جاروب صنعتی و ۱۰ سوال و جواب طلایی

جاروب صنعتی و ۱۰ سوال و جواب طلایی

جاروب صنعتی برای نظافت و خاکروبی سطوح بیرونی در فصل پاییز با اهمیت بشمار می آید .به لطف حرکت مکانیکی (دورانی) برس های جاروب محوطه ،عملیات نظافت و حذف سریع خاک و تراشه های آسفالتی را مهیا می سازد .دستگاه سوییپر صنعتی عمدتا برای نظافت سطوح صنعتی و یا محیط هایی که دارای خاک فراوان هستند استفاده می شوند .اما جاروب شهری ،جهت نظافت سطوح آسفالتی شهری استفاده می شود .دستگاه جاروی آسفالتی (سوییپر شهری) جهت نظافت مکانیزه، دارای سیستم مکش و جاروب مکانیکی(هر دو عامل با هم) هستند .لذا به واسطه داشتن سیستم مکش از فیلتراسیون ضعیف تری نسبت به سوییپر صنعتی برخوردار است .

سوییپر سرنشین دار و سوییپر دستی

سوییپر سرنشین دار نسبت به سوییپر دستی دارای ظرفیت مخزن بزرگتر ،عرض کاری بزرگتر ،سرعت نظافت بالاتر و در نهایت آسایش و آسودگی بیشتر برای اوپراتور را بهمراه دارد .متراژ محیط تحت پوشش ، میزان گرد و غبار و زباله ها و دفعات استفاده مشخص می نماید که از چه نوع جاروی صنعتی یا شهری استفاده نماییم .معمولا جهت نظافت متراژهای کمتر از ۳۰۰۰ متر مربع با سطح گرد و غبار کم ،می توانیم از سوییپر دستی استفاده نماییم .سوییپر خودرویی دارای سه نوع منبع تغذیه است .جاروب صنعتی با موتور دیزلی ،با موتور بنزینی و در نهایت سوییپر شارژی (جاروی صنعتی شارژری).

سلامت دستگاه سوییپر محوطه

به منظورجلوگیری از خرابی دستگاه در فصل اوج کارکرد و آگاهی از دلایل خرابی و برنامه ریزی در راستای رفع سریع ایرادات متداول ،بایستی سطح آگاهی فنی خود را بالا ببریم . زمانیکه دلیل آسیب دستگاه را بدانیم می توانیم در راستای رفع عیب اقدامات لازم را انجام دهیم .یکسری از  قسمتهای دستگاه جاروب صنعتی ، مصرفی می باشند و بایستی در دسترس داشته باشیم. عدم دسترسی به این وسایل می تواند باعث آسیب بیشتر به قسمتهای دیگر و یا عدم کارکرد دستگاه می شود .وسایل مصرفی شامل برس های جلویی ،برس زیرین (برس اصلی) ، فیلتر می باشند .در این مقاله سعی داریم شما را با سوالات شایع در خصوص خرابی ماشین نظافت آسفالتی آشنا سازیم .

۱-چرا دستگاه سوییپر صنعتی روشن نمی شود؟

ابتدا بایستی باتری دستگاه سوییپر را چک کنید ،در هر دو نوع سوییپر باطری دار و یا بنزینی احتمال این ایراد وجود دارد .علاوه بر وضعیت باطری ،سر سوکت های مثبت و منفی را بررسی می نماییم .در نسخه بنزینی و یا سوییپر با موتور دیزلی یک عامل دیگر می تواند کمبود سوخت و یا کثیف بود (مسدود بودن) فیلتر بنزین یا گازوییل باشد .عامل دیگر در هر دو نسخه باتری دار و یا بنزینی ،وضعیت فیوزهای مدار الکتریکی است .بایستی این فیوزها چک شوند ،چونکه با سوختن فیوزها ،امکان عدم استارت دستگاه جاروب آسفالتی وجود دارد .

۲- چرا عمر باتری جاروب صنعتی کم است ؟

در این حالت وضعیت باتری بایستی به درستی چک شود .در مواردیکه از باتری های آب اسیدی استفاده می شود بایستی سطح الکترولیت ها و اکسیداسیون قطب را چکاپ نماییم،اگر وضعیت باتری ها درست است ،بایستی وضعیت اتصالات سیم کشی برق را بررسی نماییم .چونکه ممکن است آسیب دیده باشند و یا درست وصل نشده باشند ..

۳-چرا دستگاه جارووب آسفالتی آلودگی را پشت سر می گذارد؟

اگر دستگاه سوییپر صنعتی زباله ها را پشت سر بجا می گذارد بایستی ابتدا ایراد را در برس اصلی و یا فلپ ها جستجو کرد.سایش برس ،عدم تنظیم برس و یا فلپ ها می تواند عامل اصلی این دلیل باشد .که با تعویض و یا تنظیم برس و یا فلپ ها می توانیم این ایراد را برطرف نماییم .دلیل دیگر را می توانیم در پر بودن مخزن زباله گجستجو کرد .در صورت پر بودن مخزن زباله ،دستگاه جاروی محوطه نمی تواند زباله ها را بصورت کامل جمع آوری نماید .

۴-چرا دستگاه سوییپر گرد و غبار بلند می کند ؟

یکی از سوالات متداول در خصوص ایرادات دستگاه سوییپر شهری و یا صنعتی می تواند همین و سوال باشد .اولین کاری که می کنیم بررسی وضعیت فیلتر ها می باشد .ممکن است فیلتر ها آسیب دیده باشند ،مسدود شده باشند و یا در نهایت درست نصب نشده باشند .اگر مشکل از فیلترها نباشد ،بایستی دلیل را در وضعیت موتور مکش دستگاه جاروب آسفالتی شهری جستجو کرد و یا اینکه فلپ های جانبی آسیب دیده باشند .

۵- چرا موتور مکش در سوییپر شهری کار نمی کند ؟

اولین دلیل می تواند این باشد که فیوز سوخته باشد و یا سوییچ خلاء خاموش باشد.مورد دیگر می تواند سایش برس های کربنی و یا مشکل موتور الکتریکی باشد .

۶-چرا فیلتر شیکر سوییپر صنعتی کار نمی کند ؟

ابتدا کلید برق فیلتر شیکر را بررسی نمایید ،اگر کلید برق آسیب ندیده باشد ،دلیل را در موتور الکتریکی تکاننده فیلتر جستجو نمایید .احتمالا الکتروموتور فیلتر شیکر آسیب دیده باشد .البته یک عامل دیگر را در  سوختن فیوز الکتریکی موتور و یا آسیب سیم کشی می توان ذکر نمود .

۷- چرا برس اصلی در دستگاه جاروب صنعتی نمی چرخد؟

اولین عامل آسیب را در وضعیت فیوز مدار الکتریکی برس جستجو کنید ،در صورت عدم آسیب فیوز ،در نسخه سوییپر سرنشین دار ،دلیل خرابی را در وضعیت تسمه می توان جستجو کرد .تسمه برس را پایین می اورد و وجود جسم خارجی مانع عملکرد درست برس می شود .عامل دیگر نیز بایستی اطمینان پیدا کنیم که موتور الکتریکی -هیدرولیک آسیب ندیده باشد .

۸-چرا برس کناری نمی چرخد؟

ابتدا فیوز را چک کنید ،در وهله دوم در صورت عدم خرابی فیوز ،میکروسوییچ را چک کنید .در واقع میکروسوییچ درست تنظیم شده باشد و یا اینکه آسیب ندیده باشد .وجود جسم خارجی در برس های کناری مانع عملکرد صحیح برس های کناری می شود .در نهایت وضعیت الکتروموتورهای برس های کناری را بررسی نمایید .

۹- چرا موتور حرکتی کار نمی کند ؟

ابتدا وضعیت فیوز موتور حرکتی دستگاه سویپر صنعتی را چک کنید .در صورت سلامت فیوز ،عامل دیگر وضعیت اهرم حرکتی و کشش مناسب تسمه محرک دستگاه جاروبرقی صنعتی می باشد .

۱۰-چرا سوییپر سرنشین دار حرکت نمی کند ؟

ابتدا وضعیت ترمز دستی را چک نماییم .بایستی مطمعا باشیم که ترمز دستی درگیر نباشد .مورد دوم مطما باشیم پمپ هیدرولیک در وضعیت خنثی نباشد .در سوییپر صنعتی باطری دار بایستی وضعیت انتخابگر را مورد چکاپ قرار دهیم که به درستی انتخاب نماید .عامل دیگر وضعیت میکروسوییچ روی صندلی بایستی بررسی شود .اگر همچنان مشکل ادامه داشت بایستی وضعیت سیستم درایوینگ (حرکتی)دستگاه سوییپر صنعتی ایراد داشته باشد.

 

جمع بندی نهایی:

در نهایت بایستی اذعان نمود پیشگیری بهتر از درمان است .با توجه به نقش مهم دستگاه سوییپر در نظافت سطوح آسفالتی بایستی موارد ده گانه ای که بررسی نمودیم را مورد تمرین و توجه قرار دهیم . سوییپر صنعتی و یا جاروی شهری نقش مهمی در راستای ابقاء نظافت صنعتی، محیط اطراف ما دارند .جهت ارائه مشاوره صحیح در خصوص خرید سوییپر صنعتی ،با کارشناسان فروش شرکت آوین صنعت ماندگار تماس حاصل فرمایید .شماره تماس مستقیم  ۰۲۱۴۴۱۴۰۰۰۵ می باشد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.