کاربرد تجهیزات نظافت صنعتی در انبارهای بزرگ

کاربرد تجهیزات نظافت صنعتی در انبارهای بزرگ

نظافت انبار یک اقدام بسیار مهم است که به تجهیزات و تکنیک‌های تخصصی برای اطمینان از تمیزی کامل، موثر و کارآمد نیاز دارد. در انبارهای بزرگ، تجمع انواع آلودگی، گردوغبار و زباله‌های خشک و تر، منجر به مشکلات مختلفی از جمله کاهش کیفیت هوا، کاهش طول عمر تجهیزات و حتی خطرات سلامتی برای افراد می‌شود. بنابراین استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی مناسب برای پاکیزگی و نگهداری این انبارها و کالاهای موجود در آنها مهم است.

تجهیزات نظافتی در انبارها

انبارهای بزرگ محیط‌های صنعتی، محوطه‌هایی برای نگهداری انواع مواد خام، مواد اولیه، کالاها، محصولات و فرآورده‌های مختلف در قالب سیستم طبقه‌بندی‌شده و منظم هستند. نظافت مستمر این فضاها که برای توزیع و تجمیع موقت کالاها استفاده می‌شوند برای حفظ کیفیت اجناس و محصولات، حیاتی است. با توجه به وسعت انبارهای بزرگ و تردد مستمر در آنها، باید از انواع دستگاه‌های نظافت صنعتی مکانیزه که قابلیت جمع‌آوری انواع زباله، شستشو و خشک کردن را دارا هستند، استفاده کرد.

جاروبرقی، واترجت، سوییپر، اسکرابر بخارشوی و پولیشر صنعتی از تجهیزات صنعتی هستند که تضمین می‌کنند انبارهای بزرگ و کالاها به خوبی نگهداری شده و تمیز و ایمن هستند. گنجاندن این ماشین‌‌آلات در طرح نظافت انبار برای داشتن محیط تمیز، با عملکرد خوب، بهبود ایمنی و بهره‌وری کلی فضای صنعتی ضروری است.

بیشتر بخوانید:

نظافت صنعتی چیست؟

کاربرد اسکرابر در انبارهای بزرگ

تاثیر نظافت بر محیط انبار

انبارها به دلیل ماهیت فضا مستعد انواع آلودگی‌ها هستند. بنابراین بهداشت محیط انبارها به عنوان مرکز حفظ، نگهداری و طبقه‌بندی کالاها در محیط‌های صنعتی مهم است. هرچند شیوه و میزان نظافت انبارهای بزرگ، با توجه شرایط اقلیمی منطقه، موقعیت مکانی انبار، نوع اقلام و نوع انبار متفاوت است اما به هرحال، انبارها باید به طور مستمر طبقه‌بندی و تمیز شوند تا هر زمان ضرورت احساس شد، کالا به سرعت قابل دسترس باشد. تمیز کردن انبارهای بزرگ، علاوه بر نظافت و صیقل سطوح، کف، قفسه‌ها، سالن‌ها و… در بهبود سلامت، ایمنی و پیشگیری کارکنان و به طور خاص، انباردارها از آلودگی‌های محیط، تاثیرگذار است.

انواع آلاینده‌ها در انبارهای بزرگ

آلاینده‌ها متناسب با نوع انبارها ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشند. مثلا آلودگی انبار مواد غذایی با کالای ساختمانی و معدنی یکسان نیست. به طور کلی، انواع آلودگی‌ انبارهای بزرگ عبارتند از:

  • آلاینده‌های گاز و بخار مانند مونوکسیدکربن، هیدروکربن‌ها و اکسیدهای نیتروژن ناشی از بارگیری در فضای انبار
  • ذرات معلق مانند گردوغبار، اسپری، دود و مانند آن خصوصا در قفسه‌های انبارها
  • زباله‌های جامد و مایع یا خشک و تر در سطوح و کف انبارها
  • مواد اشتعال‌زا و خطرناک به‌ویژه در انبارهای مربوط به کالاهای پتروشیمی و نفت و گاز
  • روغن‌، گریس و انواع لکه‌های چربی سرسخت یا چسبنده‌های عمیق در کف انبارها

رفع این آلودگی‌ها در فضای انبارهای بزرگ با روش‌های سنتی نظافت میسر نیست و متناسب با نوع آلودگی و نوع کاربرد تجهیزات نظافتی در انبارها باید از دستگاه‌های مکانیزه صنعتی استفاده کرد. 

کاربرد سوییپر صنعتی در انبارهای بزرگ

انواع انبارها در محیط‌های صنعتی

برای تمیزی انبارهای بزرگ از طریق تجهیزات نظافتی مکانیزه، تقسیم‌بندی آنها باید لحاظ شود. انبارها از نظر نوع ساختمان، نوع کالا، انجام عملیات، ماهیت کاربرد، دوران ساخت و بهره‌برداری قابل تقسیم‌بندی هستند. انبارهای بزرگ از نظر نوع ساختمان، پوشیده (مسقف و چهارطرف بسته)، سرپوشیده (مسقف و اطراف باز)، روباز و غیرمسقف را شامل می‌شود. همچنین از لحاظ نوع کالا شامل کالاهای خطرناک، کالاهای گران‌قیمت، کالاهای زودفاسدشدنی و نیز تجهیزات سرمایی و گرمایی هستند.

مزایای استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی در انبار کارخانه‌ها

  • بهبود سرعت نظافت محوطه وسیع انبار
  • کاهش مدت زمان شستشو و پاک‌سازی سطوح و کف انبارها
  • افزایش کیفیت تمیز کردن انبارها با توجه به انواع آلایندگی
  • صرفه‌جویی از طریق کاهش مصرف آب، مواد شوینده و پرسنل نظافت
  • سازگاری با محیط زیست با استفاده کمتر از مواد شوینده مضر و مصرف بهینه آب

انواع تجهیزات موردنیاز برای نظافت انبارهای بزرگ

برخی دستگاه‌های تجهیزات نظافت صنعتی برای نظافت انبارهای بزرگ و کاربردهای هرکدام به طور خلاصه عبارتند از:

جاروبرقی صنعتی برای از بین بردن زباله و گردوغبار از کف انبار

استفاده از جاروبرقی صنعتی، ضمن تمیزی و ایمنی محیط انبار، با سهولت استفاده، کارایی و بهره‌وری تجهیزات موجود در انبار را بهبود می‌بخشد. این جاروبرقی‌ها مجهز به سیستم مکش و فیلتراسیون قدرتمندی هستند که آنها را برای از بین بردن کوچک‌ترین ذرات ایده‌آل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مزایای جاروبرقی صنعتی؛ ۶ مزیت استفاده از جاروبرقی صنعتی در صنایع مختلف

اسکرابر یا کف‌شوی صنعتی دستی و سرنشین‌دار با قابلیت شستشو و خشک کردن محوطه انبار

اسکرابر صنعتی، تطبیق‌پذیری و کارآیی را در نظافت ارائه می‌دهند و از ترکیب آب و محلول پاک‌کننده برای شستشوی عمیق و خشک کردن همزمان استفاده می‌کنند. سیستم مکش آن، آب کثیف و زباله را از سطوح انبار، جمع‌آوری و کف را تمیز و خشک می‌کند. اسکرابرها مجهز به برس‌هایی هستند که با سرعت بالا می‌چرخند، کف انبار را می‌شویند و آلودگی سخت را از بین می‌برند.

واترجت‌ صنعتی برای حذف انواع آلایندگی‌ با فشار بالای آب در انبارهای بزرگ

واترجت یا شوینده فشار بالا، از آب پرفشار استفاده می‌کند تا به طور موثر، چربی سخت، کثیفی و سایر مواد را از تجهیزات و سطوح انبارهای بزرگ پاک کنند. واترجت‌ها مجهز به نازل‌های قابل تنظیم و پمپ‌های پرقدرت هستند که امکان سفارشی‌سازی و نظافت کارآمد را فراهم می‌کنند. با این شوینده‌های پرفشار، سخت‌ترین آلودگی‌ها از انبارها، حذف و تمیزی جایگزین آن می‌شود.

کاربرد واترجت صنعتی در انبارهای بزرگ

سوییپر صنعتی برای جمع‌آوری زباله‌ها و پسماندهای خشک از محوطه انبار

سوییپر اعم از نوع دستی و سرنشین‌دار یا خودرویی برای نظافت کارآمد طراحی شده‌اند. سوییپرهای دستی برای انبارهای کوچک، و جمع‌آوری زباله‌های خشک از کنج انبارها موثرند اما سوییپرهای سرنشین‌دار برای انبارهای روباز و وسیع عالی هستند. این ماشین‌ها از برس‌ها و سیستم‌های مکنده برای حذف موثر زباله‌ها استفاده می‌کنند. این سوییپرها مجهز به سیستم‌های فیلتراسیون کارآمدی هستند که از آزاد شدن گردوغبار و سایر ذرات معلق در هوا در محیط انبار جلوگیری می‌کنند.

بخارشوی صنعتی برای ضدعفونی موثر و حذف لکه‌های سخت در انبار

بخارشوی صنعتی از بخار با دمای بالا برای ضدعفونی و نظافت انبارهای بزرگ استفاده می‌کنند. استفاده از بخارشوها، روش ایمن و بدون مواد شیمیایی برای نظافت است که آنها را به گزینه محبوب برای انبارها تبدیل می‌کند. این دستگاه‌ها مجهز به خروجی بخار قابل تنظیم و نازل برای شخصی‌سازی نظافت موثر هستند. بخارشوها سریع و کارآمدند و با صرفه‌جویی در زمان و کیفیت نظافت انبارها، محیط بهداشتی دلپذیر ایجاد می‌کنند.

پولیشر صنعتی برای شستشوی مکانیزه سطوح، ساب‌سنگ یا صیقل دادن سطح کفپوش و سنگ

دستگاه پولیشر صنعتی یا پولیشر قالیشویی علاوه بر تمیزی موثر، درخشش و زیبایی را در انبارهای صنعتی که معمولا یادآور سطوح بسیار آلوده هستند، به ارمغان می‌آورند. پولیشر دارای یک دسته هدایت‌شونده و زاویه قابل تنظیم و دو دسته کنترلی برای قطع و وصل پاشش آب و حرکت یا توقف دستگاه است. پاشیدن آب در برخی پولیشرها به همراه چرخش سرعت بالای برس،  علاوه بر سایش سطح، منجر به لایه‌برداری و براق کردن بهینه می‌شود.

کاربرد پولیشر در انبارهای بزرگ

در جدول زیر مقایسه کاربردهای ویژه هر دستگاه نظافتی برای انبارهای بزرگ، فراتر از قابلیت‌های عام آن، آورده شده است.

ردیفنام دستگاه نظافت صنعتیکارکرد خاص برای انبارهای بزرگ (علاوه بر کاربردهای عام)
۱جاروبرقی صنعتینظافت قفسه‌ها، دیوارها، سکوها و فضاهای ریز و خاص در انبار
۲اسکرابر صنعتیشستشو و خشک کردن همزمان کف انبارهای صاف
۳سوییپر صنعتیجمع‌آوری گردوغبار، پسماند خشک و سطوح آسفالت، سیمان، بتن و… در انبارها
۴واترجت صنعتیشستشوی پرفشار برای حذف آلودگی‌های رایج و سرسخت در سطوح انبارها
۵بخارشوی صنعتیضدعفونی کردن محیط و محفظه‌های انبار از طریق بخار
۶پولیشر صنعتیکف‌سابی، لایه‌برداری و براق کردن یا صیقل دادن کف انبار

پارامترهای مهم برای انتخاب دستگاه نظافتی در انبارهای بزرگ

اطلاع از اینکه از کدام تجهیزات نظافتی برای کدام انبارها استفاده کنیم، قبل از تهیه و خرید این دستگاه‌ها ضروری است. برای این منظور، چند پارامتر مهم برای انتخاب دستگاه نظافتی در انبارهای بزرگ ارائه شده است:

۱. علاوه بر کاربردهای عمومی، کارکردهای ویژه تجهیزات صنعتی نظافت، متناسب با ماهیت و عملکرد آن لحاظ شود.

۲. نوع محیط‌های صنعتی، نوع آلایندگی‌ها و نوع انبارها در انتخاب نوع دستگاه موثر است. مثلا برای انبار مواد غذایی در مقایسه با انبار کالای ساختمانی، با آلودگی‌های متفاوت هرکدام، کاربرد یک دستگاه‌ نظافتی خاص بر دیگری ترجیح دارد.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید جاروبرقی صنعتی + معیارها و ویژگی ها

۳.ویژگی‌‌های فنی دستگاه‌های نظافتی مانند قدرت موتور، مکش، ایمنی، فیلتراسیون، چندمنظوره بودن و… باید لحاظ شود.

۴. به طور کلی، دستگاه‌های سرنشین‌دار، مانند اسکرابر و سوییپر خودرویی برای انبارهای بزرگ بهتر از دستی هستند.

۵. مدل دستگاه و برند شرکت سازنده از‌ یک‌سو و اعتبار و تخصص فروشگاه‌های ارائه‌دهنده تجهیزات باید مدنظر باشد.

سوالات متداول:

دستگاه‌های نظافت صنعتی مناسب برای انبارهای بزرگ کدامند؟

جاروبرقی صنعتی، واترجت صنعتی، سوییپر صنعتی، اسکرابر صنعتی، بخارشوی صنعتی و پولیشر صنعتی، شش مورد از تجهیزات تمیز کردن انبار با قابلیت‌های متعدد هستند.

تفاوت اسکرابر و جاروبرقی صنعتی برای نظافت انبارهای بزرگ چیست؟

اسکرابر برای شستشو و خشک کردن همزمان کف انبارهای صنعتی صاف و بدون مانع مناسب است اما جاروبرقی صنعتی، علاوه بر کف انبار، دیوارها، سکوها و قفسه‌ها را نیز به خوبی تمیز می‌کند.

دوعامل موثر بر انتخاب دستگاه نظافت صنعتی برای انبارها چیست؟

اول: توجه به کاربردهای خاص هرکدام از تجهیزات نظافتی علاوه بر قابلیت‌های عام آنها و دوم: نوع محیط صنعتی، نوع آلاینده‌های آن و نوع انباری که نیازمند نظافت است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.