تمیز کردن زمین تنیس

تمیز کردن زمین تنیس

فرقی نمی کند که زمین تنیس شما سرپوشیده باشد یا سرباز؛ به هرحال این سطوح نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. معمولا زمین های تنیس از نوع خاصی از پوشش ها هستند که در معرض گرد و غبار، زباله ها و… هستند.

به همین دلیل است که نظافت زمین تنیس و برنامه ریزی برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار علاوه بر جلوگیری از آلودگی زمین، موجب می شود که طول عمر سطح زمین هم تا حدود زیادی افزایش پیدا کند و با این هزینه های زیاد، کمتر به تعمیر نیاز پیدا کنید.

ضمن اینکه حفظ سلامت زمین، برای ورزشکاران نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه سعی می‌کنیم نکات مهمی را راجع به تمیز کردن زمین تنیس به شما بگوییم. 

انواع زمین تنیس

انواع زمین تنیس

همانطور که میدانید زمین های تنیس انواع متفاوتی دارند. این موضوع باعث می شود تا نحوه تمیز کردن هر یک از این زمین ها نیز کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. به شکل کلی زمین های تنیس به چهار نوع: زمین تنیس هارد کورت یا سخت، زمین تنیس خاکی، زمین تنیس خاک رسی و زمین تنیس کارپت تقسیم بندی می شوند.

زمین های هارد کورت یکی از رایج ترین و استاندارترین زمین های تنیس هستند که معمولا از آسفالت یا بتن و یک روکش آکریلیک تشکیل می شوند. معمولا تمیز کردن این نوع از زمین های تنیس ساده تر است.

دلایل کثیف شدن زمین تنیس

عموما دلایل اصلی برای کثیف شدن زمین های تنیس، عوامل بیرونی است. بخصوص در انواع زمین تنیس سخت (هارد کورت) که هیچ گونه خاک و آلاینده ای در آنها وجود ندارد، تنها عامل های بیرونی باعث ایجاد آلودگی می شوند. یکی از دلایل اصلی برای کثیف شدن زمین های تنیس، توپ تنیس است.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، کفش افرادی است که در زمین تنیس حضور پیدا می کنند. معمولا همه افرادی که پا به زمین می گذارند، کفش خود را تعویض نمی کنند.

ضمن اینکه زمین های تنیسی که در محیط های سرباز قرار دارند، عموما در معرض آلودگی های ناشی از گرد و غبار، برگ درختان و… قرار می گیرند.

به همین ترتیب حتی در زمین های نوع هارد کورت هم نیاز به تمیز کردن وجود دارد و عدم توجه به این موضوع چندان درست نیست.

تجهیزات مورد نیاز برای نظافت زمین تنیس

معمولا برای تمیز کردن زمین های تنیس از دستگاه های متفاوتی مانند: دستگاه اسکرابر صنعتی، دستگاه سوییپر و دستگاه واترجت صنعتی استفاده می شود. همانطور که گفته شد زمین های تنیس دچار آلودگی های مختلفی مانند گرد و غبارها و آلاینده های دیگر می شوند.

نظافت زمین تنیس با دستگاه های نظافت صنعتی

اولین کاری که برای نظافت زمین تنیس باید انجام داد، این است که آلاینده های بزرگ را بردارید. این کار را می توانید با استفاده از دستگاه های سوییپر انجام دهید. این دستگاه ها معمولا با استفاده از دو برس تعبیه شده می توانند انواع گرد و غبار را از بین ببرند.

همچنین اگر آلاینده ای وجود داشته باشد که به سطح زمین چسبیده باشد باید با استفاده از آب مورد نظافت قرار گیرد. دستگاه واترجت صنعتی با خارج آب به شکل پرفشار این کار را برای شما انجام میدهد. حتی برای سطوحی مانند هارد کورت که امکان رنگ رفتگی برای آنها وجود دارد، می توانید درجه و قدرت فشار آب را تنظیم کنید.

اما بهترین دستگاه برای نظافت زمین تنیس هارد کورت، دستگاه اسکرابر صنعتی است. این دستگاه هم آلاینده ها را از بین می برد و هم سطح زمین را می شوید. ضمن اینکه این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند قابلیت خشک کردن زمین به شکل همزمان را نیز دارند. در ادامه سعی کردیم در مورد کاربردها و مزیت های این دستگاه بیشتر به شما بگوییم.

نکات مهم برای انتخاب تجهیزات مناسب

نظافت زمین تنیس با زمین شوی صنعتی

برای تمیز کردن یک زمین هارد کورت نیازی نیست که سرمایه گذاری زیادی انجام دهید. حتی دیده شده برای برخی زمین ها از وسایل ساده ای مانند تی و سطل برای شستشوی زمین استفاده می کنند. تعداد دفعاتی که شما به تمیز کردن زمین تنیس نیاز پیدا می کنید، به موارد زیادی مانند: آلودگی ها، انواع آلاینده ها، نوع زمین تنیس و… بستگی دارد.

زمین های تنیس مساحتی حدودا ۱۹۵ متر مربع به همراه مقداری مساحت در کناره های زمین دارند. تمیز کردن این مساحت با استفاده از تی و سطل یا جاروبرقی های خانگی منطقی نیست به خصوص اگر مدیریت چند زمین تنیس بر عهده شما باشد.

در این مواقع بهترین راه استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی است که بهترین دستگاه برای زمین های هارد کورت، دستگاه اسکرابر است. اما قبل از خرید و تمیز کردن زمین تنیس باید نکاتی را بدانید تا بهترین عملکرد را از این دستگاه ها دریافت کنید.

سرپوشیده یا سرباز بودن زمین تنیس

سرپوشیده یا سرباز بودن زمین تنیس یکی از اولین نکاتی است که در نظافت یک زمین تنیس باید یه آن توجه کنید. معمولا زمین های سرباز، در معرض آلودگی بیشتری هستند در نتیجه نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند و احتمالا تعداد دفعات بیشتری را برای نظافت باید اختصاص دهید. به همین خاطر است که استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی بهترین گزینه برای نظافت زمین تنیس است.

حتی برای زمین های سرباز می توانید از دستگاه سوییپر صنعتی هم برای غبارروبی استفاده کنید.

برس مناسب برای نظافت زمین تنیس

برس های مخصوص اسکرابر برای تمیز کردن زمین تنیس

حتما توصیه می کنیم قبل از خرید دستگاه اسکرابر برای نظافت زمین تنیس، در مورد انواع برس های آن اطلاعاتی کسب کنید. برس ها نقش مهمی در بازدهی دستگاه های اسکرابر دارند. اگر زمین تنیس شما از بتن یا آسفالت ساخته شده بهتر است برسی با ضریب سختی بیشتر انتخاب کنید.

اگر از آکریلیک و پوشش های نرم تر است، می توانید از برس هایی نرم تر استفاده کنید که سطح زمین تنیس آسیب نبیند.

برس ها ابعاد متفاوتی هم دارند. می توانید برای صرفه جویی در زمان و هزینه از برس هایی با ابعاد بزرگتر استفاده کنید.

کابلی یا شارژی بودن اسکرابر

اسکرابرهای برقی دارای کابل های بلندی هستند که باید به پریز برق متصل شود. این مورد باعث می شود بدلیل عدم دسترسی به پریز برق، در برخی زمین های تنیس سرباز استفاده از این دستگاه ها امکان پذیر نباشد. استفاده از دستگاه اسکرابر شارژی در زمین های سرباز می تواند گزینه مناسبی باشد. این نوع از زمین شوی های صنعتی با یکبار شارژ می توانند تا چند ساعت کار کنند.

معمولا در زمین های سرپوشیده از اسکرابر کابلی و در زمین های سرباز از اسکرابر شارژی یا باتری دار استفاده می شود.

اسکرابر دستی یا اسکرابر سرنشین دار

اگر قرار است در محیط بزرگی از این دستگاه ها استفاده کنید، باید اسکرابر سر نشین دار  خریداری کنید. این مدل از اسکرابرها نسبت به اسکرابرهای دستی سرعت و قدرت بیشتری در اختیار شما می گذارند. اما هزینه های این دستگاه نسبت به مدل های دستی بسیار بیشتر است.

پس اگر مسئولیت تمیز کردن چند زمین تنیس را دارید، اسکرابر خودرویی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

آیا خرید دستگاه اسکرابر برای نظافت زمین تنیس صرفه اقتصادی دارد؟

قبل و بعد از استفاده از دستگاه اسکرابر برای تمیز کردن زمین تنیس

برای داشتن یک زمین تنیس مناسب و بدون عیب باید برنامه ریزی دقیق و درستی برای نگهداری از آن داشته باشید. استفاده از دستگاه های اسکرابر برای نظافت زمین تنیس، شاید در ظاهر گران باشد اما در طول زمان خواهید فهمید که این دستگاه ها چطور بدون اینکه به سطح زمین آسیب وارد کنند، فرآیند شستشو را انجام میدهد.

بحث زمان، یکی دیگر از فاکتورهایی است که خرید دستگاه اسکرابر برای تمیز کردن زمین تنیس را از نظر اقتصاد مقرون به صرفه می کند.

اگر از بُعد سرمایه گذاری هم به این موضوع نگاه کنید، شما با خرید یک دستگاه اسکرابر در واقع پول خود را سرمایه گذاری کردید و حتی در آینده هم با فروش این دستگاه ها می توانید تا حدودی هزینه های خود را جبران کنید.

ویدیو تمیز کردن زمین تنیس با دستگاه اسکرابر صنعتی

در ویدیو زیر می توانید نحوه نظافت زمین تنیس هارد کورت را با استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی مشاهده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.