ارزیابی کارایی و اثربخشی اسکرابرها در شرایط صنعتی

ارزیابی کارایی و اثربخشی اسکرابرها در شرایط صنعتی

اگر یک کارگاه صنعتی یا انبار و فروشگاهی بزرگ دارید، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات نظافتی برای تمیزکاری در کمترین زمان، ضروری است. با خرید اسکرابر صنعتی نه‌تنها می‌توانید زمان تمیزکاری را کاهش دهید، بلکه با شستشوی اصولی کف، محیط را ایمن و به‌دور از آلودگی نگاه می‌دارید. در برخی از صنایع، شستشوی عمقی سطوح (شیارهای میکروسکوپی و ماکروسکوپی) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و کارایی و اثربخشی اسکرابرها بسیار بیشتر از تجهیزات نظافتی سنتی و دستی خواهد بود.

دستگاه اسکرابر صنعتی (زمین شوی) چه کاری انجام می‌دهد؟

اسکرابر صنعتی که به آن زمین شوی برقی یا کفشور صنعتی نیز گفته می‌شود دستگاهی است که برای شستشوی کف واحدهای صنعتی، بیمارستان، فرودگاه، فروشگاه، انبار و کارگاه از آن استفاده می‌شود. شستشوی صحیح و اصولی زمین در تمامی واحدهای صنعتی و غیرصنعتی بسیار مهم است. دلایل زیادی باعث آلودگی محیط می‌شوند که شامل تردد افراد، و ذرات معلق در هوا هستند.

یکی از دلایل کارایی و اثربخشی اسکرابرها در صنایع مختلف، صرفه‌جویی در زمان است. کف شوی برقی جایگزین کارکنان خدماتی می‌شود که وظیفه تمیزکاری کف را برعهده دارند. اما اینجا یک تفاوت عمده وجود دارد، زمانی که کف کارگاه یا انبار از بتن یا کاشی باشد، کارایی اسکرابر بسیار بیشتر از نیروی انسانی خواهد بود. اثربخشی اسکرابر را می‌توان در محیط‌هایی با مساحت بالا به وضوح دید.

نحوه استفاده از اسکرابر در فروشگاه ها

برخلاف تجهیزات دستی شستشوی کف، دستگاه اسکرابر صنعتی می‌تواند تمامی شیارهای میکروسکوپی و ماکروسکوپی سطح را که محل تجمع و تکثیر باکتری و ویروس هستند، به‌صورت عمقی تمیز کند. به‌صورت‌کلی می‌توان مزایای دستگاه اسکرابر را در موارد زیر خلاصه کرد.

 • صرفه‌جویی در زمان
 • شستشوی شیارهای میکروسکوپی و ماکروسکوپی سطح
 • اثربخشی در محیط‌هایی با مساحت بالا
 • صرفه‌جویی در مصرف مواد شوینده
 • صرف‌جویی در مصرف آب

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله اسکرابر صنعتی چیست؟ را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

آیا اسکرابر یا کف شوی صنعتی ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

اسکرابر صنعتی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای کسب‌وکارها باشد. اما آیا این دستگاه ارزش سرمایه‌گذاری برای همۀ کسب‌وکارها را دارد؟

جالب است بدانید که نوعی اسکرابر برای واحدهای مسکونی ساخته شده که ابعاد کوچک‌تری دارد. از همین‌جا می‌توان کارایی و اثربخشی اسکرابر برای محیط‌های مختلف را درک کرد. سرمایه‌گذاری روی دستگاه اسکرابر صنعتی برای صنایع زیر بسیار ارزشمند است.

شرکت‌های نظافتی

برای مشاغل نظافتی، دستگاه اسکرابر کف همواره انتخاب مناسبی خواهد بود. وظیفۀ شرکت‌های نظافتی، تمیزکاری تمامی سطوح از جمله کف است. بسیاری از کسب‌وکارها ضرورت و ارزش سرمایه‌گذاری برای خرید دستگاه اسکرابر را بنابه‌دلایلی نادیده می‌گیرند. در این شرایط شرکت‌های نظافتی می‌توانند خدماتی اصولی ارائه کنند. یک اسکرابر همواره کارایی بالاتری در مقایسه با وسایل نظافتی دیگر دارد.

دستگاه های اسکرابر جدید

صاحبان کسب‌وکار (کارخانه، انبار، کارگاه، فروشگاه، فرودگاه و واحدهای درمانی)

تفاوتی ندارد که چه کسب‌وکاری دارید، در هر صورت سرمایه‌گذاری روی بخش خدمات و تجهیزات نظافتی می‌تواند مزایای قابل‌توجهی در درازمدت داشته باشد. اگر فضای کسب‌وکار بزرگ است، بنابراین نیروی خدماتی جوابگو نخواهد بود. در این شرایط اثربخشی اسکرابر بیشتر نمایان می‌شود چون می‌توانید محیطی تمیز، ایمن و بهداشتی داشته باشید. این موضوع در مورد بیمارستان‌ها و واحدهای صنعتی که محصولات بهداشتی و غذایی تولید می‌کنند اهمیت بیشتری دارد.

واحدهای مسکونی و برج‌ها

شاید تصور کنید که کارایی اسکرابر در واحدهای مسکونی مانند واحدهای صنعتی نباشد. چون میزان اثربخشی اسکرابر و کارایی آن در محیط‌های بزرگ بیشتر مشخص می‌شود. اگر به‌دنبال راه‌حلی هوشمندانه برای نظافت واحدهای مسکونی بزرگ مانند برج‌ها هستید، اسکرابر صنعتی انتخابی عالی خواهد بود.

موارد استفاده و کارایی اسکرابر صنعتی چیست؟

اسکرابرهای کف، شستشوی سطوح مختلف را به سرعت و با بالاترین استاندارد انجام می‌دهند. یکی از متداول‌ترین موارد استفاده و کارایی اسکرابر در محیط‌هایی است که حذف آلودگی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌عنوان‌مثال یک بیمارستان یا کلینیک درمانی یا کارخانه‌ و انباری که محل تولید و نگهداری مواد غذایی و محصولات بهداشتی است باید عاری از هرگونه آلودگی باشد.

ذرات معلق در هوا می‌توانند به‌راحتی این محصولات و محیط‌های بهداشتی را آلوده کنند. وقتی کارکنان روی زمین گام برمی‌دارند، ذرات آلودگی با جریان هوا از کف بلند شده و تبدیل به عامل آلودگی و فساد محصولات غذایی و بهداشتی و بیمار شدن سایر افراد در بیمارستان‌ها می‌شوند. کفشور صنعتی به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات نظافتی، برای روغن‌زدایی، حذف خاک و نمک و آلودگی‌های باکتریایی و میکروبی شناخته می‌شود.

چطور یک اسکرابر صنعتی مناسب انتخاب کنیم؟

در زمان خرید اسکرابر صنعتی باید موارد متعددی را در نظر بگیرید. معیارهای انتخاب کفشور صنعتی نه‌تنها روی کارایی اسکرابر و اثربخشی آن تاثیر مستقیم دارد، بلکه منجر به خرید اسکرابر صنعتی مناسب با نیازهای شما خواهد شد.

پارامترهای انتخاب یک دستگاه اسکرابر خوب

موارد تاثیرگذار روی اثربخشی و کارایی اسکرابر

برای خرید دستگاه اسکرابر صنعتی باید نکات زیادی را در نظر بگیرید تا مناسب‌ترین تجهیزات نظافتی را متناسب با نوع فعالیت، نیازها و بودجه خود انتخاب کنید.

نوع اسکرابر صنعتی

نیازهای یک کسب‌وکار در تعیین نوع اسکرابر صنعتی موثر هستند. اینکه مطابق با انتظارات خود مدلی را انتخاب کنید، روی کارایی اسکرابر تاثیر مستقیم دارد. عملکرد و کارکرد مدل‌های مختلف دستگاه کفشور صنعتی برای صنایع مختلف، متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انواع اسکرابر ایرانی را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

قدرت پاک کنندگی اسکرابر و میزان بهره وری اسکرابر

قدرت پاک کنندگی اسکرابر باید بر اساس نوع فعالیت و میزان اهمیت تمیزیِ کف تعیین شود. در مورد محیطی مانند بیمارستان که همواره در معرض آلودگی‌های میکروبی و ویروسی است، قدرت پاک کنندگی و میزان اثربخشی اسکرابر اهمیت ویژه‌ای دارد. بهترین روش برای اندازه‌گیری قدرت تمیزکنندگی اسکرابر صنعتی، برس‌ها هستند که توسط سازنده مشخص می‌شود.

محاسبه میزان بهره وری اسکرابر

برای محاسبه مترمربعی که می‌توان در ۱ ساعت با اسکرابر تمیز کرد، باید نرخ بهره‌وری را در نظر گرفت. در واقع نرخ بهره وری اسکرابر صنعتی نشان‌دهنده مترمربع قابل تمیزکاری در هر ساعت است که با فرمول زیر محاسبه می‌شود.

نرخ بهره وری اسکرابر صنعتی=کل مترمربع سطح قابل شستشو/کل ساعت کار برای تمیزکاری سطح

به‌طورکلی می‌توان گفت که هرچه سطحی که باید تمیز شود کوچک‌تر باشد، نرخ بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند و بالعکس. عوامل زیر روی نرخ بهره‌وری و کارایی اسکرابر تاثیر می‌گذارند.

 • طراحی محیط
 • تراکم موانع
 • نوع کفپوش و میزان آلودگی
 • فن‌آوری‌های تمیزکاری
اسکرابر در متراژهای بزرگ

متراژ محیط

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید برای خرید اسکرابر صنعتی در نظر بگیرید، اندازه کارگاه یا انبار است. اگر مساحت کارگاه زیاد باشد، قطعا به دستگاه کف شوی صنعتی با قدرت بالاتر، مخزن آب بزرگ‌تر، تخلیه سریع‌تر و قابلیت نشستن اپراتور نیاز دارید. درغیراین‌صورت انتخاب دستگاهی با ظرفیت پایین‌تر منجر به کاهش قابل توجه کارایی اسکرابر خواهد شد.

اگر مایل به خرید اسکرابر خودرویی (سرنشین‌دار) هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آیا اسکرابر خودرویی برای من مناسب است؟ راهنمای خرید اسکرابر سرنشین‌دار را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

نحوه محاسبه سطح قابل شستشو

برای به‌دست آوردن داده‌های مورد نیاز در محاسبه سطح قابل شستشو می‌توانید از نقشه‌های معماری بنا یا از متر استفاده کنید. فرمول مساحت قابل شستشو توسط دستگاه اسکرابر بسیار ساده است.

مترمربع قابل شستشو=(طول*عرض)-مترمربع سطح غیرقابل شستشو

چیدمان محیط

کارایی یا اثربخشی اسکرابر معمولا براساس قدرت تمیزکنندگی آن در یک خط مستقیم و بدون وقفه محاسبه می‌شود. در این محاسبه، هیچ تجهیزات یا موانعی که در اطراف هستند در نظر گرفته نمی‌شوند. بنابراین چیدمان محیط و موانع موجود که باید اطراف آن‌ها تمیز شود، در زمان تمیزکاری تاثیر می‌گذارد. از طرفی باید توجه کنید که کف شوی صنعتی انتخابی باید قابلیت دسترسی به برخی فضاهای کوچک را داشته باشد. اگر محیطی بزرگ با حداقل موانع دارید، بهترین انتخاب اسکرابرهای حجیم‌تر با ظرفیت مخزن بالاتر خواهد بود.

نوع فعالیت

نوع فعالیت کسب‌وکار در تعداد دفعات تمیزکاری سطوح تاثیرگذار است. اگر کسب‌وکاری دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی دارد که میزان آلودگی آن‌ها بالاست، طبیعتا نیازمند تمیزکاری بیشتری خواهد بود.

دستگاه اسکرابر صنعتی برای محیط های مختلف

نوع کف‌پوش

اسکرابر را می‌توان برای انواع سطوح استفاده کرد، اما سطوح مختلف به‌ انواع متفاوتی از برس نیاز دارند. بنابراین یکی از مواردی که روی میزان کارایی اسکرابر تاثیر می‌گذارد نوع کف‌پوش است. اگر دستگاهی با برس‌های نامناسب انتخاب کنید، میزان اثربخشی اسکرابر کاهش پیدا می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله ۷ اشتباه رایج در نظافت کفپوش‌های صنعتی و تجاری را در بلاگ آوین‌صنعت بخوانید.

میزان بودجه

با در نظر گرفتن هزینه‌های اولیه و هزینه‌های جاری می‌توانید تخمینی نسبی از میزان بودجه مورد نیاز برای خرید اسکرابر کف را داشته باشید. به‌لطف صرفه‌جویی در هزینه‌های نیروی خدماتی و نظافتی و هزینه آب و مواد شوینده، بازگشت سرمایه سریع را تجربه می‌کنید.

فاکتورهای مهم برای افزایش کارایی اسکرابر

نحوه صحیح استفاده از اسکرابر برای به حداکثر رساندن قدرت تمیزکنندگی بسیار مهم است. عملکرد اسکرابر در صنایع مختلف می‌تواند میزان راندمان کاری را افزایش دهد. میزان اثربخشی و کارایی اسکرابر به‌صورت مستقیم با نحوۀ کار با این دستگاه ارتباط دارد. اگر قبل از شروع‌به‌کار برخی از نکات اساسی را رعایت کنید، علاوه‌بر کاهش زمان تمیزکاری، میزان بهره وری اسکرابر به‌میران قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین برای به‌حداکثر رساندن کارایی اسکرابر موارد زیر را رعایت کنید.

 • قبل از شروع به‌کار، برس‌ها، فیلتر وکیوم و تیغه‌ها را به‌دقت بررسی کنید تا عاری از آلودگی، تکه‌های ریز زباله و پارگی یا آسیب‌جدی باشند.
 • سیستم خلاء را به دقت بررسی کنید. نشت‌هوا در سیستم خلاء باعث کاهش عملکرد برس‌ها خواهد شد.
 • شیلنگ‌های انتقال آب را به‌دقت بررسی کنید. اگر پارگی دارند می‌توان آن‌ها را موقتا با یک چسب مناسب تعمیر کرد. اما باید در اولین فرصت، شیلنگ‌ها را عوض کنید.
 • باتری را بررسی کرده و به‌دنبال نشانه‌هایی از خوردگی یا نشت‌باتری باشید.
 • لولاها و چرخ‌ها را روغن‌کاری کنید تا حرکت روان‌تری داشته باشند.
 • قبل از استفاده از اسکرابر، سطوح را به‌سرعت جارو کنید تا عاری از آلودگی و زباله‌هایی با ابعاد بزرگ باشند.

تاثیر دستگاه های اسکرابر بر بهره‌وری صنعتی: تجزیه و تحلیل عملکرد و بهینه‌سازی

عملکرد دستگاه اسکرابر و اثربخشی اسکرابرها در شرایط صنعتی را می‌توان با معیارهای مختلفی سنجید. یکی از مهم‌ترین موارد، تاثیر دستگاه های اسکرابر بر بهره وری صنعتی است. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

تاثیر اسکرابر در نظافت محیط های صنعتی و تجاری

دلیل عملکرد اسکرابرها در صنایع مختلف: ارزیابی کارایی و اثربخشی اسکرابر

تا زمانی‌که از یک اسکرابر صنعتی استفاده نکرده باشید، تفاوت عملکرد و کارایی آن را در مقایسه با تجهیزات نظافتی دستی و سنتی درک نخواهید کرد. دلیل عملکرد اسکرابرها در صنایع مختلف، اثربخشی و کارایی اسکرابر در مقایسه با روش‌های دیگر نظافت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

افزایش سرعت خشک‌شدن سطوح

در میان تمام تجهیزات نظافتی، سرعت خشک‌شدن سطوح با اسکرابر قابل توجه است. زمان‌که از یک سطل آب‌ و شوینده و تی‌زمین‌شوی استفاده می‌کنید، مدتی طول می‌کشد تا سطوح خشک شوند. با توجه به اینکه یک اسکرابر صنعتی به‌اندازه یک شوینده سنتی آب مصرف نمی‌کند، میزان رطوبت سطوح بعد از تمیزکاری با اسکرابر بسیار کم خواهد بود. این امر نه‌تنها به خشک‌شدن سریع سطوح در اثر گردش هوا کمک کرده بلکه منجر به کاهش لغزندگی سطح و کاهش خطر سقوط افراد خواهد شد.

افزایش راندمان تمیزکاری

یکی از مهم‌ترین موارد کارایی اسکرابر، تمیزکاری کارآمدتر در مقایسه با دیگر تجهیزات نظافتی است. کف شور برقی یا همان اسکرابرها، قدرت پاک کردن انواع آلودگی‌ها مانند روغن و مواد صنعتی را دارند که در حالت عادی تمیزکاری آن‌ها با روشن‌های دستی و سنتی بسیار دشوار است.

آسان‌تر شدن فرایند تمیزکاری

کار کردن با دستگاه اسکرابر بسیار ساده است، تنها کافی ‌است با تنظیمات آن آشنا شوید. انواع اسکرابر صنعتی با توجه به نوع کاربری می‌توانند میزان دخالت اپراتور در فرایند تمیزکاری را تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال دستگاه‌های اسکرابر خودرویی یا نشیمن‌دار نیاز به تلاش کمتری از سوی اپراتور دارد. از طرفی تمیزکاری سطوح بزرگ‌تر در مدت‌زمان کمتری انجام می‌شود. اگر میزان تردد در محیط کاری بالاست، بهترین راه‌کار اسکرابر صنعتی است چون استفاده از آن در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار ساده‌تر است.

جمع‌بندی

استفاده از اسکرابر صنعتی (کفشور صنعتی) زمان تمیزکاری را حداقل ۵۰% کاهش خواهد داد. این میزان صرفه‌جویی در زمان نشان‌دهنده اثربخشی و کارایی اسکرابر است. با توجه به کمبود آب کشور و مصرف بالای آب برای تمیزکاری محیط‌هایی با مساحت بالا، استفاده از اسکرابر صنعتی می‌تواند به محیط‌زیست نیز کمک کند، چون کمترین میزان مصرف آب را دارد. با انتخاب و خرید دستگاه اسکرابر صنعتی مطابق با نیازها و بودجه خود می‌توانید محیطی عاری از هرگونه آلودگی داشته باشید.

سوالات متداول

موارد تاثیرگذار روی کارایی اسکرابر کدامند؟

نوع دستگاه، متراژ محیط، میزان بهره‌وری، چیدمان محیط و تعداد موانع، نوع کف‌پوش، میزان آلودگی و نوع فعالیت کسب‌وکار روی کارایی اسکرابر تاثیر می‌گذارند.

اسکرابر چه تاثیری بر بهره‌وری صنایع دارد؟

سطوح تمیز، عدم وجود ذرات آلوده و عدم لغزندگی کف می‌تواند روی کیفیت محصولات تولیدی و امنیت کار کارکنان تاثیر بگذارد.  

چطور میزان اثربخشی اسکرابر را افزایش دهیم؟

قبل از شروع‌به‌کار تمامی قطعات و تجهیزات دستگاه را بررسی و در صورت خوردگی، ترک، شکستگی و نشتی، آن‌ها را برطرف کرده و کف کارگاه را جارو بزنید تا عاری از ذرات درشت باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.