کاربردهای ترولی پذیرایی

کاربردهای ترولی پذیرایی

اگر برای صرف غذا به یک رستوران بزرگ مراجعه کرده‌اید، اگر با فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها برای خرید سروکار داشته‌اید، اگر در اتاق هتل، منتظر تحویل غذا بوده‌اید، اگر در بیمارستان‌ چشم‌تان به تجهیزات پذیرایی یا نظافت خورده و به طور کلی، اگر گذرتان به اماکن اقامتی، مسافرتی، بهداشتی و محیط‌های صنعتی افتاده، احتمالا نام «ترولی» برای شما آشناست. اگر هم این نام را نشنیده‌اید، حتما معادل آن، یعنی «چرخ ‌دستی» را مشاهده و کاربرد آن را لمس کرده‌اید.

 ترولی چیست و مهم‌ترین کاربردهای آن کدامند؟

ترولی یا چرخ‌دستی، ابزاری است که برای حمل‌ونقل مواد یا کالا از نقطه‌ای به نقطه دیگر استفاده می‌شود. این ابزار، با توجه به نیاز آن انواع مختلفی دارد. هرچند امروز ترولی‌ یا چرخ‌دستی‌ را اغلب با پسوند پذیرایی یا فروشگاهی می‌شناسیم اما ترولی‌ها با معانی مختلف و متنوع مانند چرخ‌دستی نظافت، حمل با واگن برقی، گاری حمل بار و خودروی حمل بار کوچک نیز شناخته می‌شوند.

این چرخ‌دستی‌ها برای استفاده ایمن‌تر باید به جلو هل داده شوند و تا حد امکان، نباید روی سطوح لیز یا ناهموار استفاده شوند، مگر اینکه دارای چرخ‌های پنوماتیک با قدرت بالا و کنترل مناسب باشند. پذیرایی برای رستوران‌ها و هتل‌ها، خرید کالا در فروشگاه‌های بزرگ و نظافت در بیمارستان‌ها و محیط‌های صنعتی، از مهم‌ترین کاربردهای ترولی‌ها هستند.

نظافت صنعتی چیست؟

ترولی‌‌ها در کدام مکان‌ها استفاده می‌شوند؟

ترولی‌ها در مکان‌های مختلف و متنوع به‌ویژه رستوران‌های بزرگ، تالارها، هتل‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، مجتمع‌های خدماتی و رفاهی، کافه‌ها، کارخانجات و به طور کلی در اماکن اقامتی، رفاهی، صنعتی، بهداشتی و… استفاده می‌شوند. با توجه به کاربرد گسترده ترولی‌ها برای پذیرایی در مکان‌های متعدد، بزرگ و پرتعداد، در این مقاله، مفهوم ترولی پذیرایی (Catering Trolley)، کاربردها، مزایا، انواع ترولی پذیرایی و تفاوت آن با ترولی‌ نظافت، صنعت، فروشگاه و… ارائه شده است. 

نظافت فرودگاه با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی

کاربردهای ترولی

ترولی پذیرایی چیست؟ 

ترولی پذیرایی، نوعی چرخ دستی است که روی ریل حرکت می‌کند و برای انتقال انواع غذا، نوشیدنی و تحویل آن به مهمانان به کار می‌رود. این ترولی‌ها، دارای لوازم جانبی کاملی هستند که در یک یا چند قفسه، به پذیرایی‌کننده امکان می‌دهند ظروف غذا و بطری‌های نوشیدنی متعدد را با یک‌بار رفت و برگشت به صورت طبقه‌بندی‌شده و ایمن حمل کند.

چیدن میزها از جنبه‌های کلیدی خدمات در رستوران‌هاست که دو بخش دارد: آماده‌سازی بررسی همه موارد و فرایند واقعی چیدن. چرخ دستی‌ برای چیدن میزها نیز مفید است و انعطاف و تطبیق‌پذیری بالایی دارد و برای نظافت میزها و اقدامات پشتیبانی مانند پذیرایی، توزیع کالا، حمل‌ونقل اقلام پذیرایی و ابزاری به منظور سرویس‌ دادن به اتاق‌ها‌ در هتل‌ها‌ به کار می‌رود.

ویژگی‌ها و مزایای ترولی‌ پذیرایی

ترولی‌های پذیرایی با ویژگی حمل و جابجایی غذا، مزایای خاصی دارند. استفاده از چرخ دستی باعث صرفه‌جویی در وقت  هنگام پذیرایی از مهمانان به جای حمل سنتی می‌شود. مزیت دیگر سرویس چرخ دستی این است که ایمنی در محل کار را افزایش می‌دهد و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند، زیرا با این روش، کارکنان دیگر وسایل سنگین، شکستنی، تیز و خطرناک مانند ظروف، کارد و چنگال را حمل نمی‌کنند. رعایت بهداشت به دلیل استفاده از تجهیزات مناسب در نظافت چرخ دستی‌ها و عدم تماس مستقیم و طولانی‌مدت پیشخدمت با ظروف و لوازم پذیرایی، مزیت دیگر ترولی‌های پذیرایی است.

علاوه بر اینها، طبقه‌بندی انواع خوراکی‌ها اعم از غذا، سالاد، نوشیدنی، دسر، میوه یا موارد دیگر و نیز امکان مشاهده بهتر خوراکی‌ها به صورت تفکیک‌شده توسط مهمانان یا مشتریان، هم حس خوب و مثبت در آنها ایجاد می‌کند و هم افزایش سفارش و در نتیجه، فروش بیشتر رستوران، کافه یا مکان‌های پذیرایی مختلف را به دنبال دارد.

ترولی‌ پذیرایی استیل با تجهیزات ایمن

برای ساخت چرخ دستی با توجه به نیازهای صنعت و محل کاربرد، استفاده از جنس استیل مناسب است. این چرخ دستی‌ها معمولا از مواد فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند، زیرا اغلب در معرض آب قرار دارند و باید از زنگ‌زدگی در امان باشند. ترولی پذیرایی دارای چرخ‌های صنعتی روان، پایه‌ها و طبقات مقاوم استیل با ضخامت بالا، بسیار کارآمد است. ترولی پذیرایی استیل، کیفیت آن را ارتقا می‌دهد. فلزکاران قوی و ماهر می‌توانند فولاد را شکل داده و جوش دهند تا چرخ دستی‌هایی استیل خوب و بادوام بسازند. جنس ترولی استیل ضدزنگ در برابر خوردگی و نشت اسید مقاوم است.

ترولی‌های پذیرایی برای استفاده آسان، مجهز به چرخ‌هایی با قابلیت چرخش در جهات مختلف و نیز ترمز برای توقف ایمن هستند. همچنین یک ترولی پذیرایی بدون صدا که چرخ‌ها و قطعاتی برای شستشو، نظافت و انبار، با قابلیت جداسازی دارد، مهم است. در چرخ دستی استند، محلی برای جمع‌آوری ضایعات غذا وجود دارد که بزرگ است و چند کیسه زباله را در خود جای می‌دهد.

انواع ترولی آوین صنعت

انواع ترولی‌ پذیرایی: حمل غذا و نوشیدنی

انواع ترولی‌ پذیرایی شامل ترولی حمل غذا، نوشیدنی، سالاد و… در رستوران‌ها، تالارها و هتل‌ها عبارتند از:

۱. ترولی برش (Carving): این ترولی چوبی حکاکی‌شده برای برش مفاصل گوشت ویژه مشتریان یا مهمانان در محل پذیرایی استفاده می‌شود. قفسه پایین آن، صفحه سرویس، تجهیزات مختلف و چاقوی برش را حمل می‌کند.

۲. ترولی پنیر: پنیر در کشورهای اروپایی، بخش مهمی از یک وعده غذایی کلاسیک است و رستوران‌ها نیز آن را به عنوان مزیت سرویس ارائه می‌دهند. وقتی با تنوع پنیر مواجه هستیم، یک چرخ دستی ساده دو طبقه نیاز است که قسمت بالا برای نمایش و سرو کردن و قسمت پایین برای قرار دادن خوراکی مناسب است.

۳. ترولی دسر: این ترولی‌ها، اغلب چرخ دستی‌های ساده و دو قفسه هستند و می‌توان آنها را با یک قفسه صفحه نمایش بالا و یک پوشش شفاف و لولایی ویترین تعبیه کرد. برخی ترولی‌های دسر دارای یک کمپرسور یخچال کوچک هستند که در قسمت بالای آن، باتری تعبیه‌شده و تا ۲۴ ساعت کار می‌کند. چرخ‌دستی شیرینی‌پزی معمولا از رویه‌ فایبرگلاس است تا پیشنهاد‌ها دیده شوند. سطح ترولی، برای نشان دادن کیک‌ و شیرینی‌ و قفسه پایین برای کارد و چنگال است.

۴. ترولی میوه: مهمانان خصوصا آنهایی که رژیم سالاد و میوه دارند، به دنبال تکمیل وعده غذایی خود با میوه‌های تازه هستند و رستوران‌ها برای آنها ترولی دارند. در این ترولی‌ها، میوه‌ها به قسمت‌های مختلف، تقسیم و سرو می‌شود.

۵. ترولی Gueridon و Flambe: یک چرخ دستی کوچک متحرک است که واحد گرمایش قابل حمل برای سرو ظروف شعله‌دار در کنار میز مهمان دارد. این ترولی شامل یک یا دو مشعل، یک سیلندر گاز، فضای بشقاب و تجهیزات پخت‌وپز برای گرم کردن غذا روی میز است. ترولی Flambe، با پختن غذا در سر میز مهمان همراه است و ترولی Gueridon برای تهیه غذا در اتاق غذاخوری، از طریق یک میز کناری با چرخ‌هایی از چوب است و در رستوران‌های که غذا را جلوی خریداران سرو می‌کنند، یافت می‌شوند. فقط پیشخدمت‌های باسابقه، مجاز به انجام این سرویس هستند زیرا خطر فاسد شدن غذا، به خاطر پخت زیاد و حتی آتش‌سوزی وجود دارد.

۶. ترولی Hors D’ Oeuvre: این چرخ‌ دستی برای غذاهای تند و تحریک‌کننده است. از یک ترولی یا یک سینی، مقدار کمی از هرگونه غذا روی بشقاب قرار می‌گیرد. این ترولی، مخصوص منوی کلاسیک فرانسوی شامل مجموعه‌ای از اقلام غذایی کوچک مانند تخم‌مرغ، ماهی، گوشت، میوه و سبزیجات، همراه با سس‌های تند و تیز است.

انواع ترولی نوشیدنی

۷. ترولی نوشیدنی‌: چرخ دستی لیکور یا سبد نوشیدنی، از جذابیت‌های اضافی رستوران‌هاست که از آماده‌سازی منوی کلاسیک پیروی می‌کند. این ترولی‌ها، بطری‌های مارک‌دار را در محفظه‌های حلقه‌دار در بالاترین قفسه چرخ دستی نشان می‌دهند تا هنگام جابجایی چرخ دستی در رستوران، از یک میز به میز دیگر واژگون نشوند.

۸. ترولی سرویس اتاق (پذیرایی هتل): این چرخ دستی به دلیل تطبیق‌پذیری اهمیت دارد و برای سرویس‌دهی و سفارش بزرگ توسط مهمانان در اتاق آنها استفاده می‌شود. گارسون غذا را می‌چیند، روی چرخ‌ دستی را می‌پوشاند و آن را به اتاق مهمان می‌برد. این ترولی همچنین می‌تواند به عنوان میز ناهار خوری در حریم خصوصی اتاق مهمان استفاده شود.

۹. ترولی سالاد: امروزه سالادها یک سبد غذایی مهم هستند و تغییر ذائقه مردم باعث شده مشتریان بسیاری از رستوران‌ها، سالاد را ترجیح دهند. چرخ دستی‌های سالاد، معمولا انواع مختلفی از مواد تشکیل‌دهنده سالاد و سس‌ها را شامل می‌شوند که میهمان آنها را با هم مخلوط می‌کند تا سالاد با فیبر بالا درست شود.

 تفاوت ترولی پذیرایی با دیگر ترولی‌ها 

به جز ترولی‌های پذیرایی یادشده که به طور خاص در رستوران‌ها استفاده می‌شوند، چرخ دستی‌ها در حوزه‌های دیگر مانند حمل زباله، حمل کالای فروشگاهی، حمل مواد صنعتی، نظافت و… نیز کاربرد دارند. برخی از انواع و کاربردهای ترولی‌های خدمات و پذیرایی در بیمارستان‌ها، کارخانجات، فروشگاه‌ها و سایر اماکن خدماتی و صنعتی که متفاوت‌تر از چرخ دستی‌های پذیرایی برای غذا و نوشیدنی هستند، در ادامه ذکر شده است.

ترولی صنعت

در بیشتر صنایع از چرخ دستی‌ها، برای حمل‌ونقل محصول نهایی یا مواد خام استفاده می‌شود. ساختار ترولی پلتفرم صنعتی طوری است که مواد اولیه صنعتی، کالاهای ناتمام و سایر اجزای بزرگ و سنگین را حمل می‌کند. ترولی بالابر، یکی از چرخ‌ دستی‌های حوزه صنعت است. در تاسیسات صنعتی و تولیدی، چرخ دستی بالابر برقی سیار بسیار مفید است. جابجایی و استفاده از آنها با طراحی مناسب، جمع‌وجور و سبک‌وزن در مواقع محدود آسان است. با استفاده از ترولی بالابر می‌توان از بسیاری حرکات مخاطره‌آمیز ناشی از حمل دستی جلوگیری کرد.

ترولی نظافت و حمل زباله

در مکان‌های خدماتی و رفاهی، برای حمل زباله‌ها و نظافت از ترولی استفاده می‌شود. این ترولی‌ها، جمع‌آوری، جابجایی و حمل آلودگی و در نتیجه، نظافت محیط را تسریع و تسهیل می‌کند. ترولی برای حمل لوازم نظافت مانند اسپری، اسکراب تمیزکننده، آب و ملحفه استفاده می‌شود. این ترولی‌ها، تا حد زیادی زمانی که اتاق‌ها، تمیز و ملحفه‌ها عوض می‌شوند، خصوصا در بیمارستان‌ها و هتل‌ها کاربرد دارند. این چرخ دستی‌های نظافت، بعضا ترولی هتلی هم نامیده می‌شوند.

ترولی نظافتی

چرخ دستی‌های نظافت به خاطر استحکام بدنه و راحتی استفاده، از انواع پرکاربرد ترولی‌ها هستند. آنها با طراحی مناسب، برای نگهداری زباله‌، مواد شوینده و آب، قسمت‌های مجزا دارند. از این‌رو یکی از ابزارهای ارزشمند در مراکز خدماتی، درمانی و رفاهی به شمار می‌روند. در این زمینه، ترولی‌های چندمنظوره به دلیل مدیریت زمان و تسهیل در حمل تجهیزات، جایگاه ویژه‌ای دارند.

ترولی بیمارستان

ترولی غذا در بیمارستان‌ها نیز برای سهولت بیماران و تکریم کارکنان مورد توجه است. با این حال، محیط بیمارستان ایجاب می‌کند این چرخ‌ دستی‌ها، ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

اندازه: ترولی غذا در بیمارستان باید به اندازه‌ای باشد که بتوان آن را به راحتی حمل کرد.

بهداشت: چرخ دستی مواد غذایی محیط بیمارستان باید به‌گونه‌ای باشد که کثیفی را به خود راه ندهد و مواد غذایی را پنهان نکند تا به محل پرورش بیماری تبدیل نشود.

 نظافت: چرخ‌دستی‌های بیمارستانی باید به راحتی تمیز شوند و قابلیت مقابله با انواع کثیفی‌ها در آنها میسر باشد.

ایمنی: نداشتن لبه‌های تیز، ساخت باکیفیت و کاهش آسیب‌ها مهم است.

مدیریت حرارت: چرخ دستی غذای بیمارستان که از راه دور توسط یک باتری، تغذیه شده باشد، به عایق، مجهز باشد، دما را به طور موثر حفظ کند و از فاسد شدن غذا جلوگیری کند، خوب است.

سطح ترولی‌های بیمارستان باید با مواد آنتی‌باکتریال که خاصیت ضدباکتریایی دارند، پوشانده شوند؛ خصوصا اگر قرار است از چرخ دستی‌ها در بخش‌های حساس مانند ICU استفاده شود.

ترولی استیل

ترولی فروشگاهی

ترولی سوپرمارکت، سبد چرخدار خرید است که توسط فروشگاه‌های بزرگ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد تا هنگام خرید، کالاها را در داخل فروشگاه حمل کنند. چرخ خرید فروشگاهی، ابزار ارائه‌شده در ابعاد مختلف، با جنس‌های متفاوت اعم از پلاستیکی استیل و… است که برای حمل کالا توسط مشتریان و تحویل به صندوقدار استفاده می‌شود. امروزه استفاده از ترولی فروشگاهی، به جز فروشگا‌ه‌های زنجیرهای و هایپرمارکت‌ها، در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی نیز رواج پیدا کرده است.

جمع‌بندی

در این مقاله، مفهوم ترولی، معانی مختلف آن و به طور خاص ترولی پذیرایی، ویژگی‌ها، کاربردها و مزایای چرخ دستی‌ها، بررسی و در ادامه، انواع ترولی‌های پذیرایی، جنس و تجهیزات آنها تشریح شد. سپس مهم‌ترین کاربردهای ترولی‌های پذیرایی، نرولی‌های نظافت و ترولی‌های خرید مدنظر قرار گرفت.

سوالات متداول

۱-مهم‌ترین کاربرد ترولی‌ها چیست؟

پذیرایی برای رستوران‌ها و هتل‌ها، خرید کالا در فروشگاه‌های بزرگ و نظافت و حمل زباله در بیمارستان‌ها، اقامتگاه‌ها و محیط‌های صنعتی، از مهم‌ترین کاربردهای ترولی‌ها هستند.

۲-مزایای ترولی‌های پذیرایی کدامند؟

اول باعث صرفه‌جویی در وقت  هنگام پذیرایی از مهمانان می‌شود. دوم ایمنی در محل کار را افزایش می‌دهد. سوم رعایت بهداشت به دلیل استفاده از تجهیزات مناسب در نظافت و چهارم طبقه‌بندی انواع خوراکی‌ها، ایجاد حس خوب در مشتری و افزایش فروش.

۳-ترولی‌ها در کدام مکان‌ها بیشتر مورد استفاده هستند؟

رستوران‌های بزرگ، تالارها، هتل‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، مجتمع‌های خدماتی و رفاهی، کافه‌ها، کارخانجات و به طور کلی، اماکن اقامتی، رفاهی، صنعتی و بهداشتی، مکان‌های پرکاربرد ترولی‌ها هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.