینه آن را توجیه می‌کند. این برس‌ها برای کف‌های ناهموار و آلودگی‌های سخت، بهترین گزینه هستند.

موی اسب: برس پولیش ساخته‌شده از موی اسب، انتخاب محبوب برای حذف آلودگی از کف است. این برس، نسبت به نایلونی، تطبیق‌پذیری کمتری دارد و دارای محدودیت‌هایی است.

پلی‌پروپیلن: یک ماده مصنوعی است که از الیاف طبیعی، بادوام‌تر و از نایلون، ارزان‌تر است. همچنین مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و موارد مشابه دارد. این برس برای شستشوی عمومی، مکان‌های مرطوب، جداسازی و پوشش مجدد سطوح مناسب است.

مفتول فولادی: برای جداسازی کف‌های بتنی خشن با هزینه‌ مقرون‌به‌صرفه، گزینه مناسبی است. آنها را نمی‌توان با مواد اشتعال‌زا یا شیمیایی مانند حلال‌ها، تینرها، سوخت و… به کار برد.

یونیون: این برس، ترکیبی از تامپیکو (ماده ساخته‌شده از الیاف گیاهی) و پالمیرا (یک نوع برس‌ مو) است و برای حذف آلودگی و براق کردن کف استفاده می‌شود.

در زمینه استفاده از انواع برس‌های اسکرابر، دو نکته را باید درنظر گرفت:

۱- نیاز به نگهداری مناسب و منظم و تمیزی بعد از هر بار استفاده

۲- توجه به میزان سفتی و سختی آن هنگام انتخاب با توجه به سطوح و کف محیط

پد اسکرابر چیست؟

پد اسکرابر، زبر و غالبا گرد است که به اندازه قطر نگهدارنده روی اسکرابر ساخته شده‌ و در زیر دستگاه، به عنوان ابزار نظافت کف به کار می‌رود. پد مناسب بر عملکرد دستگاه اسکرابر تاثیر مثبت دارد و ضمن کیفیت شستشو، طول عمر کفپوش را زیاد می‌کند. تفاوت پدها بیشتر به ضخامت و سرعت دورانی آنها برمی‌گردد و پدهای سرعت بالا و سرعت پایین را شامل می‌شوند. پد اسکرابر از نوع سرعت پایین است. بیشتر پدها برای استفاده اسکرابر، حفره ۸ سانتی‌متری دارند و از نظر ضخامت غالبا دو سانتی‌متر هستند.

بیشتر بخوانید: 

راهنمای جامع انتخاب پد برای دستگاه اسکرابر صنعتی + معرفی انواع و کاربردها

انواع پد اسکرابر و کاربردهای آنها

انواع پد اسکرابر از نظر کارآیی، تاثیرگذاری، ضخامت و قدرت تهاجمی (خشن بودن)، در قالب رنگ‌های مختلف طبقه‌بندی شده‌اند. برای استفاده از آنها در کف و سطوح مختلف، اطلاع دقیق از کاربرد رنگ‌‌ پدها لازم است وگرنه هم سطوح آسیب می‌بیند و هم پد از بین می‌رود. همه رنگ‌های پدها برای تمام دستگاه‌های اسکرابرهای خودکار مناسب است.

به طور کلی، پدهای رنگ‌های روشن‌ و مایل به سفید، نرم‌تر هستند و برای نظافت معمولی و براق کردن کف استفاده می‌شوند اما پدهای رنگ تیره‌ و مایل به مشکی، تهاجمی‌تر و برای نظافت سنگین یا ساییدن سطوح سخت مناسب هستند. کاربرد انواع پدها به شرح زیر است:

پد سفید، نرم‌ترین نوع برای تمیز کردن سطوح، پد قرمز برای شستشوی سطوح به طور محدود، پد سبز یا آبی برای شستشوی عمیق و لایه‌برداری از سطوح و پد مشکی برای حذف آلودگی سخت و جداسازی کامل پوشش از کف مناسب است. از پدهای قرمز و صورتی برای حذف آلودگی از کف‌ با سرعت کم استفاده می‌شوند. در مجموع، پدهای مشکی، گران‌تر اما پربازده‌تر و کارآمدتر هستند و در زمان نظافت برای سطوح سخت صرفه‌جویی می‌کنند.

مقایسه پد و برس اسکرابر: کدام برای نظافت بهتر است؟

بعد از آشنایی با کاربردها و انواع برس و پد، تصمیم‌گیری درباره اینکه پد بهتر است یا برس، مقایسه و تفاوت آنها و اینکه کدام‌یک بهترین عملکرد را دارد، مهم است. برای اختصار، مهم‌ترین تفاوت‌های پد و برس در اسکرابر، در جدول زیر خلاصه شده است:

ردیفبرسپد
۱هزینه نظافت آن کمتر است.هزینه نظافت آن بیشتر است.
۲عمر و دوام بیشتری دارد و دیرتر عوض می‌شودعمر و دوام کمتری دارد و باید زودتر تعویض شود
۳گران‌تر و پرهزینه استارزان‌تر و کم‌هزینه‌تر است
۴در درازمدت، گزینه بهتر و مقرون‌به‌صرفه‌ استکارکرد کوتاه‌مدت دارد و در بلندمدت صرفه ندارد.
۵در صورت کیفیت و مراقبت مناسب، تا اندازه ۱۰۰ پد ارزش داردارزش آن خصوصا در صورت استفاده نادرست، کمتر است
۶با سطح و کف تماس کمتری داردبا سطح و کف تماس بیشتری دارد
۷برای تمیزی سطوح ناهموار مانند دوغاب مناسب استاغلب برای سطوح هموار مانند کاشی مناسب است. برای سطوح سخت، احتمال تعویض پد وجود دارد.
۸امکان استفاده و شستشوی چندین‌باره را داردامکان شستشو یا تعمیر ندارد

نکات مهم برای انتخاب پد یا برس

در پاسخ به این سوال که برس بهتر است پد، باید گفت هر دو با توجه به کف و سطوح محیط کسب‌وکار شما، کاربردهای خاص خود را دارند. برای انتخاب پد یا برس، توجه به نکات زیر توصیه می‌شود:

چه پد انتخاب کنید یا برس، مهم، استفاده متناسب با کاربرد آنهاست و اینکه همواره پد یا برس را با کف مطابقت دهید.

  • دستیابی به نتایج بهتر، مستلزم استفاده از پد یا برس مناسب است، وگرنه کف، خراب شده و هزینه و وقت هدر می‌رود.
  • برای حذف آلودگی سخت سطوح، ساینده‌ترین پد یا برس نیاز است اما برای براق‌کنندگی، برس یا پد با سایندگی کمتر.
  • به طور کلی، ابتدا از پد یا برس کمتر تهاجمی استفاده کنید و با آزمایش در یک ناحیه نامحسوس از کف شروع نمایید.
  • برای استفاده حداکثری و دوام بیشتر برس و پد، آنها را مراقبت و نظافت کنید. این، یعنی سود بیشتر در جیب شماست!

سوالات متداول

برای دستگاه اسکرابر، پد مناسب‌تر است یا برس؟

هر دو کاربرد خاص خود را دارد. مهم استفاده متناسب با کاربرد آتهاست و اینکه همواره پد یا برس را با سطوح مطابقت دهید.

برای نظافت صنعتی، برس به‌صرفه‌تر است یا پد؟

در مجموع، پد ارزان‌تر از برس است اما در درازمدت برس، دوام بیشتری دارد و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

برای شستشوی سطوح هموار و سخت، کدام پدها مناسب‌ترند؟

پدهای تیره‌رنگ برای نظافت سطوح ناهموار و سخت و پدهای روشن برای سطوح هموار، مناسب هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.