موکت شوی و انواع آن

موکت شوی و انواع آن

موکت شوی چیست؟

موکت شوی به دستگاهی گفته می شود که شستشوی مکانیزه سطح موکت را انجام می دهد .دستگاه شستشوی موکت قابلیت شستشن و خشک کردن همزمان سطح موکت را دارد. دستگاه فرش شویی ازترکیب دو واحد شستشو و واحد خشک کنی بوجود آمده است .

موکت شوی و محاسن استفاده از آن

استفاده از دستگاه موکت شور ،یکسری مزیت ها را برای کاربر در شستشوی فرش و موکت بهمراه دارد .این مزیت ها عبارتند از :

 

انواع دستگاه موکت شوی

جهت شستشوی موکت سه نوع مختلف دستگاه شستشوی موکت وجود دارد.در این مقاله سعی داریم شما را با انواع مختلف دستگاههای شوینده فرش و موکت آشنا سازیم .

 

۱-دستگاه فرش و موکت شور با برس رولی .در این نوع از دستگاه مکانیزه موکت شویی مکانیسم کار و چهره دستگاه شبیه دستگاه اسکرابر دستی است .البته در این نوع از دستگاه موکت شوی برس دستگاه بصورت رولی می باشد .برس دستگاه وظیفه شستشوی سطح موکت را بر عهده دارد .برس دستگاه در تنوع دستگاههای مختلف به تعداد یک و یا دو عدد وجود دارد .دو سامانه شستشو و خشک کنی در این دستگاه وجود دارد .پس از شستشوی موکت توسط برس دستگاه ،عملیات خشک کردن توسط تی دستگاه صورت می گیرد.تی دستگاه بنا به مدلهای مختلف دستگاه موکتشوی در قسمت جلو دستگاه و یا پشت دستگاه شستشو دهنده موکت قرار دارد .

 

۲-دستگاه فرش و موکت شور شبیه جاروبرقی صنعتی

نوع دومی از دستگاه مکانیزه شستشوی فرش و موکت وجود دارد که شبیه دستگاه جاروبرقی صنعتی است .در این مدل نیز سامانه شستشو و خشک کنی از یک نازل تی مانند تشکیل شده است که عرض لبه تی مانند آن حدود ۳۰ سانتیمتر است.نازل تی مانند توسط یک شیلنگ به دستگاه جاروبرقی متصل است که عملیات مکش را از قسمت عرضی نازل تی مانند انجام می دهد . عملیات شستشو توسط یک افشاننده مواد شوینده انجام می شود .این افشاننده از یک طرف به نوک تی و از طرف دیگر به کمپرسورمیکس مواد شوینده و آب متصل است .موارد پسماند به داخل مخزن جاروبرقی هدایت می شوند .

 

۳-ترکیب پلیشر و جاروبرقی صنعتی

جهت شستشوی فرش و موکت می توانیم از ترکیب واحد شستشو یعنی دستگاه پلیشر و واحد مکش  (دستگاه جاروبرقی) استفاده نماییم.دستگاه پلیشر صنعتی با برس دیسکی می تواند سطح فرش و موکت را با کیفیت عالی مورد شستشو قرار دهد .بعد از انجام عملیات شستشو بایستی سطح موکت مورد خشک کردن قرار گیرد .این عملیات خشک کنی توسط یکعدد جاروبرقی آب و خاک صورت می پذیرد .که مواد پسماند به داخل مخزن ریکاوری هدایت می شود.

قیمت موکت شوی در سه مدل

جهت خرید موکت شوی بایستی قیمت موکت شوی را در سه نوع مختلف موکت شوی مورد بررسی قرار دهیم .قیمت دستگاه موکت شور در ردیف شماره ۲ و ۳ تقریبا مشابه و هم قیمت می باشد .البته با اختلاف کم ترکیب پلیشر وجاروبرقی دارای قیمت بیشتر نسبت به موکت شور تی جاروبرقی است .ردیف شماره ۱ یعنی دستگاه موکت شو با برس رولی دارای قیمت به مراتب بیشتر نسبت به ردیف شماره ۲ و ۳ می باشد .

برتری و ضعف موکت شو با برس رولی

دستگاه شستشوی موکت با برس رولی دارای سرعت بیشتر نسبت به سایر دستگاههای شوینده موکت هستند .در این نوع از دستگاه موکتشور ،در حین حرکت کردن ،عملیات شستشوی موکت و در نهایت خشک کردن بصورت همزمان با هم صورت می گیرد .ولیکن با توجه به نوع و جنس برس ها ما نمی توانیم هر نوع موکتی را با این نوع از دستگاه مورد شستشو قرار دهیم .در واقع ارتفاع گوشته موکت (رج موکت)بایستی کوتاه باشد تا بتواند مورد شستشوی باکیفیت قرار گیرد .در دو نوع دیگر فرش و موکت شو می توانیم هر نوع از موکت را با کیفیت بالا مورد شستشو و خشک کردن قرار دهیم .

Carpet washing machine

نتیجه گیری و انتخاب

جهت انتخاب دستگاه شوینده موکت بایستی به دو نکته توجه نماییم .

-متراژ موکت :

در صورتیکه متراژ موکت زیاد باشد مسلما بایستی از دستگاهی استفاده نماییم که زمان استفاده خیلی طاقت فرسا نباشد .بهترین تیپ از دستگاه شستشو گر موکت مسلما همان ردیف شما یک یعنی موکت شور با برس رولی است .

-مدت زمان استفاده از دستگاه شوینده موکت .

اما در صورتیکه متراژ گسترده ،بصورت روزانه(مدت زمان طولانی در شستشن موکت) مورد شستن قرار میگیرد بایستی از نوعی استفاده نماییم که در اثر استفاده مکرر دچار آسیب نشود .جهت این نوع بایستی ترکیب پلیشر و جاروبرقی صنعتی را بعنوان دستگاه شوینده موکت مورد انتخاب قرار گیرد. دستگاه شوینده موکت که شبیه دستگاه جاروبرقی سطلی است ، جهت متراژ های کم موکت مورد استفاده قرار می گیرد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.