شرکت آوین صنعت

راهکارهای نظافت صنعتی در صنایع پالایشگاهی

راهکارهای نظافت صنعتی در صنایع پالایشگاهی

در این مطلب می خواهیم در مورد راهکارهای نظافت صنعتی در پالایشگاه ها و محوطه های صنعتی صحبت کنیم و ادوات مورد نیاز برای این محل ها را به شما نشان دهیم.

پالایشگاه های نفت، گاز و کارخانجات پتروشیمی به دلیل ماهیت تولید محصولات نفتی و مشتقات آلی، در حین تولید همواره پسماند و آلاینده های مضری را به صورت خطرناک به چرخه اکولوژیک محیط اطراف وارد می نمایند. حال در راستای جلوگیری از عدم ورود این پسماندها به چرخه زیستی محیط اطراف چه راهکارهایی وجود دارد؟

مسلما کارخانجات پتروشیمی و صنایع پالایشگاهی ستون محکم در چرخه اقتصاد هر کشوری مثل ایران بشمار می آیند، اینکه در راستای جلوگیری از تولید آلاینده های سمی و خطرناک، تولیدات کارخانه را به حداقل برسانیم و یا اینکه در راستای تولید مسیر انجام را تغییر بدهیم نه امکان پذیر است و نه راهی منطقی و بصرفه در راه تولید بشمار می آید. بهترین، سریعترین و کم هزینه ترین راه ممکن جهت جلوگیری از انباشت پسماندهای شیمیایی و عدم پراکنش آلاینده ها در فضا و سفره های آبی زیر زمینی، استفاده از وسایل و ادوات مکانیزه نظافت صنعتی می باشد.

لذا در این مقاله سعی داریم شما را با این ابزارآلات نظافتی و استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی در قسمت های مختلف این صنعت آشنا سازیم.

در ادامه این مطلب قرار است با ۳ نوع دستگاه مختلف برای نظافت صنعتی یعنی اسکرابر صنعتی ( کف شوی صنعتی )، جارو برقی صنعتی ( مکنده صنعتی ) و کارواش صنعتی ( واترجت آب گرم ) آشنا شویم.

نظافت صنعتی در انبارهای صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی

همان طور که در بالا گفته شد، نظافت صنعتی در انبارهای صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی یکی از ضرورت های حفظ سلامتی کارمندان و محیط می باشد و با توجه به افزایش خطراتی که جان کارمندان و کارگران این حوزه رو تهدید می کند، بهترین راه حل استفاده از انواع وسایل نظافتی است که برای این کار طراحی و ساخته شده اند.

استفاده از کفشوی صنعتی

در سطح کارخانجات پتروشیمی و یا پالایشگاهی بنا به تولید محصول خاص آن کارخانه، انبارهایی با کاربری متفاوت وجود دارد. اما آن چیزی که در خصوص اکثر این کارخانجات صدق می نماید این است که انبارها دارای متراژ بالا و آلودگی فراوان در سطح زمین یا بر روی قفسه های انبار ( انبار جنرال ) هستند.

 نظافت و شستشوی چنین فضاهایی با استفاده از روش های سنتی امکان پذیر نیست، لذا جهت شستشوی کف محیط از دستگاه اسکرابر استفاده می نماییم. بنا به متراژ محیط استفاده از دستگاه های کف شوی سرنشین دار و یا کف شوی دستی پیشنهاد می گردد. استفاده از دستگاه کفشور صنعتی در یک کارخانه پتروشیمی و یا پالایشگاه، منحصر به قسمت انبار نمی باشد بلکه با استفاده از کف شور صنعتی، عملیات شستشوی سطح زمین را در واحد بسته بندی، اتاق کنترل، آزمایشگاه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید بیشتر با اسکرابر های صنعتی برقی و زمین شوی صنعتی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه نمایید.

اسکرابر برقی چیست و چه مدل هایی دارد؟

استفاده از جاروبرقی صنعتی

مسلما استفاده از مکنده صنعتی نسبت به کف شوی صنعتی دارای سرعت نظافت کمتری است. اما بایستی به این موضوع استناد نماییم که استفاده از کفشوی صنعتی در همه قسمت های انبار امکان پذیر نیست.

 به عنوان مثال نظافت روی قفسه های کالا ( شلف بندی های انبار جنرال ) فقط با استفاده از دستگاهی امکان پذیر است که به آن فضا دسترسی داشته باشد.

 با توجه به اینکه از چه نوع جاروبرقی صنعتی استفاده نماییم، بایستی موارد زیر را در نظر بگیریم:

۱- بسته به ارتفاع قفسه ها، بتواند با متراژ شلنگ بالا کار کند. ( حتما می دانید که طول شلنگ رابطه مستقیمی با قدرت الکتروموتور دستگاه دارد و اگر موتور دستگاه جاروبرقی صنعتی برای متراژهای بالا طراحی و تولید نشده باشد، عملا استفاده از شلنگ های بلند بر روی دستگاه و دسترسی به قفسه هایی با ارتفاع زیاد، امکان پذیر نمی باشد.

۲- دارای سرعت و قدرت مناسب باشد و بتواند مواد مختلف با چگالی های مختلف را مکش کند. ( جارو برقی های صنعتی در مدل های مکنده خاک و مکنده خاک-آب طراحی می شود و باید در زمان خرید جاروبرقی صنعتی به محل مورد استفاده و چگالیته موادی که قرار است جاروبرقی تمیز کند، توجه کرد.

۳- توانایی کارکرد در مدت زمان ممتد را داشته باشد. ( دسته ای از جاروبرقی های صنعتی که به جاروبرقی های دائم کار مشهور هستند، در مقابل روشن و خاموش شدن های پیاپی یا روشن بودن مداوم، مقاوم هستند )

جاروبرقی صنعتی

تمامی این مشخصات را در جاروبرقی صنعتی یا همان مکنده دائم کار می توانیم پیدا نماییم. در واقع مکنده دائم کار با موتور توربینی ( مکنده با پمپ ساید چنل ) توان استفاده طولانی مدت، با قدرت و سرعت بالا را دارد ( حداقل افت فشار در طولانی مدت ).

اگر می خواهید با جاروبرقی صنعتی بیشتر آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

تقسیم بندی جاروبرقی و کارایی مختلف آن

نکته بسیار مهم در هنگام انتخاب جارو برقی

یکی از آلوده ترین و خطرناک ترین تولیدات کارخانه های پتروشیمی مشتقات سیانید ( سیانور به صورت محصول نهایی ) می باشد که باید هر چه سریع تر نسبت به جمع آوری آن ها اقدام کرد. از آنجایی که برخورد آب با این پودر، بخارات سمی و کشنده تولید می کند، تمیز کردن چنین محیطی با انواع شستشوهای صنعتی و یا هر ابزاری مثل اسکرابر صنعتی امکان پذیر نمی باشد و در این حالت برای نظافت صنعتی انبار یا محوطه کارخانه بایستی از جاروبرقی صنعتی با فیلتراسیون مناسب استفاده نماییم.

استفاده از دستگاه کارواش صنعتی ( واترجت آب گرم )

در سطح سالن ولو شاپ (تعمیرگاه) یک کارخانه پتروشیمی یا پالایشگاه معمولا استفاده از دستگاه واترجت آب گرم جایگاه ویژه ای را در جریان نظافت صنعتی ایفا می نمایند. در سطح چنین محیطی معمولا ابزار و قطعات معیوب (به عنوان مثال پمپ های بزرگ، فلنچ و غیره) وارد شده و بایستی توسط کارشناسان واحد تعمیرات مکانیک مورد رفع عیب قرار گیرد.

همانطور که می دانیم جهت انجام کار باکیفیت و ارائه قطعه سالم، بهتر است که ابتدا و انتهای کار قطعه معیوب را که، معمولا آغشته به گریس و روغن یا حلال های آلی است، مورد شستشو قرار دهیم. جهت چنین شستشوی با کیفیت، معمولا کارواش صنعتی بایستی دارای یک سری مشخصات و ویژگی ها می باشد.

مشخصات مهم یک کارواش صنعتی که در زمان خرید واترجت باید به آن ها توجه کنیم، به شرح ذیل است:

۱- بهتر است کارواش صنعتی از نوع کارواش آب گرم باشد. با توجه به ماهیت آلودگی در این بخش از کارخانه ( چرب بودن سطوح و قطعات ) بهتر است از واترجت آبگرم استفاده نماییم تا سرعت نظافت را بواسطه بالا بودن سرعت پردازش بین مولکول های آب و ذرات چربی را بالاتر ببریم. انرژی، زمان مصرفی کمتر و استفاده بهینه تر از واترجت آبگرم نسبت به واترجت آبسرد را می توانیم از دلایل ثانویه و مهم این انتخاب بشمار آورد.

۲- حداکثر فشار ۲۰۰ بار و دبی آب حداقل ۱۵ لیتر در دقیقه در واترجت آبگرم می تواند سرعت و قدرت مناسب برای این پردازش را بوجود می آورند. پس حتما باید به این مورد در زمان خرید واترجت توجه کرد.

۳- حمل و نقل آسان توسط چرخ های بزرگ، می تواند حمل و نقل آسوده تر کارواش آبگرم را تسهیل نماید.

۴- کارواش آب گرم بایستی دارای شیلنگ فولاد بافت و دارای قرقره شیلنگ باشد، تا زمانیکه نیاز به استفاده از شیلنگ نیست، جمع آوری گردد و از بروز آسیب های محیطی بر روی شیلنگ فولاد بافت جلوگیری نماییم.

واترجت صنعتی

استفاده از دستگاه سوییپر صنعتی

در سطح کارخانجات بزرگ پتروشیمی و سایت های بزرگ پالایشگاهی، سطوح آسفالتی گسترده ای وجود دارد. با توجه به تولید آلاینده های خطرناک همواره نظافت این سطوح آسفالتی در سطح مجتمع یکی از دغدغه های مدیران شهرداری صنعتی در کارخانه می باشد. نظافت صنعتی ( جاروب سطح کارخانه ) بایستی توسط سوییپر صنعتی با راننده صورت پذیرد.

 با توجه به متراژ بالای این محوطه های صنعتی، سوییپر خودرویی بایستی دارای یک سری مشخصات فنی باشد. لذا این مشخصات عبارتند از:

۱- سوییپر صنعتی حتما از نوع سوییپر با راننده باشد.

۲- تامین انرژی سوییپر از طریق موتور دیزلی صورت گیرد. در واقع قوی ترین نوع دستگاه های سوییپر دارای مولفه تامین انرژی، از نوع موتور دیزلی ( سوییپر گازوئیلی ) هستند و بدون هیچگونه وقفه، توانایی کار کردن در طی ساعت های طولانی مدت را با قدرت بالا دارند. در صورتیکه موتور سوییپر از نوع دیزلی نباشد، می توانیم از موتورهای الکتریکال شارژری ۳۶ ولت و یا ۴۸ ولت استفاده نماییم.

۳- بهتر است سوییپر دارای کابین و یا سقف حفاظ دار باشد. در سطح چنین کارخانجاتی، اپراتور بیشتر در معرض آسیب های محیطی قرار می گیرد.

سوییپر صنعتی

امیدواریم توانسته باشیم که اطلاعات کاملی در مورد لوازم و راهکارهای نظافت صنعتی در صنایع پالایشگاهی را به شما داده باشیم.

پیشنهاد ما این است که حتما برای خرید با مشاوران فروش ما از طریق بخش تماس با ما و تماس تلفنی با شرکت آوین صنعت در ارتباط باشید تا بتوانیم بهترین دستگاه های نظافت صنعتی را با بهترین قیمت و امکانات در اختیار شما قرار دهیم. انواع دیگر تجهیزات صنعتی مانند: جاروبرقی آب و خاک، اسکرابر خودرویی و… را نیز می توانید از ما بخواهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم