نگهداری جاروبرقی آب و خاک

 نگهداری جاروبرقی آب و خاک

وقتی از نظافت فضاهایی که همزمان دارای زباله‌های خشک و تر هستند، صحبت می‌شود، گزینه‌هایی درباره تجهیزات نظافتی مناسب به ذهن می‌رسد اما جاروبرقی آب و خاک، از بهترین و قدرتمندترین دستگاه‌های مکانیزه برای تمیز کردن سطوح آلوده محیط است. این مکنده صنعتی، ابزار عالی برای پاک‌سازی کارآمد گردوغبار خشک، مایعات، زباله‌های کوچک و سایر کثیفی‌ها بدون هیچ‌گونه زحمتی است. همین کاربرد چندگانه و مستمر ایجاب می‌کند به نگهداری جاروبرقی آب و خاک توجه ویژه‌ داشته باشید تا دوام بیشتری را تجربه کنید و در نتیجه، کمتر دچار هزینه تعمیر یا تعویض شوید.  

کاربردها و مزایای جاروبرقی آب و خاک

جاروبرقی آب و خاک، تجهیزات همه‌کاره و ضروری برای نظافت محیط‌های اداری، تجاری، صنعتی و مسکونی است که می‌توان از آن برای جمع‌آوری زباله‌های خشک و مرطوب استفاده کرد. این جاروبرقی، بهترین گزینه برای قدرت نظافت و تطبیق‌پذیری با محیط‌های مختلف است. برخلاف جاروبرقی های معمولی که فقط زباله‌های خشک را نظافت می‌کنند، جاروبرقی های آب  و خاک، با استفاده از مخزن‌های جداگانه برای جداسازی مایعات و جامدات، محصولی یکپارچه برای تمیزی عمیق انواع زباله‌ها در سطوح مختلف هستند. ساختار این جاروبرقی های صنعتی طوری است که نفوذ آب به داخل جاروبرقی موجب سوختن موتور نمی‌شود.

چرا مراقبت از جاروبرقی آب و خاک اهمیت ویژه دارد؟

مزیت های جاروبرقی آب و خاک، به عنوان ابزار تجهیزات نظافتی ایده‌آل برای جمع‌آوری مواد زائد، با عملکرد بالا و در ابعاد وسیع، نظافت همزمان زباله‌های خشک و تر، طراحی پیشرفته و محفظه لوازم جانبی مفید، آن را به ابزاری همه منظوره، با کاربرد آسان تبدیل کرده است. همین خصوصیات، توجه به نگهداری جاروبرقی آب و خاک و مراقبت بیشتر از آن، قبل، حین و بعد از نظافت را ضروری‌تر ساخته است.

هرچند جاروبرقی آب و خاک نسبت به معمولی، قیمت بالاتری دارد و در صورت مکش آب، دچار سوختگی یا خرابی نمی‌شود ولی حتی اگر بهترین مدل‌های این مکنده صنعتی را داشته باشید، ممکن است در طول زمان به دلیل استفاده نامناسب یا طولانی‌مدت دچار خرابی شوند. عدم رعایت نکات ایمنی و نگهداری از جاروبرقی آب و خاک و بی‌توجهی به ایرادات و عیب یابی دستگاه، از یک‌سو، موجب کاهش طول عمر و عملکرد نامطلوب جاروبرقی آب و خاک می‌شود و از سوی دیگر، هزینه‌های بیشتری را هنگام استفاده و تعمیرات آن به دنبال دارد.

کارکردن با دستگاه جاروبرقی صنعتی آب و خاک

نکات مهم برای نگهداری جاروبرقی صنعتی آب و خاک

با وجود مزایایی مانند دوام و سادگی استفاده از جاروبرقی آب و خاک، اگر از آن دسته افرادی هستید که هنوز به این موضوع شک دارید و نسبت به دشواری نگهداری جاروبرقی آب و خاک نگرانی دارید یا می‌خواهید مطمئن شوید چگونه این جاروبرقی، می‌تواند بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد، ۵ نکته مهم برای نگهداری جاروبرقی آب و خاک را درنظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

تخلیه محفظه جاروبرقی پس از جارو کردن مایعات

برای اطمینان از قدرت مکش مطلوب و جلوگیری از ایجاد کپک، محفظه جاروبرقی پس از هر بار استفاده باید تخلیه شود. اگر محفظه مسدود شده باشد، جاروبرقی بهترین عملکرد را ندارد و چنانچه مخازن به مرور زمان آلوده شود، خاک، گردوغبار، زباله، کپک و باکتری‌ مضر در مخزن آب جمع می‌شود. وقتی آلودگی‌ها شناور می‌شوند، مجرای هوا را مسدود می‌کنند. ضمنا ماندن ضایعات مواد غذایی، ریختن شیر، ادرار حیوانات خانگی و… در آن، به سختی تمیز می‌شود و ممکن است علائم سرسخت در مخزن آب باقی بگذارند. پس تخلیه مخزن نباید فراموش شود.

تمیز کردن فیلتر

فیلترهایی که ذرات گردوغبار، دود و باکتری را جمع‌آوری می‌کنند به مرور زمان روی هم انباشته و مسدود شده و در نهایت، منجر به قدرت مکش پایین و آسیب رساندن به جاروبرقی می‌شوند. پس نظافت فیلتر یک گام مهم در حفظ جاروبرقی آب و خاک است. فیلتر با توجه به نوع مدل جاروبرقی، ممکن است نیاز به شستشو یا تعویض داشته باشد. اکثر جاروبرقی‌های آب و خاک، دارای فیلترهای قابل شستشو هستند، بنابراین شستشوی منظم فیلتر می‌تواند به کاهش هزینه‌های جایگزین در طولانی‌مدت کمک کند. هنگام نظافت یا تعویض فیلتر، به دستورالعمل‌های شرکت سازنده مراجعه کنید. برای حفظ عملکرد بالای نظافت جاروبرقی، باید هر ۶ تا ۹ ماه یک‌بار، فیلترها را بر اساس دفعات تمیز کردن تعویض کنید.

بررسی و تمیز کردن شیلنگ‌ها

شیلنگ‌های جاروبرقی آب و خاک ممکن است با زباله مسدود شود. این امر می‌تواند قدرت مکش را کاهش دهد. بنابراین شیلنگ‌ها را به طور منظم بررسی کرده و هرگونه زباله سد راه آن را بردارید. شیلنگ‌ها را با استفاده از برس یا هوای فشرده تمیز کنید.

نظافت نازل‌ها و ملحقات

نازل و ملحقات آن باید به طور مرتب تمیز شوند تا کثیفی‌ها و زباله‌ها از بین بروند. این کار، نه تنها به حفظ قدرت مکش کمک می‌کند، بلکه با این اقدام می‌توانید اطمینان پیدا کنید که جاروبرقی قادر به تمیز کردن موثر سطوح است.

نگهداری اصولی، درست و مناسب

برای نگهداری جاروبرقی آب و خاک، مطمئن شوید محفظه آن را خالی کرده، فیلتر را تعویض و سیم برق را جدا کرده‌اید. در صورت امکان، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از هرگونه آسیب به جاروبرقی جلوگیری کنید.

علاوه بر اینها، باید بدانید شارژ بیش از حد جاروبرقی آب و خاک، عمر باتری را در دراز مدت کاهش می‌دهد. همچنین این نوع جاروبرقی ها، دو برس قابل جدا شدن شامل یک برس با موهای نرم برای کف‌های سخت و زباله‌های مرطوب و یک برس با موهای سخت برای فرش‌ها و زباله‌های خشک دارند. در این رابطه، رول‌های برس کثیف یا فرسوده در جاروبرقی آب و خاک، آلودگی و باکتری را به سطوح مورد تماس پخش کرده و رگه‌ها و آثار آب روی سطح باقی می‌ماند. بنابراین برای نظافت رول‌های برس پس از جدا کردن آنها، موها را به آرامی با مواد شوینده ملایم بشویید. ضمنا برای از بین بردن باکتری‌ها و پاک کردن موهای برس می‌توانید از سرکه رقیق‌شده استفاده کنید. با شستشوی بی‌درنگ آنها، لکه‌ روی زمین باقی نمی‌ماند.

نحوه تعویض نازل جاروبرقی اب و خاک

در صورت خرابی جاروبرقی آب و خاک چه باید کرد؟

با وجود همه این موارد، اگر جاروبرقی آب و خاک خراب شد، ابتدا دستگاه نظافتی شما باید توسط متخصصان و تعمیرکاران ماهر و آگاه، عیب‌یابی شود. در صورتی که قدرت و سرعت مکش جاروبرقی آب و خاک با مشکل مواجه شود، کارشناسان فنی و تعمیرات آن را از نظر اتصالات، برس‌ها، سیستم فیلتراسیون، شیلنگ‌ها، موتور تعبیه‌شده، سیستم مخزن دوگانه، تجهیزات جانبی و… بررسی، عیب‌یابی و مشخص می‌کنند.

این ایرادات، جزئی و با هزینه کم قابل رفع هستند یا نیاز به تعمیر اساسی، تعویض و هزینه بالاتر دارند. البته بیشتر جاروبرقی‌ های صنعتی، روش‌ نگهداری خاص خود را دارند. بنابراین برای نگهداری از جاروبرقی به دستورالعمل‌ برند سازنده مراجعه کنید.

خبر خوب درباره جاروبرقی صنعتی آب و خاک این است که اگر آن را از آوین صنعت تهیه کنید، با خدمات پس از فروش ۱۵ ساله این شرکت، علاوه بر گارانتی ۱۲ تا ۱۸ ماهه بسته به نوع مدل جاروبرقی، خیال‌تان بابت مشاوره تخصصی و ارائه سرویس مناسب، تا چندین سال راحت است. این مجموعه به عنوان ارائه‌دهنده تجهیزات نظافت مکانیزه در سراسر کشور، مشاوره‌ها و نکات مهم بابت نگهداری جاروبرقی آب و خاک را برای پیشگیری از هزینه‌های اضافی و تعمیرات اساسی، به مشتریان ارائه می‌کند.

نحوه تمیز کردن فرش با جاروبرقی آب و خاک

نتایج حاصل از نگهداری مناسب جاروبرقی آب و خاک

در مجموع، با رعایت فرایند تعمیر و نگهداری جاروبرقی آب و خاک، می‌توانید اطمینان پیدا کنید این جاروبرقی بهترین عملکرد را دارا خواهد بود و برای سال‌های طولانی دوام می‌آورد. شما با کمی دقت، می‌توانید از مزایای یک جاروبرقی آب و خاک تمیز با نگهداری اصولی و درست، یعنی افزایش طول عمر، بهبود کیفیت کارکرد و صرفه‌جویی در هزینه لذت ببرید. تعمیر و نگهداری جاروبرقی آب و خاک، اقدام یک‌باره نیست، بلکه یک فرایند مداوم است تا دستگاه نظافتی شما را در شرایط مناسب نگه دارد.

سوالات متداول

نکات مهم در زمینه نگهداری جاروبرقی آب و خاک کدامند؟

تخلیه محفظه پس از جاروی مایعات، تمیز کردن فیلتر، بررسی و تمیز کردن شیلنگ‌ها، نظافت نازل‌ها و ملحقات آن، نگهداری اصولی و مناسب قسمت‌ها و تجهیزات مختلف جاروبرقی آب و خاک.

عدم توجه به نگهداری جاروبرقی آب و خاک، چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

این کار از یک‌سو، موجب کاهش طول عمر و عملکرد نامطلوب جاروبرقی آب و خاک می‌شود و از سوی دیگر، هزینه‌های بیشتری را هنگام استفاده و تعمیرات آن به دنبال دارد.

در صورت خرابی جاروبرقی آب و خاک چه باید کرد؟

چنانچه قدرت و سرعت مکش جاروبرقی آب و خاک با مشکل مواجه شود، این موضوع باید توسط متخصصان از نظر اتصالات، برس‌ها، سیستم فیلتراسیون، شیلنگ‌، موتور، سیستم مخزن، تجهیزات جانبی و سایر قسمت‌ها، بررسی و عیب‌یابی شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.