سوییپر صنعتی صنایع فولاد چیست؟

سوییپر صنعتی صنایع فولاد چیست؟

می دانیم که صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن سهم بسزایی در رونق اقتصادی در هر کشور را ایفا نموده و از این رو از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. نظافت هم یکی از اصول افزایش بهره وری و ایمنی در محیط های صنعتی بخصوص در صنایع فولاد است.

اهمیت نظافت صنعتی در صنایع فولاد

در طول فرآوری فولاد روزانه مقادیر زیادی گرد و غبار، سنگ ریزه، لجن، پودر سنگ و پسمانده از آلودگی های رایجی است که در صنایع فولاد تولید شده و اگر به درستی نظافت در محیط این کارخانجات صورت نگیرد، می تواند چرخه تولید را مختل کرده و منجر به هزینه های غیرمنتظره و بالایی در تولید و نگهداری محصولات شده و ایمنی کارکنان و دستگاه ها را هم با خطر مواجه سازد.
حجم بالای فعالیت های صنعتی و انتقال مواد اولیه یا محصولات نهایی با انتشار آلودگی در محوطه بیرونی و درونی کارخانه به دنبال خود دارد. پاک‌سازی سطوح از پسماندها به علل مختلف لازم بوده و با در نظر گرفتن سیستم های نظافت صنعتی مناسبی همچون دستگاه سوییپر صنعتی امکان جمع آوری بخش قابل توجهی از آلودگی ها را در کارخانه فولاد فراهم می‌آورد.
تقریبا قانون آب پاک و هوای پاک بر تمام فعالیت های صنعتی تأثیر می گذارد. اگر شما هم خواهان از میان برداشتن آلودگی های مختلف از محیط خود و بالا بردن کیفیت محصولات کارخانه صنعتی تان هستید ما را تا انتهای مقاله دنبال کنید.

اهمیت صنعت فولاد

اهمیت صنعت فولاد برای شکوفایی و رفاه هر جامعه بر کسی پوشیده نیست. محصولات صنعت فولاد نیز نقش مهمی در توسعه جامعه پایدار (جامعه ای که سلامت و سرزندگی و طبیعت انسان را تضمین می کند) ایفا می نماید. صنایع فولادی رقابت، اشتغال، درآمدهای صادراتی، درآمدهای مالیاتی و نوآوری را ایجاد می کنند.

صنایع فولاد

سوییپر صنعتی صنایع فولاد

نوعی از جاروی محوطه (سوییپر صنعتی ) که قابلیت جمع آوری زباله های صنعتی صنایع فولاد را دارد، سوییپر صنعتی صنایع فولاد گویند. سوییپر صنعتی صنایع فولاد معمولا در نمونه سوییپر سرنشین دار با موتور دیزلی و یا الکتروموتور شارژری ۳۶ ولت و یا ۴۸ ولت قابل استفاده در صنایع فولاد است .
یافته‌های تحقیقاتی نشان داده‌اند که آلاینده‌ها و ذرات گرد و غبار به اندازه میکرون که در شکاف‌ ریز و درزها نشسته و یا می‌چسبند تمیز کردن مناسب را بیش از هر زمان دیگری برای صنایع امروزی واجب نموده است.

ذرات گرد و غبار قبل از اینکه جریان آب را آلوده کرده یا از طریق حرکت، تجهیزات در داخل و اطراف کارخانه های صنعتی به هوا منتقل شوند، باید حذف شوند.
فلزکاری، فولاد، آسیاب آهن، تراشکاری و سایر صنایع مشابه از مهمترین صنایع فعال و توسعه یافته ای هستند که قرار است در زمینه های مختلف تخصص پیدا کنند. به همان میزان که این صنایع رو به جلو حرکت می کنند، انواع تجهیزات مورد استفاده در بخش های مختلف صنعت نیز حرفه ای تر و تخصصی تر می شوند.

این پیشرفت ها در زمینه نظافت نیز مشهود است، به طوری که در صنعت فولاد، مقابله با آلاینده های صنعتی مانند کف، گرد و غبار، پودر سنگ آهن، گلوله، مایعات و … تنها با استفاده از جاروهای صنعتی امکان پذیر است.

مکنده های صنعتی سخت کار کرده و با توجه به اینکه صنایع فولاد و آهن در گروه صنایع سنگین قرار دارند، استفاده از چندین نوع جاروهای صنعتی ضروری است و فقط از یک دستگاه نمی توان استفاده کرد.

حفظ و نگهداری از کف های جارو شده تمیز در محیط های کارخانجات فولاد

تراشه ها و زباله های کوچک تا پسماند های بزرگ حاصل از بازیافت ضایعات فلزی یا سایر کارهای ریخته گری به ناچار در کف کارخانه جمع می شوند. وقتی این همه کثیفی و تکه‌های فلز با چنین سرعتی در چنین منطقه وسیعی جمع می‌شوند، تمیز کردن آن می‌تواند کاری غیرممکن به نظر برسد. اما حتی در محیط کاری سخت مانند فولاد، تمیز نگه داشتن کف‌ها تحت کنترل بخش مهمی از عملیات است. کار تمیزتر نه تنها نظم و کارایی تأسیسات را نشان می دهد، بلکه به ایجاد مسیرهای امن تر برای تردد پیاده ها و جمع آوری و مهار زباله ها نیز کمک می کند.
خوشبختانه ماشین های جاروهای صنعتی وجود دارند که به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند. انواع تجهیزات جاروی موجود می تواند فضاهای داخلی و خارجی، مسیرهای باریک و عریض را در خود جای دهند و می تواند با باتری، یا بنزین کار کند. بدون توجه به نوع کارخانه، فولادی یا تاسیسات بازیافت، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا راه حل ایده آلی برای مشکلات بزرگ نظافت خود پیدا کنید.

انواع سوییپر صنعتی با سوخت های مختلف

نحوه کار سوییپر صنعتی صنایع فولاد

کارخانه های فولاد و صنایع مشابه آن دارای فضای گسترده ای بوده که روش های سنتی دیگر پاسخگوی نیازی های نظافتی آن ها نبوده و برای حذف ضایعات صنعتی از سطوح بایستی از تجهیزات مکانیزه که متناسب با شرایط دشوار محیط های صنعتی طراحی شده اند، بهره گرفت.

 سوییپر صنعتی یکی از این تجهیزات مکانیزه است. این دستگاه به سهولت در محوطه کارخانه فولاد حرکت کرده و انواع ضایعات سخت و خشک موجود در مسیر حرکت خود را جمع آوری نموده و قادر است ضایعاتی به شکل گندله و پودر سنگ آهن را از محوطه و سالن ها حذف کند.
با انتخاب سوییپر صنعتی صنایع فولاد یا جاروی محوطه سازگار با ویژگی ها و شرایط محیطی صنایع سنگین، نیازمندی های مختلف برای مدیریت جامدات، نگهداری و تعمیرات تجهیزات و ماشین آلات در برابر آلودگی ها پس از عملیات تولید و فرآوری برطرف خواهد شد.

از سوی دیگر افزایش زمان کار، حفاظت از کیفیت محصولات تولید شده، بهبود و ارتقای ایمنی محیط کار و افزایش عمر مفید تجهیزات و ماشین آلات گران قیمت و ارزشمند، از مهمترین دستاوردهای استفاده از این تجهیزات مکانیزه است.
برای انتخاب جاروهای صنعتی جهت نظافت صنعتی و مناسب محیط باید گزینه های حرفه ای برای کاربردهای روزمره و مختلف در نظر گرفته شود. در بسیاری از کارخانجات فولاد، مردم به دنبال جاروهای صنعتی هستند، اما دقیقاً با ویژگی های انواع این دستگاه ها آشنا نبوده و نمی دانند چه الگوهای جاروی صنعتی برای آنها مفید است.

انتخاب تجهیزات نظافتی مناسب کارخانه های فولاد، آهن و صنایع مشابه می تواند مورد استفاده مشاوران و سازندگان تجهیزات نظافت صنعتی قرار گرفته و پس از شناخت سوییر مناسب این صنایع، مرحله گزینش آسان می شود. در ادامه جاروی صنعتی صنایع فولاد را معرفی می کنیم.

جاروبرقی صنعتی دائم کار در صنایع فولاد

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین جاروهای صنعتی نوع کار جاروبرقی مداوم کار آن است که برای عملیات نظافت مداوم ۲۴ ساعته طراحی و ساخته شده است. به این معنی که اگر جاروبرقی صنعتی به مدت ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته روشن شود، مشکلی برای دستگاه پیش نخواهد آمد.

از آنجایی که تولید و فرآوری صنعتی به صورت دائمی در کارخانه ها انجام شده، و تولید ضایعات آن هم بطور مستمر صورت می گیرد و برای جلوگیری از انباشته شدن مواد بایستی به سرعت پاکسازی انجام شود.

این جاروهای صنعتی مقاوم قادر به جمع آوری سخت ترین مواد مانند برس های فولادی، مواد پودری و غیره هستند. از جاروبرقی دائم کار در نظافت سالن نورد کارخانجات ذوب فلزات ،قسمت های فولاد سازی ، نورد گرم ، نورد سرد ،قسمت حمل سرباره ، نظافت مبدل ها .و… استفاده می شود.

در واقع جاروبرقی صنعتی دائم کار مخصوص نظافت در محیط های سرپوشیده کارخانجات فولاد است و دستگاه سوییپر صنعتی مخصوص نظافت محوطه صنایع فولاد و یا سالن های نورد که دارای وسعت زیاد هستند. این سالن ها به قدری بزرگ هستند که با جاروبرقی صنعتی این امکان نظافت وجود ندارد (در واقع سرعت کمتر).

مزیت های استفاده از سوییپر صنعتی صنایع فولاد

.• کاهش زمان تمیز کردن محیط
• کاهش هزینه های نگهداری از سایت شما
• بازیابی مقادیر بیشتری از مواد زائد
• افزایش ایمنی در محیط کار صنعتی
• تمرکز بیشتر بر سلامت و ایمنی کارکنان
• رشد پاکسازی سبز و سازگار با محیط زیست
• محیط کار صنعتی پاکیزه تر
• افزایش بهره وری نیروهای انسانی
• صرفه جویی در وقت و انرژی
• افزایش بازدهی و بهره وری کارخانه

استفاده از سوییپر صنعتی صنایع فولاد

پاکیزگی محوطه کارخانه، سالن ها و انبارهای ذخیره سازی مواد با استفاده از سوییپرصنعتی صنایع فولاد صورت گرفته و آلودگی های سطح زمین را جمع آوری می کند. وسعت زیاد محیط در این قسمتها اجازه انجام نظافت به شیوه دستی و سنتی و را نمی دهد.

سوییپر صنعتی در مدل های سوییپر دستی وسوییپر سرنشین دار تولید شده که مدل های سرنشین دار آن برای صنایع مختلف از جمله صنایع فولاد کاربردی‌تر هستند. این دستگاه نمونه یک خودرو هدایت شده و در بعضی مدلها دارای کابین‌ و سیستم‌ گرمایش و سرمایش‌ نیز می باشد.

با استفاده از سوییپر صنعتی سرنشین دار هرگونه آلودگی و خاک موجود‌ در صنایع فولاد را می توانید در زمان کم جمع آوری کنید. سوییپر صنعتی صنایع فولاد بیشتر برای نظافت‌ فضاهای بیرونی و انبار‌های‌ این صنایع استفاده می‌شود.

سوییپر برسهای چرخ داری در کنار‌ خود‌ داشته که آلودگی‌ را با سرعت‌ به بخش مرکزی‌ آن منتقل‌ می کند. برس غلطکی سوییپر صنعتی در مرکز‌ سوییپر انتقال این آلودگیها به داخل‌ مخزن را فراهم می آورد.

برس سوییپر صنعتی صنایع فولادی

سوییپر صنعتی و نظافت واحدهای مختلف صنایع ذوب فلزات

استفاده از سوییپر صنعتی صنایع فولاد در قسمتهایی از کارخانجات ذوب فولاد با اهمیت تر بشمار می آید. قسمتهایی که دارای آلودگی بیشتری هستند. از جمله نظافت سالن فولاد سازی ،نظافت سالن نورد گرم ،قوس الکتریکی ، حمل سرباره ،نظافت صنعتی سالن های نورد فولاد و نظافت محوطه یک کارخانه فولاد .

در یک کارخانه ذوب فلزات آلودگی هایی از جمله اکسیدهای فلزی، پودر آهک، کربن چرب، گرد و غبار خاک و… دیده می شود .لذا در متراژ و حجم بالا حتما بایستی از سوییپر صنعتی صنایع فولاد استفاده نمود .در برخی موارد زیر تاسیسات را بایستی توسط دستگاه جاروبرقی صنعتی مورد نظافت قرار داد، چونکه دستگاه سوییپر صنعتی قابلیت نظافت زیر تاسیسات را ندارد.

انتخاب سوییپر مناسب در کارخانه بر اساس نیاز

سوییپر صنعتی قطعه مکانیزه ای از تجهیزات نظافتی است که مانند جارو سنتی برای تصفیه زباله های جامد عمل می‌کند، اما در مقیاس بزرگتر.
برای نظافت کف در اماکن صنعتی، انبارها، سوله ها و غیره و همچنین خیابان ها استفاده می شود. طیف گسترده‌ای از جاروها از مدل‌های کاملاً مکانیکی (بدون موتور) برای مناطق کوچک تا جاروهای خیابانی با موتور احتراقی که برای تمیز کردن شهرها استفاده می‌شوند، موجود است.

جاروها را نباید با اسکرابر-خشک کن اشتباه گرفت. عملکرد جارو ها برای پاک کردن زباله های جامد بوده در حالی که اسکرابر خشک کن ها عملکرد تمیز کردن کف را با استفاده از مواد شوینده مایع انجام می دهند.

سوییپر صنعتی دستی

یک سوییر صنعتی دستی دارای موتوری است که کشش دستگاه و چرخش برس ها را کنترل می کند. اپراتور دیگر مجبور نیست ماشین را فشار دهد، بلکه آن را با حداقل تلاش هدایت می کند. موتوریزه شدن برس و کشش امکان جارو کردن کارآمد را فراهم می کند.

اندازه این ماشین ها و همچنین عرض کار و ظرفیت ذخیره سازی زباله را افزایش می دهد و آنها را برای سطوح متوسط (زیر ۲۵۰۰ متر مربع) مناسب می کند.

سازندگان سوییپرهای مجهز به موتورهای الکتریکی یا موتورهای احتراقی را ارائه می دهند.

نکات اصلی در یک سوییپر دستی:

 • قابل کاربرد در یک محیط با وسعت متوسط(۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مربع)
 • کشش موتوری و برس(دارای موتور حرکتی و نیروی رانش ایجاد شده توسط برس)
 • موتور الکتریکی یا موتور احتراقی (برای استفاده بیرونی و یا محیط های مسقف)

سوییپر صنعتی سرنشین دار

سوییپر باراننده یک سوییپر دیزلی یا با الکتروموتور برقی و یا با موتور بنزینی است که اپراتور روی دستگاه می نشیند و آن را با فرمان هدایت می کند. افزایش اندازه و ظرفیت این ماشین ها در مقایسه با جاروهای دستی و کاهش خستگی اپراتور که دیگر مجبور به راه رفتن نیست به این معنی است که این ماشین ها برای تمیز کردن مناطق بزرگ (تا ۸۰۰۰ متر مربع) مناسب هستند.

نکات اصلی در یک سوییپر سرنشین دار

 • قابل استفاده در محوطه های بزرگ(بیش از ۳۰۰۰ هزار متر مربع)
 • سواری بودن(را راننده)
 • کشش موتوری و برس
 • موتور الکتریکی یا موتور دیزلی (برای استفاده خارجی و محیط های مسقف)

سوییپر شهری یا ساکشن سوییپر؟

یک جارو زباله ها را با حرکت برس چرخان به سمت سطل جمع آوری هل می دهد. یک جاروی مکنده نیز ضایعات رانده شده توسط برس را مورد مکش قرار می دهد . بنابراین تمیز کردن کارآمدتر است و نیروی مکش این ماشین‌ها امکان تصفیه زباله‌های متراکم‌تر را نسبت به یک جارو مکانیکی ساده می‌کند. با این حال این جاروها گرانتر از جاروهای سنتی هستند.

نکات اصلی:

 • جاروی معمولی: زباله ها توسط برس به داخل سطل جمع آوری هدایت می شوند .
 • جاروی مکنده(ساکشن سوییپر): زباله ها توسط برس هل داده می شوند و با جاروبرقی مکش می شوند.

سوییپر صنعتی موتور احتراقی (سوییپر دیزلی -سوییپر بنزینی)

سوییپر صنعتی دیزلی

سوییپر دستی و یا سوییپر خودرویی می توانند به یک الکتروموتور الکتریکی (باتری) یا موتور احتراقی (موتور گازوئیلی یا موتور بنزینی) مجهز شوند.
سوییپر های شارژی (جاروی محوطه شارژری) به دلیل استفاده از باتری، می تواند بصورت مستقل و بدون نیاز به کابل برق در سطح محیط آزادانه بچرخد و سطح را مورد جارو قرار دهد.

سوییپرهای شارژری بنا به نوع آمپراژ باتری و توان مورد استفاده به چهار نوع ۱۲ ولت ، ۲۴ ولت ، ۳۶ ولت و ۴۸ ولت وجود دارد. معمولا رده های سرنشین دار در سه رده ۲۴ ولت ،۳۶ و ۴۸ ولت طراحی می شوند. همچنین رده های سوییپر سخت کار جهت متراژهای بیش از ۲۰۰۰۰ هزار متر مربع در دو نوع ۳۶ ولت و ۴۸ ولت تولید می شوند .
سوییپر ها با موتورهای احتراحی (بنزینی یا گازوئیلی) تا زمانی که می‌توانند سوخت‌گیری شوند، از نظر برد محدود نیستند، اما انتشار گازهای گلخانه‌ای آن‌ها مانع از استفاده آن‌ها در داخل خانه می‌شود و بنابراین برای کاربردهای خارج از منزل ذخیره می‌شوند.

نکات اصلی:

 • باتری: استقلال محدود، برای استفاده داخلی(محیط های مسقف)
 • موتور احتراقی: استقلال “نامحدود”، برای استفاده خارجی

کلام آخر

در صنعت فولاد، هزینه نگهداری ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه تولید را تشکیل می دهد. تعمیر و نگهداری بر هدف، کیفیت و سودآوری کارخانه تأثیر می گذارد. اجرای مفهوم مدرن نگهداری مبتنی بر شرایط می تواند هزینه های تعمیر و نگهداری را به میزان قابل توجهی کاهش داده و قابلیت اطمینان، عملکرد ماشین و کیفیت خروجی را افزایش دهد.
در بسیاری از کارخانه های فولاد در سراسر جهان، خرابی تجهیزات حیاتی اغلب منجر به از دست دادن تولید، هزینه های بالای نگهداری و بهره برداری شده است. از آنجایی که هزینه سرمایه ماشین‌های مدرن بسیار زیاد است، برای حفظ عملکرد اقتصادی آنها، نیاز به پاکیزگی مداوم و طولانی محوطه ها اجتناب‌ناپذیر است.

گرایشی هم به سمت پذیرش اشکال مختلف سیستم‌های نظافت صنعتی مبتنی بر شرایط وجود دارد که به سلامت بهتر ماشین‌ها، کاهش هزینه‌های نگهداری، استفاده کارآمد از پرسنل و بهبود کارایی سیستم کمک می‌کند.
از سوی دیگر شاید در محاسبات اولیه خود خرید سوییر صنعتی به نظرتان گران برسد، ولی وقتی مزایا و سود حاصل از آن را در دراز مدت کنار هم بچینید متوجه می‌شوید که این خرید نه تنها هزینه‌بر نبوده بلکه نوعی سرمایه‌گذاری هم به شمار می‌رود.
شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاههای نظافت صنعتی در سراسر ایران می‌باشد. برای خرید هر یک از این تجهیزات و یا مشاوره قبل از خرید فقط کافیست با شماره تلفن : ۰۲۱-۴۴۱۴۰۰۰۵ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.