کاربردهای کارواش صنعتی در صنایع مختلف

کاربردهای کارواش صنعتی در صنایع مختلف

کارواش صنعتی و فرایند نظافت و شستشوی سطوح مختلف و رفع آلودگی ها از مهمترین فعالیت ها در صنایع گوناگون می‌باشد. اگر مدیر یک کارخانه باشید، حتما با اهمیت نظافت و شستشوی پیوسته کارخانه و ماشین آلات تولیدی و همچنین سختی عملیات نظافت در چنین محیطهایی آشنایی کافی داشته و می‌دانید که روشهای سنتی دیگر پاسخگوی نیازهایتان نبوده و با مشکلات عدیده‌ای همچون تعداد بالای نیروی خدماتی، مصرف انرژی بالا، هدر رفتن زیاد آب، افزایش هزینه‌ها و … را به همراه خود دارد.


ولی انجام این فرآیند با استفاده از تجهیزات نظافتی صنعتی به شکل سریعتر، موثرتر، کاربردی‌تر و با نیروی کمتری امکان‌پذیر است. دستگاه کارواش صنعتی یکی از این تجهیزات کاربردی و پرطرفدار می‌باشد که برای شستشوی سطوح کف، قطعات و ماشین آلات استفاده می‌شود. این دستگاه که از آب پر فشار برای حذف آلودگی ها بهره می برد، در مدل های متحرک و ثابت طراحی و تولید می شود. ما در این مقاله سعی داریم مزایا و کاربردهای واترجت را در صنایع مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

کارواش صنعتی چیست؟

واترجت دستگاه نظافتی مکانیزه است که برای شستشوی سطوح مختلف با انواع آلودگی مورد استفاده قرار گرفته که از آب پر فشار برای از بین بردن آلودگی‌ها بهره می‌برد. در کارواش صنعتی ، آب با فشار معمولی وارد این دستگاه شده و پمپ تعبیه شده در دستگاه، آب را با فشار بالا از آن خارج کرده این فشار بالای آب در نتیجه منجر به از بین بردن آودگی ها می‌گردد.
مخترین اولین بار برای افزایش فشار آب خروجی تلاش کردند با کاهش سطح مقطع نازل خروجی در پاشش آب، فشار آب را نسبت به آب شهری افزایش دهند. به مروز زمان با روی کار آمدن موتورهای الکتریکی قدرتمند و اضافه شدن آن ها به مکانیزم قبلی، دستگاهی به نام واترجت صنعتی اختراع شد.
این دستگاه کاربردی برای شستشو و نظافت انواع آلاینده ها از روی سطوح هموار و ناهموار افقی و عمودی است. استفاده از ساختار مهندسی و به کار گیری فشار بالای آب در عملیات شستشو و نظافت، سبب کاهش در مصرف آب و سازگاری بالای این دستگاه ها با محیط زیست شده است. مسلما شناسایی دقیق از احتیاجات نظافتی محیط صنعتی شما می تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب دستگاه واترجت صنعتی کاربردی برایتان باشد. پس برای انتخاب درست تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

دستگاه واترجت چیست

انواع واتر جت صنعتی

واترجت صنعتی مثل هر دستگاه دیگری مدل های مختلف با قدرت و ویژگی های مخصوص به خود را دارد. واترجت یا کارواش صنعتی به سه گروه متفاوت بر اساس دمای خروجی آب، فشاری تولیدی و منبع تغذیه تقسیم بندی شده است.

انواع کاربردهای کارواش صنعتی

۱-کاربرد واترجت صنعتی در نمای انواع ساختمان ها

آلاینده ها و آلودگی های محیطی از جمله عوامل اصلی آلودگی در نمای ساختمان ها هستند. صرف نظر از کاربرد ساختمان شما، حفظ پاکیزگی و زیبایی نمای ساختمان می تواند تاثیر زیادی بر ظاهر و نظر بازدیدکنندگان و مشتریان ساختمان‌تان داشته باشد. استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافت در شستشوی نمای ساختمان می تواند سرعت، کیفیت و فواید بسیاری را در نظافت نما و قسمت های مختلف ساختمان برای شما به ارمغان بیاورد. حذف انواع آلودگی ها از سطوح و تجهیزات محیط های خانگی، اداری، تجاری و صنعتی با استفاده از دستگاه کارواش مکانیزه علاوه بر حفظ پاکیزگی و ارتقای کیفیت آن می تواند در افزایش سلامت، ایمنی و دوام آنها نیز موثر واقع شود.

کاربردهای واترجت فشار بالا در صنایع مختلف

نحوه عملکرد کارواش صنعتی به شیوه ای است که در خیلی از صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. پاشش آب و مواد شوینده به طور توامان با فشار بالا سبب شده تا روش نظافت و شستشو بدون تماس با مواد شوینده و با سرعتی بیشتر نسبت به روش های سنتی در آن انجام گیرد.
در واقع هیچ محدودیتی برای استفاده احتمالی از انفجار آب با فشار بالا وجود ندارد. می توان از آن در خیابان ها، پیاده‌روها یا روی دیوارها برای آدامس زدایی، حذف گرافیتی، بازسازی نما، مرمت ساختمان های تاریخی یا برای علامت گذاری جاده استفاده کرد. همچنین زنگ زدایی، رنگ زدایی و رسوب زدایی قطعات در انواع صنایع مختلف هم کاربرد دارد.

•صنایع متکی به تمیزکاری

برخی از صنایع مهمی که به فرایند تمیزکاری متکی هستند شامل صنایع فلزی که برای فسفرزدایی و سنگ زدایی در قطعات فلزی ریخته گری تنها به دستگاه کارواش صنعتی وابسته هستند. همچنین تجهیزات واتر جت با فشار بالا نیز به طور گسترده در روغنکاری استفاده می شود و همچنین در صنعت گاز برای حذف رسوب مخزن نفت و رسوب زدایی رنگ قدیمی بهره برده می شود. استفاده از پاک کننده فوق العاده با فشار بالا که در جنگلداری برای آتش نشانی و صنعت هوانوردی نیز از کاربردهای دیگر این دستگاه می باشد.

• ناوگان ریلی

واگن های قطار با کاربرد دستگاه های واترجت صنعتی به نحو موثرتر و سریع تری شستشو می شوند. جت واش ها به کمک آب و در برخی موارد محلول شوینده، هرگونه روغن و آلودگی های عمیق را از سطح واگن ها برطرف می کنند. در ناوگان ریلی استفاده از واترجت صنعتی آب گرم نتیجه رضایت بخش‌تر و بهتری را نسبت به مدل های آب سرد به دنبال دارد. همچنین لوکوموتیو ها با استفاده از این دستگاه ها به راحتی پاکیزه می شوند.

•ماشین آلات ساختمانی

در زمینه های دیگر کاربرد تمیز کردن واگن مخزن است. تمیز کردن سیستم ماشین آلات ساختمانی مانند جت سیمان یا انفجار بتن. اکثرا فشار بیش از ۱۳۸۰ بار خواهد بود و سرعت جریان بیش از ۱۰۰ لیتر در متر بوده که در نتیجه آن می‌توان به تمیزکاری عالی دست پیدا کرد.

• صنایع مرتبط با لوله ‌ها

تمیز کردن واترجت با فشار بالا فرآیندی برای تمیز کردن و نگهداری لوله‌های آلوده نیز می باشد و برای از بین بردن رسوبات و انسدادهای ناشی از مایعاتی که از لوله عبور می کنند، و همچنین در تمیز کردن لوله شیمیایی هم کاربرد دارد. در فرآیند تمیز کردن لوله شیمیایی می تواند به جلوگیری از خوردگی ناشی از رسوبات کمک کند.
بسیاری از پمپ های تمیز کننده واترجت فشار بالا، در سیستم های تمیز کردن لوله کندانسور، سیستم های تمیز کردن لوله دیگ بخار را هم در صنایع مختلف در خیلی از کشورهای جهان به کار برده می‌شود.

• صنایع مختلف از نساجی گرفته تا پالایشگاهها

پمپ های تمیز کننده واترجت با فشار بالا به طور گسترده در صنایع مختلف مانند نساجی، داروسازی، فولاد، شیمیایی، پالایشگاه ها، صنایع دستی، محیط های شهری و در کشتی رانی برای شستن تجهیزات و عرشه کشتی، دامداری و کشاورزی، آشپزخانه های صنعتی، صنایع غذایی و دارویی برای شستن مخازن و نقاله ها و بسیاری از صنایع دیگر هم برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود.

مزایای کلی کارواش صنعتی در صنایع مختلف

تمیز کردن آب با فشار بالا یک روش استفاده از آب فشار قوی برای پاکیزگی سطوح داخلی و خارجی است. این تکنیک از آب شفافی استفاده می کند که توسط پمپ فشار بالا از طریق یک نازل فشرده شده و آن را روی قطعه کار منفجر میکند. با برخورد واتر جت، کثیفی یا باقی مانده های دیگر روی سطح حل می شود. امروزه تمیز کردن با واترجت فشار بالا به طور گسترده ای به عنوان روش موثر نظافت صنعتی پذیرفته شده است زیرا می تواند بقایای مواد را برای انواع کاربردها تقریباً بدون محدودیت حذف کند. روش اصلی ما در خدمات نظافت صنعتی استفاده از آب به عنوان وسیله ای برای تمیز کردن قطعات است. در زیر به مهمترین مزایای واترجت ها در صنایع مختلف اشاره کرده ایم:
۱. دوستدار محیط زیست: فقط از آب به عنوان ماده تمیزکننده استفاده می‌کند. بدون تاثیر بر محیط زیست، بدون گردو غبار و سایر خطرات بهداشتی.
۲. انعطاف پذیر و قابل تنظیم: قابل استفاده در مناطق صعب العبور در سازه‌های پیچیده. قابل تنظیم برای هر برنامه‌ای.
۳. حداقل حذف مواد: حذف حداقل مواد روی مواد پایه آب تنها وسیله تمیز کننده ای بوده که سبب عدم سایش ناشی از خورندگی شیمیایی می گردد.
۴. بدون مواد شیمیایی: بدون نیاز به حلال‌های شیمایی یا مواد شوینده هیچ خورندگی شیمیایی در طول فرایند تمیز کردن رخ نمی‌دهد.
۵. تاثیرگذار: حذف سریع و موثر باقی مانده ‌ها موجب زحمت کمتر در پاکسازی شده زیرا آب فقط جاری یا خشک می‌شود.
۶. مقرون به صرفه: واترجت به دلیل فرایند موثر، انعطاف پذیری و عدم نیاز به مواد شیمیایی نسبت به سایر روشها فرایند اقتصادی‌تری محسوب می‌ شود.

مزایای استفاده از کارواش صنعتی در نظافت سطوح و تجهیزات مختلف صنایع

سرمایه گذاری و خرید واترجت صنعتی و استفاده از آن در بخش های مختلف صنعت برای نظافت نما، سطوح و یا تجهیزات ایده بسیار عالی بوده و در دراز مدت باعث کاهش بسیاری از هزینه ها خواهد شد. استفاده از ماشین های نظافتی مکانیزه و شستشوی صنعتی در ساختمانها و صنایع مختلف مزایای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی برخی از این مزایا می پردازیم.

۱. نیاز به تعمیرات را کاهش دهید

با استفاده از روش های بهینه نظافت و استفاده از دستگاه های مکانیزه مانند جت واش صنعتی و یا واشرهای فشار قوی از تجمع آلاینده هایی مانند کپک و قارچ، خاک و جلبک در قسمت های مختلف صنایع خود جلوگیری می کنید. عدم نظافت مناسب نما و قسمت هایی که دائماً با آلاینده ها در تماس هستند می تواند مشکلات اساسی ایجاد کند که نیاز به تعمیرات اساسی و پرهزینه را به شدت افزایش می دهد. هنگام تمیز کردن نمای بیرونی و نمای ساختمان خود، مراقب مناطقی باشید که آلاینده‌ها در آنجا جمع می‌شوند که به‌صورت دستی یا به راحتی قابل دسترسی نیستند.

۲. بهداشت و سلامت محیط را ارتقا می‌دهید

محیط پاک‌تر، محیط سالم تری است. حتی اگر کارمندان و مشتریان شما بیشتر وقت خود را در داخل ساختمان اداری یا محیط تولید بگذرانند، باز هم هنگام ورود با نمای بیرونی ساختمان در تماس خواهند بود. نظافت نما، راهروها و نمای بیرونی ساختمان ها می تواند تاثیر مثبتی بر تصویر ذهنی مراجعین داشته باشد. به همین ترتیب، داشتن نمای آلوده در عین تمیز نگه داشتن فضای داخلی، می تواند تأثیر منفی بر مشتریان بگذارد. استفاده از دستگاه کارواش صنعتی با از بین بردن آلاینده ها و دوده ها، زیبایی و آراستگی ظاهر محیط شما را دو چندان می کند.

۳. قابلیت شستشوی قطعات مختلف و سهولت استفاده از دستگاه کارواش صنعتی

نظافت روزانه یکی از راه های حفظ پاکیزگی در ساختمان های تجاری، ادارات و صنایع می باشد. اما نظافت روزانه قطعات مختلف مانند شستشوی پنجره ها و دیوارها حتی تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی است و می تواند انرژی نیروی خدماتی شما را هدر دهد. بنابراین استفاده از تجهیزات مکانیزه نظافتی و واترجت های پرفشار در نظافت و شستشوی قطعات و تجهیزات محیط شما می تواند راه حلی مطلوب و بهینه برای به دست آوردن کیفیت، سرعت و سهولت در نقاط مختلف محیط صنعتی تان باشد.
با استفاده از مواد شوینده پرفشار در نظافت و شستشو نه تنها نمای ساختمان و قسمت های مختلف آن بهره می برید بلکه می توانید از آن برای شستشوی تجهیزات و ماشین آلات نیز استفاده کنید. استفاده از کارواش صنعتی زمان انجام نظافت روزانه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. استفاده از تجهیزات نظافت مکانیزه به زمان کمتری برای تمیزی نیاز داشته و به شما این امکان را می دهد که از زمان به نحو احسن استفاده کرده و از نیروی خدماتی خود کمال بهره را ببرید.
همه اینها برخی از مزایای اصلی استفاده از دستگاه واترجت برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان کارگاه تجاری، اداری یا صنعتی شماست. سرمایه گذاری در تجهیزات و روش های جدید نظافت صنعتی یکی از بهینه ترین و کارآمدترین راه ها برای حفظ ایمنی و سلامت محیطی برای کارکنان و مشتریان خواهد بود. واترجت صنعتی در انواع مختلفی تولید و عرضه شده این تنوع در طراحی و تولید تجهیزات و مواد شوینده فشار قوی، استفاده از این دستگاه‌ را در بخش های مختلف و محیط های گوناگون صنعتی، تجاری، خدماتی و یا حتی خانگی امکان پذیر می سازد.

سخن پایانی

در بسیاری از صنایع، فرآیند استفاده از واترجت صنعتی کارآمد و سازگار با محیط زیست بوده و برای پاکیزگی یا حذف باقی مانده آلودگی ها در محیطهای گوناگون اثربخش می‌باشد.
شاید در محاسبات اولیه خود خرید کارواش صنعتی به نظرتان گران برسد، ولی وقتی مزایا و سود حاصل از آن را در دراز مدت کنار هم بچینید متوجه می‌شوید که این خرید نه تنها هزینه‌بر نبوده بلکه نوعی سرمایه‌گذاری هم به شمار می‌رود.
شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاههای نظافت صنعتی در سراسر ایران می‌باشد. برای خرید هر یک از این تجهیزات و یا مشاوره قبل از خرید فقط کافیست با شماره تلفن : ۰۲۱-۴۴۱۴۰۰۰۵ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.