نظافت خانه سالمندان با دستگاه اسکرابر صنعتی

نظافت خانه سالمندان با دستگاه اسکرابر صنعتی

بر اساس آمارها، بیش از ۱۰ درصد جامعه ایران، یعنی حدود ۹ میلیون نفر سالمند هستند. همچنین طی سال‌های گذشته، آمار حدود ۲۳۰ مرکز نگهداری سالمندان و بیش از ۲۰ هزار سالمند در این مراکز منتشر شده که قاعدتا با روند گسترش سالمندی، این تعداد نیز افزایش پیدا کرده است. در این رابطه، نظافت مستمر و باکیفیت خانه های سالمندان و بهداشت محیط این فضاها، دیگر از طریق ابزارهای سنتی میسر نیست. لذا وجود دستگاه‌های نظافت صنعتی مانند اسکرابر برای جمع‌آوری انواع زباله‌ها و شستشوی فضای داخلی و محوطه آسایشگاه های سالمندان ضروری است.

اهمیت نظافت در خانه سالمندان

نظافت خانه سالمندان برای حفظ سلامتی این قشر اهمیت ویژه‌ دارد و آلودگی محل زندگی آنها، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را علاوه بر مشکلات جسمی و روحی آنها افزایش می‌دهد. به دلیل محدودیت‌های جسمی و حرکتی سالمندان و عدم امکان نظافت شخصی مناسب توسط بسیاری از این اقشار، چنانچه بهداشت محیط در این فضاها مناسب نباشد، آسیب‌های متعددی مانند سُر خوردن، ایجاد زخم، امکان شکستگی و… را در سالمندان موجب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

استفاده از اسکرابر در فضاهای کوچک

خانه سالمندان

اگرچه همه محیط‌های صنعتی و غیرصنعتی، نیازمند نظافت هستند اما پاکیزگی آسایشگاه سالمندان با استفاده از دستگاه‌های نظافت صنعتی، ضرورت ویژه‌ای دارد. مهم‌ترین دلایل اهمیت نظافت خانه سالمندان، به طور خاص عبارتند از:

 •  سن بالا: در صورت آلودگی خانه سالمندان اعم از فضای سربسته و محیط بیرونی، سرعت بیماری این قشر به دلیل سن بالا افزایش می‌یابد. گسترش بیماری‌های سالمندان، احتمال سرایت آن به دیگران، زحمت و خستگی بیشتر پرسنل، افزایش هزینه‌ها و کاهش کیفیت فعالیت‌ها در درازمدت را موجب می‌شود.
 • توانایی پایین: میزان آلودگی محیط‌های نگهداری سالمندان به دلیل عدم توانایی و تسلط آنها هنگام راه رفتن، غذا خوردن، استفاده از سرویس بهداشتی، حمام و… بیشتر از سایر مکان‌هاست.
 • حساسیت زیاد: سالمندان و حتی خانواده‌های آنها، درباره پاکیزگی خانه سالمندان، حساسیت زیادی دارند و محیط آلوده، حتی اگر جزئی باشد، آنها را فراری می‌دهد.
 • فضاهای داخلی متعدد: فضاهای سربسته مانند اتاق‌ نشیمن که تخت و وسایل ضروری سالمندان در آنجا قرار دارد، آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، راهروها و…، به دلیل تردد کارکنان و سالمندان، محل تجمع آلودگی‌ است.
 • محوطه بیرونی وسیع: متراژ بالای محوطه خانه سالمندان، داشتن بالکن یا حیاط بزرگ مزین به گل و گیاه، نیمکت، صندلی، فضاهای گفتگو، استراحت، تفریح و ورزش با آلودگی‌ها، تجمیع گردوغبار، زباله‌های خشک و تر و… همراه است. 
 • رعایت استانداردهای بهداشتی: طبق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و نهادهای مرتبط خانه های سالمندان باید در نظافت این فضا، استانداردهای مشخصی را رعایت و بهداشت محیط را به طور مستمر در نظر داشته باشند، در غیر این صورت، با چالش‌های جدی از سوی نهادهای نظارتی مواجه می‌شوند.

استانداردهای نظافت خانه سالمندان

مراقبت‌های بهداشتی در مراکز نگهداری سالمندان، فراهم‌سازی محیط تمیز، تغذیه مناسب، امکانات حمام، سرویس‌ بهداشتی و نظافت با رعایت نکات بهداشتی را شامل می‌شود. آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، حمام‌ها و اتاق‌های شستشو باید به طور مستمر و طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، نظافت و ضدعفونی شوند. تمام مکان‌ها در خانه سالمندان باید عاری از آلودگی‌های ظاهری، میکروبی و حشرات و جانوران باشد و در صورت بروز هر یک از این موارد، به نحو مقتضی نظافت شود. برای نظافت مانند پاک‌سازی محیط از حشرات، باید حتی الامکان از مواد و روش‌های غیرشیمیایی برای دفع آنها استفاده کرد. در صورت نیاز به استفاده از مواد شیمیایی، باید نکات بهداشتی و ایمنی برای حفظ سلامت ساکنان و پیشگیری از نامطبوع شدن هوا رعایت شود.

نقش اسکرابر صنعتی در نظافت خانه های سالمندان

با توجه به انواع آلایندگی‌ها و استانداردهای مطرح‌شده، اکنون هر خانه سالمندان به یک دستگاه اسکرابر یا زمین شوی صنعتی نیاز دارد. اسکرابر یکی از دستگاه‌های نظافت صنعتی با عملکرد مکانیزه است که برای نظافت و شستشوی سطوح و کف و نیز جمع‌آوری انواع زباله‌های خشک و تر از جمله در اماکن اداری، صنعتی، تجاری و…، به ویژه آسایشگاه‌ سالمندان، کاربرد فراوانی دارد. ماهیت و حساسیت‌ خاص سلامت قشر سالمند و محل زندگی ساکنان آسایشگاه‌ سالمندان، موجب استفاده روزافزون این مراکز از دستگاه ‌های نظافتی خصوصا اسکرابر یا زمین‌ شوی صنعتی شده است.

تردد افراد در خانه سالمندان از داخل به بیرون و بالعکس و نیز نشستن گردوغبار و آلاینده‌های در سطح زمین ناشی از هوای آزاد یا ریختن زباله، از دلایل آلودگی در مراکز سالمندان است. هرچند اسکرابر بیشتر برای نظافت محیط‌های سرپوشیده و انواع سطوح به‌ویژه سطوح سخت کاربرد دارند، با این حال، کفشوهای بزرگ برای محوطه بیرونی و سالن‌های وسیع نیز مناسب هستند.

اسکرابرها با توانایی پاک‌سازی عمیق و بهبود بهداشت فضاها، به حفظ سلامتی ساکنان خانه سالمندان کمک می‌کنند. کاهش خطر انتقال عفونت‌ها و افزایش راحتی آنها نیز از مزایای استفاده از اسکرابرهای صنعتی است. قابلیت اسکرابر صنعتی که آن را از بسیاری دستگاه های نظافت مکانیزه متمایز می‌کند، شستشو و خشک کردن همزمان آن است. این قابلیت، خصوصا برای نظافت خانه سالمندان که ساکنان آن بیشتر در معرض لغزش و سر خوردن هستند، بسیار کاربردی است. 

اسکرابر ابتدا با پاشیدن آب تمیز روی سطوح آلوده، از طریق فعالیت برس‌ها و چرخش آنها، آلودگی را از سطح زمین پاک می‌کند. در واقع، فشار یکنواخت وارد شده توسط برس‌ همراه با آب و مواد شوینده، موجب شستشوی سطوح مختلف می‌شود. سپس آب کثیف موجود بر سطح زمین، از طریق سیستم مکش دستگاه، جمع‌آوری و به مخزن آب آلوده منتقل می‌شود.

۱۰ کاربرد اسکرابر صنعتی برای نظافت خانه سالمندان

اسکرابر صنعتی به ۱۰ دلیل زیر در نظافت خانه های سالمندان کاربرد دارد:

 • کارآیی بالا خصوصا در متراژهای بزرگ
 • پاک‌سازی عمیق دلیل قدرت مکش
 • صرفه‌جویی در وقت به دلیل سرعت بیشتر نظافت
 • کاهش خستگی پرسنل نظافت‌کننده
 • جمع‌آوری ذرات معلق و تنفس بهتر سالمندان
 • کاهش آلودگی و گردوغبار با سیستم‌های فیلتراسیون
 • بهبود کیفیت زندگی با تمیزی محیط
 • کاهش خطر آسیب و لغزیدن سالمندان
 • حفظ طول عمر تجهیزات و سطوح
 • ارتقای استانداردهای بهداشتی

چگونه زمین شوی صنعتی مناسب برای خانه های سالمندان انتخاب کنیم؟

با توجه به تنوع فضاها در خانه سالمندان مانند اتاق‌های نشیمن و دارای تخت، آشپزخانه، مکان‌های شستشو و نظافت مانند حمام و سرویس بهداشتی، راهروها، محیط‌های بیرونی و…، استفاده از انواع اسکرابرها قابلیت دارد. زمین شو های صنعتی با توجه به منبع تغذیه، نوع کاربری، نوع حرکت و اندازه آنها، انواع مختلف و کاربردهای ویژه‌ دارند.

بیشتر بخوانید:

دستگاه اسکرابر در مکان های تجاری

دستگاه اسکرابر در خانه سالمندان

اسکرابرها از نظر کاربری استفاده و هدایت‌پذیری، به اسکرابر دستی و سرنشین‌دار (خودرویی) تقسیم می‌شوند. برای محوطه‌های بسیار بزرگ در خانه های سالمندان با متراژ بالا، کف شوی خودرویی توصیه می‌شود. اسکرابرهای خودرویی دارای ابعاد بزرگ‌تر، قدرت بیشتر، وزن بیشتر و فشار برس بیشتر هستند و در آن دسته از مراکز نگهداری سالمندان که مساحت و جمعیت بیشتر و آلایندگی‌های مضاعف دارند، مناسب هستند.

از نظر منبع تغذیه، اسکرابرها، انواع برقی یا کابلی و باتری‌دار یا شارژی را شامل می‌شوند. در فضاهایی که وسعت و تردد سالمندان و کارکنان بیشتر است و پریز برق وجود ندارد یا امکان استفاده از آن میسر نیست، انتخاب اسکرابر باتری‌دار مناسب است اما برای نظافت فضاهای کوچک‌تر مانند اتاق‌های نشیمن سالمندان، کف شوی برقی کاربرد دارد.

همچنین از نظر اندازه، اسکرابرهای صنعتی شامل کوچک، متوسط و بزرگ هستند. متراژ خانه سالمندان در انتخاب اندازه اسکرابر موثر است. برای متراژ کمتر از ۵۰۰ متر مربع، استفاده از زمین شوی دستی کوچک کفایت می‌کند مثلا استفاده از اسکرابر کوچک مدل Sprinter از تولیدات کمپانی LAVOR ایتالیا برای شستشو و خشک کردن همزمان زیرتخت‌ها بدون جابجایی آنها خوب است.  در مقابل، برای خانه های سالمندان با مساحت بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ مترمربع، اسکرابر یا کف شوی دستی متوسط گزینه مناسبی است. همچنین برای مراکزی که بین ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ مترمربع هستند، زمین شوی دستی بزرگ یا اسکرابر خودرویی متوسط خوب است. چنانچه آسایشگاه سالمندان بیش از ۳۵۰۰ مترمربع باشد، اسکرابر سرنشین‌دار بزرگ نیاز است.

اسکرابر آنتی‌باکتریال برای خانه سالمندان

از آنجا که نظافت خانه سالمندان از برخی جهات، با محیط بیمارستان و مراکز درمانی شباهت دارد، اسکرابرهای آنتی‌باکتریال برای آسایشگاه های سالمندان با توجه به نوع پوشش کف، زیرتخت‌ها، اتاق‌ها و تجهیزات مختلف کاربرد دارد. این دستگاه، مناسب بیمارستان‌ها، آسایشگاه های سالمندان و محیط‌هایی است که صدای کم اما کیفیت بالای نظافت و ضدعفونی کردن فضا را مدنظر دارند. البته در کنار این مزایا، باید دانست صرفا بدنه این دستگاه، آنتی باکتریال طراحی شده نه سایر قسمت‌ها که با سطح زمین در تماس است. همچنین اعتبار خاصیت ضد باکتری در بیشتر این دستگاه ها بین ۶ ماه تا یک سال است و قابلیت آنها باید توسط موسسات مجاز بهداشتی به طور مداوم بررسی شود. ضمنا هزینه خرید اسکرابر آنتی‌ باکتریال نسبت به اسکرابر معمولی بیشتر است. بنابراین قبل از خرید آن باید به این موارد توجه کرد.

سایر دستگاه‌های نظافتی برای آسایشگاه سالمندان

اسکرابر صنعتی، تنها دستگاه نظافت مکانیزه برای خانه سالمندان نیست، بلکه جاروبرقی صنعتی، سوییپر صنعتی، واترجت صنعتی، بخارشوی صنعتی، دستگاه فرش شویی و سایر تجهیزات نظافتی دیگر با قابلیت‌ها و کاربردهای خاص برای حذف آلایندگی، گردوغبار و ضدعفونی کردن این اماکن حساس و مهم، کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید:

اسکرابر برای رستوران ها؛ چرا رستوران ها به دستگاه اسکرابر دستی نیاز دارند؟

نظافت خانه سالمندان با جاروبرقی صنعتی

سوالات متداول:

مهم‌ترین دلایل اهمیت نظافت خانه سالمندان کدامند؟

سن بالای سالمندان، حساسیت زیاد سالمندان، توانایی پایین، فضاهای داخلی متعدد، محوطه وسیع، رعایت استاندارد‌های بهداشتی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد یا سایر نهادهای مرتبط.

نقش اسکرابر و قابلیت ویژه آن در نظافت خانه های سالمندان چیست؟

اسکرابرها با توانایی پاک‌سازی عمیق و بهبود بهداشت فضاها، به حفظ سلامتی ساکنان خانه سالمندان کمک می‌کنند. کاهش خطر انتقال عفونت‌ها و افزایش راحتی آنها نیز از مزایای استفاده از اسکرابرهای صنعتی است. قابلیت ویژه اسکرابر، شستشو و خشک کردن همزمان آن است که خصوصا برای نظافت خانه سالمندان مناسب است، زیرا این قشر، بیشتر در معرض سُر خوردن هستند.

کدام نوع اسکرابرها برای نظافت آسایشگاه های سالمندان مناسب هستند؟

با توجه به تنوع فضاها در خانه های سالمندان مانند اتاق‌های نشیمن دارای تخت، آشپزخانه، مکان‌های نظافت مانند حمام و سرویس بهداشتی، راهروها، محیط‌های بیرونی و…، انواع اسکرابرها کاربرد دارند. اسکرابر خودرویی و بزرگ برای خانه‌ های سالمندان با متراژ بالا، اسکرابر شارژی برای فضاهایی که پریز برق در دسترس نیست یا پرتردد است و اسکرابر کوچک برای نظافت اتاق نشیمن و فضای کوچک مانند زیرتخت‌ها مناسب است.

مزایا و معایب اسکرابر آنتی‌ باکتریال برای نظافت خانه سالمندان چیست؟

اسکرابر آنتی ‌باکتریال با صدای کم، کیفیت بالا و قابلیت ضدعفونی برای آسایشگاه‌ های سالمندان و بیمارستان‌ها کاربرد دارد. البته هزینه آن بالاتر است. خاصیت ضد باکتری آن نیز هر ۶ ماه یا یک سال، نیازمند تایید دوباره مراکز بهداشتی است و صرفا بدنه آن آنتی باکتریال است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.