۷ توصیه ایمنی مهم کار با کارواش صنعتی (واتر جت)

۷ توصیه ایمنی مهم کار با کارواش صنعتی (واتر جت)

ابزارهای صنعتی متفاوتی وجود دارد که می توان از آنها در نظافت محیط های صنعتی استفاده کرد. یکی از پرکاربردترین این دستگاه های نظافتی، واترجت های صنعتی هستند. واترجت صنعتی یا کارواش صنعتی، دستگاهی است که با استفاده از آب، امکان نظافت محیط را فراهم می کند.

این دستگاه ها به شکل عمده از سه بخش پمپ، الکتروموتور، بویلر یا  آبگرمکن تشکیل شده اند. این دستگاه همانطور که گفتیم تنها با استفاده از فشار بالای آب وظیفه پاکسازی محیط را برعهده دارد. واترجت های صنعتی با توجه به نیازهای متنوع در صنایع، در انواع مختلفی طراحی و تولید شده اند.

بیشتر بخوانید:

دستگاه واترجت چیست

نکات ایمنی کار با کارواش صنعتی

اما برای استفاده از این دستگاه های صنعتی نیز مانند سایر دستگاه ها، نیاز است تا مواردی را جهت حفظ ایمنی در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم فشار آب خروجی از این دستگاه های صنعتی بسیار بالا است در نتیجه ممکن است در صورت استفاده نادرست از این واترجت ها مشکلات بزرگی بوجود بیاید.

خوشبختانه خطرات ناشی از واترجت ها به راحتی قابل پیشگیری است. در ادامه مواردی ذکر شده است که به شما کمک می کند تا تجربه ای درست و ایمن را از این دستگاه ها داشته باشید. برای حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان توصیه می شود تا نکات زیر را در نظر باشید.

  1. دفترچه راهنما را به شکل کامل مطالعه کنید

همانطور که پیش تر نیز گفته شد واترجت ها در انواع مختلفی تولید می شوند که این موضوع باعث می شود تا طرز استفاده از این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود حتی در صورت آشنایی با این دستگاه ها، دفترچه راهنمای مربوط به آنها را قبل از استفاده به شکل کامل مطالعه کنید.

دفترچه های راهنما همه آنچه شما برای استفاده از دستگاه ها نیاز داشته باشید را به شکل جامع در اختیارتان قرار می دهد. حتی می توانید در بخش فنی مربوط به آنها، اطلاعاتی را راجع به عیب یابی و نکات ایمنی هنگام کار با واترجت های صنعتی بدست آورید.

برای اطلاعات بیشتر راجع به این دستگاه ها بهتر است بدانید تفاوت اصلی آنها در نوع سوخت تامین کننده آن ها است. به گونه ای که می توان عمده این دستگاه ها را در دو دسته دیزلی و برقی قرار داد.

نحوه کار با واترجت صنعتی

  1. به اطراف خود توجه کنید

قبل از روشن کردن دستگاه واترجت و استفاده از آنها حتما محیطی که قصد نظافت آن را دارید بررسی کنید. نوع آلاینده مورد نظر، موانع موجود برای نظافت، سطوح ناهموار یا لغزنده، کودکان، حیوانات یا هر موردی که به نظرتان اهمیت دارد را بررسی کنید تا از بروز هر گونه حادثه ای جلوگیری کنید.

در مورد شناخت آلاینده ها، به شکل کلی برای پاکسازی آلودگی های چرب بهتر است از واتر جت صنعتی آبگرم استفاده کنید. این دستگاه ها همانطور که از نامشان نیز مشخص است، از آب با دمای بالا برای از بین بردن آلودگی ها استفاده می کنند.

اما توجه داشته باشید که واترجت های آبگرم عموما از سوخت فسیلی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند. به همین دلیل استفاده از این دستگاه ها در محیط های بسته، بدلیل تولید گازهایی مانند مونوکسید کربن، ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. (استنشاق این گاز موجب مسمویت، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه خواهد شد.)

توصیه می شود از یک چک لیست دائمی برای بازرسی مواردی که هر بار قبل از روشن کردن واترجت باید آنها را بازرسی کنید استفاده کنید تا فرآیند کاری تان سریع تر شود.

  1. هیچ وقت نازل را به سمت کسی نشانه نگیرید

تخصص اپراتورها در استفاده از این دستگاه های نظافتی صنعتی، یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. فشار آب گاهی به قدری بالاست که ممکن است در صورت برخورد با افراد، خسارت های جبران ناپذیری را برای آنها در پی داشته باشد.

هیچ وقت، تاکید می شود هیچ وقت نازل واترجت صنعتی را به سمت کسی هدف نگیرید. جهت نازل همیشه باید رو به زمین یا دیوار باشد.

  1. از لباس های ایمنی استفاده کنید

همانطور که به آن اشاره کردیم، فشار بالای این دستگاه ها به قدری است که اصلا اجازه برخورد مستقیم آنها با بدن نباید داده شود. استفاده از کفش کتانی یا شلوارهای جین معمولی در حین کار با واترجت صنعتی ممکن است خطرآفرین باشد.

توصیه می شود از پوتین های محکم، دستکش، عینک ایمنی و محافظ شنوایی حین کار با این دستگاه ها استفاده کنید و تا انتهای فعالیت خود با دستگاه، آنها را روی بدن خود نگهدارید.

ابزار ایمنی کار با واترجت صنعتی

  1. برای کار کردن در ارتفاعات دقت کنید

کارکردن در ارتفاعات با واترجت های صنعتی، چالش های بیشتری را در پی خواهد داشت. نیروی بالای این دستگاه ممکن است در ارتفاعات موجب از دست رفتن تعادل اپراتور شود. توصیه می شود با تجهیزات مناسب از این نوع دستگاه ها برای کار در ارتفاعات بهره بگیرید.

  1. از نازل و دستگاه مناسب استفاده کنید

این دستگاه ها همانطور که گفته شد برای کار در محیط ها و صنایع گوناگونی طراحی و ساخته شده اند. در نتیجه نازل های متفاوتی با توجه به نیاز شما وجود دارد که وظیفه شناخت و تصمیم گیری برای انتخاب نازل، بر عهده اپراتور خواهد بود. انتخاب نازل با توجه به فاکتورهای متفاوتی مانند: نوع آلاینده، حجم آلاینده و…. صورت می گیرد.

کار کردن با واترجت صنعتی در ارتفاعات

واترجت برقی و واترجت دیزلی دو نوع عمده این دستگاه های نظافتی صنعتی را تشکیل می دهند اما برای انتخاب بین این دو دستگاه به چه مواردی باید توجه داشته باشید؟

عموما در محیط هایی که دسترسی به برق (تک فاز یا سه فاز بسته به نوع دستگاه) دشوار است استفاده از دستگاه های دیزلی توصیه می شود.

  1. دستگاه را در مکان مناسب قرار دهید

دستگاه واترجت صنعتی را بعد از استفاده در محیطی تمیز، خشک، دارای تهویه مناسب و دور از جرقه نگه دارید. در صورت استفاده از واترجت های دیزلی، حتما قبل از رها کردن آنها، مخزن بنزین را چک کنید تا دچار نشتی یا آسیب دیدگی نباشد.

نگهداری از واترجت صنعتی

برای دریافت مشاوره و خرید انواع واترجت صنعتی می توانید با کارشناسان آوین صنعت در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.