دستگاه مکنده صنعتی جهت انبارهای بزرگ

دستگاه مکنده صنعتی جهت انبارهای بزرگ

دستگاه مکنده صنعتی نیاز واقعی یک انبار

امروزه صدها تن زباله توسط صنایع مختلف به صورت روزانه تولید می‌شود. حفظ و نظافت محیط های صنعتی همچون انبارها و سوله ها هم کار ساده ای به نظر نمی رسد.

بخصوص با داشتن فضایی وسیع و مملو از کالاها و محصولات متفاوت که پاکیزگی آنها را دشوار می سازد. اکثر صنایع برای پاکسازی زباله ها با چالش های زیادی مواجه هستند. جاروبرقی‌های صنعتی به صنایع کمک می‌کند تا مشکل نظافت خود را حل نمایند.

این دستگاه ها برای کار مداوم و راه‌حل های قابل اعتماد برای تمیز کردن گرد و غبار، جامدات و مایعات طراحی شده‌اند.
دستگاه مکنده صنعتی یکی از پرکاربردترین ابزار نظافتی برای انبار به شمار می آیند چرا که از توانایی نظافت انواع سطوح هموار و ناهموار برخوردارند. در واقع، این وسیله قدرت جمع آوری تراشه های فلزی، ضایعات، گرد و غبارهای مضر و سایر مواد بالقوه خطرناک را داراست، بنابراین ایمنی و بهره وری عملیات شما را تضمین می‌کنند.

اگر کارخانه شما با مواد جامد و مایع سروکار دارد، دستگاه مکنده صنعتی بهترین گزینه برای حفظ محیط کاری تمیز و سازگار است.
اگر بدنبال یک انتخاب و خرید دستگاه مکنده صنعتی درخور برای محیط انبار صنعتی خود هستید ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

کلاس های دستگاه مکنده صنعتی: کدام جاروبرقی را باید انتخاب کنید؟

کلاس های جاروبرقی صنعتی به شرح زیر است:
L (کم): این شامل تجهیزات ظریف تر با سطح فیلتر پایین (۱٪ نفوذپذیری)، مناسب برای تمیز کردن ذرات گرد و غبار، چوب، پلاستیک، ضایعات پلی استایرن و غیره است.
M (متوسط): با سطح نفوذپذیری متوسط ۰.۱ درصد، این کلاس جاروبرقی برای حذف گرد و غبار حاصل از سنباده گچ تخته، بقایای رنگ و سایر ضایعات شیمیایی پس از بازسازی استفاده می‌شود.
H (بالا): با بالاترین سطح نفوذپذیری (۰.۰۰۵%)، این دسته از جاروبرقی ها برای سخت ترین کارها طراحی شده‌اند. آنها به شما اجازه می‌دهند با خیال راحت بقایای پشم معدنی، آزبست و کپک را حذف کنید.

دستگاه مکنده صنعتی مناسب انبار صنعتی

داشتن یک دستگاه مکنده صنعتی کارآمد و ایده‌آل برای انبار صنعتی به شرایط محیطی آن وابسته است. به عنوان مثل مساحت کلی، مساحت تحت نظافت، تعداد قفسه‌ها، فضای میان قفسه‌ها و … از جمله مواردی هستند که بر گزینش جاروبرقی صنعتی مناسب موثر است. این دستگاه هم کف انبار را به خوبی تمیز می‌کند و هم دیوارها، سکوها، قفسه‌ها را به خوبی پاکیزه می نماید.

عملکرد جاروبرقی های صنعتی

نکاتی برای انتخاب تامین کننده جاروبرقی صنعتی برای انبار صنعتی شما

اشاره نمودیم که مواد زائد در هر صنعتی منتشر می‌شوند. برای نظافت صنعتی و حفظ محیطی تمیز در داخل صنعت به یک جاروبرقی صنعتی نیاز است. خرید یک جاروبرقی صنعتی کارآمد کار آسانی نیست و به ویژه زمانی که تامین کنندگان ارزان و محصولات بی کیفیت زیادی وجود دارد!
سیستم دستگاه مکنده صنعتی شما چیزی برای فریب دادن نیست.

مطمئن شوید که کیفیت دستگاه شما با تقاضای صنعت شما مطابقت دارد. جاروبرقی‌های صنعتی ساخته شده توسط سازندگان با کیفیت بالا ماندگاری بیشتری دارند، بادوام هستند و از مقررات رعایت ایمنی پیروی می‌کنند.

یک جاروبرقی آب و خاک خوب نیز به محیط های پویا کمک می‌کند و شما را قادر می سازد تا در صورت نیاز خود را با شرایط انبارتان وفق دهید.
انتخاب بهترین جاروبرقی صنعتی می‌تواند یک کار دشوار باشد، ما به شما کمک کرده و لیستی از نکاتی را که هنگام انتخاب تامین‌کننده جاروبرقی صنعتی به کار می‌آیند را گردآوری کرده‌ایم:
۱. همیشه تامین‌کنندگان را بر اساس تجربه آنها بسنجید.
۲. اطمینان حاصل کنید که تامین‌کننده اعتبار و گواهینامه لازم را دارد.
۳. قیمت همیشه مهم است، به دنبال گزینه‌های مقرون به صرفه باشید و در نظر داشته باشید که کیفیت هرگز نباید به خطر بیفتد.
۴. ظرفیت جاروبرقی صنعتی را باید در نظر داشت.
۵. محصولات باید بادوام، کارآمد و آسان برای کار باشند.
۶. طراحی دستگاه نیز اهمیت زیادی دارد.

پنج مرحله برای انتخاب دستگاه مکنده صنعتی مناسب برای انبارهای صنعتی

جاروبرقی‌های صنعتی می‌توانند یک عنصر حیاتی برای تمیز نگه داشتن تاسیسات صنعتی باشند. انتخاب جاروبرقی اشتباه می‌تواند پرهزینه و خطرناک باشد. برای کمک به متخصصان نظافت در انتخاب بهترین راه‌حل برای کار، ما نکات مهمی را در زیر اشاره می‌کنیم.

مرحله اول: برنامه کاربردی را تعیین کنید

دستگاه مکنده صنعتی (جاروبرقی صنعتی) زمانی بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند که ویژگی‌ها و مشخصات با برنامه مورد نظر هماهنگ باشد. استفاده از جاروبرقی نامناسب منجر به عملکرد ضعیف و فرسودگی کالا و محصولاتتان می‌شود.

ضروری است که بدانیم چه نوع موادی در انبارتان نگهداری می‌شود. از کوچکترین دانه پودر گرفته تا بزرگترین تکه ضایعات. از اندازه ذرات گرفته تا قابل اشتعال یا احتراق بودن یا نبودن آنها، درک محیط و مواد به تصمیم‌گیری آگاهانه برای خرید کمک می‌کند.

نمونه‌هایی از مواد رایجی که جاروبرقی‌های صنعتی برای مدیریت ایمن طراحی شده‌اند عبارتند از: ضایعات فلزی، تراشه‌های فلزی، خنک‌کننده، گرد و غبار، زباله‌ها، پودر رنگ، ذرات غذا و …
قوام برنامه به تنهایی می‌تواند به تعیین اینکه آیا یک مکنده مایعات (جاروبرقی مرطوب)، یک مکنده خشک یا یک مکنده ترکیبی مرطوب/خشک مورد نیاز است کمک کند.

جاروهای خشک برای جذب ذرات سبک‌تر طراحی شده‌اند، در حالی که جاروبرقی‌های مرطوب از پمپ‌های سنگین برای مکش مایعات متراکم و سنگین‌تر استفاده می‌کنند.
توصیه می‌شود یک جاروبرقی بخرید که کاربرد اصلی را برآورده کند. برای برنامه‌های خشک یا مرطوب. با این حال، اگر نیاز به جمع آوری هر دو مواد مرطوب و خشک وجود داشته باشد، جاروبرقی آب و خاک می‌تواند در هر دو مورد کاربردی باشد.

مرحله دوم: سیستم فیلتر مناسب جهت دستگاه مکنده صنعتی را شناسایی کنید

یکی از سوالات متداول در هنگام خرید جاروبرقی صنعتی برای مکش خشک این است که کدام فیلتر بهترین است؟ محیط و برنامه به شدت بر استفاده از فیلتر HEPA یا استاندارد تأثیر می‌گذارد.
طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی، HEPA یا فیلتر هوای خاص با راندمان بالا، فیلتری است که حداقل ۹۹.۹۷ درصد در حذف ذرات با قطر ۰.۳ میکرومتر کارایی داشته باشد. فیلترهای HEPA برای جذب مواد میکروسکوپی مانند ذرات گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا می‌توانند خطرناک باشند یا باعث مشکلات سلامتی شوند، ساخته شده‌اند.

بسته به صنعت، دستورالعمل‌های تعمیر و نگهداری سختگیرانه‌ای وجود دارد که باید رعایت شود تا یک انبار به درستی تمیز شود.
معمولا فیلتراسیون استاندارد تا حدود ۱۰ میکرون فیلتر می‌شود و برای فیلتر کردن مواد بزرگ‌تر یا مناطقی که مواد ریز یا خطرناک جمع‌آوری نمی‌شوند، عملکرد خوبی دارد. فیلترهای استاندارد برای مناطق پرخطر کافی نیستند. در حالی که فیلترهای استاندارد مطمئناً می‌توانند مؤثر باشند، آنها به اندازه فیلترهای HEPA فیلتراسیون را ارائه نمی دهند. اینجاست که درک محیط می‌تواندبه تعیین بهترین راه‌حل کمک کند و اهمیت فیلتر در مکنده های صنعتی نیز آشکارتر خواهد شد.

راهنمای خرید دستگاه مکنده صنعتی
دستگاه مکنده صنعتی و کاربرد ان

مرحله سوم: دریابید که به چه مقدار نیرو نیاز دارید

برخی ممکن است تصور کنند که توان اسب بخار موتور به طور خودکار (معمول) توانایی آن در جمع آوری مواد را تعیین می‌کند. با این حال، اسب بخار یک جاروبرقی صنعتی عامل اولیه ای نیست که باید ارزیابی شود.
سرعت جریان هوا

اگر برنامه به جمع آوری مواد خشک نیاز دارد، جریان هوا جزئیات حیاتی است که باید در نظر گرفته شود. سرعت جریان هوا با فوت مکعب در دقیقه (CFM) اندازه گیری می‌شود و این نیرو ذرات داخل جاروبرقی صنعتی را می‌کشد و جمع می‌کند.

هرچه CFM جریان هوا بیشتر باشد، هنگام جمع آوری پودرهای ریز مانند آرد یا ذرات گرد و غبار، حجم بیشتری دریافت می‌شود. (در واقع ایرفلو یا CFM رابطه مستقیم با دانسیته یاچگالیته مواد مورد مکش دارد .هرچه Air Flow دستگاه مکنده صنعتی بالاتر باشد ،جاروبرقی صنعتی عملیات مکش خود را با سرعت بالاتر انجام می دهد .)
فشار منفی(مولفه بیشترین قدرت مکش) به طور مستقیم با قدرت جریان هوا و توانایی آن در بلند کردن مواد مرتبط است. جاروهای طراحی شده برای بلند کردن مایعات یا فلزات سنگین دارای مشخصات بالابر بالایی خواهند بود.

هنگام مکش مایعات با چگالی سنگین، مانند آب، نیاز به فشار منفی بالاتر و CFM کمتری دارد تا جاروبرقی صنعتی بتواند این مواد را بلند کند.

مرحله چهارم: ظرفیت های لازم را درک کنید

انواع جاروبرقی‌های صنعتی از کیسه های گرد و غبار کوچکی که نیاز به تعویض مکرر دارند استفاده نمی‌کنند. آنها با ظرفیت بزرگتری برای ساده سازی فرآیند طراحی شده اند و معمولاً در اندازه های مختلف برای رفع نیازهای مختلف هستند.
علاوه بر اندازه، مخازن جاروبرقی صنعتی که زباله ها یا مایعات در آن جمع می‌شوند نیز ممکن است دارای ویژگی های متفاوتی باشند. برای جاروهای مرطوب، گزینه ای با مخزن (شیر تخلیه) یا پمپ تخلیه را در نظر بگیرید تا راحت تر بتوانند تخلیه مایعات موجود در مخزن دستگاه مکنده صنعتی را انجام دهید.

مرحله پنجم: آیا به ویژگی های خاصی نیاز دارد؟

دستگاه مکنده صنعتی بسته به موادی که مورد مکش قرار می دهد، نیازهای خاصی دارند. این جاروبرقی باید مواد مختلفی را تمیز کنند که در صورت عدم استفاده مناسب ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند.

مثلا ممکن است شما در انبارتان مواد قابل اشتعال یا احتراق نگهداری کنید که باید در انتخاب دستگاه جاروبرقی صنعتی مناسب به این نکته توجه کنید.
یک روش خوب برای انتخاب جاروبرقی صنعتی، ارزیابی مواد و ولتاژی است که برای حفظ پروتکل های ایمنی استفاده می‌کنید.

هنگام تمیز کردن انباری که در آن گرد و غبار یا مایعات خطرناک وجود دارد، جاروبرقی باید صریحاً برای آن مکش مواد تأیید باشند. استفاده از محصولاتی که گواهینامه ندارند می‌تواند منجر به نتایج فاجعه باری شود.
پیدا کردن یک جاروبرقی صنعتی که با محیط انبار و کاربردتان مطابقت داشته باشد، نظافت مؤثرتر و ایمن‌تری را برایتان به همراه خواهد داشت.

نحوه استفاده از جاروبرقی صنعتی

عواملی که در انتخاب جاروبرقی آب و خاک انبار صنعتی شما تأثیر می گذارد

قبل از انتخاب جاروبرقی از خود بپرسید: چه مقدار فضا برای پوشش نیاز دارید؟ آیا شما هم مایعات و هم جامدات را در انبارتان جمع آوری می‌کنید یا فقط مایعات؟ چند لیتر را باید جارو برقی بکشید؟ در چه صنعتی مشغول به کار هستید؟ اینها سوالاتی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا در مسیر گزینش یک سیستم جاروبرقی صنعتی مناسب قرار بگیرید. هنگام جستجوی راه‌حل، عوامل زیر را هم در نظر بگیرید:

نوع قدرت

برخی از انبارهای صنعتی از یک جاروبرقی صنعتی آب و خاک با نیروی الکتریکی سود می برند، برخی دیگر ممکن است به جاروهای صنعتی که از طریق هوای فشرده تغذیه می‌شوند استفاده کنند (جاروبرقی صنعتی هوا کار).

هر دو راه‌حل های الکتریکی و هوای فشرده برای اهداف مکش مایع بی خطر هستند: انتخاب ممکن است به عدم دسترسی به برق بستگی داشته باشد. مقدار مایعاتی که باید وکیوم شوند.

(معمولا برای حجم های بالا هوای فشرده ترجیح داده می‌شود) و نوع مایعی که باید جابجا شود. به عنوان مثال مکنده صنعتی هواکار با واحد مکش چند ونتوری بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، برای مکیدن مایعات در جاهایی که ممکن است استفاده از ماشین های الکترونیکی ایمن نباشد و در انبارهایی که ممکن است به برق دسترسی نداشته باشد، بسیار مناسب است.

قدرت مکش و راندمان

هنگام انتخاب یک سیستم جاروبرقی آب و خاک ، در نظر گرفتن مقدار موادی که باید در هر تغییر یا بازه زمانی مشخصی جمع آوری شود نیز مهم است. اگر زمان محدود باشد، احتمالاً به قدرت بالاتری نیاز خواهید داشت و در عین حال از همان سطوح کارایی اطمینان یابید تا در در زمان گرانبهایتان در اواسط شیفت صرفه جویی کند و به سرعت به سایر کارهایتان بازگردید.

ایمنی 

صرف نظر از الزامات اصلی تمیز کردن و نگهداری صنعت شما، ایمنی همیشه حرف اول را می زند. وقتی صحبت از جمع‌آوری مواد مضر مانند گرد و غبار قابل احتراق یا مایعات با حجم بالا می‌شود، جستجوی سیستم‌های جاروبرقی صنعتی که تحت دستورالعمل‌های استاندارد صنعت شما هستند امن ترین راه‌حل برای صنعت و کارگران شماست.

برنامه های کاربردی چند منظوره

برای تولیداتی که منجر به مواد در هر اندازه و حالت (مایع، خشک یا هر دو) می‌شود، شما به یک جاروبرقی صنعتی چند منظوره در انبارتان نیاز دارید که پتانسیل جمع آوری طیف وسیعی از مواد را دارد. به عنوان مثال Avin 380(Master) دارای سه موتور تک فاز است و برای جمع آوری انبوه، تمیز کردن سربار، مواد مخلوط مایع و خشک و اهداف جاروبرقی صنعتی عمومی عالی است.

فیلتر های مرطوب و خشک

هنگام استفاده از جاروبرقی صنعتی آب و خاک اطمینان حاصل کنید که از فیلتر مرطوب یا خشک صحیح استفاده می‌کنید. بطور مثال نسخه های ضد الکتریسیته ساکن این فیلترها نیز وجود دارند تا همیشه سطح ایمنی و کارایی بالایی را تضمین کنند.
در کاربردهای چند منظوره، فیلتر OWR نیز موجود است: این فیلتر جاروبرقی صنعتی ضد آب است که برای محافظت از موتور جاروبرقی شما و متعاقباً از سرمایه گذاری شما طراحی شده است.
وقتی صحبت از رعایت و محافظت از تجهیزات انبار شما می‌شود، هرگز نمی توانید خیلی مراقب باشید. مشورت با یک متخصص در مورد اینکه کدام فیلتر برای جاروبرقی مرطوب و خشک شما بهترین است، کمک‌کننده خواهد کرد .

امکانات اضافی

همچنین ملحقات اضافی (اکسسوری) در دستگاه مکنده صنعتی آب و خاک خود را در نظر بگیرید. چیزهای کوچک تا حد زیادی پیش خواهند رفت. آیا شیلنگ‌ها به راحتی برداشته و جمع آوری می‌شوند؟ آیا طول کابل برق برای انبار صنعتی شما کافی است؟ یک جاروبرقی صنعتی مرطوب و خشک خوب، تمیز کردن آسان، دفع مواد سازگار را فراهم می‌کند و امکان استفاده انعطاف پذیر را فراهم می‌کند. همچنین جاروبرقی باید یک انتقال ایمن و راحت بین برنامه مرطوب و خشک را فراهم کند، بنابراین قابلیت تعویض را در جستجوی خود لحاظ کنید.

راهنمای دستگاه های مکش صنعتی

محدودیت استفاده اسکرابر صنعتی در برخی از انبارهای صنعتی

همانطور که در مقالات پیشین بررسی نمودیم ،با استفاده از اسکرابر صنعتی می توانیم کف انبارهای صاف را مورد شستشو و خشک کردن قرار دهیم .اما استفاده از دستگاه اسکرابر جدا از مبحث برتری سرعت و کیفیت نظافت، دارای یکسری محدودیت های استفاده است . بعنوان مثال زمین شوی صنعتی :

قابلیت نظافت زیر و روی قفسه های مستقر در انبار را ندارد و صرفا با استفاده از زمین شوی صنعتی می توانیم سطوح صاف و بدون مانع را مورد شستشو و خشک کردن قرار دهیم .

استفاده از اسکرابر در انبار های صنعتی بنا به نوع عملکرد دستگاه اسکرابر بایستی بگونه ای باشد که سطح انبار صاف و بدون پستی بلندی های عمیق باشد.

بعنوان مثال در انبارهای قدیمی که سطح سیمانی و قدیمی می باشد (دارای شکستگی های فراوان در سطح سیمانی)  با استفاده از اسکرابر عملکرد جالبی بجای نخواهیم گذاشت .

در واقع سطح انبار اگر دارای کف پوش آسفالتی باشد امکان استفاده از دستگاه زمین شوی صنعتی وجود ندارد .

در برخی از انبارهای محصول امکان استفاده از اسکرابر صنعتی در نظافت مکانیزه انبار وجود ندارد. در واقع این موضوع به نوع آن محصول و امکان ترکیب آب با محصولاتی که در سطح زمین ریخته شده است بر میگردد.

بعنوان مثال در انبارهای برخی از صنایع پتروشیمی که محل نگهداری مواد خاصی هستند (از جمله انبار سیانید) اگر از دستگاه اسکرابر استفاده شود ،امکان سمی شدن محیط وجود دارد. یا اسکرابرصنعتی در انبارهای دارویی که کاربردهای زیادی دارند.

دستگاه های مکش صنعتی در انبارها

نتیجه‌گیری در خصوص دستگاه مکنده صنعتی انبار

انبار صنعتی محل نگهداری مواد و محصولات متنوعی است که همین امر نظافت این محیط را حساستر کرده و انتخاب دستگاه مکنده صنعتی مناسب را دشوارتر می‌سازد.
از سوی دیگر در بازار، جاروبرقی‌های صنعتی زیادی وجود دارد که از نظر عملکرد و کاربرد متفاوت هستند.

در مرحله تصمیم‌گیری، همیشه بهتر است از حرفه‌ای‌ها بشنوید تا شما را برای انتخاب جاروبرقی صنعتی حرفه ای برای انبار صنعتی‌تان راهنمایی کنند. 

شرکت آوین صنعت با تکیه بر سال‌ها تجربه در زمینه فروش انواع محصولات نظافت صنعتی و اخذ نمایندگی کمپانی‌های مطرح دنیا، یکی از پیشگامان عرصه فروش دستگاههای نظافت صنعتی در سراسر ایران است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت ما مراجعه کرده و یا برای مشاوره قبل از خرید با شماره تلفن: ۰۲۱۴۴۱۴۰۰۰۵ تماس گرفته و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.