زمین شوی صنعتی در کارخانجات صنعتی

زمین شوی صنعتی در کارخانجات صنعتی

انتخاب زمین شوی صنعتی برای سالن تولید دارای نکاتی است که باید به آن توجه کنیم. زمین شوی صنعتی امروزه بعنوان یک ابزار توانمند نظافتی، در تمامی سطوح خود را معرفی نموده اس . شاید ۱۵ سال پیش زمانی که مشاورین فروش قصد معرفی این محصول را به کارخانجات صنعتی داشتند، یک نوع مقابله در مقابل نظافت مکانیزه وجود داشت اما کم کم با معرفی هر چه بیشتر و حضور این دستگاه ارزشمند در سطح کارخانجات، نقش این محصول در ابقا نظافت صنعتی پر رنگ تر شد.

در این مطلب در مورد نقش اسکرابر صنعتی در نظافت کارخانجات صنعتی و نحوه انتخاب زمین شوی صنعتی برای سالن تولید را با هم بررسی می کنیم.

کاربرد دستگاه کفشوی سالن

استفاده از زمین شوی صنعتی در شستشوی سطح سالن تولید کارخانجات و یا دیگر سطوح کارخانه می تواند در کم کردن میزان مصرف آب و مواد شوینده صنعتی به مراتب نسبت به نظافت سنتی خود را با ارزش تر جلوه دهد. در کارخانجات صنعتی قسمتهای مختلفی مانند:

  • انبارها
  • سالن تولید
  • ساختمان های اداری

برای نظافت وجود دارد. نظافت در این مکان ها به صورت عمومی انجام می پذیرد و معمولا پیچیدگی فنی خاصی ندارد ولی در بخش های خاص مانند سالن های اتاق تمیز ( Clean Room )، سالن بمبوری در صنایع لاستیک سازی و یا اتاق های آزمایشگاه ها باید نظافت را به شکل تخصصی و حرفه ای انجام داد.

زمین شوی صنعتی در نظافت سطح سالن تولید

در سالن های تولید به دلیل حساسیت های کیفی تولید، گستردگی سطوح و تردد بیشتر افراد و ماشین آلات، نیاز به نظافت و پاکیزه کردن محیط بیشتر مد نظر قرار داده می شود. پس بایستی با توجه به حساسیت های ذکر شده دستگاه اسکرابر صنعتی متناسب با وضعیت آن سطح انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد.

انواع آلودگی در سطح یک سالن تولیدی

در سطح سالن تولید کارخانجات، دستگاه زمین شوی صنعتی می تواند سطح صاف را مورد شستشو و نظافت صنعتی قرار دهد. در این نوع از شستشو در وهله اول غبارات محیطی تمیز می کند.

این کار دارای ۲ مزیت بزرگ است.

۱- با شستشوی سریع و باکیفیت، مانع از انتشار گرد و غبار در سطح فضای اطراف می شود.

۲- با شستشوی مکانیزه توسط دستگاه زمین شوی صنعتی،خلل و فرجی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و می تواند به مرور زمان جایگاهی برای جمع آوری اجرام و آلودگی های زیست محیطی شوند نیز تمیز خواهد شد.

وجود زباله های درشت از جمله پیچ، مهره، تراشه های فلزی و …. بر روی سطح سالن تولید برخی کارخانجات وجود دارد اما این نوع زباله ها را نمی توانیم با زمین شوی صنعتی مورد نظافت و جمع آوری قرار دهیم پس در نظافت چنین محیطی بایستی از دستگاه جاروبرقی صنعتی و یا سوییپر صنعتی بصورت مکمل دستگاه اسکرابر استفاده نماییم. در صورتیکه این نوع آلودگی ها به میزان کم در سطح محیط وجود داشته باشد، می توانیم از دستگاه جاروبرقی صنعتی بعنوان مکمل استفاده نماییم ولی در صورتیکه متراژ محیط گسترده باشد و میزان این نوع آلودگی ها با تراکم بالا در سطح زمین وجود داشته باشد، بایستی از دستگاه سوییپر صنعتی استفاده کنیم. دستگاه ماشین جاروب سطح می تواند با سرعت بیشتر نسبت به دستگاه جاروبرقی صنعتی عمل نماید.

معیارهای مهم در انتخاب اسکرابر مناسب

متوجه شدیم که برای شستشوی مکانیزه با کیفیت، بایستی از دستگاه اسکرابر استفاده نماییم. ولی سوال اصلی اینجاست که از چه نوع دستگاه زمین شوی باید استفاده کنیم و چه ویژگی هایی را در زمان خرید اسکرابر صنعتی مد نظر قرار دهیم. برای پاسخ به این سوال باید به موارد زیر دقت کنیم:

-متراژ محیط قابل شستشو  چند متر مربع است؟

-میزان آلودگی و تردد افراد در سطح سالن تولید به چه میزان است؟

-چیدمان دستگاه های تولیدی و عرض راهروها و دیوارها امکان استفاده از کدام دستگاه را به ما می دهد؟

در برخی از کارخانجات از جمله صنایع تولید خودرو، کارخانجات پتروشیمی، کارخانجات صنایع غذایی بزرگ و در کل سالن های تولید با متراژ بیش از ۵۰۰۰ هزار متر مربع، امکان استفاده از اسکرابر دستی در نظافت سطح سالن بسیار زمان بر و برای اپراتور دستگاه طافت فرسا می نماید. اما در صورتی که در چنین متراژی بتوانیم از اسکرابر خودرویی استفاده نماییم، مسلما سرعت شستشو  و بصورت غیر مستقیم کیفیت شستشو را بالاتر می بریم. استفاده از اسکرابر خودرویی می تواند اپراتور را کمتر خسته نماید در نتیجه با علاقه و کیفیت بالاتر به کار خود بپردازد.

انتخاب منبع تغذیه مناسب برای اسکرابر صنعتی

منبع تغذیه اسکرابر دستی در دو نوع اسکرابر برقی با استفاده از برق شهری ۲۲۰ ولت ( برق  AC) و اسکرابر شارژی با استفاده از باتری سری ۲۴ ولت یا ۱۲ ولت ( برق  DC) می باشد.

در صورتی که در سطح سالن تولید پریز برق به تعداد در فواصل هر ۱۰۰ متر موجود باشد و شرایط این استفاده موجود باشد، می توانیم از اسکرابر برقی در بحث نظافت صنعتی سطح سالن تولید استفاده نماییم. اما در برخی از موارد شرایط استفاده از دستگاه اسکرابر برقی در شستشوی سطح سالن تولید وجود ندارد بنابراین می توانیم از اسکرابر باتری دار در مقوله شستشوی مکانیزه سطح سالن استفاده نماییم. این را بایستی در نظر داشت که قیمت اسکرابر برقی از قیمت خرید اسکرابر باتری دار همنوع خود پایین تر است و اینکه قیمت خدمات اسکرابر برقی به مراتب از قیمت خدمات اسکرابر شارژری به مراتب پایین تر است.

در نهایت اسکرابر کابلی را می توانیم بصورت بدون وقفه بدون نیاز به شارژ وسیله الکتریکی، مورد استفاده قرار دهیم ولی در اسکرابر شارژری دستگاه بایستی ابتدا مورد شارژ قرار بگیرد و سپس بنا به میزان ظرفیت باتری استفاده شده در آن دستگاه از انرژی برق باتری استفاده نماییم. البته این نکته را بایستی بسیار دقت نماییم که شرایط استفاده فقط وجود پریز برق در فواصل ۱۰۰ متری سالن نیست.

فرض کنید شما می خواهید از یک سالن از اسکرابر برقی استفاده کنید و کابل آن را به پریز برق وصل کرده اید. در صورتی که در این محیط ماشین آلات صنعتی مانند لیفتراک ها و چرخ ها عبور کنند، باعث له شدگی کابل برق می شوند و شستشو مختلف خواهد شد. پس در این شرایط ممکن است برای خرید دستگاه زمین شوی صنعتی مناسب با چالش های دیگری مواجه شویم و انتخاب نوع باتری دار برای مجموعه ما مناسب باشد.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم که نکات مهم در هنگام انتخاب زمین شوی صنعتی مناسب برای سالن تولید را به شما گفته باشیم. یک مشاوره فروش دقیق می تواند انتخاب دستگاه نظافتی را برای شما راحت تر و دقیق تر کند پس پیشنهاد ما این است که اگر سوالی دارید، حتما در بخش نظرات از ما بپرسید و در غیر این صورت با تماس تلفنی با مشاورین فروش شرکت آوین صنعت، بر حسب نیازسنجی مجموعه شما بهترین اسکرابر صنعتی را انتخاب و تهیه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.