تاریخچه ساخت جاروبرقی صنعتی

تاریخچه ساخت جاروبرقی صنعتی

بدون شک امروزه همه به نقش جاروبرقی در زندگی خود واقف هستیم. اولین ذهنیتی که از نقش ابزار نظافتی در ما تداعی می گردد، تصویر یک جاروبرقی در حین کار  می باشد. اولین جاروبرقی توسط آیوز مک‌گافی اختراع گردید و در ۸ ژوئن ۱۸۶۹ این اختراع، در آمریکا به ثبت رسید. در سال ۱۸۶۰ یک جاروبرقی دستی توسط دنیل هس از وست یونیون، آیووا اختراع شد؛ که به آن ” جارو نپتون ”  می‌گویند. در واقع جاروبرقی امروزی نمونه تکامل یافته و یا مشتق شده از جارو نپتون ها بودند که از یک دمنده استفاده می کرد. در اوایل قرن بیست نمونه های جارو نپتون موتوری تولید و ظاهر شدند.

در این مطلب می خواهیم در مورد ۲ نوع جارو برقی خانگی و جارو برقی هتلی صحبت کنیم و نکات مهمی که در زمان خرید جاروبرقی باید رعایت کنیم را با شما در میان بگذاریم.

استفاده از جارو برقی صنعتی

اجزای جارو برقی صنعتی

اجزای جاروبرقی از دو سامانه الکتریکی و سامانه مکانیکی تشکیل شده است. اجزای الکتریکی یک دستگاه مکنده شامل استاتور، کولکتور و زغال ( جاروبک) می باشد که در نهایت یک موتور زغالی ( موتور کولکتوری ) را می سازند. قسمتهای مکانیکی هم شامل مخزن زباله، فیلتر، نازل، لوله و شلنگ دستگاه جاروبرقی می باشد.

نقش جاروبرقی ها امروزه در تمامی رده های صنعتی و غیر صنعتی بر هیچکس پوشیده نیست. لذا بنا به محیط استفاده و یا استفاده از متریال صنعتی و غیر صنعتی، می توان جارو برقی ها را به ۲ نوع

  • جاروبرقی نیمه صنعتی

جاروبرقی های نیمه صنعتی شامل جاروبرقی خانگی، جاروبرقی هتلی، جاروبرقی تجاری ( جارو برقی آب و خاک ) می باشد .تمامی جاروبرقی های صنعتی دارای موتور زغالی هستند.

جاروبرقی صنعتی را می توان با توجه به محیط قابل استفاده و اجزای سخت کار صنعتی تشخیص داد. جاروبرقی های صنعتی از نظر الکتروموتور به دو دسته:

  • مکنده صنعتی با موتور زغالی (تقویت یافته)
  • مکنده صنعتی با موتور دائم کار (مکنده توربینی)

تقسیم می شوند.

قبلا مقاله ای با عنوان تفاوت جارو برقی صنعتی و نیمه صنعتی نوشته ایم که خواندن آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

همان طور که گفتیم استفاده از جارو برقی فقط مختص محیط های صنعتی نیست و استفاده از این دستگاه نظافت صنعتی در محل های بسیار زیادی امکان پذیر است که در ادامه در مورد ویژگی های خاصی که یک مکنده باید در محیط های مختلف داشته باشد، صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های جاروبرقی خانگی

نوعی از جاروبرقی که در خانه و یا محیط اداری استفاده می شود، در دسته جارو برقی های نیمه صنعتی قرار می گیرد. الکتروموتور این جاروبرقی کولکتوری می باشد و معمولا دارای ۱ عدد موتور با ایرفلو ( جریان مکش هوا در واحد زمان ) بالا، مخزن چند لیتری با بدنه فلزی و یا معمولا پلاستیک فشرده است. تنوع این سری از جاروبرقی ها با توجه به تنوع پذیری تولید کنندگان و پیشی گرفتن در بازار رقابت معمولا بالاست. جهت نظافت فرش و تمامی سطوح منزل از جاروبرقی خانگی استفاده می شود.

در خرید جاروبرقی خانگی بایستی به چه مواردی توجه نماییم؟

زمانی که صحبت از جارو برقی خانگی به میان می آید، یکسری انتظارات در ذهن ما شکل می گیرد. شاید از ضعیف بودن قدرت جاروبرقی موجود در منزل شکایت داشته باشیم و یا اینکه نازل ( سری ) جاروبرقی شکسته شده باشد و نمونه آن را در بازار پیدا نکرده باشیم بنابراین جهت خرید یک جاروبرقی مناسب برای منزل حتما به مواد ذیل توجه داشته باشیم:

-در صورتیکه بصورت اینترنتی می خواهیم جارو برقی را خریداری نماییم، حتما بین چند برند مقایسه فنی در راستای برتری فنی دو مولفه  حداکثر جریان هوا ( Air Flow ) و در وهله دوم حداکثر میزان قدرت ( فشار منفی ) جاروبرقی داشته باشیم. هر چه حداکثر میزان مکش هوا در واحد زمان بیشتر باشد، جارو برقی می تواند در زمان کمتری میزان بیشتری از هوا را مکش نماید و از آنجا که گرد و غبار موجود در منزل بسیار سبک است، با جریان هوا مکش می شود.

-فروشنده جاروبرقی بایستی دارای مرکز خدمات پس از فروش باشد و در مواقع آسیب به جاروبرقی، تعمیرات توسط آن مرکز انجام شود. توجه کنید که تمامی محصولات شرکت آوین صنعت دارای ۱۲ ماه گارانتی و ۱۵ سال خدمات پس از فروش می باشند.

-میزان صدای جاروبرقی بایستی آزار دهنده نباشد.

-جاروبرقی بایستی دارای نمودار مصرف انرژی باشد.

-چرخ های جاروبرقی بایستی از کیفیت مناسب برخوردار باشند، چونکه آسیب پذیرترین قسمت جاروبرقی خانگی چرخهای آن است.

ویژگی های جاروبرقی هتلی

جاروبرقی موجود در یک هتل بایستی دارای یکسری مشخصات ویژه باشد تا بتواند نظافت را در سریع ترین حالت ممکن و با بهترین کیفیت انجام دهد. این ویژگی ها شامل:

-داشتن صدای کم جاروبرقی هتلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است معمولا مدیران خدمات هتل بدنبال خرید جارو برقی هتلی کم صدا هستند و بر اساس تجربه جارو برقی های با صدای زیاد باعث آزردگی خاطر مسافران شده و شکایت آن ها را به دنبال داشته است.

-حمل و نقل آسان جاروبرقی هتلی از دیگر مشخصه موجود یک جاروبرقی هتلی می باشد.

معمولا تردد بسیار زیاد در سطح لابی و راهروهای هتل، باعث آلوده شدن این سطوح می شوند. کفش مسافران و وسایل آن ها یکی از دلایل اصلی آلودگی هستند که با استفاده از جارو برقی هتلی می توانیم قسمت عمده ای از این آلودگی را در بدو ورود جمع آوری و امها نماییم. نظافت سطح اتاق های هتل نیز توسط جارو برقی با سرعت و کیفیت بالا امکان پذیر است. معمولا این دستگاه های جاروبرقی صنعتی را می توانید به عنوان جاروبرقی مسجدی نیز مورد استفاده قرار دهید.

نقش جاروبرقی در کارخانجات صنعتی

مکنده های صنعتی در کنار اسکرابر و سایر دستگاه های نظافت صنعتی، در صنایع مختلف در برقراری نظافت صنعتی نقش مهمی را ایفا می کنند. مکنده های صنعتی می توانند مدت زمان طولانی به خاطر نداشتن اجزای سایشی در هسته موتور و مجهز بودن به فن خنک کننده به فعالیت و کار مداوم خود ادامه دهند. مکنده های صنعتی می توانند انواع آلودگی سبک و سنگین، مایع یا جامد را با قدرت و سرعت بالا مکش نمایند. ریزگردها یکی از معظلات صنایع مختلف می باشند که بعضا باعث آتش سوزی می شوند لذا توسط جاروبرقی صنعتی با سرعت جمع آوری شده و محیط صنعتی را مورد نظافت سبک و سنگین قرار می دهند. از نظافت یک انبار در کارخانه پتروشیمی تا نظافت خط تولید یک کارخانه مواد غذایی و غیره همه و همه توسط یک جاروبرقی صنعتی میسر است. در این قسمت از مقاله سعی داریم شما را با کاربردهای جاروبرقی صنعتی در صنایع مختلف آشنا سازیم.

استفاده جاروبرقی صنعتی در صنایع خودروسازی

مکنده صنعتی در صنایع خودروسازی در قسمت های مختلف تولیدی و خدماتی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در قسمت تولیدی با استفاده ار جاروبرقی صنعتی با فیلتر تفلونی (نچسب) می توان در سالن رنگ بدنه خودرو باعث مکش رنگ های پودری روغنی شد. همانطورکه می دانیم پراکنده شدن رنگ های پودری در فضا می تواند تاثیرات فوق العاده مخرب بر روی ریه و تنفس اشخاص اطراف داشته باشد و یا این که در سالن مونتاژ می تواند در نظافت نهایی خودرو مکش براده های فلزی و PVC نقش داشته باشد.

دستگاه های نظافتی سوییپر نیز از دیگر دستگاه های کاربردی برای نظافت در این محیط های صنعتی است.

استفاده جاروبرقی صنعتی در صنایع سیمان

یکی از آلوده ترین محیط های صنعتی می تواند صنایع سیمان باشد. تولید سیمان و پروسه های تولید می تواند ریزگردهای سیمان را در فضای اطراف منتشر نماید در نتیجه بر روی سلامت افراد تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت لذا با استفاده از مکنده های صنعتی در صنایع سیمان می توانیم قسمت عمده ای از این ذرات پودری را در حین تولید و یا در سطح زمین مکش و جمع آوری نماییم. شایان ذکر است با جمع آوری سیمان و دپو کردن مجدد این پودر ارزشمند می توانیم مجددا آن را به چرخه فروش و سودآوری برگردانیم.

لذا تهیه دستگاه جاروبرقی صنعتی در صنایع سیمان و کاشی و سرامیک علاوه بر جلوگیری از آسیب های جسمانی به افراد آن ناحیه می تواند در سودآوری مالی نیز نقش بسزایی داشته باشد.

در این کارخانه ها از ابزارهای دیگر نیز مانند واترجت صنعتی در کنار این مکنده ها استفاده می شود.

جاروبرقی صنعتی در صنایع فولاد و ذوب فلزات

با استفاده از مکنده صنعتی در صنایع ذوب فولاد می توانیم قسمت عمده ای از آلاینده ها و آلودگی ها از جمله پوسته های فلزی، آهک، اکسیدها و غیره را در سالن نورد، سالن احیا، گندله سازی و انباشت و برداشت را مورد نظافت صنعتی قرار دهیم. قسمت عمده ای از این آلودگی ها به خاطر سبک بودن و یا تولید در طبقات بالا می تواند در فضا منتشر باشد اما قسمت دیگر که بر روی سطح زمین نشسته اند را می توان با استفاده از جاروبرقی صنعتی و دستگاه سوییپر صنعتی مورد نظافت قرار دهیم. در واقع با نظافت سطح مانع از انتشار این آلودگی ها در فضای اطراف می شویم.

مکنده صنعتی در صنایع تولید شیشه

استفاده از جاروبرقی صنعتی در صنایع تولید شیشه فلوت و دیگر تولیدات شیشه از دو بعد اهمیت دارد.

۱- ابتدا از دیدگاه برقراری نظافت صنعتی و جلوگیری از انتشار گرد سیلیس در فضا و در نهایت استنشاق توسط افراد مستقر در کارخانه

۲- بعد دوم اینکه زمانی که گرد سیلیس در فضا معلق باشد می تواند بر روی کیفیت تولید اثر نامطلوب گذاشته و سبب تیره شدن محصولات شود لذا استفاده از جاروبرقی صنعتی در صنایع تولید شیشه از اهمیت خاصی برخوردار است.

جاروبرقی صنعتی و اهمیت دفع آزبست

ازبست ماده ای بسیار انطباق پذیر، قوی، غیراشتعال، ارزان و در نهایت بسیار سمی است. از آزبست به خاطر مقاومت دمایی بالایی که دارد در تولید لباس آتشنشانان استفاده می شود و همچنین به خاطر مقاومت بالا، ارزان بودن و نرخ حرارت پایین در عایق رطوبتی و دمایی ساختمان استفاده می شود. متاسفانه به خاطر ارزان بودن و مشخصات فیزیکی مناسب (بالا بردن مقاومت) این فیبر خطرناک در صنایع مختلف استفاده فراوان دارد. در بسیاری از موارد به خاطر سبک بودن این فیبر و انتشار آن در فضا می تواند عامل اصلی بسیاری از انواع سرطان ها باشد. لذا یکی از بهترین راه های جمع آوری و جلوگیری از انتشار این فیبر خطرناک و سرطانی استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی می باشد.

استفاده دستگاه جاروبرقی صنعتی در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی

یک پالایشگاه و یا کارخانه پتروشیمی از واحدهای مختلف تجمیع یافته است که هر کدام از این واحدها می توانند آلودگی های خاص خود را داشته باشند.

به عنوان مثال در قسمت انبارها در این صنعت بنا به نوع تولید می توانند انواعی از آلودگی های سبک همراه با سنگ باشد و در مورد نظافت انبار جنرال (قطعات) می تواند از نظافت سطح زمین تا نظافت قفسه ها را شامل شود. در بسیاری از کارخانجات پتروشیمی که تولیدات سیانیدی دارند بایستی صرفا از جاروبرقی صنعتی در جمع آوری پودر سیانید (پایه سیانور) استفاده شود زیرا استفاده از دستگاه زمین شوی صنعتی به دلیل استفاده از آب می تواند بسیار خطرناک باشد (ترکیب منجر به تولید بخارات سمی می شود).

در یک پالایشگاه و یا کارخانه پتروشیمی می توانیم از دستگاه های جاروبرقی صنعتی دیزلی و یا الکتریکی پرقدرت در تخلیه و انتقال کاتالیست ها استفاده نماییم. در قسمت بسته بندی در یک کارخانه تولید گرانول PVC (سبک و سنگین) جاروبرقی صنعتی نقش مهمی در جمع آوری دانه های گرانول و برقراری اصول نظافت صنعتی در آن قسمت را دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.