کاربردها، ویژگی‌ها و مزایای جاروبرقی صنعتی در نجاری

کاربردها، ویژگی‌ها و مزایای جاروبرقی صنعتی در نجاری

اگر نظافت و ایمنی محیط‌ صنعتی را کار معمولی و کم‌اهمیت می‌دانید، بهتر است بدانید از سال ۱۹۸۰، بیش از ۴۵۰ حادثه ناشی از گردوغبار قابل احتراق، موجب مرگ ۱۳۰ کارگر و مصدومیت شدید بیش از ۸۰۰ نفر شده است. طبق گزارش سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا، این حوادث، ناشی از انواع منابع گردوغبار از جمله شکر، الیاف نایلون، زغال‌سنگ، آهن، پلاستیک و چوب بوده است. شاید باورش سخت باشد اما عدم نظافت کارگاه‌های نجاری و گسترش آلاینده‌های چوب نیز می‌تواند تبعات ناخوشایندی داشته باشد. در این شرایط، استفاده از جاروبرقی صنعتی، هم نظافت را به ارمغان می‌آورد و هم ایمنی را.   

دلایل نیاز نجاری به جارو برقی صنعتی

نجاری، حرفه‌ای است که در گروه صنایع چوب قرار می‌گیرد و کار نجار، ساخت انواع محصولات چوبی است که در صنایع مختلف کاربرد دارد مانند سازندگان در و پنجره چوبی، مبلمان، کابینت، تولیدکنندگان ساز، کنده‌کاری روی چوب و اشیای تزئینی چوبی. صنعت چوب نیز به چوب‌بری، تجارت چوب، تولید محصولات اولیه چوبی و جنگلی و محصولات ثانویه مانند خمیر کاغذ اختصاص دارد. کارگاه نجاری به عنوان محیطی که با صنعت چوب سروکار دارد، برای داشتن محیط کار عاری از آلایندگی، به جاروبرقی صنعتی نیاز دارد.

جارو برقی صنعتی نجاری چیست؟

فرض کنید با یک محیط شلوغ مانند یک کارخانه یا کارگاه نجاری سروکار دارید که زباله بیشتری دارد. در این صورت، جاروبرقی صنعتی، یک سرمایه‌گذاری عاقلانه است. جاروبرقی صنعتی یکی از تجهیزاتی است که برای نظافت محل کار به آن نیاز دارید. این نوع جاروبرقی، قطعه‌ای از تجهیزات تمیز کننده سازگار با محیط زیست است که با خیال راحت، آلاینده‌ها و مواد مضر را از بین می‌برد. 

جاروبرقی صنعتی نجاری نیز دستگاهی است که برای نظافت عمومی و کاربردهای دیگر مانند حفظ ایمنی در محیط‌ کارگاه‌های مرتبط با صنعت چوب استفاده می‌شود و کار آن، صرفا نظافت ساده نیست. یک جاروبرقی صنعتی، نیروی مکش و دوام بسیار بالایی دارد و قادر است زباله‌ها و حجمی را که معمولا در بین آنها یافت می‌شود، کنترل کند.

کارگاه نجاری

جاروبرقی صنعتی چگونه کار می‌کند؟

جاروبرقی صنعتی از جریان متناوب (AC) برای راه‌اندازی یک فن فشار قوی برای تولید فشار منفی استفاده می‌کند، خلاء ایجاد شده ذرات معلق و هوا را می‌کشد و از یک سری فیلترها عبور می‌کند تا در کیسه یا فضای جمع‌آوری زباله قرار گیرد.

اصول کار یک جاروبرقی صنعتی از جمله جاروبرقی‌های مورد استفاده در کارگاه نجاری، مبتنی بر مفهوم فشار هوای منفی است که در آن فشار خارج از لوله جمع‌آوری، بیشتر از فشار داخل آن است. فشار منفی ذرات و هوا را از بیرون می‌کشد.. اولین گام عملکرد یک جاروبرقی صنعتی، ایجاد فشار منفی است. این جاروبرقی‌ها برای ایجاد فشار منفی کافی به منظور کشیدن مواد سنگینی که جمع‌آوری می‌کنند، به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه این دستگاه ها می توانید مقاله طرز کار جاروبرقی آب و خاک را مطالعه کنید.

کاربرد جاروبرقی صنعتی در نجاری

مهم‌ترین کاربرد جاروبرقی صنعتی دائم کار، در نجاری و صنایع چوب، نظافت است که نظافت محیط کاری و ماشین‌آلات صنعتی را شامل می‌شود. علاوه بر آن، این جارو برقی‌ها، در زمینه استخراج خاک چوب از اره‌های دیسکی، پولیش و تجهیزات دیگر کاربرد دارند. انباشت ضایعاتی مانند خاک اره و تراشه‌های چوب، به دلیل پراکندگی در کارگاه نجاری و بین ماشین‌آلات، ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود. بنابراین استفاده از جاروبرقی صنعتی برای ارتقای سطح ایمنی و کاهش انفجار یا حریق بسیار موثر است. 

استفاده از جاروبرقی در نجاری

چگونگی افزایش تاثیر جاروبرقی صنعتی

برای افزایش تاثیر جاروبرقی صنعتی در نجاری، حداقل سه نکته زیر قابل توجه است: 

  1. جمع‌آوری همزمان خاک اره و ضایعات دیگر با کارکرد ماشین‌آلات، اره‌های دیسکی و سمباده‌ها 
  2. تجهیز جاروبرقی صنعتی به فیلترهای مناسب در کارگاه‌های نجاری
  3. استفاده از مکنده‌های ضد انفجار در حوزه‌هایی که احتمال انفجار و آتش‌سوزی بیشتر است

جاروبرقی صنعتی علاوه بر استفاده برای نظافت آشفتگی‌های صنعتی، ابزار محیطی هستند که هوا را در تاسیسات تولیدی، فیلتر و تصفیه می‌کنند. این جاروبرقی‌ها که در سیستم‌های استخراج گردوغبار مانند کارگاه‌های نجاری استفاده می‌شوند، هوا را از غلظت ذرات سنگین در محیط‌های کاری، جمع‌آوری، فیلتر و تصفیه می‌کنند تا یک محل کار ایمن و تمیز ایجاد نمایند.

مزایای جاروبرقی صنعتی در کارگاه نجاری

استفاده ار جاروبرقی نجاری، مزایای زیر را به همراه دارد:

  • گردوغبار کمتری قابل مشاهده است.
  • کارکنان سلامت بهتری در محیط دارند.
  • خرابی ماشین‌آلات کمتر می‌شود.
  • عملیات نظافت، سریع‌تر انجام می‌شود.
  • زباله‌های بزرگ‌تر را مدیریت می‌کند.
  • خالی کردن آن ساده است.

کارگاه‌های نجاری برای جمع‌آوری و کنترل گردوغبار چوب به جاروبرقی‌های صنعتی خاص نیاز دارند، زیرا چوب، قابل احتراق و در برابر آتش‌سوزی و انفجار، حساس است. این جاروبرقی‌ها، از ابزارهای ضروری در محیط نجاری هستند که از تاسیسات شما در برابر آسیب کارگر، جریمه‌های سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (OSHA) یا حوادث فاجعه آمیز محافظت می‌کند.

استفاده از جاروبرقی صنعتی در پارکت

انواع ضایعات در کارگاه نجاری

کارگاه نجاری مانند هر فضای دیگری ضایعات خاص خود را دارد. هنگام ساخت وسایل مختلف، چوب‌های پرت، تخته شکسته، پالت، خاک اره و پوشال، عمده ضایعات است. علاوه بر اینها، گردوغبار و سایر زباله‌ها، همواره در کارگاه‌های نجاری و صنایع چوب وجود دارند. 

از آنجا که گردوغبار اجتناب ناپذیر است، کارگاه‌ها باید اقدامات مناسبی را برای نظافت زباله‌های کوچک و بزرگ و پیشگیری از خطرات ناشی از آن انجام دهند و تا حد امکان، هنگام وقوع حادثه آماده باشند. زمانی که ذرات در محیط‌های قابل احتراق در هوا معلق می‌شوند، خطر آتش‌سوزی به دنبال دارد و عدم توجه به آن، پرهزینه و تهدیدکننده کارگاه نجاری است. جاروبرقی صنعتی ابزار ارزشمندی برای مدیریت ضایعات، نظافت و ایمنی کارگاه و یک وسیله کارآمد برای برداشتن اجسام سنگین و انتقال آن به زباله‌دانی است.

در مورد قدرت مکش جاروبرقی صنعتی بیشتر مطالعه کنید.

آلاینده‌های صنایع نجاری و راه‌های مقابله با آن

از مهم‌ترین مواد سمی و آلاینده مورد استفاده برای حفاظت از چوب می‌توان به کروئوزوت، پنتاکلرفنل، ترکیبات کرومات ‌پایه و آرسنیک پایه اشاره کرد. از آغاز دهه ۱۹۹۰ میلادی، استفاده از این مواد در صنعت چوب در کشورهای توسعه‌یافته به‌تدریج ممنوع شد. در صنعت چوب با اهداف متعددی، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. یکی از این اهداف، افزایش دوام چوب در برابر شرایط آب‌وهوایی و عوامل مخرب طبیعی است. بدین منظور فرایندهایی با عنوان اصلاح چوب انجام می‌شود. 

طی دو قرن گذشته از روش‌های اشباع چوب برای نفوذ مواد اصلاح‌کننده به عمق چوب، استفاده و از نیمه دوم قرن بیستم آثار سوء آن بر محیط زیست و سلامتی انسان آشکار شد.  این فرآورده‌ها هم در تماس با انسان، خطرزا هستند و هم می‌توانند آب و خاک را آلوده کنند. محصولاتی که به صورت عمقی اصلاح یا اصطلاحا اشباع می‌شوند، بیشتر در فضای باز کاربرد دارند، هرچند در محیط کاری کارخانه و کارگاه نجاری که فضای بسته است، منبع آلوده‌سازی محیط و عامل تهدید سلامتی انسان تلقی می‌شود.

به این منظور جاروبرقی‌های صنعتی، برای مقابله با آلاینده‌ها در کارگاه‌های نجاری بسیار مهم هستند و قادرند با جلوگیری از انتشار مواد سمی  و تماس آنها با انسان، ایمنی پرسنل را تامین کنند.

کاربرد دستگاه جاروبرقی صنعتی در صنعت نجاری

سیستم مکنده مرکزی در کارگاه‌های نجاری

وقتی تعداد ماشین‌آلات، اندازه تجهیزات یا مناطق قابل احتراق و انفجار بیشتر می‌شود، استفاده از سیستم مکنده مرکزی در کارگاه‌های نجاری ضرورت ویژه پیدا می‌کند. این سیستم آلایندگی را از نقاط مختلف مکش کرده و گردوغبار پراکنده در محیط کارگاه را کنترل می‌کند. بنابراین جاروبرقی به همراه سیستم مکنده مرکزی، ابزارهای تاثیرگذار برای گردآوری خاک اره و تراشه‌ و نیز ارتقای ایمنی محسوب می‌شود. مکنده‌های نجاری به دلیل بهره‌مندی از قابلیت مکش آلودگی مستقیم از نقطه تولید، کیفیت محصول، بازدهی خطوط تولید، سطح ایمنی و بهداشت کارکنان را ارتقا می‌دهد.

انواع جاروبرقی صنعتی نجاری

جاروبرقی صنعتی به اندازه صنایعی که از آنها استفاده می‌کنند، گسترده و متنوع هستند. صنایع چوب یکی از این صنایع هستند. حذف و نظافت ضایعات مختلف در کارگاه‌های نجاری مانند خاک اره، پوشال، پالت و… نیازمند جاروی برقی‌های صنعتی است که ویژه فرایند تمیز کردن آنها طراحی شده‌اند. هنگام تجسم کار با یک جاروبرقی صنعتی، مهم است انواع مواد حذف‌شده را تصور کنید که می‌تواند مواد سنگین، حجیم، خطرناک و سمی مانند آلاینده‌های چوب و کارگاه‌های نجاری را شامل شود. 

یک جاروبرقی صنعتی نجاری مناسب، قادر است گردوغبار، قطعات و تراشه‌های چوب را بدون خطر فرسودگی موتور الکتریکی ذخیره ‌کند و به خودی‌خود غیر قابل انفجار است. این جاروبرقی‌ها به عنوان بخشی از برنامه کنترل گرد‌وغبار قابل احتراق مناسب برای چوب و بسیاری از مواد قابل اشتعال دیگر ایمن هستند. جاروبرقی‌های صنعتی با برخورداری از مکنده‌های ضد انفجار برای نظافت محیط، ماشین‌آلات، سطوح دور از دسترس، سطح زمین، گوشه‌ها، سطح روی الوار، دیوارها و… قابل استفاده هستند.

قیمت و مدل‌های جاروبرقی صنعتی نجاری: از کجا بخریم؟

با توجه به تنوع جاروبرقی‌های صنعتی، از نظر برند، تعداد موتور، فیلتر، تجهیزات جانبی و توانمندی دستگاه، قیمت آنها متفاوت است. یکی از انواع معروف جاروبرقی‌های صنعتی ضدانفجار در دنیا، جاروبرقی ضدانفجار HafcoVac سری ATEX EX است که از کارگاه‌ها در برابر آلودگی، آسیب پرسنل، جریمه‌ سازمان ایمنی و بهداشت شغلی و حوادث فاجعه‌آمیز محافظت می‌کنند.

جاروبرقی صنعتی آوین صنعت در نجاری

در ایران، شرکت آوین صنعت به خاطر برخورداری از انواع مدل‌های جاروبرقی‌های صنعتی با کیفیت و با قیمت مناسب، یک انتخاب خوب برای شماست. جارو برقی صنعتی مدل FL VAC3 با قابلیت مکش مواد مایع و جامد اطراف در قالب مایعات پسماند و یا گردوغبار و نیز جاروبرقی صنعتی سه موتوره مدل P83 WD Pro با مکنده حرفه‌ای، دو مدل از ده‌ها نوع جاروبرقی صنعتی این شرکت است. مشاوره تلفنی برای انتخاب مناسب‌ترین مدل جاروبرقی صنعتی نجاری، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش، از مزایای خرید از آوین صنعت است.

سوالات متداول

جاروبرقی صنعتی نجاری چیست؟

جاروبرقی صنعتی نجاری دستگاهی است که برای نظافت عمومی و کاربردهای دیگر مانند حفظ ایمنی در محیط‌ کارگاه‌های مرتبط با صنعت چوب استفاده می‌شود، نیروی مکش و دوام بالایی دارد و قادر است زباله‌ها و حجمی که معمولا در بین آنها یافت می‌شود، کنترل کند.

مهم‌ترین کاربردهای جاروبرقی صنعتی نجاری کدامند؟

مهم‌ترین کاربرد جاروبرقی صنعتی در نجاری و صنایع چوب، نظافت است که نظافت محیط کاری و ماشین‌آلات صنعتی را شامل می‌شود. علاوه بر آن، این جارو برقی‌ها، در زمینه استخراج خاک چوب از اره‌های دیسکی، پولیش و تجهیزات دیگر کاربرد دارند.

سیستم مکنده مرکزی در کارگاه‌های نجاری چه‌کار می‌کند؟

با افزایش تعداد ماشین‌آلات، اندازه تجهیزات یا مناطق قابل احتراق و انفجار، استفاده از سیستم مکنده مرکزی در کارگاه‌های نجاری ضرورت می‌یابد. این سیستم، آلایندگی را از نقاط مختلف مکش کرده و گردوغبار پراکنده در محیط را کنترل می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.