نکات ایمنی کار با جاروبرقی صنعتی

نکات ایمنی کار با جاروبرقی صنعتی

امروزه بدلیل پیشرفت سریع و روز افزون، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در زندگی هرشخص به وضوح قابل مشاهده است، تسریع امور است. در بحث نظافت و بهداشت نیز امر سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که دستگاه هایی مانند جاروبرقی های صنعتی توجهات زیادی را به سمت خود جلب کرده اند.

برای این نوع از دستگاه ها مانند تمامی دستگاه های صنعتی و غیرصنعتی، دستورالعمل هایی وجود دارد.

بخش مهمی از این دستورالعمل ها مربوط به نکات ایمنی است که در هنگام استفاده از انواع جاروبرقی های صنعتی باید به آنها توجه داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی را در مورد کار با جاروبرقی صنعتی به شما بگوییم.

نحوه کار با جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی و نحوه کارکرد آن

دستگاه جاروبرقی صنعتی همانطور که میدانید وظیفه جمع آوری آلاینده های جامد و مایع را دارد. البته باید توجه داشته باشید که تمامی جاروبرقی های صنعتی توانایی جمع آوری مایعات و جامدات را به شکل همزمان ندارند. تنها جاروبرقی سطلی آب و خاک است که توانایی جمع آوری زباله های مایع و جامد را به شکل همزمان دارد.

این نوع از دستگاه ها توانایی بالایی در جمع آوری آلاینده های صنعتی دارند و به راحتی می توانند آلودگی های محیط را از بین ببرند. ضمن اینکه این دستگاه ها در انواع مختلفی برای نیازهای گوناگون طراحی و ساخته شده اند که می توانید بسته به نیاز خود از آنها استفاده کنید.

جاروبرقی های صنعتی از ترکیب اجزا مختلفی ساخته می شوند که این اجزا در ارتباط با یکدیگر قابلیت جمع آوری زباله ها را فراهم می کنند.

یکی از مهم ترین بخش های این نوع دستگاه ها، موتور آنها است که وظیفه تامین انرژی را برای پمپ مکش را بر عهده دارد. پمپ مکش با استفاده از این انرژی بدست آمده فضایی خالی از هوا را داخل مخزن ایجاد می کند که در ادامه این فرآیند، جمع آوری آلاینده ها صورت می پذیرد.

از انواع مختلف این دستگاه ها می توان در محیط های مختلفی مانند: کارخانه ها، بیمارستان ها، تالارها، هتل ها، مساجد (جاروبرقی مسجدی)، سالن های سینما و تئاتر و… استفاد کرد و سرعت نظافت محیط را تا حدود زیادی افزایش داد.

شرایط استفاده از جاروبرقی صنعتی

شرایط مناسب نگهداری از جاروبرقی صنعتی

قبل از استفاده از دستگاه های نظافتی صنعتی توصیه می شود حتما دستورالعمل های مربوط به بخش نگهداری و مراقبت از آنها را نیز مطالعه نمایید. مواردی که در ادامه ذکر می شود را برای نگهداری جاروبرقی سطلی حتما در نظر داشته باشید.

 • توصیه می شود بعد از هر بار استفاده از انواع جاروبرقی صنعتی، مخزن مربوط به آن را تخلیه کنید.
 • فیلترهای مربوط به جاروبرقی را به شکل دوره ای بازرسی کنید و در صورت نیاز نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.
 • در حین استفاده جاروبرقی، به کیسه آن توجه کنید. این بخش قبل از اینکه به شکل کامل پر شود، نیاز به تعویض خواهد داشت.  
 • سیم های مربوط به دستگاه را دائما چک کنید تا دچار آسیب دیدگی نباشند.
 • سعی کنید تا بدنه دستگاه همواره تمیز باشد و از تجمع آلاینده ها روی آن جلوگیری کنید. بهتر است بعد از هر بار استفاده از دستگاه، بدنه آن را با یک پوشش نایلونی بپوشانید.
 • برس جاروبرقی صنعتی یکی از بخش های مهم این دستگاه است که نیاز به پاکسازی زیاد دارد.
 • توجه داشته باشید که صرفا از جاروبرقی آب و خاک برای جمع آوری مایعات استفاده کنید. جمع آوری مایعات با استفاده از جاروبرقی های تک موتوره امکان پذیر نخواهد بود و به دستگاه آسیب می رساند.
 • تا حد امکان سعی کنید تا جاروبرقی های صنعتی را در محیط هایی با دمای متعادل نگهداری کنید. توجه داشته باشید که کارکردن با جاروبرقی های صنعتی در شرایط ریزش باران و برف ممکن است به دستگاه آسیب های جدی وارد کند.
 • دمای مناسب برای کار با این دستگاه بین ۵ تا ۴۵ درجه سلسیوس است.
نحوه جمع آوری آلاینده ها با جاروبرقی صنعتی

نکات ایمنی کار با جاروبرقی صنعتی

رعایت نکات ایمنی در انجام هر کاری ضروری است. برای استفاده از جاروبرقی های صنعتی نیز این مورد از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است.

این نکات ایمنی شامل موارد زیر است:

 • اگر قصد تعمیر دستگاه را دارید، حتما قبل از بازکردن دستگاه، از عدم اتصال دستگاه به برق اطمینان حاصل کنید.
 • برای پاکسازی فیلتر دستگاه از مواد سمی، حتما از تجهیزات مخصوص استفاده کنید. حتما در مواردی که آلاینده ها خاصیت انفجاری دارند، از جاروبرقی های مخصوص استفاده کنید.
 • تا حد امکان برای تهیه فیلترهای جدید برای دستگاه، با شرکت مربوطه تماس بگیرید و از خرید و استفاده از فیلترهای متغیر جدا خودداری کنید.
 • قبل از آغاز فرآیند پاکسازی با استفاده از جاروبرقی های صنعتی، محیط را به شکل کامل مورد بررسی قرار دهید و موانع محیط را در نظر داشته باشید. برای استفاده از این جاروبرقی ها در محیط های شیب دار، دقت لازم را داشته باشید.
 • بعد از پایان کار با دستگاه، از قفل شدن چرخ ها مطمئن شوید.
 • در صورت آسیب دیدن سیم های مربوط به دستگاه و مکنده، دستگاه را خاموش کنید و برای رفع این مشکل هر چه سریع تر اقدام کنید.
 • برای حرکت دادن جاروبرقی های صنعتی از خرطوم های آنها استفاده نکنید.
 • مخزن زباله را تنها در صورتی که دستگاه خاموش است و فعالیتی انجام نمی دهد باز کنید.
 • در حین استفاده از دستگاه، خرطومی را خم نکنید.
نکات ایمنی در استفاده از جاروبرقی صنعتی

 مطالعه دفترچه راهنما

با رعایت این موارد می توانید ایمنی کار با جاروبرقی صنعتی را تا حدود زیادی تامین کنید. هر چند بهتر است دفترچه راهنمای هر دستگاه را قبل از استفاده از آن به شکل دقیق مطالعه کنید. ضمن اینکه رعایت کردن این موارد به افزایش طول عمر دستگاه ها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

 آموزش به اپراتور

یکی از نکات مهم در بحث ایمنی کار با جاروبرقی صنعتی، استفاده از افراد مجرب و آموزش دیده است. معمولا اپراتوری که قصد استفاده از این دستگاه را دارند بهتر است دفترچه راهنمای مربوط به دستگاه را به شکل کامل مورد مطالعه قرار دهد تا به بخش های مختلف دستگاه اشراف کامل داشته باشد. این موضوع علاوه بر افزایش سرعت نظافت به کاهش خطرات احتمالی حین استفاده از این دستگاه کمک خواهد کرد.

شرکت آوین صنعت با سالها تجربه و تخصص آماده ارائه انواع دستگاه های جاروبرقی های صنعتی در سراسر ایران است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.