کاربرد واترجت صنعتی در دامداری ها

کاربرد واترجت صنعتی در دامداری ها

دامداری‌ها با توجه به ماهیت این محیط‌ها‌، آلودگی بالایی دارند. این موضوع نه تنها برای دام‌ها و افراد شاغل در این فضا، بلکه برای محیط‌زیست اطراف نیز خطرناک است. از این‌رو، نظافت دامداری ‌ها و ضدعفونی‌ آنها، به‌ویژه در فضاهایی که تراکم، بالاتر و انتظار بهره‌وری از سرمایه، بیشتر است، از مهم‌ترین اولویت‌هاست. چه در فضای سنتی دامداری با چراگاه‌های تازه و منابع آب طبیعی در اطراف و چه در محیط صنعتی دامپروری با روش‌های علمی، زدودن عفونت و ارتقای بهداشت محیط‌ ضروری است. دستگاه‌های نطافت صنعتی مانند واترجت، از بهترین و کارآمدترین ابزارهای شستشوی دامداری‌ها و دامپروری‌‌ها هستند.

نظافت دامداری ‌ها

نظافت دامداری ‌ها و شستشوی با کیفیت، سریع و دقیق آنها، خصوصا زمانی که آلایندگی‌های محیط، بیشتر، سخت‌تر و عمیق‌تر هستند، یک نیاز مستمر است. معمولا در نظافت دامداری‌ها، برای حفظ بهداشت محیط، زدودن بیماری‌های مشترک انسان و دام یا کمک به پیشگیری و کاهش بیماری‌ها، سوالات زیر مطرح می‌شود:

 • کدام میکرب‌ها و عفونت‌های موجود در دامداری باید ضدعفونی شوند؟
 • کدام سطوح و تجهیزات دامداری، نیازمند شستشو و نظافت کارآمد هستند؟
 • چگونه و با کدام ابزار، شستشو و نظافت دامداری، از نظر هزینه، زمان و کیفیت مقرون‌به‌صرفه است؟

پاسخ این سوالات، در واترجت صنعتی یا واشر پرفشار آب نهفته است؛ یک دستگاه نظافتی مکانیزه برای محیط‌های صنعتی از جمله دامداری‌ها و دامپروری‌ها که فشار آب آن، تقریبا ۳۰ برابر فشار آب کارواش برای شستشوی خودرو است. واترجت با جریان پرفشار آب، برای شستشوی محیط‌های کثیف و جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها، میکرب‌ها و عفونت‌ها به کار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

کاربردهای واترجت صنعتی در صنایع غذایی

نظافت دامداری ها

اهمیت نظافت دامداری‌ ها با واترجت

استفاده از واترجت در دامداری‌ به عنوان دستگاه پرفشار آب، به منظور ارتقای وضعیت بهداشت، شرایط زیستی و محیطی دام‌ و بهبود کیفیت محصولات دامی صورت می‌گیرد. این پاک‌کننده‌های فشار قوی، عمدتا برای خدمات شستشوی حرفه‌ای سطوح یا اجسام کثیف مانند نظافت موثر لکه‌ها، زباله‌ها، مخازن آب و… کاربرد دارند. دستگاه کارواش صنعتی در دامپروری، به کنترل آفات، خنک‌سازی، شستشوی دام، شستشوی تجهیزات و تمیزی کف سالن‌ها کمک می‌کند. البته بهره‌مندی از واترجت، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق برای مصرف منابع آب است.

چکمه‌های مخصوص کارکنان دامداری‌ و کثیفی شیارهای آن یا آلودگی ناشی از لاستیک‌های ماشین‌آلات از جمله ابزارهای موجود در دامداری‌ها هستند که نیاز به نظافت دارند.

کاربرد واترجت در رعایت سلامت دام‌ها نیز بسیار مهم است. این دستگاه نظافتی در بهسازی و نظافت محیط‌های دامپروری، مانند کف‌ها و سایر سطوح، به کنترل عفونت‌ و پیشگیری از انتشار بیماری‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، استفاده از واترجت در دامداری اهمیت اقتصادی دارد، زیرا به بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها در زمینه‌ شستشوی دام، آبیاری و حمل‌ونقل آب منجر می‌شود.  

دلایل استفاده از واترجت برای نظافت دامداری‌ ها

واترجت در دامداری ‌ها، یک ابزار ضروری نظافت ار طریق شستشوی سطوح، کف و تجهیزات است. این دستگاه نظافتی، از آب با فشار بالا یا ترکیبی از آب و مواد برشی بهره می‌برد. استفاده از واترجت در دامداری‌ها به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

 • نظافت تجهیزات و سطوح: واترجت یک روش کارآمد برای از بین بردن کثیفی، زباله و باکتری‌ها در محیط دامداری است.
 • حذف مواد زائد: واترجت برای از بین بردن مواد زائد از روی تجهیزات و سطوح، مانند لکه‌ها، چربی‌ها، چسبنده‌ها و… در دامداری‌ها قابل استفاده است.
 • نظافت زیرساخت‌ها: واترجت ابزار مناسبی برای تمیز کردن و پاک‌سازی لوله‌ها، خنک‌کننده‌ها، برج‌های خنک‌کننده و سیستم‌های تهویه، منطبق با نیاز دامداری‌هاست.
 • برش و شکل‌دهی: واترجت برای برش و شکل‌دهی مواد مختلف مانند پلاستیک‌‌ها، فایبرگلاس‌ها، ورق‌های فلزی و مواد سخت موجود در تجهیزات دامداری‌ها کاربرد دارد.
 • کاهش نیاز به مواد شیمیایی: واترجت نیاز به مواد شیمیایی برای نظافت و برش را کاهش می‌دهد.

با توجه به کاربرد واترجت صنعتی در کاهش آلودگی و دقت برش، این دستگاه به بهبود کیفیت و بهره‌وری دامداری‌ها می‌انجامد و  نقش مهمی در بهبود شرایط بهداشتی و بهره‌وری این محیط دارد.

بیشتر بخوانید:

شست و شوی استخر با واترجت صنعتی

واترجت صنعتی در محیط های مختلف

مزایای واترجت صنعتی در دامداری ‌ها

واترجت در دامداری‌ها مزایای فراوانی دارد. مهم‌ترین مزیت‌های این دستگاه نظافتی عبارتند از:

 • تمیزکردن و ضدعفونی بدون آسیب‌: واترجت با نظافت و ضدعفونی تجهیزات، سطوح و محیط‌های دامپروری به کاهش ریسک انتقال بیماری‌ها و عفونت‌ها در محیط کمک می‌کند و از آسیب‌رسانی به سطوح و تجهیزات مبراست.
 • کنترل حشرات و آفات: با واترجت می‌توان حشرات و آفات را از محیط‌های دامداری پاک و از تجمع آنها جلوگیری کرد.
 • تهویه مناسب: واترجت سیستم‌های تهویه هوا را تمیز کرده و به حفظ محیط مناسب برای دام‌ها کمک می‌کند.
 • پیشگیری از بیماری‌ها: با تمیز نگه‌داشتن سطوح و تجهیزات توسط واترجت، احتمال انتقال بیماری‌ها کاهش می‌یابد و از بروز ویروس‌ها و عفونت‌ها پیشگیری می‌کند.
 • کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری: واترجت به صرفه‌جویی در مصرف آب، مواد شوینده، انرژی و زمان منجر می‌شود و به توسعه پایدار تولید محصولات دامی کمک می‌کند.

در مجموع، از مهم‌ترین مزایای استفاده از واترجت صنعتی برای شستشوی فضاها و سالن‌های دامداری می‌توان به سرعت عمل زیاد، کیفیت و اثربخشی فراوان، ایمنی کاربر، سازگاری با محیط‌زیست، عدم آسیب به سطوح یا تجهیزات، مجهز بودن به کلید تنظیم فشار آب خروجی، قدرت بالا در پمپ آب، صرفه‌جویی در وقت و هزینه از نظر مصرف آب و مواد شوینده، کاهش نیروی انسانی و حذف آلودگی‌های سخت مانند جرم، رسوب، چربی و… اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

از بین بردن زنگ زدگی آهن با واترجت صنعتی

انتخاب واترجت مناسب برای نظافت دامداری‌ ها

با توجه به نوع آلایندگی‌ها و فضاهای مختلف دامداری‌ها، استفاده از واترجت‌ مناسب برای شستشو و ضدعفونی کردن عمیق محیط، جمع‌آوری میکرب‌ها و باکتری‌ها و عفونت حاصل از آن، قابل توجه است.

واترجت‌ صنعتی با توجه به عناصر تشکیل‌دهنده آن، پمپ، موتور، شیلنگ فشار قوی، نازل و تفنگی، انواع مختلف دارند. نوع پمپ فشار قوی یا فوق فشار قوی، میزان فشار و دبی آب خروجی را مشخص می‌کند. موتور واترجت اعم از الکتریکی و بنزینی، به روشن کردن پمپ کمک می‌کند. شیلنگ فشار قوی، با دارا بودن مقاومت در برابر فشار و دمای بالا با قطرهای مختلف وجود دارد، نازل یا دهانه خروجی پاشش آب متناسب با جنس، سطح و شدت آلودگی متفاوت است و تفنگی نصب‌شده روی دسته واترجت هنگام ایجاد جریان آب، فشرده‌ شده و برای قطع شدن آب باید رها شود.

به طور کلی، میزان فشار دستگاه بر قدرت تاثیرگذاری واترجت و میزان دبی آب بر سرعت نظافت موثر است. هرچه میزان فشار واترجت صنعتی بیشتر باشد، تاثیر بیشتری در کیفیت شستشوی دامداری‌ها دارد. هرچه میزان دبی یا  حجم آب جابجاشده از سطح مشخص در زمان معین بالاتر باشد، سرعت شستشوی سطوح و کف دامداری‌ها بیشتر می‌شود.

بنابراین استفاده از واترجت مناسب در دامداری و دامپروری بر اساس دمای آب خروجی، منبع انرژی و میزان فشار آب خروجی صورت می‌گیرد و یک انتخاب مناسب، شستشوی با کیفیت، با دقت و با سرعت مناسب را در پی دارد.

نحوه استفاده از واترجت صنعتی در دامداری ها

واترجت آب سرد در دامداری ها مناسب‌تر است یا آب گرم؟

دو نوع واترجت آب سرد و آب گرم برای شستشو و نظافت دامداری‌ها و دامپروری‌ها مهم هستند. در واترجت صنعتی آب سرد، فشار آب بعد از عبور از پمپ، افزایش یافته و روی سطوح پاشیده می‌شود. کاربرد آن برای رفع آلایندگی‌های سبک‌تر است و استفاده از آن برای آلودگی سخت، چربی‌ها و… چندان موثر نیست و بیشتر برای محیط‌های بسته مانند سالن‌های دامداری کاربرد دارند.

هزینه دستگاه های آب سرد از آب گرم کمتر است. با این حال، کارواش صنعتی آب گرم، با استفاده از آب پرفشار با حرارت بالا، برای زدودن لکه، چربی، آلودگی‌های سخت و ضدعفونی سطوح، خصوصا در محیط‌های باز و وسیع مناسب است.

بنابراین جت واش آب گرم از طریق آب پرحرارت و پرفشار، برای حذف آلودگی سخت، چسبنده و عمیق در دامداری‌ها و دامپروری‌ها از جمله مرغداری و گاوداری کاربر دارد و نیز در شستشوی تجهیزات این محیط‌ها و ضدعفونی سطوح تاثیرگذار است. به دلیل قابلیت‌های یادشده و نیز اجزای متنوع‌تر و بیشتر در مدل های آب گرم، قیمت آنها از مدل آب سرد، بیشتر و البته کاربرد آن نیز گسترده‌تر است.

فعالان دامداری و دامپروری می‌توانند برای آگاهی از مشخصات و قیمت دستگاه آب گرم و آب سرد یا انواع واترجت‌ صنعتی از نظر قدرت و سرعت فشار، نوع موتور، برند سازنده، گارانتی و  خدمات پس از فروش به شرکت‌های ارائه‌دهنده دستگاه‌های نظافت صنعتی مانند «آوین صنعت» مراجعه نمایند و با مشاوره تخصصی، مناسب‌ترین و متناسب‌ترین واترجت را انتخاب کنند.

کاربرد واترجت صنعتی در دامداری ها

سوالات متداول:

سوال ۱. چرا از واترجت در دامداری ‌ها استفاده می‌شود؟

نظافت تجهیزات و سطوح، حذف مواد زائد، نظافت زیرساخت‌های دامداری‌ها، برش و شکل‌دهی مواد سخت موجود و کاهش نیاز به مواد شیمیایی، دلایل استفاده از واترجت در دامداری‌هاست.

سوال ۲. کدام نوع واترجت از بین آب گرم و آب سرد برای دامداری ‌ها مناسب‌‌تر است؟

مدل آب گرم، برای زدودن لکه، چربی، آلودگی‌های سخت و ضدعفونی سطوح خصوصا در محیط‌های باز و وسیع مناسب است اما دستگاه آب سرد برای آلودگی‌های سبک و محیط‌های بسته مانند سالن دامداری‌ کاربرد بیشتر دارد.

سوال ۳. سه سوال مهم در نظافت دامداری ‌ها کدامند؟

کدام میکرب‌ها و عفونت‌های موجود باید ضدعفونی شوند؟ کدام سطوح و تجهیزات، نیازمند شستشوی دقیق هستند؟ چگونه و با کدام ابزار، شستشو و نظافت از نظر هزینه، زمان و کیفیت، مقرون‌‌به‌صرفه است؟

سوال ۴. مزایای واترجت صنعتی در دامداری ‌ها کدامند؟

تمیزکردن و ضدعفونی بدون آسیب‌، کنترل حشرات و آفات، تهویه مناسب، پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف آب، مواد شوینده و نیروی انسانی

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.