۷ اشتباه رایج در نظافت کفپوش های صنعتی و تجاری

۷ اشتباه رایج در نظافت کفپوش های صنعتی و تجاری

تمیز کردن ساختمان اداری یا صنعتی ممکن است ساده به نظر برسد. اغلب اشتباهاتی که در تمیز کردن این محیط‌ها توسط صاحبان مشاغل و کارمندان آن بوجود می آید، به دلیل عدم آگاهی است. پس اگر مراقب نباشید، این اشتباهات می‌توانند چندین میلیون هزینه تعمیر و نگهداری برای کسب و کارتان ایجاد کنند. بنابراین، برای حفظ شکل کسب و کار خود باید از آنها دوری کنید.  از جنبه دیگر، نظافت مناسب می‌تواند رضایت کارکنان را بهبود بخشیده و سلامت و ایمنی آنها را تضمین کند. حال اگر می‌خواهید استانداردهای بالایی از نظافت را برای دفتر خود حفظ کنید، دانستن برخی از بزرگترین و رایج‌ترین اشتباهات مفید است.

در این مقاله سعی داریم برخی از مهمترین اشتباهات نظافتی را که باید از آنها اجتناب کنید باهم مرور نماییم:

رایج ترین اشتباهات نظافت کفپوش ها

 1. نظافت روزانه کفپوش‌ها

بسیاری از مردم این ذهنیت را دارند که اگر چیزی تمیز به نظر برسد، واقعا تمیز است. با این حال، میکروب‌ها و پاتوژن‌ها موجودات میکروسکوپی هستند که چشم ما قادر به تشخیص آنها نیست. ممکن است یک منطقه تمیز به نظر برسد، درحالی که ضدعفونی نشده است. برای تمیز نگه داشتن دفتر خود، کاهش روزهای بیماری کارمندان و اطمینان از سلامت همه، باید ساختمان خود را روزانه و با وسایل نظافتی باکیفیت ضدعفونی کنید. این امر به ویژه برای مکان های مشترک مانند حمام، اتاق استراحت و آشپزخانه مهم است. اکنون می‌دانیم که میکروب‌ها می‌توانند در زندگی روزمره، سودآوری کسب‌وکار و طول عمرمان اختلال ایجاد کنند، بنابراین مطمئن شوید که تلاش بیشتری برای ضدعفونی کردن روزانه انجام می‌دهید.

کاربرد دستگاه اسکرابر دستی

کفپوش های زمین معمولا کثیف‌ترین قسمت هر محل تجاری یا صنعتی هستند. چه در  یک دفتر، یک فروشگاه خرده فروشی یا یک بیمارستان یا یک کارخانه هستید، زمانی که طبقات توسط صدها نفر، بازدیدکننده و مشتریان در طول روز استفاده می‌شوند، پس خیلی سریع کثیف می‌شوند.  گرد و غبار، کثیفی و میکروب های بیرون به همراه کفش های بازدیدکنندگان حمل شده و در محیط های مختلف باقی می ماند.  هنگامی که برای چند روز بدون مراقبت رها شده و به طور منظم استفاده می‌شوند، طبقه های تجاری بد، کثیف و ناپاک به نظر می رسند. این برای شهرت تجاری‌تان هم بد است. هیچ کس دوست ندارد دوباره از محلی که به خوبی نگهداری نشده یا کثیف است بازدید کند.  این امر اعتبار و ارزش کسب و کارتان را در بازار مختل کرده و در دراز مدت هم می‌تواند برایتان مشکلات جدی ایجاد کند.

تمیز کردن منظم کفپوش های یک محیط تجاری یا صنعتی نه تنها برای زیبا و جذاب نگه داشتن کفپوش ها ، بلکه مهمتر از آن برای جلوگیری از تبدیل شدن آنها به منبع بالقوه عفونت و ایمن نگه داشتن افراد از میکروب‌ها و باکتری‌ها مهم است.

تمیز کردن روتین کفپوش ها برای مکان‌هایی مانند رستوران‌ها و خواربار فروشی‌هایی که با غذاها و خوراکی‌های مشابه سروکار دارند نیز اهمیت بسزایی دارد.

 • آماده نکردن کفپوش قبل از شستشو

در نظافت اولیه، استفاده از جاروبرقی صنعتی توصیه می‌شود. این به تمیز نگه داشتن کفپوش ها کمک می‌کند و هرگونه کثیفی، گرد و غبار و زباله‌هایی که ممکن است در طول روز انباشته شده باشند را از بین می‌برد.

پاک کننده ها ابتدا تمام کفپوش ها از جمله کاشی ها و چوب های سخت را جارو می‌کنند تا گرد و غبار و کثیفی قابل مشاهده را از بین ببرند.

عناصر مشترکی برای فرآیند تمیز کردن وجود دارد. قبل از هر مرحله، مطمئن شوید که تجهیزات تمیز و سالم هستند و برای نظافت سطح مورد نظر بهترین ابزاری هستند که به کار می گیرید.

در صورت نداشتن تجهیزات مناسب، تمیز کردن کفپوش یک محیط بزرگ کار بسیار دشواری است. اما با دستگاه های کف‌شوی، کار آسان تر و ساده تر می‌شود. از آنجایی که دستگاه اسکرابر توسط موتور به حرکت در می‌آیند، کفپوش را می‌توان بدون تلاش زیاد و یا نیروی انسانی زیاد تمیز کرد. در واقع، دستگاه های زمین شوی صنعتی کفپوش ‌ها را عمیق‌تر نسبت به روش‌های تمیز کردن دستی پاکیزه می‌کنند.

با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتیجه و کفپوش تمیز و مرتب، باید نحوه عملکرد صحیح دستگاه کف شوی را یاد بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که پیدا کردن ماشین تمیز کننده مناسب مورد نیاز است، به همین دلیل است که باید حداقل ایده‌ای در مورد ماشین‌ها داشته باشید. بنابراین می‌بینید که شکاف اطلاعاتی می‌تواند شما را به اشتباه در هنگام استفاده از دستگاه سوق دهد.

نظافت تجاری
 • به رطوبت کف زمین توجه کنید

سطح pH محلول‌های آبی به حذف مواد متمایز از سطوح مختلف در تجهیزات صنعتی کمک می‌کند. محلول های آبی-اسیدی بهتر می‌توانند زنگ، رسوب و اکسیدها را از فلزات حذف کنند، در حالی که محلول های آبی می‌توانند اکسیدها، نمک ها، تراشه های فلزی، خاک های طبیعی و روغن را به طور موثر حذف کنند.

استفاده از پاک کننده های مبتنی بر آب به نوع کاربرد و سایر ملاحظات مانند محدودیت بودجه و زمان، ابزار و پرسنل در دسترس، الزامات کیفیت و نگهداری بستگی دارد.

 • استفاده از محصولات شیمیایی اشتباه

در پرتو شیوع کووید-۱۹، نظافت تجاری و صنعتی از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. نهادهای تجاری در سراسر جهان بر ارتقاء و حفظ پاکیزگی محل کار خود با بالاترین استانداردها برای کاهش شیوع ویروس ها و باکتری های مسری تمرکز می‌کنند. با این حال، یکی از مواردی که اکثر صاحبان مشاغل متوجه نمی‌شوند این است که شوینده های تمیزکننده تأثیر قابل توجهی بر سلامت و بهداشت کلی محل کار دارند و استفاده از لوازم تمیزکننده نادرست یا حلال‌های خشن می‌تواند خطرات بالقوه ای را ایجاد کند و باعث ایجاد بیماری‌های شدید در بین کارکنان و مشتریان شود.

پاکیزگی هر نوع سطحی متفاوت است و  مواد شوینده آنها نیز متفاوت می‌باشد. استفاده از محصول تمیز کننده مناسب برای سطوح مختلف می‌تواند به شما در حفظ محیطی تمیز و ایمن کمک کند. برعکس، استفاده از وسایل تمیزکننده نادرست می‌تواند آثار دائمی یا لکه‌های ناخوشایند به جا بگذارد و حتی می‌تواند به برخی از مواد آسیب برساند.

به عنوان مثال، استفاده از محلول تمیزکننده نامناسب روی کفپوش چوبی می‌تواند به پوشش رویه آسیب رسانده و اگر از یک حلال تمیزکننده روی کف‌پوش کاشی بیش از حد اسیدی استفاده می‌کنید، ممکن است آسیب‌های ساختاری عمده‌ای به کفپوش وارد کنید.

از سوی دیگر مواد شوینده سمی می‌تواند برای سلامتی شما و کارکنانتان خطرناک باشد. استفاده از حلال های سمی بر روی انواع کفپوش ها و سطوح نه تنها می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند، بلکه باعث ایجاد بیماری های شدید سلامتی در بین کارکنان می‌شود. برخی از خطرات شوینده های تجاری و صنعتی خطرناک که حاوی مواد شیمیایی هستند عبارتند از:

 • سمی
 • قابل اشتعال
 • قدرتمند
 • زیان آور

بعلاوه، برخی ترکیبات شیمیایی خاص، بخارات سمی از خود ساطع می‌کنند که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی عمده برای کارکنان شوند، افرادی که آسم و آلرژی دارند، اختلالات ریوی، تحریکات پوستی و افزایش تعداد کارکنان بیمار شوند.  استنشاق گازهای سمی نیز می‌تواند منجر به استفراغ، درد قفسه سینه، حالت تهوع، مشکلات تنفسی شود. ما با دستگاه های نظافت صنعتی حرفه‌ای خود مهارت کافی برای ترکیبات شیمیایی محلول های تمیز کننده مختلف را داشته و موثرترین حلال را در طول نظافت صنعتی و اداری‌ برای ایمنی درجه یک محل کارتان به شما توصیه می کنیم.

مواد شوینده شیمیایی
 • استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی

ما انسان ها خودمان و محیط خود را به دلایل مختلف مرتبط با سلامتی، فرهنگی و زیبایی شناسی تمیز می کنیم.

  امروزه، ما به طور معمول از ده ها ماده شیمیایی مصنوعی برای تمیز کردن محیط های داخلی خود استفاده می کنیم، که بسیاری از آنها ممکن است به بدن ما آسیب وارد کنند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد  از مواد شیمیایی پاک‌کننده باعث افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیک شده که یک مشکل مهم در سلامت عمومی است.

وسواس برای ضدعفونی کردن محیط هایمان ممکن است ما را در معرض مواد شیمیایی سمی قرار ‌دهد. حتی اکوسیستم های میکروبی روی پوست، دستگاه گوارش و حتی در محل زندگی و کارمان را مختل می‌کند. فرضیه بهداشت بیان می‌کند که عدم قرار گرفتن در معرض میکروارگانیسم های خاص، ما را مستعد ابتلا به بیماری می‌کند. بنابراین، ضدعفونی بیش از حد محیط‌هایمان ممکن است میکروب‌های مفید روی، درون و اطراف ما را از بین ببرد.

 • توجه نکردن به ایمنی کارکنان و مشتریان

چالش دیگری که شرکت‌ها در نظافت با آن مواجه هستند، چگونگی بهبود ایمنی در محیط های تجاری و صنعتی است.

یکی دیگر از مسائل ایمنی که شرکت‌های نظافتی باید با آن مقابله کنند، تأثیری است که فرآیندها و محصولات تمیز کننده بر محیط‌زیست و محیط های تجاری یا صنعتی دارند. به عنوان مثال، استفاده از مواد شیمیایی خشن که بوی قوی می‌دهند یا تجهیزاتی که آلودگی صوتی ایجاد می‌کند، می‌تواند بر مشتریان و کارکنانی که در زمان تمیز کردن در مرکز هستند، تأثیر بگذارد.

نظافت صنعتی نه تنها به بهداشت محیط در یک ساختمان تجاری یا واحد صنعتی کمک می‌کنند، بلکه از نظر ایمنی نیز این مورد بسیار اثر گذار است.

در این زمینه استاندارها و مقرراتی در رابطه با حفظ محیط کار ایمن و سالم برای کارکنان از سوی اداره بهداشت ارائه می‌شود که پیروی از این دستورالعمل ها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کارکنان نظافت در حین کار در اطراف محلول ها و تجهیزات نظافت صنعتی، اقدامات احتیاطی مناسب را برای محافظت از خود انجام می‌دهند.

آموزش افراد برای نظافت صنعتی
 • کوتاهی در آموزش کارکنان

تصور مبنی بر اینکه نظافت حرفه ای کار ماهرانه ای نیست مدت هاست در صنعت نظافت فراگیر بود. با توجه به این تصور منفی، کسانی که برای این موقعیت‌ها درخواست می‌دهند ممکن است مناسب نباشند و کسانی که مناسب هستند ممکن است نخواهند مدت زیادی در این موقعیت بمانند.

یکی از راههای افزایش رضایت در کارکنان و ماندگاری در شغل مورد نظر آموزش درست و کافی است. در ضمن باید مطمئن شوید که فرآیندهای آموزشی آنها به اندازه کافی کارکنان را برای ارائه خدمات با کیفیت بالا آماده می‌کند. کارمندان باید آموزش ببینند تا سریع کار کرده و در عین حال به طور موثر نظافت کنند تا با برنامه خدمات و هزینه‌ها همگام شوند. اگرچه این امر ممکن است در ابتدا برای شرکت‌ها هزینه و زمان بیشتری را به دنبال داشته باشد، اما زمانی که نوبت به حفظ کسب‌وکار و جذب مشتریان جدید می‌شود، بیشتر از بازگشت سرمایه خواهد بود.

بنابراین یکی از بهترین راه ها برای کنار آمدن با مسائل مربوط به خدمات نظافت صنعتی این است که اطمینان حاصل کنید که  اهمیت آموزش کارکنان خود را درک کرده‌اید. برای این کار باید یک برنامه آموزش رسمی با توجه به فرآیند نظافت سیستماتیک خود داشته باشید.

نتیجه‌گیری

امروزه هزینه‌ها در بخش ها مختلف تجاری و صنعتی رو به افزایش است. با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی و آموزش های صحیح کارکنان در استفاده از این دستگاه ها و انتخاب مواد شوینده مناسب می‌توان فرآیندهای پایدارتری را اتخاذ کرده و مصرف مواد شیمیایی و آب را کاهش داد. با این روند نه تنها تأثیر منفی شرکت بر محیط زیست کاهش یافته، بلکه به شرکت ها کمک می‌کند تا با کاهش ضایعات خود و کاهش منابع مورد نیاز برای ارائه خدمات با کیفیت، در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنند.

پس اگر به دنبال نظافت ماهرانه کارگاه یا کارخانه خود هستید می‌توانید از خدمات ما برخوردار شوید. شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاه های نظافت صنعتی در سراسر ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید برای مشاوره قبل از خرید با شماره تلفن : ۰۲۱-۴۴۱۴۰۰۰۵ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.