شرکت آوین صنعت

عیب یابی جاروبرقی صنعتی: مشکلات رایج و راه حل ها

عیب یابی جاروبرقی صنعتی: مشکلات رایج و راه حل ها

یکی از محبوب ترین دستگاه های جمع آوری آلاینده های صنعتی، مکنده های صنعتی یا همان جاروبرقی های صنعتی هستند. عموما در هر محیط صنعتی می توانید این دستگاه های نظافتی را مشاهده کنید. اما برای استفاده صحیح از این دستگاه ها لازم است تا نحوه کار با آنها، نحوه نگهداری و حتی نحوه عیب یابی جاروبرقی صنعتی را نیز بدانید.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا در مورد مشکلات رایج جاروبرقی های صنعتی به همراه راه حل آنها صحبت کنیم. در ادامه همراه باشید تا هزینه تعمیرات این دستگاه ها را برای سازمان خود تا حد امکان کاهش دهید.

راههای استفاده از جاروبرقی صنعتی

خرابی های متداول جاروبرقی صنعتی

عموما مشکلاتی که در استفاده از انواع جاروبرقی صنعتی وجود دارد تنها با بررسی چند نکته ساده که در ادامه به آنها اشاره می کنیم برطرف می شود. توصیه می شود برای کسب اطلاعات جامع تر در مورد این دستگاه های نظافتی، دفترچه مربوط به آنها را نیز مطالعه کنید تا با ساختار کلی جاروبرقی های صنعتی آشنا شوید.

جاروبرقی صنعتی روشن نمی شود

ابتدایی ترین و مهم ترین نکته در مورد عیب یابی جاروبرقی صنعتی، بحث روشن نشدن دستگاه است. اگر با این مشکل روبه رو شدید، در ابتدا منبع تغذیه (برق) را چک کنید. عموما برق مورد نیاز برای این دستگاه ها توسط پریز برق تامین می شود.

مشکلاتی مانند اتصالی در پریز های برق ممکن است از انتقال صحیح جریان برق به جاروبرقی صنعتی جلوگیری کند. دوشاخه و کابل جاروبرقی از دیگر اجزایی هستند که در این مشکل غالبا نقش مهمی دارند. این اجزا را بررسی کنید و در صورت نیاز برای تعمیر یا تعویض آنها اقدام کنید.

در ادامه بحث عیب یابی جاروبرقی صنعتی بدلیل روشن نشدن، بهتر است تا کلید روشن-خاموش دستگاه را نیز چک کنید. عدم عملکرد صحیح اجزا در این قسمت نیز موجب روشن نشدن جاروبرقی می شود.

در نهایت با چک کردن تمامی موارد بالا و نتیجه نگرفتن از آنها می توان احتمال داد که آسیب دیدگی در بخش های داخلی دستگاه باشد. توصیه می شود برای عیب یابی مشکلات مربوط به بخش های داخلی و موتور دستگاه، از افراد متخصص کمک بگیرید.

تعمیر دستگاه جاروبرقی صنعتی

قدرت موتور جاروبرقی صنعتی کم شده

برای عیب یابی جاروبرقی صنعتی در بحث کاهش قدرت موتور در ابتدا بهتر است که به کلکتور دستگاه نگاهی بی اندازید. تجمع آلودگی در این بخش می تواند یکی از دلایل کاهش قدرت موتور باشد. با استفاده از موادی مانند بنزین می توانید این قسمت را تمیز کنید.

زغال در جاروبرقی های صنعتی، از اجزایی است که گاها نیاز به تعویض پیدا می کند. اگر در این بخش زغال جدید بدرستی در مکان خود نصب نشود، ممکن است از قدرت موتور دستگاه بکاهد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید مجددا این قسمت را جدا کرده و به شکل درست در مکان خود نصب کنید.

آسیب دیدن موتور یا به اصطلاح نیم سوز شدن آن، از دیگر عواملی است که باید در این بخش از مقاله عیب یابی جاروبرقی به آن اشاره کرد. در صورت نیم سوز شدن موتور دستگاه، قدرت آن به شکل ناگهانی کاهش پیدا می کند. داغ شدن موتور دستگاه از ملموس ترین نشانه هایی است که می توانید به نیم سوز شدن موتور جاروبرقی صنعتی پی ببرید.

تضعیف مکش جاروبرقی

کاهش قدرت مکش جاروبرقی از مهم ترین آسیب هایی است که ممکن است در هنگام کار با این دستگاه های صنعتی با آنها رو به رو شوید. از دلایل اصلی این موضوع می توان گرفتگی نازل جاروبرقی یا گیر کردن اجسام مختلف داخل آن اشاره کرد.

لوله نازل را باز کنید و سعی کنید داخل آن را از هر گونه اجسام مزاحم پاک کنید. همچنین بهتر است مخزن جاروبرقی را نیز چک کنید. در برخی از موارد دیده شده که افراد فراموش کرده اند تا مخزن جاروبرقی صنعتی را خالی کنند که در نتیجه با تضعیف مکش جاروبرقی مواجه شده اند.

در صورت بررسی و عیب یابی جاروبرقی صنعتی در موارد بالا و حل نشدن مشکل، احتمالا آسیب دیدگی در بخش موتور دستگاه است. نیم سوز شدن موتور نیز در تضعیف مکش تاثیر گذار خواهد بود.

انواع نازل های جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی صدای بلندی دارد

تولید صداهای ناهنجار توسط جاروبرقی صنعتی عموما جزو مشکلاتی است که نیاز به تخصص برای عیب یابی جاروبرقی صنعتی دارد. اما برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دلایل این موضوع می توان به سه بخش پروانه، نگهدارنده های دستگاه و بلبرینگ ها اشاره کرد.

پروانه از بخش های داخلی دستگاه هستند که در صورت ایجاد مشکل در آنها، جاروبرقی صدای زیادی در هنگام کار تولید خواهد کرد. برای رفع این مورد نیاز است تا دستگاه باز شود و با توجه مشکل به تعمیر یا تعویض قطعه نیاز پیدا خواهید کرد.

بلبرینگ و بوش هم مانند پروانه از بخش های داخلی هستند که موجب ایجاد صدا داخل موتور می شوند.

عموما در ساختار جاروبرقی های صنعتی نگهدارندهایی از جنس لاستیک وجود دارد که اجازه برخورد برخی از بخش ها را با یکدیگر نمی دهد. اگر برای برخی از این نگهدارنده های صنعتی مشکلی ایجاد شود، می تواند باعث تولید صدا شود.

حتما موارد گفته شده را برای عیب یابی جاروبرقی صنعتی خود چک کنید.

بخش پروانه جاروبرقی صنعتی

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی صنعتی

یکی از مشکلاتی که در اثر نیم سوز شدن موتور جاروبرقی های صنعتی رخ می دهد، خاموش شدن ناگهانی دستگاه است. همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم در صورت بوجود آمدن این مشکل موتور دستگاه به سرعت شروع به داغ شدن می کند و در نتیجه آن دستگاه به یکباره خاموش می شود.

البته این نکته نیز قابل توجه است که این مشکلات غالبا برای جاروبرقی های نیمه صنعتی یا تجاری در اثر استفاده های طولانی مدت رخ خواهد داد. جهت عیب یابی جاروبرقی صنعتی در این مورد بهتر است با افراد متخصص در ارتباط باشید. ضمن اینکه هر دستگاه ممکن است ویژگی های خاص خود را داشته باشد برای مثال یک جاروبرقی مسجدی با یک جاروبرقی سه موتوره صنعتی از نظر ساختاری تفاوت هایی زیادی دارند و این مورد حتی در مسائل عیب یابی آنها نیز بسیار اثر گذار خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم