شرکت آوین صنعت

قابلیت اطمینان و عمر مفید اسکرابرها

قابلیت اطمینان و عمر مفید اسکرابرها

وقتی کارخانه‌ای با تجهیزات کامل راه‌اندازی می‌کنید، باید به فکر نظافت کف و سطوح مختلف باشید تا علاوه‌بر تامین امنیت و سلامت کارکنان، عمر دستگاه‌ها نیز افزایش پیدا کند. بهترین دستگاه‌ها برای نظافت صنایع مختلف، جاروبرقی صنعتی و دستگاه اسکرابر هستند. این دستگاه‌ها می‌توانند محیط را کاملا تمیز و ایمن کنند. اما نکته مهم در مورد استفاده از این دستگاه‌های نظافت این است که چطور می‌توان عمر مفید آن‌ها را افزایش داد تا بودجه‌ای که برای خرید صرف شده به هزینه تبدیل نشود. در این مقاله از بلاگ آوین‌صنعت به بررسی میزان عمر مفید اسکرابرها و نحوه افزایش طول عمر آن‌ها می‌پردازیم.

عمر مفید اسکرابرها چقدر است؟

از زمانی‌که اولین دستگاه اسکرابر صنعتی تولید شد تاکنون، عمر مفید اسکرابرها افزایش یافته است. به این مفهوم که شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه با استفاده از قطعات باکیفیت‌تر و اصلاح روش‌های استفاده از آن، عمر مفید اسکرابر صنعتی را در طول زمان افزایش داده‌اند.

تعیین تعداد دقیق سال‌های طول عمر اسکرابر صنعتی کار دشواری است اما این نوع دستگاه‌های کفشور صنعتی بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید دوام می‌آورند. با توجه به اینکه دستگاه‌های اسکرابر در واحدهای صنعتی مختلفی استفاده می‌شوند که می‌تواند دارای انواع کف از جنس بتن، سرامیک، کاشی یا حتی پوشش‌های پلاستیکی باشد، نمی‌توان عمر مفید مشخصی برای این دستگاه اعلام کرد.

غیر از نوع کف، نحوه کار با دستگاه، سرویس و نگهداری به‌موقع، ساعات استفاده از دستگاه در طول روز و … نیز روی عمر مفید دستگاه های اسکرابر تاثیر می‌گذارند. تعویض به‌موقع برس‌ها و رفع مشکلاتی مانند ساییدگی آن‌ها در کنار بررسی منظم اتصالات و قطعات می‌تواند اثربخشی اسکرابر صنعتی را به میزان قابل توجهی افزایش داده و به‌صورت مستقیم روی طول عمر دستگاه اسکرابر کف شوی برقی تاثیر بگذارد. اگر از این دستگاه درست استفاده کنید تا سال‌ها مشکلی نخواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ارزیابی کارایی و اثربخشی اسکرابرها در شرایط صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

دلایل خرابی اسکرابرهای صنعتی چیست؟

اسکرابرها یکی از بهترین دستگاه‌ها برای تمیز نگاه‌داشتن در محیط‌های صنعتی خصوصا کارخانه‌هایی است که مشغول تولید محصولات غذایی و بهداشتی یا دارویی هستند. وقتی یک دستگاه اسکرابر کف شوی برقی کار نمی‌کند مجبور به استفاده از روش‌های سنتی و دستی خواهید بود که نمی‌توانند آلودگی‌ها را به‌خوبی از بین ببرند. این عدم تمیزکاری صحیح موردی جدا از استفاده از مواد شوینده زیاد، مصرف آب بالاتر و زمان کار بیشتر در روش‌های سنتی و دستی است.

وقتی وجود زمین شوی صنعتی تا این اندازه اهمیت پیدا می‌کند، باید فکری برای افزایش طول عمر مفید اسکرابرها کرد. یکی از عمده‌ترین دلایل کاهش طول عمر این دستگاه‌ها، خرابی‌هایی هستند که اپراتور به آن‌ها توجه نکرده است. برخی از رایج‌ترین خرابی‌هایی که منجر به کاهش طول عمر مفید دستگاه اسکرابر صنعتی می‌شوند، به شرح زیر هستند.

نحوه تعویض تی دستگاه اسکرابر صنعتی

عدم آماده‌سازی شرایط و دستگاه برای شروع به کار

همواره توصیه می‌شود که قبل از شروع به‌کار دستگاه اسکرابر، کف را جارو کنید. این کار مانع از گرفتگی لوله‌های مکش اسکرابر و آسیب به برس‌ها و تیغه‌ها می‌شود. زمانی‌که لوله‌ها و شیلنگ‌های از انواع آلودگی‌های سخت پُر شده باشند، افزایش قدرت مکش اسکرابر نیز نمی‌تواند مشکل جمع نشدن آب کثیف و آلودگی‌ها را حل کند. راهکارهای زیر می‌تواند علاوه‌بر کمک به جمع‌آوری سریع‌تر و بهتر آب کثیف و دیگر آلودگی‌ها، طول عمر مفید اسکرابرها را نیز افزایش دهد.

 • کف را جارو بکشید.
 • قبل از روشن کردن دستگاه شیلنگ تخلیه را بررسی کرده و ذرات آلوده را از آن خارج کنید.
 • مطمئن شوید درپوش تخلیه روی شیلنگ محکم شده است.
 • اتصال آب را بررسی کنید.
 • برس‌ها را بررسی کرده و در صورت خرابی بیش‌ازحد آن‌ها را تعویض کنید.
 • تیغه‌ها را بررسی کنید تا پارگی نداشته باشند.
 • مخزن را خالی کنید.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که در دوره‌های منظم برای بازبینی دستگاه اسکرابر برای افزایش طول عمر اقدام کنید. این بازبینی‌ها می‌تواند شامل بررسی واشرها، اتصالات، منبع تغذیه و غیره باشد.

عدم سرویس به موقع دستگاه

هر دستگاهی برای اینکه بتواند به‌درستی کار کند، نیاز به سرویس دوره‌ای خواهد داشت. بنابراین لازم است سرویس و نگهداری اسکرابرها را در برنامۀ کاری اپراتور دستگاه قرار دهید. عدم سرویس به‌موقع به‌مفهوم انباشته شدن مشکلاتِ ریزی است که روزی به مشکلی بزرگ تبدیل شده و دستگاه را از کار می‌اندازند. موارد زیر که به دلیل عدم سرویس به موقع دستگاه رخ می‌دهند می‌توانند منجر به بروز مشکلات و عیوبی شوند که روی عمر مفید اسکرابر صنعتی تاثیر می‌گذارد.

 • پارگی و ترک تیغه‌ها
 • گرفتگی شیلنگ‌ها
 • پُر شدن مخزن بازیابی
 • مسدود شدن فیلتر
 • جریان آب ناکافی

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله عیب‌یابی دستگاه اسکرابر صنعتی؛ مشکلات رایج و راه‌حل‌ها را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

آموزش کار کردن با اسکرابر آوین صنعت

عدم استفاده درست از دستگاه توسط اپراتور

یکی از مواردی که باعث خرابی دستگاه اسکرابر و کاهش عمر مفید آن‌ می‌شود، عدم استفاده درست از دستگاه است. اپراتوری که از اسکرابر صنعتی استفاده می‌کند باید آموزش دیده باشد و حتما با نحوه تعمیر و نگهداری اسکرابر نیز آشنا باشد.

در صورت لزوم علاوه‌بر مطالعه دقیق دفترچه راهنمای کار با دستگاه اسکرابر، به اپراتور دستگاه آموزش‌های لازم را بدهید. اگر اپراتور با نحوه کار دستگاه آشنا نباشد می‌تواند با استفاده نادرست صدمات زیادی به قطعات وارد کند که خود عامل مهمی در کاهش عمر مفید اسکرابرها خواهد بود.

شاید باورش سخت باشد اما سرعتی که در آن کار می‌کنید روی نتایج شستشوی دستگاه اسکرابر تاثیر می‌گذارد. اگر کف بسیار کثیف است یا تاکنون از اسکرابر برای محیط کارخانه استفاده نکرده‌اید لازم است زمان بیشتری برای نظافت اختصاص دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌کار با دستگاه اسکرابر می‌توانید مقاله طرز کار اسکرابر؛ چگونه از زمین‌شوی صنعتی استفاده کنیم؟ را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

چطور عمر مفید اسکرابرها را افزایش دهیم؟

خرید اسکرابر صنعتی یک سرمایه‌گذاری بزرگ است، بنابراین نگهداری صحیح از دستگاه باعث بهره‌مندی بیشتر و افزایش طول عمر مفید اسکرابرها و در نهایت بازگشت سرمایه خواهد شد. روش‌های معمول تعمیر و توصیه های نگهداری زمین شوی صنعتی می‌تواند تاثیر زیادی روی طول عمر دستگاه داشته باشد. در ادامه به این موضوع مهم می‌پردازیم که چطور عمر مفید اسکرابرها را افزایش دهیم.

دستگاه مناسب انتخاب کنید

افزایش طول عمر اسکرابرها تنها به نحوه استفاده و سرویس به‌موقع و اصولی، بستگی ندارد. اگر قبل از خرید، بررسی‌های لازم را انجام نداده باشید، نمی‌توانید دستگاه مناسبی بخرید. انتخاب دستگاه مناسب روی میزان اثربخشی و کارایی و البته طول عمر آن تاثیر می‌گذارد. وقتی دستگاه اسکرابری با ظرفیت و قدرت پایین‌تر در مقایسه با نیاز خود خریداری می‌کنید، نه تنها به موتور فشار وارد می‌شود، بلکه مصرف انرژی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این موارد در کنار هم می‌توانند عمر مفید اسکرابرها را کاهش دهند.

برای انتخاب یک دستگاه مناسب می‌توانید مقاله جامع‌ترین راهنمای انتخاب و خرید اسکرابر صنعتی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

کارآیی دستگاه اسکرابر

سطح را جارو بکشید

وجود ذرات سخت و درشت می‌تواند علاوه‌بر آسیب به تیغه‌ها و برس‌ها باعث گرفتگی شیلنگ‌ها، فیلتر و مخزن دستگاه شود. بنابراین قبل از هر بار استفاده از دستگاه اسکرابر، کف را با یک جاروبرقی صنعتی تمیز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله کاربرد جاروبرقی در صنایع مختلف را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

سلامت باتری را بررسی کنید

باتری یکی از قطعات مهم در انواع دستگاه‌های صنعتی است، نشانه‌هایی مانند ترک، خوردگی یا نشتی می‌تواند باعث خرابی آن شود. قبل از هر بار استفاده از دستگاه، به دنبال وجود این نشانه‌ها در باتری بوده و در صورت مشاهده هر کدام از آن‌ها برای تعمیر یا تعویض باتری اقدام کنید تا طول عمر اسکرابر صنعتی افزایش پیدا کند. فراموش نکنید که پس از هر بار استفاده از اسکرابر، باتری آن را کاملا شارژ کنید.

سلامت تیغه‌ها را ارزیابی کنید

تیغه‌های لاستیکی به‌مرور زمان فرسوده شده و ممکن است حتی در اثر برخورد با سطحی ناصاف یا ذرات آلودۀ سخت، به‌صورت تکه‌تکه جدا شوند. وقتی تیغه‌ها چنین وضعیتی داشته باشند، عملا نمی‌توانند آب را جمع‌آوری کنند. در صورتی که خرابی تیغه‌ها زیاد است، حتما آن‌ها را تعویض کنید.

گرفتگی شیلنگ‌ها را برطرف کنید

مکش ضعیف در استفاده مکرر از دستگاه، به موتور فشار وارد کرده و منجر به کاهش عمر مفید اسکرابرها می‌شود. یکی از دلایلی که قدرت مکش اسکرابر را کاهش می‌دهد، وجود آلودگی‌ها، زباله‌ها یا لجن‌هایی است که در شیلنگ‌های دستگاه انباشته شده و باعث انسداد آن شده‌اند.

لولاها و چرخ‌ها را روغن‌کاری کنید

روان‌کاری لولاها و چرخ‌ها به حرکت نرم‌تر دستگاه کمک خواهد کرد، بنابراین دیگر نیازی به اعمال فشار نخواهد بود. روغن‌کاری می‌تواند از ایجاد اصطکاک و سایش قطعات جلوگیری کرده و در نتیجه عمر مفید دستگاه اسکرابر صنعتی را افزایش دهد.

احتمال وجود پارگی در برس‌ها را بررسی کنید

برس‌ها نقش مهمی در جمع‌آوری آلودگی‌ها دارند، اگر برس‌ها آسیب‌دیده یا پاره شده باشند، تماس دقیقی با کف نداشته و نمی‌توانند محیط را تمیز کنند. این آسیب‌ها نه تنها روی کارایی دستگاه تاثیر دارد بلکه باعث افزایش مصرف انرژی نیز خواهد شد چون اپراتور مجبور می‌شود کف را مجدد تمیزکاری کند. فرسودگی و آسیب‌دیدگی برس‌ها و اسکاج‌ها می‌تواند به ایجاد رگه‌هایی ناخوشایند روی کف نیز منجر شود.

از خالی بودن مخزن بازیابی مطمئن شوید

مخزن بازیابی یا همان مخزن جمع‌آوری آب کثیف از کف، ظرفیت مشخصی دارد. وقتی این مخزن پُر شده باشد، دستگاه دیگر نمی‌تواند آب بیشتری را در خود نگه دارد. این موضوع به‌صورت مستقیم روی توانایی سیستم مکش اسکرابر و شیلنگ بازیابی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند عمر مفید اسکرابرها را کاهش دهد. از طرفی خالی نکردن این مخزن می‌تواند منجر به تجمع ذرات آلوده و لجن شود که خود عامل مهمی در آسیب به مخزن و کاهش ظرفیت آن خواهد بود.

فیلترها را بررسی کنید

اکثر مدل‌های مدرن دستگاه های اسکرابر صنعتی دارای یک فیلتر یا سبد زباله هستند که محلی برای جمع‌آوری مواد جامد است. این قطعه خطر مسدود شدن خروجی تخلیه دستگاه را به شدت کاهش خواهد داد. اگر در دوره‌های زمانی مشخص برای شستشو یا تعویض این فیلترها اقدام نشود، می‌تواند منجر به گرفتگی شیلنگ‌ها شده و عمر مفید اسکرابر صنعتی را کاهش دهد. پس قبل از روشن کردن دستگاه، کف را جارو کرده و از تمیز بودن فیلتر مطمئن شوید.

کارکرد زمین شوی صنعتی

جریان آب کافی فراهم کنید

یک دستگاه اسکرابر به جریان آب مداوم و کافی نیاز دارد. اگر آب به میزان کافی تامین نشود، اسکرابر نمی‌تواند کف را به‌خوبی تمیز کرده و در نتیجه اپراتور مجبور به دوباره‌کاری خواهد شد. وقتی مدت زمان استفاده از دستگاه در طول روز ۲ برابر شود، طبیعتا عمر مفید آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد. برای افزایش طول عمر و بهبود کارایی اسکرابر حتما جریان آب ورودی را بررسی کنید.

از مواد شوینده بسیار قوی و خورنده استفاده نکنید

استفاده از مواد شوینده بسیار قوی می‌تواند به قطعات مختلف دستگاه آسیب بزند. این مواد به‌دلیل قدرت بالایی که دارند می‌توانند به سوپاپ‌ها، موتور، شیلنگ‌ها، تیغه‌ها، برس‌ها و در واقع تمام قطعات دستگاه آسیب وارد کنند. در برخی از مواد این مواد شوینده خورنده هستند و منجر به سوراخ شدن مخزن، شیلنگ‌ها و حتی موتور خواهند شد. پس از شوینده‌ای مناسب استفاده کنید تا عمر قطعات و در نتیجه عمر مفید اسکرابرها افزایش پیدا کند.

بعد از هر بار استفاده، دستگاه را تمیز کنید

شاید از نظر بسیاری از افراد، تمیزکاری دستگاه اسکرابر بعد از هر بار استفاده آنقدرها هم مهم نباشد. اما نکته اینجاست که با این‌کار نه تنها راندمان و کارایی اسکرابر را افزایش می‌دهید بلکه به افزایش طول عمر مفید اسکرابر صنعتی نیز کمک خواهید کرد. به‌عنوان‌مثال، تخلیه نشدن مخزن محلول می‌تواند باعث ایجاد رسوب‌هایی در مسیر جریان آب و محلول شود، از طرفی این مواد می‌توانند داخل مخزن رسوب کرده و لایه‌ای سخت یا لجن‌مانند تشکیل دهند که ظرفیت‌ مخزن را به‌شدت کاهش داده و بعد از مدتی باعث آسیب آن خواهد شد.

چک‌ لیست تمیز کردن دستگاه اسکرابر

 • فیلترها را تمیز کرده و بشویید.
 • ذرات آلوده را از روی برس‌ها و تیغه‌ها بردارید.
 • مخزن را تخلیه کرده و بشویید.
 • آلودگی‌‌ها داخل شیلنگ‌ها را تخلیه کنید.
 • لولا‌ها و چرخ‌ها را روغن‌کاری کنید.
 • بدنه دستگاه را تمیز کنید.
تعویض برس اسکرابر یا زمین شوی صنعتی

جمع‌بندی

صنایع مختلف برای تولید محصولات هزینه‌های زیادی صرف می‌کنند که یکی از آن‌ها نظافت و بهداشت محیط است. یکی از بهترین دستگاه‌هایی که می‌توان برای تمیزکاری اصولی کف از آن استفاده کرد، اسکرابرهای صنعتی هستند. اما عدم آشنایی با نحوه کار دستگاه و عدم سرویس به‌موقع می‌تواند عمر آن را کاهش دهد. با توجه به هزینه بالای خرید اسکرابرهای صنعتی بهترین راه‌کار انجام اقداماتی است که عمر مفید اسکرابرها را افزایش می‌دهد. بنابراین برای مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید از کفشور صنعتی در کارخانه خود استفاده کنید و خرید آن به نوعی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت تبدیل خواهد شد.

سوالات متداول

عمر مفید اسکرابرها چقدر است؟

عمر مفید اسکرابر صنعتی در درجه اول به نحوه استفاده از این دستگاه بستگی دارد، اگر با نحوه کار آشنا بوده و به‌صورت منظم برای سرویس دستگاه اقدام کنید، عمر بالایی خواهند داشت.

بهترین راه‌کار برای افزایش عمر مفید اسکرابر صنعتی چیست؟

سرویس به‌موقع دستگاه، آموزش اپراتور برای استفاده صحیح از اسکرابر، روغن‌کاری قطعات، شستشوی فیلتر و مخزن بازیابی و شیلنگ‌ها و … از جمله بهترین راه‌کارها برای افزایش طول عمر مفید اسکرابر صنعتی هستند.

بعد از استفاده از دستگاه اسکرابر چه اقداماتی باید انجام شود؟

فیلتر و مخزن بازیابی را بشویید، لولاها و چرخ‌ها را روغن کاری کنید، برس و تیغه‌ها را پاک کنید و باتری را برای استفاده بعدی شارژ کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم