نحوه تمیز کردن کاشی و سرامیک

نحوه تمیز کردن کاشی و سرامیک

تماشای کاشی و سرامیک آلوده اصلا جذاب نیست. بارها پیش آمده تا لکه ای بر روی کاشی و سرامیک دیده ایم و به دنبال راهی برای از بین بردن آنها بودیم. در این مقاله سعی کردیم تا ساده ترین و بهترین راه های تمیز کردن کاشی و سرامیک را به شما آموزش دهیم.

کاشی و سرامیک جزو بهترین کفپوش هایی هستند که می توانید برای محیط های مختلف اداری، خانگی و… از آنها استفاده کنید. مزایایی مانند: انعطاف پذیری، قابلیت تطبیق پذیری بالا با محیط اطراف، نگهداری آسان و زیبایی کم نظیر، باعث شده استفاده از این نوع کفپوش ها در بین خانواده ها گسترش پیدا کند.

اما همانطور که میدانید حتی بهترین نوع کفپوش ها نیز گاها کثیف می شوند و نیاز به نظافت دارند. خوشبختانه از این بابت نیز کاشی ها جزو کفپوش هایی هستند که با دانستن چند نکته ساده (که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد) می توانید همواره آنها را تمیز و درخشان نگه دارید.

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن کاشی و سرامیک

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن کاشی و سرامیک

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن کاشی و سرامیک به نوع آلودگی بستگی دارد. اما لوازمی که در نظافت معمول کاشی ها از آن ها استفاده می شود؛ شامل موارد زیر هستند:

 • گردگیر
 • جاروبرقی
 • آب گرم
 • سطل
 • پارچه تمیز
 • سرکه سفید (در شرایط خاص)

مراحل تمیز کردن کاشی و سرامیک

یکی از اصلی ترین مزایای کاشی ها، سخت بودن آنها در برابر خراشیده شدن است. این کفپوش ها معمولا خراشیده نمی شوند، درخشندگی خود را از دست نمی دهند و نگهداری آنها بسیار ساده است. این موضوع کمک می کند که دست شما برای استفاده از انواع مواد شوینده باز باشد. از انواع مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی، سرکه سفید و… می توانید برای تمیز کردن کاشی و سرامیک استفاده کنید.

اما مراحل تمیز کردن کاشی و سرامیک به شکل زیر است:

 1. آلاینده های بزرگ را حذف کنید

در ابتدا سعی کنید آلاینده های نسبتا بزرگ را از روی سطوح پاک کنید. استفاده از انواع جاروبرقی (جاروبرقی خانگی، جاروبرقی نیمه صنعتی، جاروبرقی صنعتی و….) می توانید در این مرحله به شما کمک کند.

 بهتر است بدانید که باقی ماندن موادی مانند شن و ماسه در طی بازه های زمانی طولانی مدت بر روی سرامیک و کاشی می تواند به آنها آسیب وارد کند. پس اگر می خواهید درخشندگی و زیبایی کفپوش هایتان از دست نرود، استفاده مکرر از جاروبرقی را در برنامه های کاری خود قرار دهید.

در حین انجام این مرحله به گوشه و کنارها توجه بیشتری کنید زیرا این نقاط همواره دور از چشم هستند و اکثر مواقع تمیز کردن آنها دشوارتر خواهد بود. از انواع گردگیر برای نظافت این مناطق می توانید استفاده کنید.

انواع مکنده برای نظافت کفپوش های کاشی و سرامیک
 • با آب گرم و مواد شوینده کاشی را تمیز کنید

کمی آب با دمای ملایم و مواد شوینده را با هم مخلوط کنید و در سطل بریزد. از یک دستمال تمیز یا پاک کننده میکروفیبر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از پاک کننده های اسفنجی برای تمیز کردن کاشی و سرامیک مناسب نیستند، علت این موضوع نیز جذب مواد آلوده توسط اسفنج است.

پارچه های میکروفیبر معمولا مناسب ترین دستمال هایی هستند که می توانید استفاده کنید. این نوع از پارچه ها به دلیل انعطافت پذیری و ویژگی های خاص خود می توانند آلودگی های باقی مانده در بین مسیرهای بین کاشی را نیز تمیز کنند.

پس از انتخاب نوع دستمال مدنظر، باید آن را با محلول شوینده خود آغشته کنید. کمی آن را فشار دهید تا دستمال حالت نمناک به خود بگیرد.

دستمال را به روی زمین قرار دهید و به آرامی و با یک الگوی مشخصی تمیز کردن کاشی و سرامیک را آغاز کنید.

 • حواستان به آلودگی آب باشد

سعی کنید به شکل مکرر آب درون سطل را تعویض کنید. با شستشوی دستمال درون سطل، آب به مرور کثیف تر و تیره تر می شود پس بلافاصله باید تعویض گردد و فرآیند تمیز کردن کاشی و سرامیک از سر گرفته شود.

 • لکه های کاشی را از بین ببرید

موادهای شوینده مختلفی برای لکه بری کاشی ها مورد استفاده قرار میگیرد که می توانید از هریک آنها با توجه به نوع آلاینده مدنظر خود استفاده کنید. بعد از تهیه این مواد؛ سعی کنید به مسیرهای بین کاشی ها (مسیر دوغاب) نیز توجه داشته باشید.

 • کاشی و سرامیک را خشک کنید

بعد از اینکه کارتان تمام شد ترکیبی از سرکه سفید و آب داغ را با هم مخلوط کنید و روی آن بکشید. این کار کمک زیادی به از بین بردن لکه های باقی مانده و تمیز کردن کاشی و سرامیک دارد. ضمن اینکه بعد از اینکار حتما از یک دستمال برای خشک کردن کفپوش ها استفاده کنید.

همانطور که میدانید آب باقی مانده بر روی سطوح می تواند باعث ایجاد لک شود.

تمیز کردن کفپوش های سنگی

اما تمیز کردن کفپوش های سنگی چگونه است؟ روند کلی تمیز کردن کفپوش های سنگی مانند تمیز کردن کاشی و سرامیک است اما تفاوت اصلی ها در انتخاب نوع مواد شوینده است.

سنگ های گرانیت و سنگ مرمر و… حساسیت های بالاتری دارند. استفاده از مواد شوینده خشن سنتی می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به این نوع از کفپوش ها وارد کند. خوشبختانه برای تمیز کردن این سطوح نیز می توانید از شوینده های مخصوص سنگ که در بازار وجود دارد استفاده کنید.

انواع کفپوش های صنعتی
 • سنگ طبیعی و تخت

این نوع از کفپوش ها را سعی کنید با موادی تمیز کنید که خاصیت اسیدی بالایی ندارند. معمولا این نوع از کفپوش های کاشی سنگی دارای روکش هایی هستند که برای زیبایی و مقاومت از آنها استفاده شده است. این روکش ها به دلیل ویژگی هایی که دارند، به راحتی دچار لک می شوند. برای رفع این مشکل می توانید از یک حوله بلافاصله بعد از شستشو استفاده کنید.

 • کاشی های سنگ مرمر

سنگ های مرمر جزو حساس ترین و البته زیباترین نوع کفپوش ها هستند. حتما توجه داشته باشید که موادی که برای شستشوی این سطوح از آنها استفاده می کنید، مقدار اسید بالایی نداشته باشد. اسید می تواند باعث ایجاد خراش و آسیب دیدگی روی این سطوح شود. نوع دستمال و ابزار نیز برای شستشوی این کفپوش ها بسیار اهمیت دارد.

 • سنگ های گرانیتی

این نوع از سنگ ها نیز مانند سنگ های مرمر در برابر خاصیت اسیدی حساس هستند و ممکن است آسیب ببینند.

نظافت و شستشوی مکانیزه کاشی و سرامیک

شستشوی سرامیک با دستگاه اسکرابر صنعتی

اما همانطور که پیش تر اشاره کردیم ممکن است شما با آلاینده های متفاوتی بر روی کاشی و سرامیک مواجه باشید یا در یک محیط بسیار بزرگ قصد تمیز کردن کاشی و سرامیک را داشت باشید.

مسلما نظافت محیط هایی با ابعاد بزرگ با استفاده از روش های دستی امکان پذیر نخواهد بود. اما برای تمیز کردن کاشی و سرامیک در یک هتل، بیمارستان و به طور کلی محیط های بزرگ چه باید کرد؟

دستگاه هایی با عنوان سرامیک شوی (دستگاه اسکرابر صنعتی) وجود دارند که این دستگاه ها به سرعت می توانند این عملیات را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهند. این دستگاه ها معمولا راندمان کاری بالایی ارائه می دهند و برای نظافت محیط های بزرگ از آنها استفاده می شود.

اگر می خواهید در مورد این دستگاه های نظافتی بیشتر بدانید، بهتر است با مشاوران ما در سایت آوین صنعت تماس بگیرید یا مقالات سایت ما در مورد این نوع دستگاه های نظافت صنعتی بیشتر بدانید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.