نحوه انتخاب دستگاه موکت شوی و فرش شوی

نحوه انتخاب دستگاه موکت شوی و فرش شوی

نظافت و بهداشت فرش و موکت بسیار مهم است. مخصوصاً اگر در منزل خود کودکی دارید، لازم است از نظافت فرش‌تان اطمینان حاصل کنید. در حالی که شستن و نظافت فرش‌ها به خودی خود مشکل‌ساز است، اما لازم است از دستگاه موکت‌شوی مناسب استفاده کنید دستگاهی که علاوه بر خواص تمیز کنندگی، مقرون به صرفه هم باشد.
فرش‌ها یکی از بزرگترین بخش‌های دکوراسیون منزل ما هستند و به دلیل جایگاهی که دارند در طول زندگی روزمره همواره مورد توجه بوده اند و مسئولیت‌هایی را نیز به همراه خود آورده‌اند. فرش‌ها دائماً زیر پا هستند ممکن است هر از گاهی کثیف شوند و یا در اثر سهل انگاری ممکن است خیلی از نوشیدنی‌ها و موادغذایی به ویژه چای و قهوه روی آن بریزد و اگر فورا تمیز نشود تا شستشوی سالیانه در بیرون از خانه اثرات آنها باقی مانده و ماندگار شود!

اهمیت دستگاه موکت شوی در شستشوی فرش و موکت


بنابراین کثیفی یا لکه روی فرش نیاز به تمیز کردن سریع و موثر دارد. نه تنها حوادث ناگهانی ممکن است فرش تان را آلوده کند بلکه فرش‌هایی که سالها هم قابل استفاده هستند، هم روز به روز کثیف‌تر شوند. تجمع گرد و غبار و میکروب‌ها نیز می‌تواند عواقب مضری برای سلامتی شما و سایر اعضای خانواده‌تان داشته باشد. همه این نکات اهمیت داشتن دستگاه فرش و موکت‌شویی را نشان می‌دهد.
علاوه بر این، یک فرش شوی و دستگاه موکت‌شوی باکیفیت می‌تواند به فرش‌های شما جان تازه‌ای بخشیده و ظاهری زیبا و شکیل بدان هدیه دهد.
پس اگر در آستانه انتخاب یک دستگاه موکت شوی ویا فرش شوی مناسب هستید ما را تا انتهای مقاله دنبال کنید تا نکات مهمی را در این زمینه به شما آموزش دهیم.

مزایای استفاده از دستگاه فرش شوی

دستگاه موکت‌شوی یا فرش شوی چیست؟

دستگاه موکت شوی دستگاهی هست که توسط سر برس و مواد شوینده به داخل تارو پود فرش نفوذ کرده و جرم و آلودگی را از لابه لای رج فرش و توده های موکت بیرون می کشید .این دستگاه تنوع مختلف دارد .اما تمامی مدلها جدا از بحث ابعاد و اندازه وظیفه شستن و خشک کردن فرش و موکت را انجام می دهند .در واقع با جدا نمودن جرم و کثیفی از فرش و موکت، باعث می شود ظاهری تازه و تمیز را بوجود آورد.
این ماشین ها این کار چالش برانگیز را به لطف مخزن تمیز و کثیف خود انجام می دهند . آب و هر محلول تمیزکننده در مخزن تمیز نگه داشته می‌شود، سپس بعد از کشیدن ماشه، این محلول قبل از مکیده شدن دوباره مخزن آب کثیف، روی فرش اسپری می‌شود.
بسیاری از مدل‌هایی تولید شده اند دارای قابلیت های متفاوتی هستند .از جمله نظافت روی پله ها ،سطوح سخت و غیره .

آیا دستگاه موکت‌شوی روی همه فرش‌ها و پارچه ها جواب می دهد؟

انواع دستگاه فرش شو و موکت‌شوی تقریباً روی همه فرش‌ها ایمن و مؤثر هستند، اگرچه پشم‌های خاص نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ در مورد پارچه‌های اثاثیه و یا لوازم داخلی، ابریشم و مخمل نباید بصورت عمیق تمیز شوند. البته، همیشه قبل از استفاده از تمیز کننده عمیق، باید دستورالعمل‌های سازنده را به دقت بخوانید.

کاربردهای دستگاه موکت شو

تفاوت بین دستگاه موکت‌شوی ( فرش شوی) با بخارشوی در چیست؟

بسیاری از مردم از دستگاه موکت‌شوی (دستگاه فرش شور) به عنوان بخارشوی یاد می کنند. در حالی که بخارشوها را برای نظافت سطوح سخت بکار گرفته می شوند . یک بخارشوی از بخار واقعی برای تمیز کردن انواع سطوح استفاده کرده و این بخار می‌تواند به الیاف فرش آسیب برساند و مبحث حفاظت از فرش و الیاف را از بین ببرد.

ولی یک پاک کننده عمیق فرش به گونه ای طراحی شده است که مخلوطی از آب داغ و محلول تمیز کننده را به داخل فرش وارد کرده تا آن را در عمق بیشتری تمیز کند. سپس محلول و کثیفی از فرش خارج شده و الیاف و پایه فرش تمیز باقی می ماند. بنابراین بر خلاف بخارشوی های واقعی، تمیز کننده های عمیق فرش از بخار استفاده نمی کنند.

چرا استفاده از دستگاه موکت‌شوی (دستگاه فرش شوی) بهتر از دستگاه جاروبرقی است؟

حتی بهترین جاروبرقی‌ها هم فقط مقداری از کثیفی‌ها را از فرش‌های شما می‌زدایند. اما برخی از دستگاه‌های فرش و موکت‌شوی تا ۱۰ برابر تمیزتر از جاروبرقی‌ها فرش‌هایتان را نظافت می‌کنند. این دستگاه اگرچه تمیز کردن عمیق را بسیار بیشتر از جاروبرقی‌ها انجام می‌دهند، تلاش واقعی مورد نیاز تقریباً به آسانی جاروبرقی است.
این کار را خودتان انجام دهید تمیز کردن فرش یک کار آسان و مقرون به صرفه برای خانواده‌ها با هر بودجه و سطح مهارتی است. چه دائماً لکه‌ها را تمیز نماید یا گهگاهی تمام فرش‌های خانه‌تان را تمیز کنید، داشتن یک فرش‌شوی فواید فراوانی دارد.

نکاتی را که بایستی قبل از خرید دستگاه موکت‌شوی (فرش شور) بدانید:

وزن، مخازن، شیلنگ‌ها و سایر عواملی که باید هنگام خرید یکی از این ماشین‌های تخصصی در نظر بگیرید.
اگر کف خانه شما با فرش پوشانده شده است و تعداد زیادی پا یا پنجه (حیوان خانگی) در آن وجود دارد که باعث به هم ریختگی خانه‌تان می‌شود، یک دستگاه فرش‌شور اختصاصی ممکن است ابزار عاقلانه‌ای برای تمیز کردن آن باشد. این دستگاه می‌تواند خاک و لکه‌هایی را که بر روی فرش‌تان ایجاد شده که حتی بهترین جاروبرقی‌ها هم نمی‌توانند آن را پاک کنند، نظافت نماید.
دستگاه موکت‌شوی اگرچه مشخصاتی شبیه به جاروبرقی‌های عمودی دارند، اما فرش‌شوی‌‌ها چیزی شبیه جاروبرقی عمودی استاندارد نیستند. در واقع، «دستورالعمل‌های این ماشین‌ها به شما می‌گوید که ابتدا با استفاده از یک جاروبرقی معمولی کف خانه خود را جاروبرقی کشیده و سپس از این دستگاه برای تمیز کردن آلودگی‌ها استفاده کنید.»
در بسیاری از موارد تنوع دستگاه های موکت شوی بگونه ای است که دارای مخازن بزرگ و عرض شستشوی نسبتا بالایی را دارند. از اینگونه دستگاهها در نظافت هتل ها ی بزرگ ، ادارات بزرگ که دارای کف موکت هستند ،سالن آمفی تاترهای بزرگ وغیره استفاده می شود .استفاده از اینگونه دستگاه های موکت شور جدا از مباحث بودجه ای خرید، دارای قابلیت مانور خیلی کمی هستند در منازل.

لذا در نظافت سطح فرش و موکت منزل بایستی این نکته را فراموش نکنیم که دستگاه موکت شوی انتخابی ما دارای قابلیت مانور مناسب باشد. زیرا اگر بخاطر ابعاد بزرگ قابلیت مانور مناسب را از دست بدهیم، باوجود پرداخت مبالغ بالا در خرید دستگاه موکت شوی، نتوانستیم سطح فرش و یا موکت منزل را بصورت مناسب مورد نظافت قرار دهیم .

نکات مهم قبل از خرید فرش شو

نحوه انتخاب یک دستگاه فرش و موکت‌شوی مناسب

دستگاه فرش و موکت‌شوی متنوعی در بازار وجود دارد که انتخاب را دشوار می‌سازد. این در حالی است که برس های رولی دو برابر بزرگتر هستند، لزوماً دو برابر بهتر تمیز نمی‌کنند. برای به دست آوردن یک فرش بدون لکه لازم نیست پول هنگفتی خرج کنید. ما در اینجا به نکاتی اشاره کرده‌ایم که بایستی هنگام خرید این دستگاه به خاطر بسپارید.

۱. به وزن دستگاه موکت شوی و یا فرش شو دقت کنید.

دستگاه‌های فرش و موکت‌شوی وقتی خالی هستند سنگین بوده و بعد از پر کردن مخزن حتی سنگین‌تر هم می‌شوند! جاروبرقی‌ها راحت‌تر مانور می دهند در حالی که دستگاه فرش و موکت‌شوی می‌توانند در حین تمیز کردن کمی دست و پا گیرتر باشند. آب و یا محلول‌های تمیزکننده پر شده در مخزن به وزن آن اضافه می‌کنند؛ بنابراین باید در نظر گرفته شوند زیرا باید محصولی را پیدا کنید که برای جابجایی قابل کنترل باشد.(قابلیت مانور مناسب و ایده آل)

۲. تنظیمات، لوازم جانبی و طول سیم و شلنگ را بررسی کنید.

برخی از دستگاههای موکت‌شوی (دستگاه شستشوی فرش و موکت) تنها یک مخزن دارند که یک محفظه برای محلول تازه و دیگری برای مخلوط مصرف شده دارد. اما ما متوجه شدیم که داشتن دو مخزن مجزا راحت‌تر است، یکی برای آب و دیگری برای محلول تمیزکننده. برخی از آنها بخش‌هایی دارند که به طور خودکار ماده پاک کننده را به آب اضافه می کنند و از زحمت اندازه گیری مخزن پر در هر بار جلوگیری می کنند.
تنظیماتی که باید در نظر بگیرید: برخی از تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که مدل‌هایشان کف‌های سخت مانند چوب و کاشی و فرش را هم تمیز می‌کنند. همچنین دستگاه فرش و موکت‌شوی هایی وجود دارند که دارای تنظیمات فقط خشک هستند تا بتوانید بعد از تمیز کردن اولیه آب بیشتری بمکد که ممکن است زمان خشک شدن را تسریع کند.

در مورد لوازم جانبی، اگرچه یک برس چرخان مستقل تمیز کردن خوب را تضمین نمی‌کند، اما بیشتر از یک برس ثابت (یا اصلاً بدون برس) تمیز می‌کند. برخی از مدل ها ابزارهای مختلفی را برای کاربردهای خاص ارائه می دهند، از جمله لوازم داخلی (بهمراه دستگاه )، لکه های کوچک، لکه های حیوانات خانگی، پله ها، درزها، گوشه ها و شکاف ها.
یک سیم بلندتر و یک شلنگ می‌تواند کمی از تلاش شما، برای تغییر موقعیت صرفه جویی کند. مدل‌هایی که در حال حاضر در رتبه‌بندی‌های ما قرار دارند، معمولاً دارای سیم‌هایی با طول ۲۰ متر هستند، اما تعداد کمی از آنها تا ۲۵ متر طول دارند. شلنگ مخصوصاً برای تمیز کردن پله‌ها، اثاثیه یا لوازم داخلی یا سایر مکان‌های کمتر در دسترس مفید است.

اگر پله‌های شما فرش شده اند، برای بالا رفتن از پله‌ها شلنگ طولانی‌تری می‌خواهید. و به یاد داشته باشید، این ماشین‌ها سنگین هستند. شما که نمی خواهید دستگاه شما پس از کشیدن بیش از حد شلنگ از پله ها به پایین بیفتد. در پاک کننده هایی که ما آزمایش کرده ایم و دارای شیلنگ هستند، طول آنها بین ۸ تا ۹ متر است، اگرچه چند مدل، به ویژه پاک کننده های عمیق، با شیلنگ های بلندتری هم عرضه می‌شوند.

۳. برای تمیز کردن بیشتر از محلول استاندارد استفاده کنید.

سازندگان توصیه می‌کنند که از محلول تمیزکننده اختصاصی آن‌ها با ماشین‌هایشان استفاده کنید. حتی اگر به آن نیاز داشته باشید، در خطر ابطال گارانتی هم قرار می گیرد و آنها ممکن است مجموعه ای گیج کننده از راه حل های تخصصی را بفروشند. اما برای شستشوی معمولی فرش‌ها، فرمول های تخصصی و لکه برها ضروری نیست. راه حل های تخصصی را برای لکه های سرسخت، مانند خرابکاری حیوانات خانگی تان، ذخیره کنید.

انواع شوینده های صنعتی

۴. صدای دستگاه فرش و موکت‌شوی‌ها بلند است

یک جاروبرقی متوسط می‌تواند تا ۷۰ دسی بل صدا تولید کند. صدای دستگاه فرش شور و دستگاه موکت‌شوی بسیار بلندتر است. در تست های ما، میانگین سطح نویز ۸۰ دسی بل بود. (در دسی بل، صدای ۸۰ دو برابر بلندتر از ۷۰ است.) در این سطح دسی بل، توصیه می کنیم از محافظ شنوایی استفاده کنید، به خصوص اگر برای مدت طولانی از دستگاه استفاده می کنید. بنابراین هدفون های حذف نویز یا گوش گیرهایی را امتحان کنید که تا ۸۵ دسی بل را تضمین می کنند.)

صدای دستگاه موکت شوی

۵. فضای پارک منزل‌تان را در نظر بگیرد!

اگر صاحب خانه یا آپارتمانی با فضای ذخیره سازی محدود (جایگاه نگهداری دستگاه فرش شور)هستید، ممکن است بخواهید مدلی با حجم کمتر و با ضمیمه های کمتر انتخاب کنید، در عین حال مدلی که همچنان نیازهای شما را برآورده کند.

۶. اندازه دستگاه را مد نظر داشته باشید

همانطور که قبلا اشاره کردیم، هنگام خرید یک دستگاه فرش و موکت‌شوی بزرگ یا کوچک، توانایی خود را در مانور دستگاه و فضای ذخیره سازی موجود در نظر بگیرید. هیچکدام نباید بر اساس الزامات دستگاه فرش و موکت‌شوی شما کارایی شان را به خطر بیندازند.

۷. به کثیفی حیوانات خانگی خود توجه کنید

اگر در خانه حیوانات خانگی دارید، انتظار می رود که گاهی اوقات چند “تصادف” رخ دهد. دستگاه مناسبی را پیدا کنید تا موهای حیوان خانگی و سایر آلودگی هایشان را از روی فرش‌تان پاک کند. دستگاهی که پاکسازی عمیق و شامپو هم داشته باشد گزینه خوبی است.

۸. قیمت دستگاه موکت شوی را در نظر بگیرید

با در نظر گرفتن سایر عوامل، به دنبال محصولی باشید که هم برای جیب و هم نیازهای پاکیزگی شما مناسب بوده و مقرون به صرفه هم باشند، در حالی که مدل های سطح بالا می‌توانند بسیار گران باشند. اگر بودجه کمی دارید، ممکن است مجبور شوید برخی از ویژگی های خاص را قربانی کرده، با این حال، هنوز هم می توان یک دستگاه فرش و موکت‌شوی خوب با تخفیف مناسب پیدا کنید.

۹. دریافت ضمانت نامه فراموش نشود!

همیشه قبل از خرید محصول، گارانتی دستگاه را بررسی کنید. اگر بتوانید گارانتی طولانی‌تری را دریافت کرده و اطمینان حاصل کنید که تعمیرات و سرویس‌ها بدون تحمیل هزینه، نیازهای شما را پوشش می دهند، کمک بزرگی به خود نموده اید. به خاطر داشته باشید که تحت برخی شرایط و ضوابط، فرش باید در دوره گارانتی دستگاه باشد، در غیر این صورت فروشنده مسئولیتی در قبال آسیب های وارده به فرش و یا عدم رضایت از نتایج تمیزی آن برعهده نخواهد گرفت.

انتخاب موکت شوی

آیا تعداد زیادی فرش در خانه خود دارید؟ اگر چنین است، می دانید که آنها می‌توانند به سرعت کثیف شوند. از سوی دیگر تمیز کردن عمیق فرش و موکت ها هم ضروری است، به خصوص برای فرش. کثیفی، میکروب ها و بقایای غذا به قدری در لابه لای پرزهای فرش شما نفوذ می‌کند که با جاروبرقی کامل هم نمی توان آن را از بین برد. بنابراین برای حفظ بهترین ظاهر، تمیز کردن مرتب آنها واجب است. اما چه کسی برای آن وقت دارد؟ به جای فرستادن فرشها به قالیشویی، چرا دستگاه فرش و موکت‌شوی خودتان را نمی‌خرید؟
از سوی دیگر در بازار هم، انواع زیادی دستگاه موکت‌شوی (دستگاه فرش شوی) وجود دارد که از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند که همین امر انتخاب را برایتان دشوار می‌کند. به همین علت در مرحله تصمیم گیری، بهتر است از متخصصان این زمینه کمک گرفته تا شما را برای گلچین یک دستگاه فرش شوی و یا دستگاه موکت‌شوی مناسب راهنمایی کنند.

شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاه های نظافت صنعتی در سراسر ایران است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت ما مراجعه کرده و یا برای مشاوره قبل از خرید با شماره ۴۴۱۴۰۰۰۵-۰۲۱ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.