نظافت آشپزخانه های صنعتی

نظافت آشپزخانه های صنعتی

برای پخت یک غذای سالم، مهم ترین فاکتوری که باید در نظر گرفته شود، نظافت و بهداشت محیط است. نظافت دقیق و اصولی باید توسط افراد مختلف در آشپزخانه ها صورت بگیرد. اما در آشپرخانه های صنعتی به دلیل وسعت زیاد و تجهیزات زیادی که به نظافت نیاز دارند، قطعا استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی ضروری است تا فرآیند نظافت سریع تر و دقیق تر انجام شود.

برای داشتن نظافت دقیق و مناسب در آشپزخانه های صنعتی، می توانید با پاسخ به سوالات زیر برنامه نظافت آشپزخانه های صنعتی را به شکل مناسب تری پیاده سازی کنید.

سوالاتی مانند: چه چیزهایی باید تمیز شوند؟

پاسخ: دیگ های بزرگ، کفپوش زمین، سطوح مختلف، ماشین آلات و تجهیزات نظافتی

چه زمانی باید تمیز شوند؟

برنامه نظافت باید به شکل دقیقی برنامه ریزی شود برای مثال: نظافت روزانه، هفتگی، ماهانه و…

از چه ابزارها و موادی برای نظافت باید استفاده شود؟

ماشین آلاتی مانند: دستگاه اسکرابر صنعتی (شستشوی کفپوش ها)، واترجت صنعتی، بخارشوی، مواد شوینده شیمیایی و…

چه شخص یا اشخاصی وظیفه نظافت را بر عهده دارند؟

وظایف نظافت باید برای هر شخص به شکل دقیق مشخص شود

بهترین تجهیزات برای نظافت آشپزخانه های صنعتی

برای نظافت آشپزخانه های صنعتی همانطور که گفته شد از ابزارهای متعددی استفاده می شود که مهم ترین آنها عبارتند از: دستگاه زمین شوی (اسکرابر) صنعتی، دستگاه واترجت صنعتی، دستگاه بخارشوی صنعتی.

اما سوالی که مطرح است این است که کاربرد هریک از این دستگاه ها در نظافت آشپزخانه های صنعتی چیست و استفاده از آنها در آشپزخانه های صنعتی، چه مزیت های دارد؟

در ادامه به کاربرد هر یک از این دستگاه های صنعتی و ضرورت استفاده از آنها در نظافت آشپزخانه های صنعتی خواهیم پرداخت.

کاربرد واترجت صنعتی در آشپزخانه صنعتی

کاربرد واترجت در آشپزخانه های صنعتی

یکی از دستگاه های پرطرفدار و محبوب برای نظافت آشپزخانه های صنعتی، واترجت صنعتی است. این دستگاه همانطور که میدانید با استفاده از جریان آب فشار قوی، اقدام به نظافت سطوح می کند. کاربردهای دستگاه کارواش صنعتی را می توانید در از بین بردن چربی ها و مواد چسبنده قوی مشاهده کنید.

معمولا آلاینده هایی که در نظافت آشپزخانه های صنعتی با آنها مواجه هستیم، همین چربی ها و مواد چسبنده هستند که از بین بردن آنها با دست خالی عملا کاری سخت و طاقت فرسا است.

برای مثال از بین بردن ته دیگ های باقی مانده در دیگ های بزرگ صنعتی، یکی از معضلاتی است که در نظافت آشپزخانه های صنعتی می توان به کرات مشاهده کرد. شما می توانید به راحتی با استفاده از یک دستگاه واترجت صنعتی آب گرم این مشکل را تنها در دو دقیقه حل کنید!

لازم به ذکر است که دستگاه های واترجت صنعتی آب گرم، جزو یکی از انواع دستگاه های کارواش صنعتی هستند که قدرت پاک کنندگی بالایی برای چربی ها و مواد چسبنده دارند. همانطور که میدانید آب گرم به دلیل جنبش بالای مولکولی، به راحتی لایه به لای چربی ها نفوذ می کند و چسبندگی و اتصال بین آنها را از بین می برد.

کاربرد واترجت صنعتی آب گرم در نظافت آشپزخانه های صنعتی به این مورد محدود نمی شود، شما می توانید برای از بین بردن آلودگی های سخت بر روی هر سطحی مانند دیوار، کف زمین و…. نیز از این دستگاه استفاده کنید.

نحوه کار واترجت صنعتی

فولاد ضد زنگ، یکی از متریالی است که در ساخت و طراحی آشپزخانه های صنعتی بسیار دیده می شود. برای از بین بردن آلودگی های از روی این سطوح، بهترین گزینه استفاده از دستگاه واترجت صنعتی است.

استفاده از مواد شوینده های قدرتمند که دارای خاصیت های اسیدی، قلیایی و… هستند می تواند قدرت نظافت در آشپزخانه های صنعتی را چند برابر قوی تر کند.

یکی از مزیت های اصلی این دستگاه در نظافت آشپزخانه های صنعتی این است که کاربری بسیار ساده ای دارد. به راحتی نازل دستگاه را به هر سمتی که می خواهید بگیرید و آلودگی ها را از بین ببرید!

کاربرد زمین شوی صنعتی (اسکرابر) در آشپزخانه صنعتی

کاربرد اسکرابر در آشپزخانه های صنعتی

نظافت کفپوش های آشپزخانه های صنعتی از اهمیت بسیار زیادی در بهداشت آشپزخانه برخوردار است. به همین دلیل است که اکثر آشپزخانه های صنعتی به یک دستگاه اسکرابر صنعتی برای شست و شوی کفپوش ها نیاز پیدا می کنند.

عموما در آشپزخانه های صنعتی رفت و آمد بالای افراد، چربی های ریخته شده بر روی زمین، خونابه های گوشت و مرغ، آبِ برنج، روغن و…. از جمله آلودگی هایی هستند که باعث می شوند تا کفپوش ها آلوده شوند. اگر بخواهید به شکل دستی نظافت کفپوش ها را برعهده بگیرید، یک یا چند نفر دائما باید با استفاده از تی و سطل، در آشپزخانه رفت و آمد کنند.

ضمن اینکه توجه داشته باشید که شست و شوی کفپوش ها با تی ممکن است باعث لغزنده شدن سطح شود که همین موضوع خطراتی را در پی خواهد داشت.

استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی، این مشکل را در آشپزخانه های صنعتی حل می کند. این دستگاه ها همانطور که میدانید فرآیند شست و شو و خشک کردن کفپوش ها را به شکل همزمان انجام می دهند. که در نتیجه مشکل لغزنده بودن سطوح به کلی از بین می رود.

ابعاد آشپزخانه های صنعتی بزرگ است؛ که همین موضوع، از اصلی ترین دلایلی است که به کارگیری نظافت سنتی را برای این محیط ها غیر منطقی خواهد کرد. سرعت دستگاه های اسکرابر صنعتی به گونه ای است که گاها بازدهی آنها به اندازه ۱۰ نیروی انسانی خواهد بود. اگر نگاه کوتاهی به کاتالوگ این دستگاه ها کنید، متوجه می شوید که بازدهی آنها تا ۱۱۲۰۰ متر مربع بر ساعت هم خواهد رسید.

ضمن اینکه بهتر است بدانید فرآیند شستشوی این دستگاه به گونه ای طراحی شده که شما می توانید از مواد شوینده شیمیایی و آب به شکل همزمان استفاده کنید تا فرآیند نظافت آشپزخانه های صنعتی به شکل قوی تری انجام شود.

این دستگاه ها در هر حال حاضر برای نظافت آشپزخانه های صنعتی در کارخانه هایی مانند صنایع فولاد مبارکه اصفهان و… مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد بخارشوی در آشپزخانه صنعتی

کاربرد بخارشوی در آشپزخانه های صنعتی

بخارشوی صنعتی از دیگر دستگاه های مورد استفاده در نظافت آشپزخانه های صنعتی است. مهم ترین کاربرد این دستگاه های صنعتی را می توانید برای از بین بردن آلودگی ها از روی ظروف مشاهده کنید. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، کارکرد این دستگاه با استفاده از بخار آب است که به راحتی می تواند ذرات چربی را آب کند و آنها را از روی هر سطحی از بین ببرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.