انواع جاروبرقی صنعتی به همراه مشخصات فنی

انواع جاروبرقی صنعتی به همراه مشخصات فنی

جارو برقی یا دستگاه مکنده به دستگاهی گفته می شود که عملیات مکش مواد یا زباله های صنعتی و غیرصنعتی را انجام می دهد. امروزه با استفاده از دستگاه جاروبرقی علاوه بر مکش زباله های صنعتی و غیرصنعتی، می توانیم از جاروبرقی در مصارف دیگری از جمله:

۱- انتقال مواد توسط جاروبرقی از یک نقطه به نقطه دیگر

۲- مکش مواد ارزشمند (پودر طلا و غیره)

۳- مکش مایعات قابل اشتعال

۴- مکش دود و بخارات سمی

استفاده نماییم. بر اساس نوع موتور، جنس بدنه، قطر شلنگ، استهلاک دستگاه و جنس فیلتر می توانیم جاروبرقی را به سه نوع جارو برقی تجاری، جارو برقی نیمه صنعتی (که جارو برقی تخصصی هم گفته می شود) و جاروبرقی صنعتی تقسیم نماییم. در قسمت ذیل به بررسی انواع جاروبرقی می پردازیم.

جاروبرقی تجاری

همانطورکه از نام این نوع جارو برقی پیداست، می توانیم کارآیی این نوع مکنده را در محیط های تجاری، مسکونی، اداری و یا در کل محیط هایی که محل زندگی شهری و بدور از هرگونه عملیات صنعتی، تشخیص داد. هر جارو برقی تجاری دارای خصوصیاتی است که در پایین بررسی خواهیم کرد.

الکتروموتور و پمپ در جاروبرقی تجاری

الکتروموتور در جاروبرقی تجاری از نوع کولکتوری یا زغالی می باشد که توانایی نهایتا ۲۰ دقیقه کارآیی ممتد را دارد. در این نوع جاروبرقی تجاری پمپ دستگاه از نوع سانتریفیوژل می باشد. این نوع پمپ می تواند تمامی عملیات نظافتی که در حوزه شهری از دستگاه انتظار داریم را به نحو احسن جوابگو باشد.

اساس کار این نوع پمپ در یک دستگاه جاروبرقی بدین نحو است که هوای داخل مخزن را به بیرون هدایت نموده و تمامی مخزن را خلاء می نماید. مواد از طریق شیلنگ دستگاه مکنده به سمت داخل مخزن مورد مکش قرار می گیرد. الکتروموتور در یک جارو برقی تجاری می تواند بنا به مدل و توان جاروبرقی دارای یک عدد الکتروموتور (در انواع جاروبرقی هتلی، جاروبرقی خانگی و جاروبرقی تک موتور آب و خاک از یک عدد الکتروموتور استفاده می شود) یا دو عدد الکتروموتور (جاروبرقی دو موتوره آب و خاک) و در نهایت ۳ یا تعداد بالاتر الکتروموتور باشد.

توان یک مکنده تجاری را با وات می سنجیم. اما در کل جاروبرقی ها را با هر تنوع و تقسیم بندی بنا به نوع کار و چگالیته مواد را با دو مولفه سرعت و قدرت مکش مورد سنجش قرار می دهیم.

فیلتر در مکنده تجاری

فیلتر در یک دستگاه جاروبرقی تجاری شامل یک لایه پارچه عمولا از جنس پلی استر است، این فیلتر مستقیما در داخل مخزن قرار می گیرد و زمانیکه مواد جامد مورد مکش قرار می گیرد، به خاطر ایجاد گرد و غبار حتما بایستی از فیلتر اصلی جارو برقی استفاده نماییم.

نوع دیگری از فیلتر در جاروبرقی تجاری استفاده می شود، بنان فیلتر اسفنجی که زمانیکه جاروبرقی در حین مکش آب و مایعات می باشد، حتما فیلتر پلی استر بایستی از دستگاه جدا شده و صرفا از فیلتر اسفنجی استفاده نماییم. نقش فیلتر اسفنجی جلوگیری از ورود آب و مایعات به داخل کلگی جاروبرقی تجاری است. این در حالی است که فیلتر اصلی یا فیلتر پلی استر صرفا از ورود گرد و غبار به داخل پمپ و الکتروموتور جلوگیری می نماید.

قسمت های مختلف در یک دستگاه جاروبرقی تجاری (جاروبرقی سطلی)

بدنه دستگاه در جاروبرقی تجاری معمولا از جنس پلی اورتان نشکن و یا استیل ضد زنگ می باشد، چرخ ها در یک جاروبرقی تجاری جهت انجام عملیات در حوزه شهری مناسب می باشد و به تعداد چهار عدد در هر جاروبرقی سطلی وجود دارد. مکنده های تجاری معمولا یا بر روی یک کالاسکه سوار شده اند که عملیات حمل و نقل جاروبرقی را برای اپراتور دستگاه آسان می نمایند و یا اینکه جهت حمل و نقل هیچگونه عامل کمک کننده مثل کالسکه وجود ندارد.

تنوع جاروبرقی تجاری

جاروبرقی تجاری بر اساس قدرت، نوع کارآیی و محیط استفاده دارای تنوع مختلفی است از جمله:

۱- جاروبرقی هتلی: معمولا این جاروبرقی دارای یک عدد الکتروموتور است. معمولا الکتروموتور نیازی به کارآیی و مکش مایعات ندارد. جاروبرقی هتلی به صورت کم حجم، طراحی زیبا، کم صدا و حمل و نقل آسان طراحی و تولید می شود. خرید جاروبرقی هتلی در دو نوع جاروبرقی هتلی ساخت ایران و جاروبرقی هتلی اروپایی قابل ارائه می باشد. قیمت جاروبرقی هتلی اروپایی به مراتب از قیمت جاروبرقی هتلی ساخت ایران بیشتر است. در خرید جاروبرقی هتلی بایستی به موارد زیر توجه نماییم:

الف: کم صدا بودن جاروبرقی هتلی

ب: طراحی زیبا و مشتری پسند

پ: حمل و نقل آسان

۲- جاروبرقی خانگی (جاروبرقی ویلایی): این نوع جاروبرقی معمولا دارای یک عدد الکتروموتور می باشد. در خرید این نوع جاروبرقی مشتریان عزیز حتما بایستی به موارد زیر توجه داشته باشند:

۱- طراحی زیبا و مشتری پسند

۲- دارای قدرت و سرعت مکش متناسب با نیاز و متراژ منزل یا ویلا

۳- حمل و نقل آسان

۴- صدای جاروبرقی بایستی کمتر از ۶۰ دسی بل باشد.

۵- خرید جاروبرقی خانگی بایستی از شرکت یا مجموعه ای که دارای خدمات عالی و در دسترس داشته باشد، صورت گیرد.

معمولا جاروبرقی خانگی از نوع جاروبرقی خاک می باشد بدین منظور که الکتروموتور دستگاه صرفا قابلیت مکش جامدات را دارد.

۳- جارو برقی سطلی آب و خاک: معمولا این نوع جاروبرقی از یک سطل با بدنه استیل ضد زنگ و یا پلی اورتان نشکن به عنوان مخزن جاروبرقی استفاده می نمایند و همچنین قادر به مکش مایعات و جامدات هستند، لذا با این نوع جاروبرقی در لفظ مکنده آب و خاک و یا همان جارو برقی آب و خاک هم گفته می شود.

جارو برقی تجاری قادر به مکش مواد با چگالیته بالا نیستند، معمولا قدرت مکش در این نوع جاروبرقی ماکزیمم ۲۳۰۰ میلی متر آب می باشد که چنین قدرت مکش جهت مکش مواد با دانسیته بالا کم و ضعیف می باشد.

اگر بخواهیم قدرت یک جارو برقی که بر اساس واحد میلی متر آب مورد بیان می شود را بررسی نماییم، بایستی چنین تعریف نمود که این جاروبرقی آب را از چه ارتفاعی مورد مکش قرار می دهد. سرعت مکش یا ایرفلو Air Flow نیز در یک جاروبرقی با واحد متر مکعب بر ساعت بیان و مطرح می شود. سرعت بیانگر سرعت مکش در یک جاروبرقی مواد در واحد زمان می باشد.

یعنی اینکه چند مترمکعب هوا در واحد زمان مورد مکش قرار می گیرد. جهت مکش مواد با دانسیته پایین (گرد و غبار) می توانیم به مولفه سرعت مکش توجه داشته باشیم. چونکه هر چه ایرفلو یا سرعت مکش بالاتر باشد، حجم بیشتری از گرد و غبار را می توانیم در واحد زمان مورد مکش قرار دهیم.

جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی

جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی را در یک نگاه چنین تعریف می نماییم: دستگاه جاروبرقی که با آن نمی توان موادی را با دانسیته (چگالی بالا) مورد مکش قرار داد، ولیکن می توانیم در مکش مواد با دانسیته پایین، از این نوع مکنده نیمه صنعتی به صورت تخصصی و مختص آن نوع مواد استفاده نمود. اما اگر بخواهیم تفاوت این نوع مکنده نیمه صنعتی را با جاروبرقی تجاری (جاروبرقی سطلی آب و خاک) بیان نماییم، موارد ذیل را به صورت تیتروار بیان می نماییم:

انواع جارو برقی و جارو برقی صنعتی

الف: مکنده نیمه صنعتی دارای الکتروموتور تقویت شده است اما جاروبرقی تجاری الکتروموتور تقویت شده نیست. اما منظور از این تعریف را چگونه بیان نماییم؟ این جمله بدین معناست که در جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی الکتروموتور دارای سیم پیچ قوی تر، چسب اطراف سیم پیچ قوی تر و باکیفیت تر، زغال الکتروموتور با طول عمر بالاتر می باشد، لذا با این نوع الکتروموتور تقویت شده می توانیم مدت زمان طولانی تر به صورت ممتد فعالیت نماییم، بدون اینکه نگرانی بابت از بین رفتن چسب اطراف سیم پیچ و در نهایت از بین رفتن کلاف سیم پیچ الکتروموتور باشیم. این در حالی است که در جاروبرقی آب و خاک تجاری ما می توانیم نهایتا ۲۰ دقیقه ممتد با دستگاه کار کنیم.

ب: جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی دارای بدنه فلزی محکم تر، چرخ های قوی تر، قطر ورودی شیلنگ بیشتر از ۴۸ میلی متر، معمولا دارای فیلتر شیکر (تکاننده فیلتر) می باشد.

پ: مکنده نیمه صنعتی اما تخصصی دارای سطح فیلتراسیون بیشتر و با کیفیت تفلونی بالاتر نسبت به جاروبرقی تجاری می باشد. در جاروبرقی نیمه صنعتی فیلتر به صورت ستاره ای شکل و چین دار در محفظه فیلتر قرار می گیرد. حداقل ۱۰ برابر سطح فیلتراسیون در جاروبرقی نیمه صنعتی بالاتر از جاروبرقی تجاری سه موتوره است.

ت: در مکنده نیمه صنعتی اما تخصصی، فیلتر در محفظه فیلتر قرار دارد و بالای مخزن قرار گرفته است. این در حالی است که در جاروبرقی تجاری سطلی فیلتر دستگاه (فیلتر سبدی شکل) مستقیما در داخل مخزن زباله قرار گرفته است.

جارو برقی تجاری و انواع جاروبرقی

محیط استفاده و خرید جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی

از این نوع از جاروبرقی می توانیم در صنایع به صورت وسیع و گسترده استفاده نماییم. الکتروموتور این نوع از جاروبرقی نیز همانند جاروبرقی تجاری از نوع کولکتوری می باشد. همانطور که می دانیم سرعت گردش پره های قطعات توربین مانند پمپ در واحد زمان یک دقیقه بالای ۱۸۰۰ دور در دقیقه است، لذا هرچه تعداد این چرخش بالاتر باشد، حجم هوای بیشتری از مخزن دستگاه مورد مکش قرار می گیرد، در نتیجه سرعت مکش و به طبع مکش مواد با چگالیته بالاتر است.

می خواهیم به این نتیجه برسیم که معمولا در جاروبرقی های نیمه صنعتی معمولا سرعت مکش بالایی دارند در نتیجه جهت مکش گرد و غبار در سطح محیط، گرد و غبار روی طبقات  مستقر در انبار یک کارخانه پتروشیمی، جهت مکش گرد و غبار بسیار ریز بر سطح تابلوی برق یک کارخانه (با توجه به داشتن سطح فیلتراسیون بالا و تخصصی می تواند یک گزینه بهتر نسبت به جاروبرقی سطلی باشد) را می توان ذکر نمود. علاوه بر کارخانه ها می توانید در محیط های مختلفی مانند مساجد نیز از این دستگاه به عنوان جاروبرقی مسجدی استفاده کنید.

نکات بسیار مهم در زمان خرید جارو برقی صنعتی و تخصصی

جهت خرید یک جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی بایستی به موارد ذیل توجه داشته باشیم:

۱- به سبب تخصصی بودن این نوع از مکنده در مکش مواد، حتما بایستی از کارشناس شرکت فروشنده جاروبرقی بخواهیم در صورت امکان محیط را مورد بازدید قرار دهد.

۲- در هنگاه خرید جاروبرقی نیمه صنعتی توجه داشته باشیم که شیلنگ و دیگر ملحقات دستگاه سالم و بدون آسیب دیدگی باشد. پارگی شیلنگ به صورت غیرمستقیم می تواند باعث ضعیف تر شده سرعت و قدرت دستگاه شود.

۳- جاروبرقی را از شرکتی خریداری نماییم که به صورت تخصصی در زمینه فروش دستگاه جاروبرقی فعالیت می نماید. خرید جاروبرقی را از شرکتی که تنوع سه گانه جاروبرقی را ندارد را متوقف نماییم. (تنوع سه گانه جاروبرقی شامل: جاروبرقی سطلی، جاروبرقی نیمه صنعتی اما تخصصی و جاروبرقی صنعتی) به این نکته توجه داشته باشیم که بسیاری از فروشندگان ابزارآلات نظافتی با مقوله فروش جاروبرقی در صنوف مختلف و به طبع مواد مختلف مورد مکش، به صورت واحد و غیرتخصصی برخورد می نمایند.

شما می توانید برای خرید انواع جاروبرقی صنعتی و جاروبرقی نیمه صنعتی و اسکرابر و ….با ما در تماس باشید.

برای دریافت قیمت این محصولات نیز مانند: سوییپر صنعتی، اسکرابر دستی، واترجت صنعتی و… نیز می توانید با کارشناسان آوین صنعت در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.