نکات ایمنی هنگام کار با اسکرابر یا زمین شوی صنعتی

نکات ایمنی هنگام کار با اسکرابر یا زمین شوی صنعتی

بحث بهداشت و پاکیزگی محیط، تقریبا دغدغه روزانه هر شخصی است. اما سالهاست که با ورود دستگاه های نظافتی از قبیل: اسکرابر یا همان زمین شوی یا زمین شور و…. این موارد به سادگی قابل حل شدن هستند. این نوع از دستگاه های نظافتی، با استفاد از آب و مواد شوینده، همزمان فرآیند شستشو کف و خشک کردن کف را انجام می دهند.

اما این نوع از دستگاه ها نیز مانند سایر دستگاه های صنعتی و نظافتی همانند سوییپر ها نیاز به رعایت یک سری از اصول و قواعد دارند. نیاز است قبل از استفاده از این دستگاه ها، اطلاعاتی را راجع به آنها بدست آورید تا علاوه بر افزایش بازده این دستگاه ها، از بروز خطرهای احتمالی نیز جلوگیری کنید.

اسکرابرها چگونه کار می کنند

نحوه عملکرد اسکرابر چگونه است؟

این نوع از دستگاه های نظافتی با توجه به نیازهای مختلف در صنعت، در انواع مختلفی طراحی و تولید شده اند که این موضوع کمک می کند تا آلودگی ها در هر محیطی به بهترین شکل ممکن از بین بروند.

عموما اسکرابر ها دارای دو مخزن آب تمیز و آب کثیف هستند که در ادامه به نحوه کارکرد و عملکرد این دو جز از دستگاه ها خواهیم پرداخت.

در واقع فرآیند نظافت در این دستگاه بدین شکل آغاز می گردد که برس تعبیه شده در قسمت انتهایی دستگاه، با گردش دورانی و ۳۶۰ درجه اقدام به پاکسازی محیط می کند. در همین حین، آب تمیز از مخزن مخصوص به کمک این برس ها آمده تا فرآیند نظافت به شکل بهتری ادامه پیدا کند.

اما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که مخزن آب کثیف در این دستگاه ها چه کاربردی دارد؟

در واقع کاربرد این بخش از دستگاه را می توانید در مرحله خشک کردن کف زمین مشاهده کنید. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، این دستگاه ها مراحل شست و شو و خشک کردن کف را همزمان انجام می دهند.

در قسمت عقب دستگاه یک تی تعبیه شده تا آب های آلوده که در نتیجه برخورد برس با کف زمین بوده، جمع آوری کند و داخل مخزن آب کثیف قرار دهد.

نکات ایمنی برای کار با اسکرابر

شکل دقیق مطالعه کنید. البته در این قسمت مواردی گفته می شود که تا حدود زیادی نیاز شما را برطرف خواهد کرد.

در ابتدا نیاز دارید تا دستگاه را راه اندازی کنید (برای کسب اطلاعات در این خصوص می توانید از دفترچه راهنمای محصول استفاده کنید)

پس از راه اندازی، باید مطمئن شوید که مخزن آب تمیز و مواد شوینده دستگاه، به درستی پر شده باشد. توجه داشته باشید که برای استفاده از مواد شوینده، حتما به موارد ذکر شده در در دفترچه راهنما دقت کنید.

اگر مدل دستگاه زمین شور شما از نوع باطری دار است، نیاز دارید تا ابتدا شارژ باطری را نیز چک کنید. اما اگر از اسکرابر کابلی استفاده می کنید نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت.

پس از انجام فرآیند شستشو نیز بهتر است مخزن آب آلود و برس را به دقت تمیز کنید. ضمنا به منظور افزایش عمر دستگاه های نظافتی می توانید فیلتر دستگاه را نیز چک کنید و در صورت نیاز اقدام به تعویض آنها کنید.

آشنایی با دستگاه اسکرابر

نکات ایمنی کار با اسکرابر

دانستن و رعایت نکات ایمنی لازمه کار با هر دستگاهی است. در ادامه به برخی از نکات حیاتی و مهم در هنگام کار با اسکرابرها اشاره خواهیم کرد.

اگر از انواع اسکرابرهای باتری دار استفاده می کنید نیاز است تا در مرحله شارژ باتری، دقت بالایی داشته باشید. کابل های متصل به باتری را چک کنید تا به درستی در مکان خود نصب شده باشند. از قرار دادن اجسام رسانا در بالای باتری خودداری کنید. ضمنا قطب های باتری در حالتی که در حال شارژ شدن است، بهتر است لمس نشود. توجه به این موارد از ضروری ترین نکات ایمنی کار با اسکرابر های باتری دار است.

از افزایش سرعت کار با اسکرابرها به منظور تسریع در نظافت خودداری کنید. این دستگاه در کنار افراد یا اشیا باید به آرامی حرکت داده شود تا آسیبی به محیط اطراف خود وارد نکند.

قبل از شروع فعالیت دستگاه سعی کنید تا نوع برس انتخابی برای دستگاه، با سطح هماهنگ باشد تا از بروز خطرات جلوگیری شود. توجه به این مورد علاوه بر افزایش ایمنی کار با دستگاه، باعث عدم آسیب دیدن کفپوش ها نیز خواهد شد.

نحوه راه اندازی اسکرابر

 علاوه بر این نکات، لازم است چند مورد دیگر را به صورت کلی به خاطر داشته باشید تا احتمال وقوع خطر را به کمترین میزان ممکن برسانید. این موارد شامل:

مطالعه دفترچه راهنما

مطالعه دفترچه اسکرابر در واقع اولین و مهم ترین فعالیتی است که اپراتور مسئول، نسبت به انجام آن باید اقدام کند. تمامی اطلاعات مربوط به دستگاه مانند: هشدارها، اعلان ها، نحوه کارکرد زمین شوی، اجزا تشکیل دهنده سیستم و ارتباط آنها با یکدیگر و…. در این دفترچه گردآوری شده است.

مطالعه راهنما کمک می کند تا در شرایط بحرانی نیز تصمیمات درستی را اتخاذ کنید و ایمنی کار با اسکرابر را به بالاترین حد خود برسانید.

لباس مخصوص کار با اسکرابر و آموزش استفاده از آن

شناسایی محیط

گام بعدی برای افزایش ایمنی کار با اسکرابرها، شناخت محیط است. شناخت محیط قبل از کار با زمین شور ها از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در این مرحله شما باید با توجه به نوع آلاینده ها، نوع کفپوش و موارد دیگر، اقدام به انتخاب نوع برس کنید.

در صورت اقدام اشتباه در این مرحله، ممکن است علاوه بر آسیب به دستگاه، اپراتور نیز آسیب ببیند.

مطالعه کتابچه راهنمای اسکرابر

لباس مخصوص کار با اسکرابرها و آموزش استفاده از آن

ضمن انجام تمام مراحل بالا، نیاز است تا فردی که قصد استفاده از اسکرابر را دارد، نکاتی را راجع به نحوه کارکرد این دستگاه ها بداند. ایمنی کاربرانی که با این دستگاه آشنایی خوبی دارند، بسیار بالاتری از افراد غیر حرفه ای در این زمینه خواهد بود.

در خصوص افزایش ایمنی کار با انواع زمین شوی صنعتی بهتر است تا نکاتی راجع به پوشش رعایت شود.

تا حد امکان از کفش های جلوبسته و محکم و ضد لغزش استفاده کنید.

لباس مناسب برای کار با اسکرابرها، صرفا با داشتن آستین بلند و ضدپارگی کافی خواهد بود.

شستشوی نامناسب با اسکرابر

استفاده مناسب از میزان شوینده ها

همانطور که گفته شد این دستگاه ها همانند واترجت ها با استفاده از مواد شوینده و آب اقدام به نظافت محیط می کنند. این مواد شوینده توسط کاربر به این دستگاه ها اضافه می شود.

نکته ای که در این بین باید به آن توجه شود، میزان صحیح استفاده از مواد شوینده صنعتی است. اگر مقدار این مواد داخل اسکرابر بسیارکم باشد، ممکن است فرآیند نظافت به درستی انجام نشود و در صورت استفاده زیاد از این مواد، ممکن است که کف زمین لغزنده شود و همانطور که میدانید خطرات زیادی را در پی خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید انواع اسکرابرها و زمین شو ها می توانید با کارشناسان آوین صنعت تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.