عیب یابی کارواش صنعتی + مشکلات رایج و راه حل ها

عیب یابی کارواش صنعتی + مشکلات رایج و راه حل ها

دستگاه های واترجت صنعتی یا همان کارواش صنعتی یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنایع مختلف هستند و همانطور که می دانید اگر از این دستگاه ها به شکل مناسب استفاده شود، می توانند سرعت نظافت و پاکسازی را تا چند برابر افزایش دهند. نحوه نظافت این دستگاه ها با استفاده از آب است. واترجت های صنعتی با فشار بسیار بالا آب را پرتاب می کنند و آلودگی ها را به راحتی از بین می برند.

اما این دستگاه ها مانند هر دستگاه دیگری ممکن است دچار مشکلاتی شوند. پس اگر قصد خرید کارواش صنعتی را دارید یا با مشکلاتی در این دستگاه ها مواجه شده اید، توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید تا با مشکلات رایج این دستگاه ها به همراه نحوه تعمیر و عیب یابی واترجت صنعتی آشنا شوید.

برای آشنایی با نحوه عیب یابی دستگاه اسکرابر صنعتی و جاروبرقی صنعتی می توانید مقالات زیر را در سایت آوین صنعت مطالعه کنید:

عیب یابی جاروبرقی صنعتی: مشکلات رایج و راه حل ها

عیب یابی دستگاه اسکرابر صنعتی: مشکلات رایج و راه حل ها

نحوه کار دستگاه واترجت صنعتی

رایج ترین مشکلات و ایرادات دستگاه واترجت صنعتی

مشکلاتی که در دستگاه های کارواش صنعتی ممکن است با آنها مواجه شوید، انواع مختلفی دارد. اما اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی برای مشکلات دستگاه واترجت صنعتی ارائه دهیم باید مشکلات را در دو دسته مشکلات مربوط به موتور و مشکلات مربوط به نازل قرار دهیم. در ادامه به بررسی دقیق تر و جزئی تر این مشکلات و عیب یابی واترجت صنعتی خواهیم پرداخت.

موتور روشن نمی شود

اولین و مهم ترین اقدام برای عیب یابی واترجت صنعتی در این مشکل، این است که مخزن یا کاربراتور دستگاه را چک کنید. اگر مخزن دستگاه خالی است آن را پر کنید. گاهی پر کردن بیش از اندازه کاربراتور هم مانع از روشن شدن دستگاه می شود. سطح روغن را چک کنید. از اصلی ترین دلایل روشن نشدن موتور کارواش صنعتی، مشکل در میزان روغن دستگاه است.

اگر از واترجت برقی استفاده می کنید، اتصالات به برق و منبع تغذیه را چک کنید. ممکن است مشکلات از سمت کابل های برق باشد. ضمن اینکه پایین بودن ولتاژ هم مانع از روشن شدن دستگاه خواهد شد.

فیلتر هوا، شمع و تفنگی از دیگر بخش هایی از دستگاه واترجت صنعتی هستند که در این بحث عیب یابی واترجت صنعتی باید آنها را چک کنید. با تمیز کردن فیلتر و شمع گاها مشکلات رفع می شود.

سوخت های قدیمی یا آلوده باقی مانده در درون دستگاه، از دیگر عوامل مهمی است که باید چک شود.

بدنه دستگاه واترجت صنعتی

فشار دستگاه کم شده

از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است در استفاده از واترجت های صنعتی با آن مواجه شوید، کاهش فشار دستگاه است. برای عیب یابی واترجت صنعتی در این مشکل باید نواحی مختلفی را مانند: گرفتگی نازل، گرفتگی فیلتر ورودی، پایین بودن فشار آب ورودی به پمپ دستگاه و… بررسی کنید.

توجه داشته باشید که برای رفع گرفتگی نازل کارواش صنعتی ابتدا باید لنس را از دستگاه جدا کنید و سپس اقدام به تمیز کردن نازل کنید. البته توجه داشته باشید که قبل از انجام این کار باید از سالم بودن کارکرد پمپ و موتور دستگاه اطمینان حاصل کنید.

فیلتر ورودی از دیگر بخش هایی است که موجب کاهش فشار می شود. برای رفع این مشکل فیلتر ورودی را چند وقت یکبار بررسی کنید و اجسام اضافه یا آلاینده ها را از روی آن پاک کنید.

نشتی آب از دستگاه

برای عیب یابی واترجت صنعتی در این مشکل باید هوای باقی مانده درون دستگاه را خالی کنید. عموما هوای فشرده شده درون دستگاه یکی از اصلی ترین دلایلی است که می تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود. برای عیب یابی و برطرف کردن این مشکل همچنین می توانید فیلتر وروی دستگاه را نیز چک کنید. فیلتر ورودی دستگاه بعد از مدتی ممکن است دچار گرفتگی شود که مشکلاتی مانند نشتی آب از دستگاه را در پی خواهد داشت.

البته توجه داشته باشید که برای عیب یابی این مشکل تنها چک کردن این موارد کافی نیست. گاها مشکل بزرگ تر از چیزی است که به آن اشاره کردیم و شاید مجبور به تعویض پمپ دستگاه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم تا با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

نشتی آب از دستگاه واترجت صنعتی

نشتی آب از نازل

اگر مشکل نشتی آب کارواش شما از نازل دستگاه است، احتمالا برای عیب یابی واترجت صنعتی باید مراحل متفاوتی را در پی بگیرید. عموما نشتی از پایین ترین نقطه نازل است جایی که نازل به بدنه دستگاه متصل شده است. این مشکل رایجی است که علاوه بر کاهش فشار دستگاه، موجب خیس شدن اپراتور نیز خواهد شد.

اگر حرفه ای هستید برای عیب یابی واترجت صنعتی در این مشکل می توانید تمامی اتصالات و پیچ و مهره های نازل را باز کنید و درون دسته را به شکل کامل بررسی کنید. گاها وجود ترک و شکستگی درون دسته می تواند عامل این مشکل باشد. بررسی اتصالات و  حلقه های نگهدارنده نازل، از دیگر بخش هایی است که برای عیب یابی نشتی آب از نازل می توانید مورد بررسی قرار دهید.

تولید صداهای آزار دهنده دستگاه

تولید صداهای آزار دهنده از دستگاه واترجت صنعتی از دیگر مشکلاتی است که باید در این مقاله عیب یابی واترجت صنعتی به آن بپردازیم. دلایل مختلفی می تواند عامل ایجاد صداهای عجیب و غریب در دستگاه باشد. اما آنچه که عموما موجب تولید این صداها می شود شامل: مشکلاتی در ورودی آب دستگاه، منبع تامین کننده آب دستگاه و… است. اگر دمای آب ورودی به دستگاه زیاد باشد، ممکن است باعث بروز صدا شود.

همچنین اگر میزان آب ورودی به دستگاه کم باشد، ممکن است باعث تولید صدا شود.

یکی دیگر از دلایل تولید صدا که آسیب های جدی تری به همراه خواهد داشت، غفلت اپراتور در نوع کارکردن با دستگاه است. در فصول سرد سال که احتمال یخ زدگی آب وجود دارد، اگر آب درون دستگاه باقی بماند ممکن است یخ بزند و هنگام روشن شدن دستگاه، صداهای عجیب و غریبی به گوش برسد.  برای عیب یابی کارواش صنعتی در این مورد توصیه می شود در فصول سرد سال از ضد یخ ها استفاده کنید.

کارکردن با واترجت صنعتی

ایراد در مخزن مواد شوینده

برخی از دستگاه های کارواش صنعتی این قابلیت را دارند تا علاوه بر آب، از مواد شوینده نیز برای شستشوی سطوح استفاده کنند. قدرت پاک کنندگی این نوع از واترجت های صنعتی بسیار بالاست و عموما برای از بین بردن آلودگی هایی مورد استفاده قرار می گیرند که از بین بردن آنها با آب خالی امکان پذیر نیست.

گاها مخزن مواد شوینده در این دستگاه دچار مشکل می شود و این مواد به شکل منظم از دستگاه خارج نمی شود. برای حل این مشکل نازل را بررسی کنید. حتی نوع و میزان غلظت مواد شوینده نیز ممکن است در این مشکل دخالت داشته باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.